Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu  (Přečteno 3752 krát)

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« kdy: 22 Ledna 2008, 20:06:07 »
Otevřený dopis na blogu DeviceGuru je adresován Marku Shuttleworthovi a Rick Lehrbaum v něm řediteli firmy Canonical doporučuje, aby zvážil změnu v pojmenování distribuce Ubuntu. Konkrétně uvádí varianty Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu a Xubuntu a navrhuje změnu na Ubuntu Gnome Edition, Ubuntu KDE Edition, Ubuntu Educational Edition a Ubuntu Xfce Edition. Aktuální pojmenování je prý podle něj matoucí a ještě více přispívá k roztříštěnému vzezření linuxového světa.
Vzal jsem informaci od Roota.cz http://www.root.cz/zpravicky/otevreny-dopis-vyzyva-ke-zmene-nazvu-ubuntu/

Můj názor:
Osobně bych nechal název jak je Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu...protože tohle sekce se mi nejvíc vyhovuji.  ;)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2008, 21:25:49 »
Osobne bych uplne prestal delit Ubuntu na ruzne podverze podle desktopoveho prostredi. Taky nemame gdebian, kdebian, xdebian atd.

Pavel Půlpán

Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2008, 21:28:51 »
No instalačky se nějak musej rozlišit a popisek ala Gnome Edition nebo with Gnome by určitě bohatě stačilo...

Pavelp

  • Host
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 22 Ledna 2008, 21:38:05 »
Osobne bych uplne prestal delit Ubuntu na ruzne podverze podle desktopoveho prostredi. Taky nemame gdebian, kdebian, xdebian atd.

Souhlas, staci, kdyz si pri instalaci uzivatel vybere, ktery desktop - prostredi chce. Stejne je to v Linuxu na palici s temi gnomy, kdey, fluxboxy a nevim cim jeste. Je to roztristene a vcelku to slouzi akorat k flamovani. Kdyby aspon k flambovani ...:-)

« Poslední změna: 23 Ledna 2008, 02:01:42 od Anna Taliánová »

Chrizo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
    • Nepsavec
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 23 Ledna 2008, 10:55:19 »
dal bych jen ubuntu a při instalaci by si člověk mohl vybrat vzhled.Základní by byl gnome a ostatní by se dostáhly z netu.

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 23 Ledna 2008, 15:07:39 »
me by celkem zajimalo, jakou vetsi blbost bychom este mohli resit...imho je te uplne jedno, jestli Kubuntu nebo Ubuntu KDE Edition...
ad. vyber okeniho manageru...to uz se resilo mnohokrat
« Poslední změna: 24 Ledna 2008, 14:05:41 od Anna Taliánová »
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 23 Ledna 2008, 17:17:10 »
Treba si uvedomit rozdiel medzi znackou produktu a pojmom linuxova distribucia. Ak vychadzame z predpokladu, ze znacky Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu vyvolavaju zmatok, tak treba uviest aj to, ze distribucia moze mat viac znaciek - Debian, Pioneer, Mephis atd., ktore su prakticky totozne. Drobne rozdiely sa mozu vyskytovat v binarnej kompatibilite, ale su to prakticky totozne systemy. Ak by sme mali ist do krajnosti podla navrhu, tak v ramci prehladnosti by hadam bolo prehladnejsie:

Debian Core Edition
Debian Ubuntu Edition
Debian Mephis Edition
Debian Pioneer Edition

resp.

Debian Ubuntu Edition with Gnome
Debian Ubuntu Edition with KDE

Osobne k tomu pristupujem tak, ze uzivatelovi vysvetlim, aky balickovaci system konkretna distribucia GNU/Linuxu pouziva a nazvu produktu pripisujem podruzny vyznam.

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 23 Ledna 2008, 20:00:34 »
Marek S. stejně neudělá protože on nemá společného Cannonicalu. Má ale jde hlavně komunita. Kdyby změnil tak bude větší problém že třeba začátečníky bude hůře najít za desktopy atd...Potom byla velká práce o té změně a znovu tvorby a logo, všechno...ten chlápek ani vůbec nepadne proč zrovna změně názvy edition...třeba dej Ubuntu PowerPack tak bude komerční no ;D ...někdo to zdá asi nebude líbit o té změně.
Jak to je tak to je...  ;)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Kingskid

  • Host
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 24 Ledna 2008, 17:14:01 »
Nejsem si jistý, že navržená úprava názvu něco skutečně řeší. Podívejte se na Distrowatch - to je takové hafo všelijakých distribucí, že se v tom začátečník stejně nevyzná.
Pro začátečníky bude, myslím, nejlepší pokud se vyprofilují dvě tři výrazné distribuce, se kterými lze začít (např. Ubuntu, Suse, Fedora). Další věci ohledně distribucí pochopí později.

nettezzaumana

  • Host
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 24 Ledna 2008, 17:48:02 »
no je pravda, ze na tom neco bude. Taky bych uvital ::
Ubuntu // jedno ubuntu aka *buntu

Buntu Enterprise // bylo by treba, aby to za neco stalo

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 24 Ledna 2008, 19:09:07 »
Mne je to uplne fuk, jak sa to vola - vam ne?
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 24 Ledna 2008, 19:29:45 »
Mě to teda jedno neni, protože bych musel upravovat stránky a odkazy... co by si pak počlo třeba kubuntu.sk? Muselo by zaplatit novou doménu? :)
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 25 Ledna 2008, 21:32:48 »
to o matoucích informacích o linuxu je pravda. nedávno jsem se bavil s jedním kámošem, a když jsem mu říkal o ubuntu, myslel si, že je to je příkazový řádek...
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

karel kudrna

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 869
  • skill :: googllama
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 25 Ledna 2008, 21:48:15 »
Hezký by byly i distribuce Ubuntu live Gnome. Ubuntu live KDE a do instalace z live zařadit krok "výběr okenního managera" - default(nechá toho co je na live) nebo jinak(udělěj fajfku). Ostatně takhle podobně to je na zmiňovaným Debianu, Xka se instalujou poslední podle výběru. :)
prostý user
...selským rozumem...

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
Re: Otevřený dopis vyzývá ke změně názvů Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 25 Ledna 2008, 21:53:33 »
dal bych jen ubuntu a při instalaci by si člověk mohl vybrat vzhled.Základní by byl gnome a ostatní by se dostáhly z netu.

No, a při instalovaní jinýho prostředí by jsi stáhnul 700MB s GNOME nanic.

Treba si uvedomit rozdiel medzi znackou produktu a pojmom linuxova distribucia. Ak vychadzame z predpokladu, ze znacky Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu vyvolavaju zmatok, tak treba uviest aj to, ze distribucia moze mat viac znaciek - Debian, Pioneer, Mephis atd., ktore su prakticky totozne. Drobne rozdiely sa mozu vyskytovat v binarnej kompatibilite, ale su to prakticky totozne systemy. Ak by sme mali ist do krajnosti podla navrhu, tak v ramci prehladnosti by hadam bolo prehladnejsie:

Debian Core Edition
Debian Ubuntu Edition
Debian Mephis Edition
Debian Pioneer Edition

resp.

Debian Ubuntu Edition with Gnome
Debian Ubuntu Edition with KDE

Osobne k tomu pristupujem tak, ze uzivatelovi vysvetlim, aky balickovaci system konkretna distribucia GNU/Linuxu pouziva a nazvu produktu pripisujem podruzny vyznam.

Vztah Debian-Ubuntu a Ubuntu-Kubuntu je zcela jiný. Ubuntu jen z Debianu v určitých věcech vychází ale ve spoustě věcech se liší, a vývoj probíhá zcela odděleně. *Buntu je vyvíjen stejnou firmou (Canonical) a mají společné repozitáře.

me by celkem zajimalo, jakou vetsi blbost bychom este mohli resit...imho je te uplne jedno, jestli Kubuntu nebo Ubuntu KDE Edition...
ad. vyber okeniho manageru...to uz se resilo mnohokrat

Zrovna tohle podle mně není ale vůbec jedno, a je to věc zásadní. Z tohodle označování (*Buntu) si linuxáci používající jinou distribuci(ono občas i my ubuntáci) dělají srandu (podívejte se občas na nějakou diskusi o ubuntu na rootu)  a v nováčcích to myslím oprávněne vyvolává zmatek.
 Pokud vidim "Ubuntu GNOME Edition" a "Ubuntu KDE Edition", hned je mi jasné jaký je v těch dvou věcech rozdíl (aniž bych v životě slyšel o linuxu!), stačí mi podívat se do wikipedie na heslo GNOME a na heslo KDE. Pokud uvidim Gobuntu,Fluxbuntu a Xubuntu rozdíl mi opravdu jasný není.
Další věcí je opravdu to "roztřísťování značky Ubuntu" či jak o tom píše pan Rick Lehrbaum. Linuxový boom v posledních letech je IMHO mimojiné způsobem i tím že vznikla distribuce s tak "silným jménem" jako je Ubuntu. Konkurence je dobrá věc, ale ideální by bylo kdyby byl vývoj GNU/Linuxu roztříštěn třebas jen do jedné desítky distribucí a ne do stovek jako dnes.
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.