Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zapojení (plug) SATA disku za běhu  (Přečteno 4255 krát)

Ondra Žižka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Zapojení (plug) SATA disku za běhu
« kdy: 22 Června 2008, 04:02:59 »
Zdravím,

sata disky by měly jít zapojit za běhu. Ovšem v Ubuntu 8.04, když zapojím druhý sata disk, nic se nestane.

Moje konfigurace disků:
Disk 1: SATA - 2x NTFS po 200 GB - Windows
Disk 2: SATA - NTFS 80 GB, SWAP 1 GB, EXT3 39 GB.

Kvůli problémům s instalátorem jsem po čas instalace odpojil windows disk. Instalace ok, Disk 2 se rozeznal jako /dev/sda.
Potom jsem za běhu připojil Disk 1, ale nic se nestalo - v dev byl pořád jen /dev/sda.
Po restartu Ubuntu se zapojenými oběma disky se Disk 1 rozpoznal jako /dev/sda, a Disk 2 s Ubuntu se změnil na /dev/sdb.

Žádný problém jsem nezpozoroval, jen mě zajímá, jestli jde zapojovat disk on-the-fly, a jak na to.
A také, jestli se dá nějak ovlivnit, jaký název dostane zařízení v /dev/ .
A nakonec, jak se spravuje fstab. Jestli mám ten Disk 1 do ní přidat - momentálně tam není.

Díky, Ondra

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Zapojení (plug) SATA disku za běhu
« Odpověď #1 kdy: 22 Června 2008, 09:56:21 »
Ve fstab kazdy radek teoreticky predstavuje jeden oddil na disku, ktery se bude pripojovat automaticky po startu systemu respektive po prikazu
Kód: [Vybrat]
mount -aTakze pokud chcete aby se Vase oddily na prvnim disku pripojovali automaticky po startu, nebo az v pripade ze bude na ne nekdo chtit pristupovat, tak doplnte prislusny radek do souboru /etc/fstab. Jako navod urcite poslouzi clanek, na ktery odkazuji v me paticce.
Jmeno v /dev je ovlivneno podsle toho kde se nachazi a co to je za disk sd - SATA hd-IDE a pak posledni pismenko
a - primary master
b - primary slave
c - seconadry master
d - secondary slave
a cislo na konci udava cislo oddilu na disku.

PS: Takhle to bylo u IDE disku, SATA uz se nerozlisuje master/slave takze nejspis zalezi na BIOSu jak to namapuje.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Zapojení (plug) SATA disku za běhu
« Odpověď #2 kdy: 22 Června 2008, 13:12:43 »
V Ubuntu 8.04 už jsou všechny disky sdx, dokonce i ATA disky.
Jinak doporučuji místo /dev/sdx používat UUID, pak se nemusíte bát, že se disky přehodí a přestane to fungovat.

Jinak nedávnou jsem také zkoušel SATA disk připojit za běhu a nějak to nefungovalo. Zkoušel jsem ho za běhu i odpojit a toho si Ubuntu také všimlo až v okamžiku, kdy z něj chtělo číst...

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Zapojení (plug) SATA disku za běhu
« Odpověď #3 kdy: 24 Července 2008, 00:54:50 »
V jiném systému mi SATA někdy šlo připojit za běhu a někdy ne.
Naposledy jsem řešil nějaký problém s jinými zařízeními (USB, tlačítka pro zapínání wifi, PciExpress slot) a všechno bylo viditelné podrobně přes
Kód: [Vybrat]
sudo udevmonitor --env. Možná bude něco vypisovat i u SATA - pak už je na co se ptát strýčka Googla.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.