Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalacia na externy disk  (Přečteno 6827 krát)

AndzinSan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Instalacia na externy disk
« kdy: 28 Května 2010, 17:53:14 »
Zdravim, hodne som studoval tuto problematiku o instalcii kim som sa do toho pustil a aj tak som to *censored* :D. Tu je cely pribeh a otazka na konci:

- mam doma PC s internym diskom 300GB rozdeleny na dva 30GB a zvysok, na tych 30GB je win XP sp3 (C:\)
- druhy disk je 2,5" WD 160GB pripojeny v doku (ako disketa) cez SATAII, odnimatelny ako usbcko vo wine
- cele to bezi na AHCI BIOSE

a teraz:
- plan bol nainstalovat Ubuntu (najnovsie v10) na ten externy disk podla moznosti tak aby sa mi linux bootoval len ked je ten externy pripojeny v opacnom pripade bud aby vyhodil moznost vyberu alebo rovno bootol tie widle

postup:
- zalohoval som data z externeho disku na uplne iny PC
- nabootoval z CD ubuntu
- ponastavoval klavesnicu etc...
- vybral som externy disk a dal moznost formatovat ho rucne
- rozdelil som na 3 casti: sdb1/ext4; sdb2/swap (tusim ale tam bolo vacsie cislo, asi sdb5 alebo 6); a sdb3/fat32 v pomere 60GB/1GB/99GB
- potom som vybral instalaciu zavadzaca na sdb disk (rovno sdb, nie ziaden z cislami)
- linux sa nainstaloval a vypital restart
- po restarte mi vyplulo cd a na obrazovke sa objavilo milion I/O chyb a neco o sektoroch
- tvrdy restart
- nabehol rovno win bez akejkolvek moznosti vyberu OS

nijak sa mi nepodarilo ubuntu spojazdnit tak som v jednej miestnosti na irc poziadal o radu a tam mi povedali ze som mal ten zavadzac instalovat na ten disk kde mam widle

- vo widloch som znova naformatoval cely externy disk na ntfs
- bootol ubuntu cd a nechal ho nainstalovat na externy, ale tento krat som ho nerozdeloval na tri ale iba na dva - ext4 a swap
- zavadzac som dal instalovat na sda (disk s widlami)
- linux v pohode nabieha, neni problem, mam aj moznost vyberu, widle tiez idu bootnut

a teraz problem:
- kedze je ten zavadzac na disku s widlami a ubuntu na inom musim vzdy mat externy disk pripojeny pri boote inak nenabootujem ani widle, cim sa externy disk stava internim :/ (mne sa toto hend nezdalo ale tak fachmani vraveli ze to bude ok)
- takze nastala snaha o fix MBR cez bootable win cd, klasicky navod ako vbehnut do recovery console a pouzit prikazy "fixmbr" a "fixboot"
- tu ale nastava skutocny problem, pri boote widli ked sa dostane system na polozku "starting windows" vybehne na mna blue screen a tam chyba daco s diskom a ze mam pouzit "chkdsk /f"
- restart a boot do widli z disku
- spustim chkdsk C: /f a dostanem halsku ze sa neda bo jednotku pouziva ina aplikacia a ze ci to naplanovat na dalsie spustenie, dam ano
- restart, ale chkdsk sa nespusti a pri pokuse o boot z cd mam zase blue screen

- bootnem widle z disku, nainstalujem do systemu recovery console z win cd aby som nemusel bootovat widle z cd
- toto mi hodi k widlom daliu moznost bootu ako recovery mode
Kód: [Vybrat]
C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows Recovery Console" /cmdcons- restartujem, bootnem widle v recovery console (bez vlozeneho boot win cd) a opat sa dostanem na blue screen, v podstane niesom schopny nabootovat widle z toho disku inac ako tie ktore tam boli pred instalaciou ubuntu zavadzaca

otazka:
Je nejaka moznost ako to fixnut a opravit MBR na windowsacke aby som ten externy disk mohol normalne pouzivat ako externy, bez straty dat a formatovania interneho disku. Na ubuntu a externom disku mi nezalezi, nie je tam nic nenahraditelne a mozem ho instalnut znova vpripade potreby, ale u widli sa tomu xcem vyhnut (aj ked by si mozno zasluzili reinstal po 2 rokoch)

moje zevery:
- podla mna prva instalaciu ktoru som robil bola v poriadku, akurat som zabudol prestavit prioritu bootovania na externy disk preto mi nabehli hned widle (hold o pol noci vas nenapadne vsetko)
- ak to inak nepojde tak v juli kupim novy HDD, nahodim tam vsetko z interneho a kompletne ho preformatujem, zmenim jeho rozdelenie na tri: 50GB/50GB/200GB na tie 2x 50 dam widle a ubuntu alebo to nainstalujem tak ako som to mal prvykrat a tu mam dalsie otazky a rad by som poznal vase nazory na to:

- A) nainstalovat widle na interny klasicky a ubuntu na externy, kazdy so zavadzacom na vlastnom disku a nastavit prioritu bootu na externy ako primarny a nasledne az interny cim dosiahnem vzdy boot ubuntu a win len bez externeho
- B) nainstalovat ubuntu aj widle na interny disk kazde na svoju particiu, pripisat windowsacky zavadzac za grub a tym dostat moznost pri boote vyberu OS

-C) nainstalovat ich ako v pripade A), ale tak aby mi vyhadzovalo moznost vyberu OS pri boote

pri variante C) nemam predstavu ako a ci vobec sa to da dosiahnut

Ktore riesenie je podla vas dobre? A ako mam opravit to MBRko aby som mohol bootovat widle bez zapojenia externeho disku?

PS: ak xcete tak mozem odpisat kompletne znenie blue screenu
PSS: nesom uplna lama (do linuxu ale ano :) ), takze viem ze pre radu treba co najdetailnejsi popis problemu, tak som sa tak aj snazil aby ste tu mali co najviac info

Vopred vdaka za kazdu radu.
« Poslední změna: 28 Května 2010, 18:00:12 od AndzinSan »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalacia na externy disk
« Odpověď #1 kdy: 28 Května 2010, 19:51:26 »
First off: myslím, že získáváš první cenu za nejdelší příspěvek s problémem na fóru  :) Ani jsem ho nezvládl přečíst celý, tak snad reaguji adekvátně  :)

2. som v jednej miestnosti na irc poziadal o radu a tam mi povedali ze som mal ten zavadzac instalovat na ten disk kde mam widle
Když ti dal takovou dobrou radu, už ti pak neporadil, jak z toho ven?

3. Pokud lze v BIOSu nastavit primární bootování z USB, nainstaluj Grub jen do MBR externího disku. Tuhle variantu jsi zkoušel?
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Instalacia na externy disk
« Odpověď #2 kdy: 28 Května 2010, 20:18:42 »
Takmer vsetky problemi so zavadzacmi sa daju opravit cez super grub disk, aj ten win...UB by som dal radsej na interny ale mozes aj na exhdd, poradil by som ti moznost pri ktorej: skryjes int.disk(Gparted), instnes ubuntu na externy,,,odkryjes int.disk a v boise si nastavis kedy z ktoreho budes bootovat...
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

AndzinSan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Instalacia na externy disk
« Odpověď #3 kdy: 28 Května 2010, 23:16:18 »
nic vam nerozumiem co vravite (asi preto ze som sa vratil z mesta a nafukal bysom veeeeela promile) tak sa este stavim rano toprecitat, medzitym mohli by ste mi dat podrobnejsie info, toto som moc nepobral

AndzinSan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Instalacia na externy disk
« Odpověď #4 kdy: 28 Května 2010, 23:18:27 »
3. Pokud lze v BIOSu nastavit primární bootování z USB, nainstaluj Grub jen do MBR externího disku. Tuhle variantu jsi zkoušel?

da sa bootovat aj cez USB ale externy je pripojeny cez SATAII v doku ako disketa nie cez USB

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Instalacia na externy disk
« Odpověď #5 kdy: 29 Května 2010, 13:48:34 »
I tak by to v biose malo ist nastavit...
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

AndzinSan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Instalacia na externy disk
« Odpověď #6 kdy: 29 Května 2010, 16:27:02 »
neni problem nainstalovat GRUB na externy disk, problem je ze nemozem obnovit windowsacky MBR na internom disku

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Instalacia na externy disk
« Odpověď #7 kdy: 29 Května 2010, 16:30:47 »
http://www.supergrubdisk.org/index.php?pid=5
Toto urcite pomoze, su tam volby aj pre windows zavadzac a vzdy(kym som mal win) mi to pomohlo...
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

AndzinSan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Instalacia na externy disk
« Odpověď #8 kdy: 29 Května 2010, 16:54:32 »
jaksi neviem co z toho mam tahat :D

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Instalacia na externy disk
« Odpověď #9 kdy: 29 Května 2010, 20:09:51 »
http://prdownload.berlios.de/supergrub/super_grub_disk_0.9799.iso
Skus toto-lepsie, staci ak kliknes na ten prvy odkaz "download"
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.