Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: amarok - kodek  (Přečteno 2817 krát)

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
amarok - kodek
« kdy: 27 Prosince 2008, 23:32:03 »
Dobrý den, Amarok na mne při pokusu spustit stanici rozhlasu pokřikoval, že nemám kodek. Když se snažím o nápravu a chci instalovat ubuntu-restricted-extras, nadává mi zase, že:

Tato aplikace je v konfliktu s jiným nainstalovaným softwarem. Pro instalaci 'ubuntu-restricted-extras' musí být nejdříve konfliktní software odstraněn.
Přepněte se do správce balíků 'synaptic' pro vyřešení konfliktu.


Ale jak mám zjistit, který software je konfliktní? Prosím o pomoc. Včera jsem nainstaloval Ubuntu, dnes odpoledne jsem konečně nahodil síť a nyní bojuji s obyčejným přehráváním internetového rádia. Snažím se osvobodit od Windows, ale je to pro nováčka opravdu fuška.  :(

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: amarok - kodek
« Odpověď #1 kdy: 27 Prosince 2008, 23:58:06 »
zkuste z terminálu, případně výpis dejte sem
Kód: [Vybrat]
aptitude -vv install ubuntu-restricted-extras
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #2 kdy: 28 Prosince 2008, 13:27:42 »
Díky za reakci. Sice nevím, co dělám, ale výpis z terminálu zní takto:
Kód: [Vybrat]
aloisius@aloisius-desktop:~$ aptitude -vv install ubuntu-restricted-extras
Čtu seznamy balíků... Hotovo
Vytvářím strom závislostí       
Čtu stavové informace... Hotovo
Inicializuji stavy balíků... Hotovo
E: Nešlo otevřít zámkový soubor /var/lib/dpkg/lock - open (13 Permission denied)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
aloisius@aloisius-desktop:~$
« Poslední změna: 28 Prosince 2008, 13:38:28 od aloisius »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: amarok - kodek
« Odpověď #3 kdy: 28 Prosince 2008, 13:36:46 »
Nemáš náhodou Kubuntu? Pak by jsi neinstaloval ubuntu-restricted-extras, ale kubuntu-restricted-extras.

Jinak tu hlášku co jsi poslal, tak se tě ptá zda jsi root.

Pokud chceš v ubuntu instalovat přes terminál, co je pod rootem, musíš zadat před samotný příkaz sudo (přihlášení se jako root), nebo instaluj přes Synaptic (Aptitude) - ten se tě zeptá sám na heslo.

EDIT: Teď jsem si všiml, že jsi psal, že máš ubuntu. Tak běž do Systém - Správa - Správce balíků Synaptic a zkus to odtamtud. Popř. sem napiš co ti bude Synaptic hlásit.
« Poslední změna: 28 Prosince 2008, 13:40:48 od luisah »

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #4 kdy: 28 Prosince 2008, 13:42:14 »
Ne, ne. Mám Ubuntu. S tím sudo na začátku to vypisuje:
Kód: [Vybrat]
aloisius@aloisius-desktop:~$ sudo aptitude -vv install ubuntu-restricted-extras
E: Nemohu získat zámek /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
Čtu seznamy balíků... Hotovo
Vytvářím strom závislostí       
Čtu stavové informace... Hotovo
Inicializuji stavy balíků... Hotovo
E: Nemohu získat zámek /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
aloisius@aloisius-desktop:~$

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #5 kdy: 28 Prosince 2008, 13:48:43 »
Tak moment  :) , Jsem opravdu "Linux panna" . V Synapticu to musím nějak najít. Napadlo mne dát to tam vyhledat. Napsal jsem tedy okna "Rychlé hledání" text ubuntu-restricted-extras . To vypsalo asi 30 řádků balíků. Co mám hledat, co mám vybrat a jak to aktualizovat, když vidím jen ikonku v liště s názvem Aktualizovat vše?

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: amarok - kodek
« Odpověď #6 kdy: 28 Prosince 2008, 13:49:29 »
Ne, ne. Mám Ubuntu. S tím sudo na začátku to vypisuje:
Kód: [Vybrat]
aloisius@aloisius-desktop:~$ sudo aptitude -vv install ubuntu-restricted-extras
E: Nemohu získat zámek /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
Čtu seznamy balíků... Hotovo
Vytvářím strom závislostí       
Čtu stavové informace... Hotovo
Inicializuji stavy balíků... Hotovo
E: Nemohu získat zámek /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
aloisius@aloisius-desktop:~$
Ti to píše, že už někde máš spuštěnou jednu instalaci např. Synaptic, aktualizace, Přidat/Odstranit. Můžeš mít vždy jen jednu aplikaci pro instalaci spuštěnou. Všechno zavři a až poté si spusť Synaptic.

V Synapticu dej radši tlačítko hledat (je to jistější). a vlož řádek ubuntu-restricted-extras , vyhledá ti to tuto položku, zaškrtneš ji a dáš instalovat - pak nahoře dáš tlačítko použít, ono se tě to zeptá co kde a jak, popř. tě upozorní na nějaký problém. Když problém nebude samo si to stáhne program z netu a samo nainstaluje.

Pokud budou nějaké aktualizace automaticky ti to systém oznámí v tray oblasti, že jsou k dispozici aktualizace. Aktualizace neřeš. To za tebe vyřeší systém. Oznámením a tvým potvrzením, že chceš aktualizovat. Pokud se ti oznámení v tray neobjeví, máš plně aktualizovaný systém.


EDIT: Tlačítka atktulizovat vše a obnovit vše, těch si nyní vůbec nevšímej. Jedná se o obnovu seznamu možných nainstlovatelných software v Synapticu. To se provádí, když si přidáš zdroj s dalším seznamem software - to se provede, proto aby se nový software zahrnul do seznamu. To teď zatím neřeš.
Podívej se na můj článek - je to obecně o Linuxu, ale platí to stejně prakticky ve všech distribucích.
http://luisahblog.blogspot.com/2008/09/11-instalace-software.html
« Poslední změna: 28 Prosince 2008, 13:59:44 od luisah »

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #7 kdy: 28 Prosince 2008, 13:58:58 »
Měl jsi pravdu, to skutečně vyhledalo jen 3 řádky, kde jeden z nich byl pro Ubuntu. Při fajfknutí to ale hlůásilo, že to ovlivní další věci a nyní při volbě Použít, se to ptá na to, zda hci realizovat.... , a to:
K odstranění libavcodec51 a desítky věcí k instalaci. To je doufám OK a můžu to povolit?

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: amarok - kodek
« Odpověď #8 kdy: 28 Prosince 2008, 14:01:05 »
Měl jsi pravdu, to skutečně vyhledalo jen 3 řádky, kde jeden z nich byl pro Ubuntu. Při fajfknutí to ale hlůásilo, že to ovlivní další věci a nyní při volbě Použít, se to ptá na to, zda hci realizovat.... , a to:
K odstranění libavcodec51 a desítky věcí k instalaci. To je doufám OK a můžu to povolit?
Pokud si pamatuju, tak to by nic k odebrání chctí nemělo. Něco jsi instaloval? Prováděl nějaké úpravy? Popř. sem hoď screen toho co to chce odebrat - jinak tomu se říká závislosti :D

EDIT: Divný, teď jsem koukal zda mám libavcode51 naninstalovaný a mám, tedy i s ubuntu-restricted-extras.
« Poslední změna: 28 Prosince 2008, 14:02:56 od luisah »

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #9 kdy: 28 Prosince 2008, 14:04:58 »
Odstranit to chce jen ten ten "libavcodec51" . Ty "desítky věcí" jsou věci k instalaci, a to je snad OK. Vzhledem k tomu, že ten extras instaluji kvůli "žádný kodek" v Amaroku, zdá se mi logické, že má být nějaký původní kodek odstraněn. (?)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: amarok - kodek
« Odpověď #10 kdy: 28 Prosince 2008, 14:08:42 »
Odstranit to chce jen ten ten "libavcodec51" . Ty "desítky věcí" jsou věci k instalaci, a to je snad OK. Vzhledem k tomu, že ten extras instaluji kvůli "žádný kodek" v Amaroku, zdá se mi logické, že má být nějaký původní kodek odstraněn. (?)
Jo, tak to pak jo, taky neumím číst :D . Já jsem měl zato, že to chce odstranit spoustu dalších věcí. Tak to ti pak doinstaluje např. flash do prohlížeče, javu apod. OK, můžeš potvrdit.

EDIT: To není původní kodek. Zaskočilo mě to, protože já tento "software" mám nainstalovaný a ure nic k odstranění nepožadoval, ale tohle nebude nic důležitého, tak je to OK.
« Poslední změna: 28 Prosince 2008, 14:12:30 od luisah »

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #11 kdy: 28 Prosince 2008, 14:23:07 »
Operace se podařila, pacient stále nedýchá. Po provedení instalace jsem pusti v Amaroku internetové rádio a opět vlevo dole vyběhl tooltip s obsahem
Chyba při načítání médií
Není dostupný žádný dekodér.
http://79.98.15.145:8000


Napadá tě nějaká pomoc?

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: amarok - kodek
« Odpověď #12 kdy: 28 Prosince 2008, 14:25:07 »
S amarokem nemám zkušenosti, osobně v gnome (ubuntu) používám rhythmbox - schválně to zkus v něm. Amarok je především pro KDE.

EDIT: Co je to za stream?

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: amarok - kodek
« Odpověď #13 kdy: 28 Prosince 2008, 14:29:49 »
Tak jsem ten stream zkusil v Rhythmboxu a normálně funguje...

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #14 kdy: 28 Prosince 2008, 14:32:47 »
Tak Rhythmbox nemá připomínky ke kodeku, ale je to hluché. Zvuk má nahlas. Nemusí se někde ten kodek ještě aktivovat. Nebo snad restartovat PC, To by snad, ale byla výzva.

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #15 kdy: 28 Prosince 2008, 14:39:38 »
Tak problém bude šťavnatější. Zkusil jsem pusti video z kamery v programu "Kino" a jde to beze zvuku. Když nahodím Windows, zvuk jde. Takže něco, jako odpojená zvukovka, nebo repráky mimo hru to není.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: amarok - kodek
« Odpověď #16 kdy: 28 Prosince 2008, 14:55:15 »
Takže ti vůbec nefunguje zvuk. Zkusil jsi přehrát nějakou mp3, nebo při přihlášení do systému neslyšíš vůbec znělku?
Vpravo nahoře máš repráček - klikni na něj pravým tlačítkem myši - dej otevřít ovládání hlasitosti a mrkni zda tam nemáš něco zakázaného, nebo ztlumeného.

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #17 kdy: 28 Prosince 2008, 15:06:13 »
Zkusil jsem pusti z Firexoxu CRo a už to jede. Opravdu, tady na rozdíl od Windows, nestačí zesílit zvuk jen tím pouvníkem na ikonce reproduktoru, ale dvojím klikem vlést do něj a tam jsem musel zesílit i sloupec PCM. Ještě zkusím ty přehrávače.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: amarok - kodek
« Odpověď #18 kdy: 28 Prosince 2008, 15:08:15 »
Opravdu, tady na rozdíl od Windows, nestačí zesílit zvuk jen tím pouvníkem na ikonce reproduktoru
Stačí jen posuvník hnout, jen si musíš nastavit co se bude posuvníkem ovládat. Viz. repráček a předvolby.

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #19 kdy: 28 Prosince 2008, 15:24:23 »
- Tak problém bude asi jen v tom Amaroku. Ta hláška o chybějícím kodeku je v případě, že vybírám stanici z nabídky "Skvělé proudy". Při výběru z menu "Vysílání Shoutcast" to hlásí
Chyba při načítání médií
Chybí vhodný vstupní plugin. To často znamená, že protokol daného url není podporován. Další příčinou mohou být výpadky sítě.
http://hu.ah.fm:9000


To je škoda, Amarok se mi zdál "bohatší" .

- Jinak se omlouvám za to nenastavení zvuku. Teď vidím, jaká pitomina to byla a tak trochu se stydím, že zde zbytečně obtěžuji.
Amarok tím pádem můžu nějak odinstalovat, jinak mi to sem bude načítat stále jeho aktualizační balíčky, že?

- Mimochodem, my, kteří v práci musíme pracovat na Windowsech jsme rozmazlení aplikacemi jako Winamp, Thunderbird, Skype. Grafiku dělám v Photoshopu nebo  Corelu, stránky píši v PSPadu, Video z kamery stříhám v Pinnacle. Jak všechny tyto programy optimálně nahrazují Ubunťané? Četl jsem, že je dobré mít v linuxu jen podporované programy s otevřeným kódem. Je někde doporučená sestava či porovnání k těmto programům? Podle doporučení bych si nerad zbytečně zasvinil počítač programy, které nejsou součástí aktualizací v Ubuntu. Možná máš o tom něco na tvém blogu (?)



luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: amarok - kodek
« Odpověď #20 kdy: 28 Prosince 2008, 15:35:36 »
Ubunťané zní hezky :D

No počkal bych s odinstalací amaroku, někdo se třeba ozve kdo používá amarok na ubuntu - je to hodně lidí. Určitě je bohatší než rhythmbox - já ho používám, protože ho využiji na 100% - nic víc a nic míň nepotřebuji.
S tou otevřeností bych to zas nepřeháněl - jsou zastánci "absolutismu", ale tohle zas tak moc neřeším.

Jinak všechny program k instalaci instaluj ze Synapticu, pokud to jde - je v nabídce.

Thunderbird - Thunderbird (defaultně je evolution)
Skype - Skype
http://wiki.ubuntu.cz/Skype
Photoshop - Gimp (přes wine "emulátor" - jde i Photoshop /např. i přes Wine-doors)
http://wiki.ubuntu.cz/Wine
http://wiki.ubuntu.cz/Wine-Doors
PSPAD - Bluefish
http://wiki.ubuntu.cz/Bluefish
VidoeCam - Kino

Tohle je můj názor.

Na blogu mám základní otázky, které mohou a měli by začátečníka při přechodu zajímat. Obecně k Linuxu.

Doporučuji také mrknout na
http://www.linux.cz/
http://wiki.ubuntu.cz/


S tím amarokem můžeš zkusit ještě následující:
Otevřít terminál a zadat příkaz amarok - pak uvidíš co ti to bude psát.

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #21 kdy: 28 Prosince 2008, 16:02:46 »
Díky za tipy. ak poznáš, co instalovat v Synapticu, když po zadání "Skype" to nalezne 5 balíků. To je jako, že si mám vybrat jedno z toho nebo to mám zvolit všechno?

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: amarok - kodek
« Odpověď #22 kdy: 28 Prosince 2008, 16:05:25 »
Díky za tipy. ak poznáš, co instalovat v Synapticu, když po zadání "Skype" to nalezne 5 balíků. To je jako, že si mám vybrat jedno z toho nebo to mám zvolit všechno?
Vyber si balíček Skype - a dej nainstalovat - ono si to samo vybere co ještě doinstalovat. Když klikneš na jeden balíček, dole máš popsaný o co se jedná.

aloisius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: amarok - kodek
« Odpověď #23 kdy: 28 Prosince 2008, 16:07:15 »
Díky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.