Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)  (Přečteno 4154 krát)

bullterrier

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Podivoval jsem se diskuzím nad GRUB2, co že je to za novou úchylku, že to nemůže být tak strašné, ale je. Instaloval jsem dceři na nový netbook Ubuntu 9.10 a potřebuji, aby v grubu byla jen nabídky Ubuntu Netbook Remix 9.10 (z něj GRUB, je hlavní OS), SuSE 11.2 a Win XP. žádné memtesty, žádný záchranný režim a podobně. V GRUBu otázka půl minuty, v GRUB2 práce na hodiny. Jak co nejrychleji nainstaluji GRUB1 a vyřadím, zlikviduji, smažu, GRUB2, aby se již nikdy nereinkarnoval jako Fredie Kruegger. Díky.

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #1 kdy: 02 Prosince 2009, 00:24:11 »
Nainstaluj si startupmanager a tam si vypni memtesty , recovery a pod. Je tam i zpousta jinych ficur

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install startupmanager
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #2 kdy: 02 Prosince 2009, 09:53:41 »
Namísto menu.lst editujte /etc/default/grub. Více na: http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #3 kdy: 02 Prosince 2009, 10:18:05 »
GRUB2 je opravdu unikátní kousek - sám jsem s ním měl nekonečně mnoho problémů, které jsem řešil nejprve downgradem na starý dobrý grub (http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8071880&postcount=18), později přesunem grubu2 na jiný fyzický disk a všemožnými hrátkam hrátkami y se zavaděči ostatních OS.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #4 kdy: 02 Prosince 2009, 22:25:07 »
Jen počkejte, až přide GRUB3 budete si pochvalovat GRUB2 ;D
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

bullterrier

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #5 kdy: 03 Prosince 2009, 00:04:38 »
Nainstaluj si startupmanager a tam si vypni memtesty , recovery a pod. Je tam i zpousta jinych ficur

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install startupmanager

Asi dělám něco špatně, změnu výchozího OS startupmanager umožní udělat, ale jinak jen rozlišení, prodlevu, usplash a záchrannou disketu. Spouštím jak z menu UNR, tak přes sudo z terminálu. Ještě dám GRUB2 šanci, než použiju odkaz na odmazání. Nebyl by nějaký nápad, jak zobrazit a pročistit nabídku? Díky.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #6 kdy: 03 Prosince 2009, 09:48:11 »
No, pokud chceš z GRUB2 "odmazat" jenom nějaké položky, podívej se na návod na wiki (někdo ti tady už odkaz dával). V sekci o souboru grub.cfg se sice píše, že ho za žádnou cenu nemáš editovat. Vykašli se na to, mnoho věcí bez této "zakázané editace" nastavit prostě nejde. Tak si ho otevři a vykopej položky, které tam nechceš - dají se dobře identifikovat pomocí komentářů. Mimochodem, ten soubor má práva pro všechny pouze pro čtení, tak si je za účelem editace musíš změnit).
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2466
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #7 kdy: 03 Prosince 2009, 10:22:58 »
Proč někdo vůbec vyvíjel GRUB2? Kdyby to nařídili z Bruselu, nedivil bych se... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #8 kdy: 03 Prosince 2009, 11:08:52 »
Proč někdo vůbec vyvíjel GRUB2? Kdyby to nařídili z Bruselu, nedivil bych se... :-)
Až se všechno vychytá, bude to jistě pokrok. V současném stavu ale spousta věcí nefunguje 100%, něco nefunguje více méně vůbec, nahlášeno přes 300 bugů, chybí zkušenosti, návody, pořádná dokumentace (viz homepage grubu), chybí uživatelsky přístupné nástroje na úpravu.

GRUB2 je jistě krok správným směrem (grafické možnosti, modularita), nicméně krok správným směrem není zařazení jeho betaverze do Koaly.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #9 kdy: 03 Prosince 2009, 11:27:24 »
Myslím že inteligentnější by bylo rozšířit GRUB1 o další (volitelné) parametry v menu.lst, čímž by se zachovala zpětná kompatibilita a FUNGUJÍCÍ jádro.

Ale pozdě bycha honit.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2466
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #10 kdy: 03 Prosince 2009, 12:02:39 »
Mě by přišlo nejlepší ještě ztenčit GRUB1, zrušit barvy a podobný blbosti a bootovat stále v čb textu, jak za starých časů.
Nejdůležitější je pro mě spolehlivost a rychlost a ne grafika a barvy...

Staré pravidlo: Co funguje, do toho se nevrtá... Nevím, proč by GRUB1 neměl bootovat ještě za 10 let?
« Poslední změna: 03 Prosince 2009, 15:08:44 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Hellvis

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • sex, drugs & rock'n'roll (and sometimes Linux)
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #11 kdy: 03 Prosince 2009, 12:32:36 »
Mě osobně vadí u grubu #2 žalostně chybějící dokumentace..

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #12 kdy: 03 Prosince 2009, 16:03:55 »
Mě osobně vadí u grubu #2 žalostně chybějící dokumentace..
..a že jeho konfiguráky jsou jako rakovina v polovině systému.

Kdo se v tom má pak vyznat.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

ddano007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #13 kdy: 25 Prosince 2009, 11:34:30 »
Toto je snad horsie jak Windows! Vsade citam, ze "co funguje, do toho sa nevrta" a potom aby clovek zapasil GRUB2. Celkom som sa potesil, ked som nasiel Startup-manager, nie kazdy sa vyzna a chce vrtat v systeme, a s novym GRUBom sa tam toho da nastavit zalostne malo, ani vyhodit memtest, ani obmedzit pocet jadier :-( Ja viem, ze sa da zeditovat ten needitovatelny konfigurak, ale musel som si ulavit... Myslim, ze soudruzi z Canonical-u by si mohli uvedomit, ze vacsina uzivatelov potrebuje operacny system na pracu a nie na to, aby sa v nom vrtala. Linux uz dost deklasuje v porovnani s Win slaba podpora hardwaru, nie este aby clovek riesil veci, ktore uz raz fungovali...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6034
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #14 kdy: 25 Prosince 2009, 21:28:48 »
Je logické, že to musí otestovat teď, než v LTS.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2466
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #15 kdy: 02 Ledna 2010, 16:47:16 »
Myslím, že nejsem sám, kdo by uvítal jednoduchý postup, jak se ihned po instalaci U9.10 zbavit GRUBu2 a nastavit vše jak za starých časů...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

rejže

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 162
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #16 kdy: 04 Ledna 2010, 02:42:58 »
No taky jsem narazil a hledám řešení. nainstaloval jsem Mythbuntu .9.10 a musím bootovat ručně z sh grub. Mám to instalovaný přes wubi.Kyž vyberu mythbuntu dojde k chybě a nabídne mi to jen XP.Pak musím v sh grubu nabootovat jádro ručně a nevim,jak to nastavit,aby to jelo samo. Zkoušel jsem i dev map a nic nefunguje. Ví někdo so udělat aby to fungovalo normálně? Pro zajímavost,když instajuju UBUNTU 9.10 tohle se nestane.
Acer Switch alpha12 core i3,128GB ssd

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2466
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jak co nejelegantněji kopnout GRUB2 do pr.. a dát do 9.10 GRUB(1)
« Odpověď #17 kdy: 15 Ledna 2010, 12:14:52 »
Opět používám pouze GRUB1 a edituji ho pomocí qgrubeditor a fungují mi všechny OS tak jak chci.
GRUB2 mám taky, mám na něj odkaz v nabídce GRUB1, ale protože nenašel všechny OS, tak ho nepoužívám.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.