Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení? [vyřešeno]  (Přečteno 4430 krát)

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Jak vzkřísit síť po výpadku napájení? [vyřešeno]
« kdy: 06 Září 2010, 15:13:07 »
Stala se mi dnes taková věc: po výpadku napájení jel počítač na UPS, a jelikož to trvalo dlouho, tak se normálně vypnul. Když pak ČEZ znovu otevřel kohoutek s elektrikou, tak se UPSka chvíli nabíjela, pak zapla počítač, ale ouha - v té době byl swič ještě bez proudu -  je napájený z jiné UPSky. Tudíž milý počítač usoudil, že k síti není připojen a vůbec nenahodil síťovku. A tak už to zůstalo, i když se pak asi za  hoďku obnovilo napájení swiče a vůbec všeho na cestě do internetu. Takže počítač zůstal odpojen a zvenku se na něj nikdo nedostal. Stačilo k němu přijít a kliknout na ikonku Networkmanageru nahoře v liště. (svítila na ní červená hvězdička, jako že připojení není, ifconfig mi vypsal pouze lokální smyčky)
Čistě náhodou byl počítač fyzicky přístupný a měl i připojenou myš, klávesnici i monitor.
Ale co si počnu, až počítač bude v zamčené servrovně 35 km ocuď, a žádný monitor-myš-klávesnice nikde nebude? Ani na místě, takže kliknutí po telefonu prostřednictvím cizí osoby taky nepůjde.
« Poslední změna: 07 Září 2010, 22:43:55 od RNA »

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #1 kdy: 06 Září 2010, 15:30:54 »
A co do cronu nastavit každých x minut nahazování toho iface? Určitě by to ale šlo elegantněji, nějak zjistit proč se vypnul naposledy a pak zapnout smyčku s připojováním k Internetu. Nevím ale jak konkrétně je ta UPS vyřešená, jestli to vůbec jde nějak zjistit.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #2 kdy: 06 Září 2010, 16:17:17 »
No, to bude problém.
příkaz iface eth0 up nemá nižádný účinek. Ani z cronu, ani z terminálu.
Musí se to spustit přes ikonku netmanageru v liště.  :-[

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #3 kdy: 06 Září 2010, 16:29:14 »
Ten switch má DHCP?
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #4 kdy: 06 Září 2010, 17:14:59 »
Stačí ti /etc/network/interfaces, kde si nakonfiguruješ eth0 a restart síťě uděláš přes /etc/init.d/networking restart. Ten příkaz, co jsi uvedl, bude pravděpodobně správně takto: ifconfig eth0 up, ale ten by v tomto případě stejně nefungoval.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #5 kdy: 06 Září 2010, 19:41:01 »
uff .. tak nepouzivej networkmanager !! to je zas dotaz jak z jineho sveta .. patrne planety Ubuntu ..
Tentokrát s Tebou souhlasím :)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #6 kdy: 07 Září 2010, 07:27:05 »
Ten switch má DHCP?
Swič ne, ale router.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #7 kdy: 07 Září 2010, 07:28:44 »
Stačí ti /etc/network/interfaces, kde si nakonfiguruješ eth0 a restart síťě uděláš přes /etc/init.d/networking restart. Ten příkaz, co jsi uvedl, bude pravděpodobně správně takto: ifconfig eth0 up, ale ten by v tomto případě stejně nefungoval.
Jo, nevím, proč jsem napsal iface místo ifconfig, odpoledne to vyzkouším.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #8 kdy: 07 Září 2010, 07:31:47 »
uff .. tak nepouzivej networkmanager !! to je zas dotaz jak z jineho sveta .. patrne planety Ubuntu ..
Na Karmic K jsem networkmanager odinstaloval, interfaces nastavil ručně a chodilo to. Na Lucid Lynx jsem odinstaloval networkmanager a bylo po síti. Nepodařilo se mi v LL rozchodit síť bez networmanageru. Nu, budu zkoušet dále.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #9 kdy: 07 Září 2010, 07:36:44 »
uff .. to je zas dotaz jak z jineho sveta .. patrne planety Ubuntu ..
Dotaz je ze světa Windowsáků, kteří před pár měsíci viděli Linux. Tak se nediv.  >:(

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #10 kdy: 07 Září 2010, 11:21:59 »
ja bych network manager tak neodsuzoval, napr pro lidi co casto stridaji wifi site je imho vyborny (na hrani si s wpa_supplicantem nemam cas)

na server je to sice blbost, ale jde pouzit konzolova nastavba - http://vidner.net/martin/software/cnetworkmanager/
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #11 kdy: 07 Září 2010, 12:49:10 »
Tak jsem zkusil odinstalovat network-manager (v LL už 3. pokus), nastavil jsem /etc/network/interfaces ... a  .... světe zboř se  ... ono to najednou funguje.
Poněkud méně veselé je, že se mi nepodařilo reprodukovat původní problém, počítač se mi vždy přisíťuje, i když jej zapínám různě z vypnutým swičem či s vytaženým kabelem. Nu což, není každý den posvícení.

Edit:
POZOR ZMĚNA - NEFUNGUJE !
Restart to přežilo (shutdown -r), ale vypnutí už ne.  
Přidělí se adresa 169.254.12.186 a basta. Jako by nefungovalo dhcp, ale s Netw..mana... to chodí.
Netušíte někdo, jak to napravit? (Tedy, kromě toho nainstalovat znovu network-manager)
« Poslední změna: 07 Září 2010, 13:16:25 od RNA »

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #12 kdy: 07 Září 2010, 13:49:38 »
asi blbej dotaz, co to udělá, když vatáhneš síťový kabel??

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #13 kdy: 07 Září 2010, 15:53:33 »
Tak jsem zkusil odinstalovat network-manager (v LL už 3. pokus), nastavil jsem /etc/network/interfaces ... a  .... světe zboř se  ... ono to najednou funguje.
Poněkud méně veselé je, že se mi nepodařilo reprodukovat původní problém, počítač se mi vždy přisíťuje, i když jej zapínám různě z vypnutým swičem či s vytaženým kabelem. Nu což, není každý den posvícení.

Edit:
POZOR ZMĚNA - NEFUNGUJE !
Restart to přežilo (shutdown -r), ale vypnutí už ne.  
Přidělí se adresa 169.254.12.186 a basta. Jako by nefungovalo dhcp, ale s Netw..mana... to chodí.
Netušíte někdo, jak to napravit? (Tedy, kromě toho nainstalovat znovu network-manager)
Co udělá "dhclient" ?
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #14 kdy: 07 Září 2010, 18:37:57 »
asi blbej dotaz, co to udělá, když vatáhneš síťový kabel??
Udělalo to to, co se dalo očekávat: vůbec nic a síť také nezačala fungovat.  :)

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #15 kdy: 07 Září 2010, 18:40:39 »
Co udělá "dhclient" ?
BINGO ! Provedlo se DHCP a síť se rozjela.  Tak teď buďte té dobroty a prozraďte mi, jak to udělat, aby se ten dhcp klient spustil vždy po zapnutí či restaru počítače.  8)

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #16 kdy: 07 Září 2010, 19:13:11 »
Nevím, jak na serveru, ale v Ubuntu 10.04 je dhclient spouštěn initem (upstart) pomocí ifup -a, viz konfigurační soubor /etc/init/network* (pokud máš nastaveno v /etc/network/interfaces automatické dhcp).

Citace: /etc/network/interfaces
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
« Poslední změna: 07 Září 2010, 19:47:57 od arrange »
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #17 kdy: 07 Září 2010, 19:49:46 »
Tak to jsem z toho kolouch..
Teď to zase funguje, bez networkmanageru,
v /etc/network/interfaces mám:

auto lo
iface lo inet loopback

auto eth0
iface eth0 inet dhcp

To je dobře, nebo špatně?

V procesech je:
  822 ?        Ss     0:00 dhclient3 -e IF_METRIC=100 -pf /var/run/dhclient.eth0.pid -lf /var/lib/dhcp3/dhclient.eth0.leases eth0
  959 ?        Ss     0:00 dhclient3 -e IF_METRIC=100 -pf /var/run/dhclient.eth0.pid -lf /var/lib/dhcp3/dhclient.eth0.leases eth0

Nechápu, proč to tam je dvakrát, asi před hoďkou to tam bylo jen jednou.

Nemám radši nainstalovat zpátky network-managera?

Jinak je to normální Xubuntu, ne Linux-server.




LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #18 kdy: 07 Září 2010, 20:08:47 »
Nemám radši nainstalovat zpátky network-managera?
Ne. Jinak s problémem nevím, teď se zdá, že je problém, že to funguje ;D
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #19 kdy: 07 Září 2010, 22:43:25 »
Tak se zdá, že byl nějak splašený DHCP server.  Vzal jsem počítač a připojil jej do jiné sítě na jiný router a ono se to začlo chovat vcelku mravně.
Také se ukázalo, že dát do crontab příkaz ip link set eth0 up nebyl zrovna dobrý nápad, to totiž způsobovalo ono množení spuštěných dhcp klientů. Tak jsem to vyhodil a už se to celá chová jak má. Po zapnutí se přidělí adresa a za chvilku naskočí i VPNka.
Uf, no, tak to jde na LL i bez networg-manažeru, už jsem si začínal myslet, že to je teď povinná výbava.
IMHO je to vyřešeno, ten původní problém byl asi vyjímečný případ, že po výpadku napájení se splašila lokální síť včetně dhcp na serveru.

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #20 kdy: 08 Září 2010, 11:20:16 »
Tak se zdá, že byl nějak splašený DHCP server.  Vzal jsem počítač a připojil jej do jiné sítě na jiný router a ono se to začlo chovat vcelku mravně.
Také se ukázalo, že dát do crontab příkaz ip link set eth0 up nebyl zrovna dobrý nápad, to totiž způsobovalo ono množení spuštěných dhcp klientů. Tak jsem to vyhodil a už se to celá chová jak má. Po zapnutí se přidělí adresa a za chvilku naskočí i VPNka.
Uf, no, tak to jde na LL i bez networg-manažeru, už jsem si začínal myslet, že to je teď povinná výbava.
IMHO je to vyřešeno, ten původní problém byl asi vyjímečný případ, že po výpadku napájení se splašila lokální síť včetně dhcp na serveru.
nejsem si moc jistý, že je to vyřešený. Zkus si pro jistotu jsi udělat testy jak se to bude chovat.
  • 1) vypnout router, po chvíli vypnout PC (drsně vytažením ze zásuvky), zapnout router a pak pc
  • 2) vytáhnout petch kabel a zase jej připojit
proč to píšu, já totiž když nastavuji nějaké síťové zařízení pomocí eth, tak vždy po restartu jednotky (skoro pokaždé, když změním nějaké nastavení) musím nahodit ten interface ale ne ifup, ale musím nastavit ip (ifconfig eth1 IP/24) pak teprve začne to zařízení se mnou komunikovat..(ale když nad tím tak přemýšlím fakt je, že tam nemám nastaveno dhcp clienta) konec konců si nemyslím, že je vhodné na server nasadit dhcp...no ale to už je jedno

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení? [vyřešeno]
« Odpověď #21 kdy: 08 Září 2010, 17:18:31 »
proč by server nemohl mít dhcp? stačí přes dhcp přidělovat statickou adresu...

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení?
« Odpověď #22 kdy: 08 Září 2010, 18:24:43 »
nejsem si moc jistý, že je to vyřešený. Zkus si pro jistotu jsi udělat testy jak se to bude chovat.
  • 1) vypnout router, po chvíli vypnout PC (drsně vytažením ze zásuvky), zapnout router a pak pc
  • 2) vytáhnout petch kabel a zase jej připojit
proč to píšu, já totiž když nastavuji nějaké síťové zařízení pomocí eth, tak vždy po restartu jednotky (skoro pokaždé, když změním nějaké nastavení) musím nahodit ten interface ale ne ifup, ale musím nastavit ip (ifconfig eth1 IP/24) pak teprve začne to zařízení se mnou komunikovat..(ale když nad tím tak přemýšlím fakt je, že tam nemám nastaveno dhcp clienta) konec konců si nemyslím, že je vhodné na server nasadit dhcp...no ale to už je jedno
Tak to vytažení ze zásuvky zkoušet nebudu, ale jinak se to vždycky vzpamatuje.
A router přidělí statickou IP podle MAC, ono to DHCP má výhodu, že přidělí i DNS servery a ty se mohou měnit.

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení? [vyřešeno]
« Odpověď #23 kdy: 08 Září 2010, 21:11:26 »
proč by server nemohl mít dhcp? stačí přes dhcp přidělovat statickou adresu...
no, vzhledem k tomu, ze zkratka dhcp znamena "Dynamic Host Configuration Protocol" tak vyse citovany vykrik povazuji za mozny projev dehydratace .. na to pozor .. denne alespon litr vody

jenže dhcp může být přidělováno i staticky - a běžně se to používá právě u serverů, podle mac adresy. výhodou je, že v případě změny se nemusí šahat do konfigurace serveru. takže výkřik to rozhodně není.

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re: Jak vzkřísit síť po výpadku napájení? [vyřešeno]
« Odpověď #24 kdy: 09 Září 2010, 09:57:08 »
pokud jsi to čekal, tak jsi naprostý provokatér, nic jiného. slovíčkařit o tom, zda je to fix nebo static ve shora uvedeném kontextu je ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.