Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přerušená instalace a málo místa  (Přečteno 2850 krát)

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Přerušená instalace a málo místa
« kdy: 06 Srpna 2006, 21:36:22 »
Dobrý den,

stala se mi jedna vcelku "hloupá" věc - nějak jsem zapoměl hlídat zaplnění disku a během instalace (z EasyUbuntu) mi najednou Ubuntu začalo psát, že na disku je málo místa a chvíli na to instalace "zatuhla". Po deseti minutách nečinnosti jsem proces bohužel musel zastavit. Vím, že je to asi hloupost, ale už se stalo. Po uvolnění trošky místa jsem skript EasyUbuntu spustil znovu a ten napsal, že mám napsat příkaz něco jako dpkg něco. Napsal jsem to a zdálo se, že instalce pokračuje (na konzoli), ale znovu zatuhla při instalaci jiného programu. Pak jsem podle instrukcí zadal jiný příkaz a ten podle informací na konzoli vyčistil spoustu věcí (cleaned). Asi další chyba, nejprv jsem se měl zeptat tady :(. Nicméně systém i teď funguje, ale zatím nic nechci dělat, dokud mi zde neporadíte. Takže shrnul bych to takto:

1. Disk mám rozdělený na 2x 2,7 GB (1 partition pro Ubuntu a 1 pro Win, které tam kvůli účetnictví musí být). Potřeboval bych to tudíž nějak přeorganizovat a přitom zachovat funkční oba systémy. Např. mírně zmenšit swapovací oddíl a oddíl s win (je tam přes 1 GB volného místa) a díky tomu zvětšit oddíl s Ubuntu. Avšak nevím, jaký program na to použít a jestli to nějak rozumně půjde. Přinejhorším bych znovu pustil instalaci Ubuntu, ale to se mi moc nechce :(...

2. Jaké následky má moje neopatrnost s nedokončením instalace? Dá se to nějak napravit (opětovná instalace až bude více místa)? Vzhledem k tomu, že jsem instaloval z EasyUbuntu, doufám, že se neinstalovalo nic zásadního do systému a tak to nějak napravit půjde.

Děkuji vám za vaše ohlasy, budu vám moc vděčen...

PS. - prosím nepište mi, že si mám pořídit větší disk, bohužel to nejde (není to přímo můj počítač, ale z rodiny)...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Přerušená instalace a málo místa
« Odpověď #1 kdy: 06 Srpna 2006, 22:03:52 »
Tak zasadni problem by to byt nemel. Mam 4GB diskjen pro system(home,boot, a swap zvlast). Mista to neni moc, kdyz tam clovek chce dat nejake ty dalsi programky.
Mam 512 RAM, swap taktez, ale nestalo se mi, ze bych zaplnil RAM nad jeji 1/2, takze swap by stacil i o neco min, pokud nechcete pouzivat hibernaci. Pokud ano, tak swap minimalne o velikosti ram. Radeji o malilinko vic.

Pri instalaci programu, se nejdrive stahnou balicky do /var/cache/apt/archives/ kde zustanou i po instalaci.
Pokud zustaly nejake nedoinstalovane casti, je dobre dat jeste pred smazani balickuprikaz(musi byt misto! na HDD):

sudo dpkg --configure -a

Balicky se daji smazat rucne pod rootem, nebo radeji prikazem:

sudo aptitude clean

Usetrit misto se da samo i odinstalovanim nepotrebnych programu. To snad nemusim rikat ja. :)
Vcera jsem mazal logove soubory, ktere nabobtnaly na asi 700MB v /var/log
To je na dalsi tema, ale to necham jinejm.

To by mohlo zatim snad stacit. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Vojtin

  • Host
Přerušená instalace a málo místa
« Odpověď #2 kdy: 06 Srpna 2006, 22:23:49 »
Nechci vyvolávat flame, ale i bez swapu se systém obejde-na zkušebním edgym jedu bez swapu :)

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Přerušená instalace a málo místa
« Odpověď #3 kdy: 07 Srpna 2006, 12:13:48 »
Takže: příkaz "sudo dpkg --configure -a" jsem provedl a instalace se zřejmě dokončila (podle zpráv na konzoli). Poté jsem jej zkusil pro kontrolu zadat ještě jednou a jen se odřádkovalo, takže to asi dopadlo dobře :). Jen by mě zajímalo, jestli je tam nějaký proces pro ověření dokončení instalace, nevíte o tom někdo něco? Já jen aby se nestalo, že by se něco nainstalovalo jen z poloviny a pak to dělalo problémy při provozu.

V té dočasné složce bylo něco přes 350 MB zaplněného místa, takže jsem tím dost ušetřil (použil jsem ten příkaz "sudo aptitude clean") a nyní mám skoro 500 MB volného místa. S tím už se "dá žít".

Teď bych ještě potřeboval nějaký grafický nástroj na přerozdělení disku, abych mohl zmenšit ten swap. Na tom počítači je cca 160 MB RAM, takže podle vašich rad bych swap dal jen na cca 200 MB či ještě trochu méně. Tím bych něco ušetřil pro oddíl s Linuxem a oddíl s Win bych mohl zachovat. Pěkný nástroj jsem viděl v Mandrake (taky mi to s ním šlo), ale v Ubuntu zatím o ničem nevím. Také se bojím, abych nepřišel o nějaká data. Když bych ještě chtěl ubrat místo na oddílu Windows, nestalo by se s nimi něco (je tam Win 98)? A další věc - když bych zmenšil swap a oddíl s Win, mohl bych CELÉ ušetřené místo připojit k oddílu s Ubuntu? Já vím, dělat to takto po instalaci je divné, ale je to potřeba.

Také mě napadlo, že některé adresáře by mohly být na oddílu s Win (tj. mountnul bych tam třeba /home apod.), ale nevím, jestli je tohle zrovna to pravé ořechové.

Co byste mi v této situaci doporučovali? Jinak moc díky za stávající rady, zatím mi moc pomohly :).

A ještě k tomu swapu:

Citace: Vojtin
Nechci vyvolávat flame, ale i bez swapu se systém obejde-na zkušebním edgym jedu bez swapu :)
No, já jel chvíli s Mandrake (na tom samém počítači) bez swapu a všechno bylo velmi pomalé... Předpokládám ale, že když má někdo velkou RAM (512 a více), tak se to asi dá :)...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Přerušená instalace a málo místa
« Odpověď #4 kdy: 07 Srpna 2006, 13:45:33 »
Vemu to postupne.

O necem na kontrolu instalace nevim, urcite nic takoveho neni. Mel jsem s tim taky problem, ale vyresil to ten prikaz. Ted obcas dam, pokud vydim, ze doslo misto na HDD.

Graficky nastroj na deleni disku je v live verzy ubuntu jmenem "gparted" (nebo jen parted?). Rozdelovat se musi z jineho systemu, nez je spusten. Win98 to nativne neumi, takze dobra volba je z live verze.
 
Zalohujte data pred rozdelenim!!!
  Spojovani logickych disku nejde. Musi se obe casti smazat a pak vytvorit nove. Oddil s Win98(fat32) se necha zmensit za urcitych podminek. Myslim ze nutnou podminkou je byt posledni partisna. Tudiz, pokud je nainstaleno Ubuntu, tak uz asi teko. Zkuste, uvidite. :)


160MB RAM neni zadnej zazrak. Swap by byl rozumny tech 200MB, pokud se nebudou poustet narocne aplikace na RAM. Uvazuval bych o nejakem lehcim windowmanageru nez Gnome, ci KDE. Tzn, dobra volba je XFCE4(xubuntu). Je rychlejsi, mene narocny na RAM. Ale zalezi na pouziti softu. To by mohli poradit jiny, co maj Xubuntu.

Pokud je malo mista na HDD, je dobre pouzivat programy urcene pro konktretni WM(Gnome,KDE, nebo XFCE4), protoze se instaluji pak i dalsi knihovny pro to konkretni WM.

Uz se do toho zamotavam, tak to by zatim stacilo. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Přerušená instalace a málo místa
« Odpověď #5 kdy: 07 Srpna 2006, 15:02:44 »
Jak to vypadá, s oddíly si tedy raději hrát nebudu :). Táta tam má účetnictví a tak by mě mrzelo to zase všechno ládovat zpět ze zálohy... Pořád ale koketuji s tou myšlenkou dát home nebo usr adresář na ten druhý oddíl s win. Co myslíte, je to úplná blbost? Mimochodem Ubuntu mám na 1. partition a Win 98 jsou až za ním.

Že 160 MB je málo, moc dobře vím, ale do staršího počítače se mi už investovat nechce a hlavně nejsou ty peníze. Jak se tedy dá zmenšit ten swap oddíl? Je to tedy stejná situace jako výše? Hm, když si vezmu, že původně tam bylo 32 MB RAM, hahaha :). Také stojí za povšimnutí, že na mém počítači (viz. můj podpis) používám právě Xubuntu. Nicméně teď jsem si tam doinstaloval právě to Gnome a nezdá se mi, že by bylo o mnoho pomalejší než Xfce, navíc Gnome se mi zdá konfortnější, tak nevím...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Přerušená instalace a málo místa
« Odpověď #6 kdy: 07 Srpna 2006, 15:51:11 »
Ono kdyz zvetseni/zmenseni oddilu nejde, tak ta moznost je zasedla. Za zkousku clovek nic neda. Swap se da normalne zrusit a udelat novy.
Nikdy jsem nevidel, neslysel, ze by /home byl na win oddilu. I kdyz je zvlast, tak to je samostatny oddil. V tom neporadim, asi to nepujde.

Jsem si nevsiml te paticky. :D

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Grant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Přerušená instalace a málo místa
« Odpověď #7 kdy: 11 Srpna 2006, 11:07:32 »
No pokud win parcela je ntfs, tak tezko, pises vsak o W98 ,tak tam bude fat32.  Zapisovat by tam nebyl problem, ani mountovani ,ale na fat32 nelze ukladat prava souboru (fat32 to neumi), coz tento napad zcela hati :)  Tudiz, by to podle me neslo. Ale nejsem zadnej guru.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Přerušená instalace a málo místa
« Odpověď #8 kdy: 12 Srpna 2006, 13:25:12 »
Vyřešil jsem to tak trochu improvizovaně, ale funguje to: Oddíl s Windows jsem zmenšil na 1 GB (už tak je to pro ně moc :D). Bohužel oddíl s Ubunutu byl AŽ za oddílem s Win (předtím jsem se spletl, tak jsem to míval u sebe), takže šel zvětšit jen na úkor swapu, kterému jsem dal "doporučených" 256 MB. To mi však nestačilo, a tak jsem oddíl s Ubuntu jednoduše vymazal a vytvořil nový velký oddíl na zbytku disku, takže táta má nyní zhruba o 1,9 GB více místa pro Ubuntu. To jsem znovu nainstaloval. Sice byla otrava stahovat ty balíčky znova, ale asi to bylo nejjednodušší řešení. Mimo to bylo Ubuntu čerstvě nainstalované, takže ani jsem nic nemusel zálohovat :). GParted je opravdu povedený program. Díky všem za rady!

PS - to s tím mountováním na fat32 byl hloupý nápad, když jsem nevěděl, coby :)...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Přerušená instalace a málo místa
« Odpověď #9 kdy: 12 Srpna 2006, 18:39:01 »
Z toho si nic nedelej, taky jsem musel znova rozdelovat disk. I kdyz to porad neni ono, takze jednou to udelam asi jeste jednou. Ale ted to fachci, tak na to prdim. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.