Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim  (Přečteno 4136 krát)

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
ahojte

tak skusal som instalaciu feisty na novom zeleze ktore som trochu spominal tu:
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=9240
(C2D E6420 , Intel doska DP965LT, 1GB RAM, 1x PATA a 1x SATA DVD mechanika a SATA WD disk)
ho tu mam zatial na skusku ako to bude fungovat, a vyzera ze pri standard instalacii to slape v pohode

ale narazil som na problem, ze ked pri instalacii zvolim "manual partitioning" , tak po dokonceni instalacie a restarte vobec nenabootuje, iba vyprdne tuto hlasku: no bootable device -- insert boot disk and press any key

spravil som aj take ze som si nainstaloval system cez automaticku konfiguraciu disku, to je v pohode a pekne nastartuje system z disku, a potom som si pozrel ako to ta automatika ponastavovala, vyzeralo to asi takto:

/dev/sda
    /dev/sda1       ext3      /media/sda1 (ako mount point)      a nejaka velkost v GB
    /dev/sda5       swap


tak som to cez manual nasekal rovnako, pre root /dev/sda1 som dal mount point /  (ono to aj tak zobrazi po instalacii znovu ako /media/sda1 - co nechapem preco?)

ale nic to nevyriesilo, problem stale pretrvava: no bootable device -- insert boot disk and press any key

neviete mi pls poradit co s tym? resp. co robim zle? aj ked mam pocit ze asi nerobim nic zle, kedze v predchadzajucich ubuntu verziach som si v pohode cez manual nasekal disk podla potreby

thx
« Poslední změna: 19 Října 2007, 20:14:25 od Anna Taliánová »
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #1 kdy: 25 Dubna 2007, 15:01:51 »
Instaloval jsem Feisty uz asi na pet stroju, vzdy s manualnim rozedelenim disku. Vzdy si pohlidejte, aby hlavni oddil mel jako pripojny bod nastaveno "/". Pokud tam mate cokoliv jineho, je to spatne.

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2007, 15:08:14 »
samozrejme ze som hlavny oddiel /dev/sda1 daval ako " / " - mount point , som to predsa napisal hore, tolko zase viem ze root musi byt " / "

akurat on si tam neviem preco vzdy po instalacii (ci uz automatic alebo manual hdd cfg) nahodil ako mount point toto: "/media/sda1"
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2007, 15:10:29 »
Citace: 8472
...on si tam neviem preco vzdy po instalacii (ci uz automatic alebo manual hdd cfg) nahodil ako mount point toto: "/media/sda1"
Ale kam?

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #4 kdy: 25 Dubna 2007, 15:17:35 »
pre /dev/sda1 , to je jediny disk ktory tam mam - neratam swap ako /dev/sda5 (nad tym je uz len partition table)
teda ten /dev/sda1 som predtym pri instalacii nastavil ako mount point: "/"
to: "/media/sda1" v mount pointe pre /dev/sda1 sa mi zobrazi az po instalacii ked znova nabootujem CD aby som si pozrel nastavenia oddielov

ale to iste spravila aj automaticka konfiguracia oddielov, akurat s tym rozdielom ze to dokazalo nastartovat system z disku
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #5 kdy: 25 Dubna 2007, 15:27:12 »
Kdyz nabootujete z CD, tak se zadna nastaveni z disku nenacitaji. Tudiz to co pisete naprosto neznamena, ze instalator pro tu instalovanou verzi Ubuntu na disku nastavil spatne mountpoint. Pokud chcete zkontrolovat nastaveni pripojnych bodu, podivejte se z instalacniho CD na adresar s nainstalovanym Ubuntu, preste na soubor /media/sda1/etc/fstab a poslete sem jeho obsah.

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #6 kdy: 25 Dubna 2007, 16:25:45 »
aha, to ma nenapadlo ze instalacne CD na to pozera takto.
ok, zajtra rano preverim
thx
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #7 kdy: 26 Dubna 2007, 10:03:43 »
tak, mam tu ten FSTAB , aj z automatickeho nasekania disku, aj z manulneho:
akurat neboli v /media/sda1/ , ale najprv som to musel nejako mountnut, a potom az prihodil do /media/disk

1. automatic partitioning:

{
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda1
UUID=ac5584dc-c948-4387-870d-efb8b92213bf /               ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda5
UUID=9f974a3b-a31a-4e2d-b459-a0c5cead774d none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/scd1       /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto  0       0
}


2. manual partitioning:

{
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda1
UUID=dc4279c9-e84e-4145-84d3-9573c6cf5d18 /               ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda5
UUID=ac95402e-81ed-4059-a8a3-5e49601845b9 none            swap    sw              0       0
/dev/scd1       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/scd0       /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto  0       0
}


ja tam teda moc zasadne rozdiely nevidim, teda rozdiely pre ktore by to nemalo fungovat, tak neviem.
« Poslední změna: 19 Října 2007, 20:16:19 od Anna Taliánová »
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #8 kdy: 26 Dubna 2007, 10:34:48 »
Pokazde je tam jine UUID, to se ale nejspis meni z kazdym preformatovanim oddilu. Zkuste misto UUID notace pouzit klasicky tvar "zarizeni mountpoint options".

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #9 kdy: 26 Dubna 2007, 10:44:12 »
hej, tiez si myslim ze UUID sa meni

hm, neviem ci celkom presne rozumiem co mam urobit?
som zatial len amater v Linuxe, a tolko sa este do editacie fstab-u nerozumiem
« Poslední změna: 19 Října 2007, 20:16:43 od Anna Taliánová »
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #10 kdy: 26 Dubna 2007, 13:15:58 »
no, pokial to: {klasicky tvar "zarizeni mountpoint options".}
znamena pouzit namiesto UUID typicke /dev/sda1 a /dev/sda5 , tak som to skusil.
nepomohlo

skusil som este aj disk vymenit za 20GB PATA a povodny SATA som nachvilku odpojil, ale nepomohlo

vyskusal som len tak zo srandy nainstalovat 7.04 do virtualky cez manual partitioning  - presne tak isto ako to robim na tom pocitaci, a ta mrcha virtualka funguje.

tak neviem, ale zacinam mat pocit ci by to nemohol byt problem za zakladnou doskou DP965LT ? aj ked potom je divne ze automatic partitioning funguje.

lukas.svoboda: tu { http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=9240 } ste pisal ze tam mate feisty na DG965LT , co je vlastne to iste len tusim z integrovanou grafikou. tam ste tiez skusal manual partitioning? fungovalo to v pohode?

skusal som aj v BIOSe nachvilku prepnut radic disku z NATIVE na LEGACY , nepomohlo.
skusil som aj LOAD OPTIMIZED CFG v BIOSe , nepomohlo.

tak ja uz neviem co mam este skusit :(
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #11 kdy: 26 Dubna 2007, 13:30:30 »
Mam take DP965LT, spatne jsem to napsal. Instaloval jsem z minimalCD, samozrejme s manualnim rozdelenim disku.

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #12 kdy: 26 Dubna 2007, 15:21:34 »
hm, a ziadat po vas skusit to skusobne z full cd asi nema zmysel, ze?
no neva, budem musiet asi hladat ine riesenie, resp. mozno inu dosku :(

aj tak dik za help
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

joska

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #13 kdy: 26 Dubna 2007, 22:06:17 »
Citace: 8472
hm, a ziadat po vas skusit to skusobne z full cd asi nema zmysel, ze?
no neva, budem musiet asi hladat ine riesenie, resp. mozno inu dosku :(

aj tak dik za help
Nevim cim to je ve vasem pripade, ale s podobnym problemem jsem se setkal u Suse s mym zastaralým hw. Problem byl v tom ze pri rucnim nastaveni vzdy zmizelo nastaveni partition jako aktivni. Pomoci fdisku jsem bootovaci oddil nastavil jako aktivni. V pripade automatickeho rozdelovani se to nikdy nestalo.
Dapper 6.06 LTS PIII/1Ghz i815EP (MS-6337) 512Mb ram FX5200 Hdd 80Gb Realtek RTL8139 PCI SB128pci

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #14 kdy: 26 Dubna 2007, 22:28:26 »
Citace: joska
Nevim cim to je ve vasem pripade, ale s podobnym problemem jsem se setkal u Suse s mym zastaralým hw. Problem byl v tom ze pri rucnim nastaveni vzdy zmizelo nastaveni partition jako aktivni. Pomoci fdisku jsem bootovaci oddil nastavil jako aktivni. V pripade automatickeho rozdelovani se to nikdy nestalo.
noo, toto je uplne novy HW.
hej, tiez som teraz vecer dostal tip na to ze by to mohlo byt tym ze partition nebude aktivny. tak to zajtra preverim. a ak to bude tym, tak to je riadna blbost, preco to asi robi ze neoznaci za aktivne na fyz. HW a vo virtualke v pohode?

resp. nie je tam niekde manualne zapnutie aktivneho oddielu, ze by som to mozno prehliadol? (ale skor asi nie, teda nevidel som tam nic take)
« Poslední změna: 19 Října 2007, 20:17:39 od Anna Taliánová »
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

locki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #15 kdy: 26 Dubna 2007, 22:37:24 »
ha tak neco podobnyho se mi taky delo. mam SATA disk 250 giga a ata 120. ubuntaky jsem instaloval na satu.... pak reboot a nic. nevim proc ale grub nebo neco se mi vzdy tlacilo na ten PATA .... tak vzdy pred instalaci odpojim ata disk a je to. delalo mi to od 6.06 a od te doby odpojuji pata a neni problem

rozdelene to mam takto:

SATA: widle ntfs|data ntfs| ext3|swap
PATA: data
snad to pomuze
« Poslední změna: 19 Října 2007, 20:18:17 od Anna Taliánová »
CZFree admin, Ubuntu 7.04, 20x WRT54G,GS,GL http://openwrt.org

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #16 kdy: 26 Dubna 2007, 22:41:00 »
Citace: locki
ha tak neco podobnyho se mi taky delo. mam SATA disk 250 giga a ata 120. ubuntaky jsem instaloval na satu.... pak reboot a nic. nevim proc ale grub nebo neco se mi vzdy tlacilo na ten PATA .... tak vzdy pred instalaci odpojim ata disk a je to. delalo mi to od 6.06 a od te doby odpojuji pata a neni problem

rozdelene to mam takto:

SATA: widle ntfs|data ntfs| ext3|swap
PATA: data
snad to pomuze
no, ja tam mam len SATA disk a ziadny iny disk, ten PATA - samotny - som tam daval len na skusku ci to nepomoze ze bude problem napr. v radici. ale inak vzdy len po jednom zapajam tie disky
« Poslední změna: 19 Října 2007, 20:18:38 od Anna Taliánová »
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #17 kdy: 27 Dubna 2007, 01:37:05 »
Citace: 8472
hm, a ziadat po vas skusit to skusobne z full cd asi nema zmysel, ze?
no neva, budem musiet asi hladat ine riesenie, resp. mozno inu dosku :(

aj tak dik za help
Prave jsem provedl instalaci z instalacniho CD Ubuntu, vse funguje normalne. Takze uz fakt nevim.

8472

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Zivot je ako rebrik do kurina, kratky a osraty ...
feisty install, manual partitioning - problem s bootovanim
« Odpověď #18 kdy: 27 Dubna 2007, 11:57:17 »
lukas.svoboda: moc dakujem za odskusanie aj za snahu.

no, prave som zistil, ze on tu partition cez manualne nasekanie jednoducho nespravi aktivnu (boot).
ale pokial som ju z live po instalacii CD oznacil cez cfdisk ako boot * tak v pohode nastartuje system

vobec tomu nerozumiem. preco to nespravi sam cez manual partitioning?
kde moze byt problem? prip. keby tam bol aspon nejaky checkbox v tom manualnom nastavovani oddielov ktory by povedal tuto sprav aktivnu (boot)

hm, fakt moc divne


ale aj tak moc dik vsetkym za pomoc a rady
« Poslední změna: 19 Října 2007, 20:19:39 od Anna Taliánová »
Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.