Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací  (Přečteno 2311 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1770
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« kdy: 29 Listopadu 2023, 21:08:54 »
Po nové zkušenosti s humáčem jménem Thunderbird Supernova jsem se pevně rozhodl, že tudy ne. Jelikož důsledně používám balíčkovací systém a variantně update přes už zde uvedený "skript" pro apt nebo místo toho Synaptic, tak nestačilo předchozí verzi zamknout v Synapticu, ale muselo by se to udělat separátně i v apt, do čehož se mi nechtělo.

Takže padlo další rozhodnutí, že TB půjde z balíčkovacího systému pryč a že ručně instaluju (no, po pravdě spíš rozbalím) TB verze 102 (poslední, co nemá úchylnou Supernovu) do /opt/thunderbird.

Vykonáno, nastaveno, po úpravě cesty k profilu funkční. Jenže: opakovaně mi v TB začalo vyskakovat upozornění na aktualizace a nešlo se toho zbavit. Zkoušel jsem různá nastavení (i celé nové klíče) v about:config, stále bez výsledku.

Po delším hledání (s předchozí pauzou a nadávkami na čím dál tím horší konfigurovatelnost software včetně open source) jsem našel, že TB se od jisté verze výše nastavuje přes *.json soubory. Konkrétní přehled možností konfiguračních řetězců v souboru policies.json (v mém případě je umístěný v adresáři /opt/thunderbird/distribution/) lze najít třeba tady a v tam odkazovaných (odvozených) pramenech.

Obsah mého souboru policies.json je tento (na konci souboru musí být prázdný řádek, tedy Enter):
Kód: [Vybrat]
{
"policies": {
"DisableAppUpdate": true,
"DisableFeedbackCommands": true,
"DisableSystemAddonUpdate": true,
"DisableTelemetry": true,
"ExtensionUpdate": false,
"ManualAppUpdateOnly": true
}
}

Klíčový je zápis na posledním řádku kódu ("ManualAppUpdateOnly": true), ten byl mnou přidán ručně, předchozí řádky už byly obsaženy v instalační verzi TB.

No a od té doby je s aktualizacemi konečně pokoj.

Jinak bohužel ten *.json formát je tak debilní, že do něj nelze zapisovat komentáře (např. oddělené nějakým vyhrazeným znakem). To nevymyslíš...
« Poslední změna: 29 Listopadu 2023, 21:13:10 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4941
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #1 kdy: 30 Listopadu 2023, 20:58:50 »
Díky za "průzkum", to se může hodit.
Problém s nastavením aktualizací se datuje cca od přechodu starý FF > nový (chromovatý) FF. Dříve to bylo běžnou součástí nastavení. Jediný důvod proč to odsud vyhodili vidím ve vnucování těch nových zkriplených verzí.
Co se TB týče, poslední verze co snesu/používám je 52.9.1 (kvůli doplňkům). A budu ji schválně používat k plné spokojenosti i nadále.

P.S. O té Supernově slyším poprvé - mám zkusit jak to vypadá, nebo raději ne?  Taky bych si mohl pokazit Vánoce...
        A .json opravdu neumožňují vkládat kommenty - doteď jsem to nevěděl.....

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1770
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #2 kdy: 30 Listopadu 2023, 21:49:29 »
P.S. O té Supernově slyším poprvé - mám zkusit jak to vypadá, nebo raději ne?  Taky bych si mohl pokazit Vánoce...

No jak chceš, pokud jsi masochista... Mně úplně stačilo, že u tlačítka "Přijmout zprávy" není rozbalovací roletka, kde by byla možnost zvolit podnabídku "Přijmout všechny zprávy" (míněno z více účtů). Musí se to dělat přes pravé myšítko či tak nějak...a na to, že to používám co chvíli, je to fakt opruz.

Prostě to myšlení vývojářů nechápu, asi jedou na nějakým tvrdým matroši.

Mimochodem: ta mnou popsaná úprava zákazu aktualizací asi taky nebude 100%. Před chvílí jsem TB spustil a už tam zase vyskočill ten pop-up. Asi si to žije nějakým vlastním životem, netuším. Možná ten soubor policies.json zkusím ještě zkopírovat do /etc/thunderbird/policies, jak píšou v odkazu výše.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #3 kdy: 01 Prosince 2023, 13:48:36 »
Vypadá to, že FF se opičí po Chrome. Tam už se json zápisy používají delší dobu. Nicméně, si myslím že je to nevhodný formát na ukládání nastavení. Síla JSONu je v jednoduchosti na komunikaci nejen mezi procesy. Proto se s komentářema nepočítalo. Je to komunikační formát, ne nějaký yaml, ini ap.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1770
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #4 kdy: 02 Prosince 2023, 10:02:43 »
ramael:

1) řeč je o TB, ne o FF ;-) Ale mohou tam být (a asi jsou) nějaké podobnosti. To, že FF leze do zadku Velkému Bratrovi (doufám že zatím jen stylem) je známo už delší dobu...

2) ten json je ve směru nemožnosti komentářů prostě zprasený, ať si to kdo chce zdůvodňuje jak chce. Jde o to, že prostě reálně je využíván jako konfigurační, takže tam jsou komentáře velmi užitečné.

Ale zcela ve stylu Velkého Bráchy je "nepotřebuješ nic vědět, my to víme nejlíp", takže bych se možná ani nedivil, že to je cílem (nebo více či méně nechtěným efektem)... Další level by mohl být, že json bude binární zakódovaný formát s nemožností přístupu prakticky pro kohokoliv "nežádoucího", vždyť to přece nikomu nevadí a nikdo to neřeší...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #5 kdy: 02 Prosince 2023, 14:34:58 »
Ok. Já to beru tak, že TB a FF mají společný původ a vývoj. Což nic nemění na tom, že json je zde nevhodně použit. Reálně je využíván jako konfigurační snad jen u TB, FF a Chrome. Což je jak píšu špatně. Pokud to tak používá více vývojářů, tak to je pak doopravdy o demenci.

EDIT
Nó, tak jsem zrovna teď narazil, na další holotrky co to používaj jako konfiguráky. Svět se fakt v pr.. obrací. Já už bych se nedivil pokud by chtěli lítat na tříkolkách.
« Poslední změna: 02 Prosince 2023, 15:11:31 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #6 kdy: 03 Prosince 2023, 13:27:08 »
JSON je primárně určen pro rychlý přenos krátkých datových souborů, např. v rámci IoT, a tam logicky žádné komenty nepatří - proto píšu "krátkých". To, že někteří dementi používají JSON soubory jako konfiguráky, za to json opravdu nemůže... Taky už jsem pár takových aplikací našel, naposledy mj. HA-OS (HomeAssistant). Nechápu...
Nobody is perfect!

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6041
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #7 kdy: 04 Prosince 2023, 16:05:53 »
Tak se vyjímečně přidám.
S FF nebo Thunderbird profily jsem něco řešil a perličkou bylo, že se ty konfiguráky a databáze třeba aktualizovali, ale dokumentacie k tomu ještě nebyla, nebo měla aktuální datum, ale neodpovídala realitě.
Takže si člověk musel tak nějak hrát a zkoušet. Nehledě na to, že struktura některých těch dat, je nečitelná pro člověka.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #8 kdy: 05 Prosince 2023, 08:48:21 »
Jen na okraj: JSON otevře Firefox pěkně strukturovaně, je to přehledné a dá se tam dobře vyhledávat.
Nobody is perfect!

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #9 kdy: 09 Prosince 2023, 10:56:11 »
Dnes jsem narazil na zajímavost: https://man.archlinux.org/man/waybar.5.en zase nesprávně použit JSON. Avšak, k mému nemalému překvapení: https://github.com/Alexays/Waybar/blob/master/resources/config je to JSON s komentářema. Docela zajímavé.
A hlavně => funguje to! Asi záleží jak si to autoři programů implementují. V tomto případě je ten "JSON" jako konfigurák použitelný.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1770
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ručně instalovaný Thunderbird a zákaz aktualizací
« Odpověď #10 kdy: 14 Února 2024, 12:20:32 »
Tak jsem konečně vyřešil ten zákaz aktualizací tak, aby vše fungovalo korektně.

Co je podstatné
:

1) v Linuxu (tedy určitě v *buntu, ale nejspíš i u jiných distribucí) musí soubor policies.json být ve složce /etc/thunderbird/policies - nikoliv tedy v instalační složce TB.

2) soubor musí mít právo ke čtení pro skupinu a ostatní, ačkoliv patří rootovi (protože je zpravidla tak vytvořený).

3) soubor s těmito vlastnostmi musí existovat před spuštěním TB, protože ten si ho načítá při svém startu.

4) funkčnost nastavení "podnikových pravidel" (tak se to jmenuje v české lokalizaci) lze v TB ověřit v panelu nastavení (spustí se třeba z menu jako nastavení účtu a v adresním řádku panelu se přepíše about:accountsettings na about:policies)

Potřebná nastavení práv souboru policies.json a chování TB při jejich špatném a správném nastavení jsou patrná z obrázku níže. Právě špatně nastavená práva souboru policies.json byla důvodem, proč mi zákaz aktualizací nefungoval (a přijít na to byl fakt masakr - zvlášť tedy přijít na možnost ověření funkce v panelu popsanou výše a pochopení, co se tam vlastně děje).

V příloze též přikládám dva soubory policies.json: jeden s pouhým zákazem aktualizací TB (který používám a jeho chování je na zmíněném obrázku), druhý je kompletní zákaz všech nežádoucích vlastností, jak se obvykle nastavuje v podnikovém nasazení (je převzatý z webu). V přiloženém archivu se jmenují dle obsahu - před aplikací je vždy třeba zvolený soubor přejmenovat na policies.json včetně dodržení všech písmen názvu malých!
« Poslední změna: 14 Února 2024, 12:26:36 od JirkaZ »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.