Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Aky mate nazor na vyvoj gr. prostredia ubuntu.

Uz to zacinaju prehanat
13 (18.8%)
Pomali to upada
16 (23.2%)
Da sa
19 (27.5%)
Paci sa mi ako na to idu
16 (23.2%)
Uz je ako win. a to mam rad :)
3 (4.3%)
Vyjadrim sa nizsie.
2 (2.9%)

Celkem hlasů: 60

Autor Téma: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.  (Přečteno 14096 krát)

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #75 kdy: 07 Října 2009, 16:29:19 »
To je ale ostuda...  :-\ Při nejhorším použij http://translate.google.com  ;D
Dneska je to naprosto normální, nic ostudného. Většina mých vrstevníků (je mi čerstvě 22 let) má stejné problémy se slovenštinou. Jak mají vědět, co to znaená raňajky, cnieť, omrvinky nebo kapusta, když to v životě neslyšeli (případně v jiném významu)? No je pravda, že to zrovna příklady z oblasti IT nejsou, ale byla to první slova, která mě napadala jako taková problematická.

A systém, při jehož používání musí mít člověk otevřený google translate, by tedy cílem ubuntu být neměl, pokud dobře rozumím významu těch řečí o softwaru v rodném jazyce a zdarma...

Ostuda to je, ale stále na tom nejsem tak hrozně, pokud se jedná o výrazy jiné než z IT, tak celkem rozumím, problém je ten, že dnes člověk do styku se slovenštinou moc nepřijde, slovensky v televizi je leda Panelák alias Priatelky, žádný moderátor slovensky nemluví... Já si leda občas přečtu nějaký slovenský návod na wiki, či blog, ale pokud mi jde o opravdu důležité věci, radši bych tu češtinu...
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #76 kdy: 07 Října 2009, 16:30:48 »
To je ale ostuda...  :-\ Při nejhorším použij http://translate.google.com  ;D
Dneska je to naprosto normální, nic ostudného. Většina mých vrstevníků (je mi čerstvě 22 let) má stejné problémy se slovenštinou. Jak mají vědět, co to znaená raňajky, cnieť, omrvinky nebo kapusta, když to v životě neslyšeli (případně v jiném významu)? No je pravda, že to zrovna příklady z oblasti IT nejsou, ale byla to první slova, která mě napadala jako taková problematická.

A systém, při jehož používání musí mít člověk otevřený google translate, by tedy cílem ubuntu být neměl, pokud dobře rozumím významu těch řečí o softwaru v rodném jazyce a zdarma...
Tak já jim to vysvětlím: Raňajky=snídaně; cnieť=stejskat; omrvinky=drobky; kapusta=zelí (a třeba ťava= velbloud).
Pravdou je, že těch pár slov je odlišných, ale většina (údajně kolem 95%) slovenských slov je velmi podobná slovům českým, takže člověk s dostatečnou dávkou logický inteligence si pro něj neznámý slova může domyslet tak, aby věta pak dávala smysl.
« Poslední změna: 07 Října 2009, 19:52:44 od Roman Horník »

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #77 kdy: 07 Října 2009, 19:49:28 »
Aby čech nerozumel slovensky je prinajmenšom smiešne. Toto sú extrémne veľmi podobné jazyky a na tie slová ktoré jeden užívateľ uviedol sa v preklade v Ubuntu asi veľmi ťažko stretne. Počítačová slovenčina je takmer totožná s počítačovou čestinou - v programoch máš použité stále tie isté slová. Ja mám skôr pocit, že veľa Čechov ani nechce Slovákom rozumieť - aj s tým som sa už stretol. Ale nechajme tak... Bol to len nápad a myslím, že na 99 percent by nikomu nerobil problém takému počítačovému mixovanému  čes-slov. jazyku rozumieť.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #78 kdy: 07 Října 2009, 20:32:15 »
Myslim ze viacjazycny system by malo riesit toto
http://wiki.ubuntu.cz/V%C3%ADcejazy%C4%8Dn%C3%BD%20syst%C3%A9m?highlight=%28environmen%29#Nastaven.2BAO0_priorit_jazyk.2BAW8-
samozrejme treba doinstalovat do systemu vsetky jazyky co chces vyuzivat.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #79 kdy: 07 Října 2009, 20:42:21 »
TIBOR: Tak to som nevedel, že sa to dá takto nastaviť. Výborné, aj keď pre laikov, čo vedia maximálne spustiť počítač "tým veľkým tlačítkom na bedni" a "to čím sa volá" (skype), je to príliš zložité nastavenie. Mne ide len o to, aby sa Ubuntu viac využívalo a aby bolo používatelsky priatelskejšie aj pre začiatočníkov.

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #80 kdy: 07 Října 2009, 20:54:05 »
Aby čech nerozumel slovensky je prinajmenšom smiešne. Toto sú extrémne veľmi podobné jazyky a na tie slová ktoré jeden užívateľ uviedol sa v preklade v Ubuntu asi veľmi ťažko stretne. Počítačová slovenčina je takmer totožná s počítačovou čestinou - v programoch máš použité stále tie isté slová. Ja mám skôr pocit, že veľa Čechov ani nechce Slovákom rozumieť - aj s tým som sa už stretol. Ale nechajme tak... Bol to len nápad a myslím, že na 99 percent by nikomu nerobil problém takému počítačovému mixovanému  čes-slov. jazyku rozumieť.
Ale to se pleteš! Představ si software pro kuchařky, kterej by byl přeloženej jenom do slovenštiny a on by podle toho musel vařit:

Nahrubo nasekaný cesnak opražíme na masle, pridáme červenú kapustu, omrvinky gaštanov z bravčového análu, mozog z kačice, kŕv z muchy, guľe z ťavy, gombík z autorádia, všetko to upečieme v rúre pri 350°C a servírujeme v pancieri z korytnačky.
Dobrú chuť!
(omlouvám se za případný pravopisný chyby, nejsem Slovák, akorát tady pár počeštělých Slováků od pradávna bydlí :)

Vždyť by chcípnul hlady! :D
« Poslední změna: 07 Října 2009, 20:56:45 od Roman Horník »

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #81 kdy: 07 Října 2009, 21:29:38 »
Aby čech nerozumel slovensky je prinajmenšom smiešne. Toto sú extrémne veľmi podobné jazyky a na tie slová ktoré jeden užívateľ uviedol sa v preklade v Ubuntu asi veľmi ťažko stretne. Počítačová slovenčina je takmer totožná s počítačovou čestinou - v programoch máš použité stále tie isté slová. Ja mám skôr pocit, že veľa Čechov ani nechce Slovákom rozumieť - aj s tým som sa už stretol. Ale nechajme tak... Bol to len nápad a myslím, že na 99 percent by nikomu nerobil problém takému počítačovému mixovanému  čes-slov. jazyku rozumieť.
Ale to se pleteš! Představ si software pro kuchařky, kterej by byl přeloženej jenom do slovenštiny a on by podle toho musel vařit:

Nahrubo nasekaný cesnak opražíme na masle, pridáme červenú kapustu, omrvinky gaštanov z bravčového análu, mozog z kačice, kŕv z muchy, guľe z ťavy, gombík z autorádia, všetko to upečieme v rúre pri 350°C a servírujeme v pancieri z korytnačky.
Dobrú chuť!
(omlouvám se za případný pravopisný chyby, nejsem Slovák, akorát tady pár počeštělých Slováků od pradávna bydlí :)

Vždyť by chcípnul hlady! :D
A když ne tak na otravu ;D "Kachní mozek,koule velblouda,čudlík z autorádia a upéct to v krunýři"
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #82 kdy: 07 Října 2009, 21:43:31 »
 ;D ;D ;D To bolo dobré.....áno priznávam, v software pro kuchařky sa s tým môže stretnúť. Aj keď bratia z ČR by ho mali určite skôr preložený ako my  ;) Samozrejme v tom mojom poslednom príspevku som myslel len počítačový jazyk (menu, nastavenia a pod.) a tam nepatria napr. bryndzové halušky :D
« Poslední změna: 07 Října 2009, 21:46:48 od pomec »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #83 kdy: 07 Října 2009, 21:49:40 »
mne sa lubili tie gastany... :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

NoWin

  • Host
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #84 kdy: 07 Října 2009, 21:53:57 »
Tak chlapi, už nemusíte slintat, recept oficiálně uvolňuju pod licencí GNU/FDL 1.3
Dobrú chuť! ;D
« Poslední změna: 07 Října 2009, 21:58:52 od Roman Horník »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #85 kdy: 13 Října 2009, 20:17:00 »
Dnesne aktualizacie priniesli prekvapenie. Vsetky subory a adresare v pc dostali emblem ubuntuone-synchronized a neda sa to vypnut. Jupiiii. :)
http://www.gmage.sk/images/unregistered/Obrazovka_f2d887e01a.png
Taka pekna zelena fajka, koho by to nepotesilo.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #86 kdy: 13 Října 2009, 20:18:36 »
Co to  mas za silenou tapetu? :D
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #87 kdy: 13 Října 2009, 20:22:04 »
Doom1 koniec hry + dajaka malickost. :)
Inak tento vzor ide so mnou pekne dlho.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #88 kdy: 13 Října 2009, 21:00:22 »
Jáááj, čo to vymýšľajú za hlúposti s tou zelenou šípkou ??? Hrôza des ::)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #89 kdy: 13 Října 2009, 22:34:04 »
Jáááj, čo to vymýšľajú za hlúposti s tou zelenou šípkou ??? Hrôza des ::)
Tak ja dufam ze je to len chyba lebo je to na vsetkych suboroch.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #90 kdy: 14 Října 2009, 09:37:32 »
Ta zelená fajfka mě taky dorazila - doufám že je to chyba/bug/omyl, protože tohle snad nemůžou myslet vážně.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #91 kdy: 14 Října 2009, 10:34:21 »
Takze predsa to ma viac ludi. Ja som myslel ze je to previazane na sluzbu ubuntuone ktoru som si chvilu pred tym aktovoval.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #92 kdy: 14 Října 2009, 10:50:02 »
UbuntuOne (či co to je) aktivní nemám - přišlo to se včerejší aktualizací. Snad to s tou dnešní zmizí.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

aloisam

  • Host

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #94 kdy: 14 Října 2009, 14:27:22 »
UbuntuOne (či co to je) aktivní nemám - přišlo to se včerejší aktualizací. Snad to s tou dnešní zmizí.
Po aktualizaci už to zmizlo

Wr41th

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #95 kdy: 14 Října 2009, 23:54:31 »
Zdravim,

mam takovy dotaz, sice se to sem nehodi, ale nechcu kvuli tomu zakladat novy tema. Jak muzu vyvolat menu grubu2? popripade jak nastavit, aby se zobrazovalo po kazdym startu?

diky
HP pavilion dv6580 - AMD Turion64 X2 2x1,8GHz, 2x1GB RAM 667MHz, Nvidia 8400M GS 128MB - Ubuntu 10.10

Have you tried turning it off and on again?

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #96 kdy: 14 Října 2009, 23:58:31 »
Nejjednodušeji přes klikátko Systém-Správa-Správce spouštění :) Takže se to sem hodí.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #97 kdy: 15 Října 2009, 00:40:46 »
Nejjednodušeji přes klikátko Systém-Správa-Správce spouštění :) Takže se to sem hodí.
Technicka - mam za to, ze jsem musel spravce spousteni (pokud jde o startup manager) napred doinstalovat.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #98 kdy: 15 Října 2009, 07:55:29 »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Nazor na zjednodusovanie ubuntu.
« Odpověď #99 kdy: 15 Října 2009, 09:47:36 »
Technicka - mam za to, ze jsem musel spravce spousteni (pokud jde o startup manager) napred doinstalovat.
Aha, to nevylučuji, mám instalaci již přes dva roky a nejsem si jistý co vše jsem si doinstaloval...
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.