Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Automount usb zařízení - ostatní uživatelé nemají přístup  (Přečteno 1179 krát)

Terminator

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Dobrý den,
už dva dny řeším problém v Ubuntu 9.10 - po naběhnutí systému se mi automaticky připojí USB disk (flashka nebo externí). Nedaří se mi zpřístupnit jej pro ostatní uživatele, dostanu se na něj pouze pokud se přihlásím pod svým jménem. Ostatní uživatelé jej vidí, ale nemohou si ani prohlédnout obsah. Výpis příkazu ls -l v adresáři media ukazuje práva rwx------, což je právě ten problém. Nedaří se mi nijak nastavit práva tak, aby se ostatní uživatelé mohli alespoň podívat, co na disku je. Ať to zkouším z terminálu či z grafického prostředí, práva prostě nejdou změnit.
Tipuji to na problém s nastavením práv při automatickém mountování, ale nepodařilo se mi zjistit, kde se toto dá nastavit. Hledal jsem všude možně a našel jsem pouze to, že o automount se stará devicekit-disks. Vše tomu nasvědčuje, neboť tam, kde se automount nastavoval dříve (v dřívější distribuci), nastaven není.

Už jsem zkoušel leccos, např. přidání pravidel pro udev, dále nastavení přes gconf-editor, kde jsem v sekci storage zkoušel upravit uid= apod.

Děkuji za odpověď, případně nasměrování někam, kde se toto řeší (ale hledat už jsem zkoušel, jinak bych sem nepsal). Jedná se mi o obecné nastavení, tj. pro jakýkoliv usb disk.

Terminator

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Automount usb zařízení - ostatní uživatelé nemají přístup
« Odpověď #1 kdy: 09 Listopadu 2009, 18:03:25 »
Tak jsem objevil příčinu - může za to pravděpodobně verze devkit-disks, která má napevno nastavené parametry při automountu, prostě to natvrdo namountuje s právy 0700 a uživateli, zblázni se... našel jsem "řešení" na http://wwww.ubuntuforums.org/showthread.php?t=1319047,
které spočívá v tom, že se automaticky připojené disky nejprve odpojí a pak znovu připojí, ale už s nastavenými právy...

Tak asi budu (budeme) muset počkat na novou verzi... ještě se pokusím najít zdroják, ale pochybuju že se mi tam podaří onu kritickou část najít a opravit :-(
Tak snad to někomu pomůže...

Terminator

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Automount usb zařízení - ostatní uživatelé nemají přístup
« Odpověď #2 kdy: 12 Listopadu 2009, 21:04:12 »
Mno tak jsem objevil další chybu, a jak se zdá, obsahuje jich tato verze ještě dost... tak jsem se s pokorou vrátil o kousek zpět, na 9.04, a vše jede tak jak má... 9.10 zřejmě potřebuje ještě nějaký čas dozrát. Nejsem z těch, kteří by hned házeli flintu do žita a vzdávali se bez boje, koneckonců na Linuxu jedu už cca rok a jsem velmi spokojen, nicméně nemám nervy (a popravdě ani čas) na to abych hledal chyby ve zdrojácích :-)

Tak přeji všem s Ubuntu 9.10 hodně štěstí a sil!!!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.