Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Na 8.04 LiveCD nejde grafika  (Přečteno 2869 krát)

Enzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« kdy: 19 Května 2008, 21:14:51 »
Zdravím všechny,
chtěl jsem upgradovat na novou verzi 8.04, ale pro jistotu jsem nejdřív vyzkoušel liveCD. Systém normálně nabootuje, ale nenajede grafika. Po oranžovém teploměru monitor zhasne a jen bliká ledka. pak slyším úvodní zvuk, ale obraz ani ťuk. myslim, že je problém v rozlišení.

Už v 7.10 mám problém s rozlišením - černá přihlašovací obrazovka (obešel jsem to automatickým přihlášením, protože veškerý nastavování v xorg.conf bylo k ničemu).

liveCD 8.04 ve fail-safe modu naběhne. Tváří se, že je v 1280x1024@85hz, ale frekvence je rozhodně nižší, podle toho, jak to 'bliká'...

můžu s tímhle problémem upgradovat, aby to pak šlo nějak nastavit a spravit?

grafika: Radeon 9600pro, monitor Hyundai zvládá všechny standardní rozlišení až do 1600x1200@60

premet

  • Host
Re: Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« Odpověď #1 kdy: 19 Května 2008, 21:36:42 »
Bude to pravděpodobně tím, že nejsou k dispozici kloudné ovladače pro grafiku. Jinak nevím jestli myslíte Upgrade nebo čistou instalaci 8.04, protože pomocí normálního CD Ubuntu 8.04 upgrade neuděláte pouze pomocí Alternate CD nebo jestli jste si to jen chtěl vyzkoušet a Upgrade provést z internetu to nevím. Každopádně ve verzi 8.04 po instalaci správných ovladačů musí fungovat vše bez problémů  ;).

Enzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« Odpověď #2 kdy: 19 Května 2008, 22:39:49 »
Mám na mysli upgrade přes internet. liveCD jsem si pálil jen pro zkoušku. Teď mám ovladač ati a funguje mi i akcelerovaná grafika (glxgears i hry), takže by měl být ok. Ale přihlašovací obrazovka je přesto černá. není spíš problém v detekci monitoru a jeho rozsahu frekvencí? návody z fóra na úpravu xorg.conf jsem pročet, ale úpravy nezabraly. Proto se bojim, že nezaberou ani po upgradu na 8.04. Na nějaký větší hrabání do systému tomu moc nerozumim  :-/

dododo

  • Host
Re: Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« Odpověď #3 kdy: 22 Května 2008, 21:21:20 »
Skúšal som svojho času live CD Mandrivy a na CRT monitore "digital" som dostal niečo ako out off range. Skús nejaký iny monitor napr LCD live CD
tuším nemá všetky "balíčky". Inštalácia mi potom šla keď som si dal pozor na detekciu monitora a jeho nastavenia.
« Poslední změna: 28 Května 2008, 23:47:22 od Anna Taliánová »

Enzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« Odpověď #4 kdy: 28 Května 2008, 23:36:37 »
Tak jsem to risknul a upgradnul na 8.04. Grafika nejede  :( Podarilo se mi v konzoli prenastavit ovladac z ati na fglrx. Ted to pri bootu misto cerne obrazovky aspon pise "out of range..." a pak najede do rezimu s nizkym rozlisenim. V nastaveni obrazovky to nejde zmenit. Detekce monitoru nefunguje, zkousim ruzny typy, ale test vzdy selze. Vubec to nechapu, v predchozich verzich ubuntu mi grafika fungovala [i kdyz ne na 100%]. Proc ne ted? Pomuze nekdo?

anicka

  • Host
Re: Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« Odpověď #5 kdy: 29 Května 2008, 00:10:22 »
Hláška "input is out of range" je sdělení monitoru počítače týkající se signálu, který vychází z PC. Může jít třeba o příliš vysokou obnovovací frekvenci monitoru anebo příliš velké rozlišení atd. Zřejmě došlo k rozhození rozsahů frekvencí v souboru xorg.conf.

Máte zde dvě nebo tři možnosti, co zkusit.

1.) Dostaňte se do terminálu (neboli konzole) pomocí kláves Ctrl + Alt+ F1, zalogujte se (přihlášení) a napište příkaz pro rekonfiguraci X-serveru:

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

U monitoru si zjistěte z manuálu horizontální a vertikální frekvence, a podle nich upravte rozsah frekvencí v nastavení X-serveru.

anebo

2.) do terminálu dejte rovnou příkaz pro opětovné nakonfigurování X-serveru:

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

nebo

3.) Jestli výše uvedené tipy nepomohly, zkuste nabootovat s parametry:

acpi=off

Doufám, že Vám některý z tipů pomůže. :-)

Enzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« Odpověď #6 kdy: 02 Června 2008, 21:55:26 »
Děkuju za rady, ale zatím jsem se z místa nepohnul :-/
3) nezabralo
1) a 2) selže na tom, že je xorg.conf už upravený. Už při nastavování myši apod. textové okno spadne a napíše:
Kód: [Vybrat]
xserver-xorg posinst warning: overwriting possibly-customized configuration file; backup in...... potřeboval bych ty pasáže o klávesnici, myši apod. nějak přeskočit. Ale nevím jak, naopak jsem někde vygůglil, že dpkg prostě už upravený xorg.conf nezkousne (??).

Já ten soubor už upravoval, ale vždy se zálohou. Teď tam zkouším všechny zálohy, ale výsledek je vždy stejný - dpkg skončí u nastavování myši.
Stejné je to dokonce i u nabootování z liveCD, kde určitě nehrozí, že bych ten soubor nějak měnil.

premet

  • Host
Re: Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« Odpověď #7 kdy: 02 Června 2008, 22:05:41 »
Takže znova a zase píšu, že Xorg 7.3, které je obsaženo v HH se již nekonfiguruje monitor a grafika v xorg.conf takže příkazy viz. Anna Talianová s tím nehnou. V ubuntu původně není položka pro změnu ovladače a monitoru je to pod příkazem
Kód: [Vybrat]
gksudo displayconfig-gtk

Enzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« Odpověď #8 kdy: 07 Června 2008, 18:50:05 »
Díky, ale zdá se, že tudy cesta taky nevede.
Tuhle grafickou utilitku jsem zkoušel už předtím, ale bez úspěchu - v běžném menu sice není, ale v failsafe modu ji to samo nabídne. Teď jsem si sehnal soubor .inf s nastavením monitoru (ten co se dá stáhnout jako "ovladač monitoru pro windows") a nahrál ho tam. Ale test dopadne špatně a po restartu x-ek monitor zhasne stejně jako předtím. Takže musím znovu najet do faisafe modu.

Zkusil jsem z nabídky vybrat i jiné monitory a žádný neprošel testem. Trochu divné mi přijde, že v tom displayconfigu mám 2 monitory (fyzicky ale jen jeden), oba se jmenují Obrazovka1, aktivní je ta 2., 1. je "vypnuta". Nemůže být problém v tom? Prohodit to sice jde, ale bez výsledku.

Alex Galbavý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
Re: Na 8.04 LiveCD nejde grafika
« Odpověď #9 kdy: 10 Června 2008, 20:51:31 »
Mám podobný problém, nemůžu zaboha nastavit frekvenci 75 Hz. Kde má tato utilitka konfiguráky?

Zlatý dobrý xorg.conf. Jestli se bude takhle všechno horšit, tak pude Linux (Ubuntu) do háje!!!

Jo, a jak to že v Kubuntu 8.04 xorg.conf je a jde nastavit???
« Poslední změna: 10 Června 2008, 20:56:31 od Alex Galbavý »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.