Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: USB Harddisk problem s mount po xte  (Přečteno 6038 krát)

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
USB Harddisk problem s mount po xte
« kdy: 17 Května 2008, 00:13:32 »
Zdarec,
tak doslo i na me a po reinstalu Hardy na Gutsy jsem uplne bezradnej s externim diskem. Mel jsem 320GB Toshibu a ta fungovala bez nejakeho zasahu okamzite. Prodal jsem ji a mam ted Seagate 500GB.
http://www.maplin.co.uk/Module.aspx?TabID=1&ModuleNo=217655&doy=16m5
Podle wiki jsem si pripojil oba oddily s NTFS a vse fungovalo. Po restartu jsem ale zjistil, ze se mi nemountuje usbdisk a zacal jsem mit problemy s dalsim oddilem na pevnem disku laptopu. Nemam opravneni pro zapis, ikdyz mi to po instalaci fungovalo, dokonce Gutsy nasel oba nepouzivane oddily, ktere Hardy nenasel. Muj fstab, smaznul jsem ty radky pro externi hdd..
Kód: [Vybrat]
# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda1 :
UUID=60a55f9d-56ca-48e4-b80e-bda6e8ff6a07 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/sda2 :
UUID=e12e5f4e-ea67-4ba5-af5a-15d22ab2a6ab /home ext3 defaults 0 2
# Entry for /dev/sda5 :
UUID=65f5e719-537a-42bd-a794-e236e1025b0b /media/sda5 ext3 defaults 0 2
# Entry for /dev/sda6 :
UUID=68a6fdc3-5c4c-4e57-9114-5812a985e16b /media/sda6 ext3 defaults 0 2
# Entry for /dev/sda4 :
UUID=77d5bd91-60cf-4ad9-9060-c148891b4299 none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec 0 0
Trochu me znepokojuje ta lajna s file systemem..
Jeste bych dodal, ze ten Seagate nema manualni vypinac, pouze je spojen s pc kabelem. S vypnutim pc se ale vypne taky..
edit: Jak jsem smaznul ty prikazy a oba pripojne adresare, tak se mi disk sice mountuje, ale nemuzu si v gnome-commanderu otevrit oddil jinak, nez pred /media/NEW VOLUME(2), kde muzu vse, ale na liste v commanderu mi to pise ze nemam prava. V Nautilu zadnej problem, ale co se tyce souboru pouzivam zasadne gnome-commandera..
« Poslední změna: 22 Května 2008, 15:15:22 od Pepe999 »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #1 kdy: 17 Května 2008, 13:37:57 »
ty UUID jsou spravne?

muzes ten tvuj popis nejak upresnit? nepochopil jsem, ktery oddil odpovida cemu. Kde jsou ty NTFS oddily? V fstabu mas jen ext3, swap a cdrom.

Pises o smazanych prikazech (asi spis radich v fstabu), adresarich, ale to je nam naprd, kdyz jsi ty prikazy stejne neuvedes, tak z toho nepozname, co je spatne.

Takze prosimte jeste jednou. Ktere to jsou ty oddily, ktere chces pripojit? co je na nich za filesystem?

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #2 kdy: 17 Května 2008, 14:18:27 »
ty UUID jsou spravne?

muzes ten tvuj popis nejak upresnit? nepochopil jsem, ktery oddil odpovida cemu. Kde jsou ty NTFS oddily? V fstabu mas jen ext3, swap a cdrom.

Pises o smazanych prikazech (asi spis radich v fstabu), adresarich, ale to je nam naprd, kdyz jsi ty prikazy stejne neuvedes, tak z toho nepozname, co je spatne.

Takze prosimte jeste jednou. Ktere to jsou ty oddily, ktere chces pripojit? co je na nich za filesystem?
Omlouvam se za nepresnosti. Mam 4 ext3 oddily na internim hdd(SATA), sda1(filesystem), sda2(home) a sda5 a 6, coz jsou oddily urcene na dalsi linux, ale zatim se rozmyslim na ktere distro. sda6 funguje porad standartne, ale sda5 mi hlasi uzivatel 999, misto 1000, coz je pepe999(vlastnik).
Dale mam problem s usb extrernim diskem, kterej se mi jakoby namountuje. Jsou tam 2 oddily NTFS(sdb1 a 2), ktere se prihlasi do /media/NEW VOLUME(a NEW VOLUME2), ale na liste s diskama v gnome-commanderu mi to ukazuje, ze nejdou namountovat, ze nemam prava, ikdyz v /media/NEW VOLUME fungujou bez problemu. Kdyz jsem psal prvni prispevek, tak se mi ty oddily nemountovaly vubec, ikdyz jsem je pripojil presne podle navodu na wiki(pote jsem ty radky ve fstab smazal, stejne jako oba adresare, kam se mely hlasit).
UUID by spravne byt mely, jsou uz od instalace. Ubuntu nabehne, home mam taky v poradku a oba dalsi oddily ext3 vidim, ale na jeden(sda5) nemuzu zapisovat. Mozna je to proto, ze jsem si na neho delal zalohu v Hardy kdezto na sda6 jsem si delal zalohu uz v Gutsy(moje lamerska spekulace)... :)
Oba baliky s podporou NTFS mam nainstalovane...

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #3 kdy: 17 Května 2008, 14:58:12 »
Citace
na jeden(sda5) nemuzu zapisovat
na disk jako takovy a nebo to zkousite zapisovat uz do nejakeho adresare na tom disku. Moc jsem nepochopil, kde vam to hlasi to "sda5 mi hlasi uzivatel 999, misto 1000, coz je pepe999(vlastnik)", ale mozna, ze jen soubory a adresare na tom disku patri vlastnikovi s uid 999 a kvuli pristupovym pravum techto souboru/adresaru do nich nemuzete zapisovat. V tom pripade by mohlo pomoci zmenit vlastnika souboru.
Hromadne se to udela napr.
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R  NOVYVLASTNIK ADRESAR
tedy u tebe napriklad
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R  pepe /media/sda6/*

a nebo muzes zkusit pustit nautilus jako root pres sudo a pak zkusit, jestli opravdu muzes zapisovat nebo ne.

Pokud jde o NTFS, tim namountovat v gnome-commanderu myslis opravdove mountovani a nebo uz je disk pripojen (automaticky) a chces se do nej jen prepnout?

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #4 kdy: 17 Května 2008, 16:13:06 »
Citace
na jeden(sda5) nemuzu zapisovat
na disk jako takovy a nebo to zkousite zapisovat uz do nejakeho adresare na tom disku. Moc jsem nepochopil, kde vam to hlasi to "sda5 mi hlasi uzivatel 999, misto 1000, coz je pepe999(vlastnik)", ale mozna, ze jen soubory a adresare na tom disku patri vlastnikovi s uid 999 a kvuli pristupovym pravum techto souboru/adresaru do nich nemuzete zapisovat. V tom pripade by mohlo pomoci zmenit vlastnika souboru.
Hromadne se to udela napr.
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R  NOVYVLASTNIK ADRESAR
tedy u tebe napriklad
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R  pepe /media/sda6/*

a nebo muzes zkusit pustit nautilus jako root pres sudo a pak zkusit, jestli opravdu muzes zapisovat nebo ne.

Pokud jde o NTFS, tim namountovat v gnome-commanderu myslis opravdove mountovani a nebo uz je disk pripojen (automaticky) a chces se do nej jen prepnout?
JJ, nemuzu se do neho v commanderu prepnout(vpodstate ted muj jedinej problem) a hlasi to mount failed. V /media/NEW VOLUME muzu delat co chci, ale kdyz chci prepnout do disku na liste, tak to hlasi problem s mountem. Mozna to neni zase tak dulezitej problem, ale docela me to irituje, kdyz jsem s tim nikdy problemy nemel. V Nautilu muzu delat co chci, ten je v poradku. Diky za ten prikaz na tu zmenu vlastnika, uz je to ok. :)
To sda5 a prava se vztahovalo jenom na ty adresare, ty jsem mohl smazat s klidem v root modu, takze to ani v podstate problem nebyl, ale kdyz uz se to naskytlo, tak jsem to napsal... 8)

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #5 kdy: 17 Května 2008, 16:54:22 »
hm, tak to uz moc neporadim. zkus jeste pustit ten gnome commander z konzole a pak se prepnout, jestli to do konzole vypise nejakou rozumnou chybovou hlasku.

Ale mozna by pomohlo, kdyby v fstabu byl spravny zaznam. Zkus ty disky, nebo aspon jeden, odpojit (musis dosadit spravny oddil)
Kód: [Vybrat]
sudo umount /dev/sdXY
vytvor jako root nejaky adresar, treba /media/windisk1 a do fstabu pripsat neco jako
Kód: [Vybrat]
/dev/sdXY /media/windisk1     ntfs    defaults,nls=utf8       0       0
Tohle je jen pro cteni, pro zapis by bylo treba pouzit ntfs-3g driver, ale to uz tady na foru bylo popsany nekolikrat.
Ulozit a zkusit pripojit
Kód: [Vybrat]
sudo mount /media/windisk1
a pokud se korektne pripoji, tak zkus ten windows commander a dej vedet.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #6 kdy: 17 Května 2008, 17:04:52 »
hm, tak to uz moc neporadim. zkus jeste pustit ten gnome commander z konzole a pak se prepnout, jestli to do konzole vypise nejakou rozumnou chybovou hlasku.

Ale mozna by pomohlo, kdyby v fstabu byl spravny zaznam. Zkus ty disky, nebo aspon jeden, odpojit (musis dosadit spravny oddil)
Kód: [Vybrat]
sudo umount /dev/sdXY
vytvor jako root nejaky adresar, treba /media/windisk1 a do fstabu pripsat neco jako
Kód: [Vybrat]
/dev/sdXY /media/windisk1     ntfs    defaults,nls=utf8       0       0
Tohle je jen pro cteni, pro zapis by bylo treba pouzit ntfs-3g driver, ale to uz tady na foru bylo popsany nekolikrat.
Ulozit a zkusit pripojit
Kód: [Vybrat]
sudo mount /media/windisk1
a pokud se korektne pripoji, tak zkus ten windows commander a dej vedet.
No, tohle jsem prave uz delal(podle wiki) a po restartu se mi ten disk vubec nenamountoval a neslo to ani pres prikazy, hlasilo to problem s FUSE. Prave tyhle radky jsem smazal z fstab, protoze nejak nefungovaly... :)
edit: On to zase neni az takovej problem, protoze jsem uz vyresil to, ze se nemountovalo vubec. Ten commander uz nejak poresim s klidem casem, takze bych to videl jako vyresene...
« Poslední změna: 17 Května 2008, 17:13:48 od Pepe999 »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #7 kdy: 17 Května 2008, 17:32:27 »
tak asi to nebylo spravne.. a jestli je chyba jinde, tak by prave mohla pomoci ta chybova hlaska, o ktere mluvis.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #8 kdy: 17 Května 2008, 18:05:40 »
tak asi to nebylo spravne.. a jestli je chyba jinde, tak by prave mohla pomoci ta chybova hlaska, o ktere mluvis.
Otevrel jsem si gnome-commander v terminalu(pepe999) a pri pokusu o prepnuti na externi disky mi to vyhodilo hlasku, ze to muze udelat pouze root. Nejak jako uzivatel pepe999 nemam na ten externi disk prava a to se snazim nejak zmenit. V commanderu v /media/New Volume ale pristup k disku mam a v Nautilu taky, neco je ale spatne..

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #9 kdy: 17 Května 2008, 18:29:02 »
Tak me napada, jestli nemuze byt problem treba jen tim, ze v nazvu adresare je mezera. Kazdopadne cesta je spravne nakonfigurovat fstab.

1. sudo umount /dev/sdXY
2. sudo mkdir /media/diskC
3. sudo mount -t ntfs /dev/sdXY /media/diskC
4. sudo ls /media/diskC

Tak a ted napis, jestli to u nejakeho kroku (mozna 3) skoncilo chybou (jakou presne) a nebo jestli ten posledni vypsal obsah disku.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #10 kdy: 17 Května 2008, 19:48:20 »
Tak me napada, jestli nemuze byt problem treba jen tim, ze v nazvu adresare je mezera. Kazdopadne cesta je spravne nakonfigurovat fstab.

1. sudo umount /dev/sdXY
2. sudo mkdir /media/diskC
3. sudo mount -t ntfs /dev/sdXY /media/diskC
4. sudo ls /media/diskC

Tak a ted napis, jestli to u nejakeho kroku (mozna 3) skoncilo chybou (jakou presne) a nebo jestli ten posledni vypsal obsah disku.
Vypada to ok, namountovalo se to a dokonce v commanderu mi to funguje jak ma, ale to po puvodnim mountovani fungovalo taky(upravil jsem i fstab), pouze do restartu.. :D
Posledni prikaz ls(zkratka pro list sources bych rekl) mi vypsal adresare, tak jak mel.. :)
edit: Omlouvam se za ty pozdni odpovedi, zkousel jsem instalovat OpenSUSE, ale nejak se mu zalibil muj /home pro Ubuntu a hodlal mi ho zformatovat a to dokonce i potom, co jsem ho pro format zrusil. Teda aspon to tak vypadalo, mam instalacni cd, myslel jsem, ze bude live a neni..
« Poslední změna: 17 Května 2008, 19:51:35 od Pepe999 »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #11 kdy: 17 Května 2008, 20:49:26 »
Citace
Vypada to ok, namountovalo se to a dokonce v commanderu mi to funguje jak ma, ale to po puvodnim mountovani fungovalo taky(upravil jsem i fstab), pouze do restartu..

:-D Ja ti proste nerozumim, takze jak? K cemu se vztahuje ta zminka o restartu? Ted (s rucnim mountem) to fungovalo jak ma, ale jen do restartu (to by davalo smysl) a nebo to fungovalo uz i predtim (s upravenym fstab)?

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #12 kdy: 17 Května 2008, 20:56:19 »
Citace
Vypada to ok, namountovalo se to a dokonce v commanderu mi to funguje jak ma, ale to po puvodnim mountovani fungovalo taky(upravil jsem i fstab), pouze do restartu..

:-D Ja ti proste nerozumim, takze jak? K cemu se vztahuje ta zminka o restartu? Ted (s rucnim mountem) to fungovalo jak ma, ale jen do restartu (to by davalo smysl) a nebo to fungovalo uz i predtim (s upravenym fstab)?
Po ciste instalaci jsem potreboval zapnout usbhdd, jelikoz se nenamountoval, jak jsem cekal, tak jsem ho namountoval podle wiki, zapsal radky do /etc/fstab a vse fungovalo. Jenze po restartu jsem zjistil, ze se mi ten usbdisk nemountuje(nebyl videt) a nemohl jsem ho namountovat ani pres root(i s upravenym fstab). Pak jsem smazal ve fstab ty pridane radky pro usbdisk a posleze to uz nejak fungovalo, akorat, ze mi to hlasilo v commanderu pri prepnuti do NTFS oddilu na usbhdd, ze nemam prava ho namountovat, ikdyz jsem mohl v /media/New Volume(tam se automaticky sam priradil) delat co chtel...

edit: Tak jsem jeste upravil fstab, jako predtim a opet po restartu ten samej vysledek, proste a jasne jsem opet nenamountoval usbdisk. ;D
Nicmene jsem se zdrave nastval a prepsal jsem fstab tak, ze jsem tam rovnou narval UUID=xpismenacisel /media/disk1(2) ntfs atd... a vysledek se dostavil po restartu v podobe namountovaneho disku! Dokonce zmizel i problem s gnome-commanderem a dostanu se na ten disk jak pres prepnuti, tak v /media/diskx. Jsem zvedavej co se stane po dalsim restartu... :D
« Poslední změna: 17 Května 2008, 21:21:57 od Pepe999 »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #13 kdy: 17 Května 2008, 21:38:51 »
no vida. uplne se mi vykourilo z hlavy, ze jde o usb disk. tam by mozna mohl byt problem v tom, ze jednotlive usb porty nemaji vzdy prirazene stejne zarizeni /dev/sdXY co predtim (ale to jen tipuju). tak mozna proto to po restartu neslo. Naopak uuid disku je stejne a proto by to mohlo fungovat. tak snad uz to bude v pohode.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte..
« Odpověď #14 kdy: 18 Května 2008, 01:28:18 »
no vida. uplne se mi vykourilo z hlavy, ze jde o usb disk. tam by mozna mohl byt problem v tom, ze jednotlive usb porty nemaji vzdy prirazene stejne zarizeni /dev/sdXY co predtim (ale to jen tipuju). tak mozna proto to po restartu neslo. Naopak uuid disku je stejne a proto by to mohlo fungovat. tak snad uz to bude v pohode.
No, ja to pouzivam spise jako desktop a vpodstate laptop neprenasim. Zkusil jsem si nainstalit OpenSUSE, ale nejak me to nenadchlo, takze format a pakarna s preinstalovanim grubu. Navic se mi nejak rozhodily UUID oddilu a hazelo mi to errory fsck, ale uz jsem vse vyresil a mam to jako po staru. Diky za trpelivost... :)

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte
« Odpověď #15 kdy: 22 Května 2008, 15:34:45 »
Zdravim, tak jsem tento problem nevyresil k uplne spokojenosti. USBHDD si mountuje jak chce a absolutne nevim co se deje. Jednou vse funguje a po restartu opet nic. Pravdepodobne zasadni vec je, ze nema manualni vypinac(stale v elektrice), cili ho mam tak, ze mi nabiha zaroven se systemem. Pro zacatek jsem ho namountoval, upravil fstab, ale disk se stejne odmita pripojit. Po bootu nevidim v /media/disk1(2) nic a na plose taktez. Po prikazu sudo mount -a se mi sice disk namountuje, ale to by mel delat automaticky hned po startu. Kdyz ho vypnu a zapnu manualne pres elektriku, tak se mi objevi oba oddily jako New Volume1(2), pricemz /media/disk1(2) jsou prazdne a nejdou ani otevrit. Ten disk si dela co chce a vubec nevim, co mam delat. Muzu to nechat tak, ze to budu mountovat manualne, ale je to nepohodlne. Taky by me zajimalo kde je problem. Muj stary disk mel manualni vypinac(zapinal jsem pouze podle potreby) a nebyl nejmensi problem. Tento novy je napojenej stale na pc a vypina a zapina se zaroven se systemem.
Protoze to dela podle pocasi, tak jsem to napsal jako vyresene, ale asi neni.. :-\
Kód: [Vybrat]
# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda1 :
UUID=60a55f9d-56ca-48e4-b80e-bda6e8ff6a07 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/sda2 :
UUID=e12e5f4e-ea67-4ba5-af5a-15d22ab2a6ab /home ext3 defaults 0 2
# Entry for sda5
UUID=ef24399c-3684-4f11-8e3a-cad3d4704fdb /media/sda5 ext3 defaults 0 0
# Entry for sda6
UUID=4dece7c7-3b9f-4135-b770-58f8753f60fa /media/sda6 ext3 defaults 0 0
# Entry for /dev/sda4 :
UUID=77d5bd91-60cf-4ad9-9060-c148891b4299 none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec 0 0
# Entry for sdb1
/dev/sdb1 /media/disk1 ntfs defaults,uid=1000,nls=utf8 0 0
# Entry for sdb2
/dev/sdb2 /media/disk2 ntfs defaults,uid=1000,nls=utf8 0 0
misto /dev/sdb1(2) jsem zkousel pouzit i UUID, ale delalo to to same...

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte
« Odpověď #16 kdy: 23 Května 2008, 11:08:46 »
Nic, nevadi. Budu upravovat fstab a treba to nakonec pujde. :) V Hardym ten disk sel bez problemu, ale v Gutsy mi dela problemy. Nekdy, kdyz zadam sudo mount -a mi to vyhodi hlasku o fakeraidu, nebo poskozenem NTFS, ale protoze jindy se po prikazu pripoji, tak bych to na spatne NTFS nevidel...

nettezzaumana

  • Host
Re: USB Harddisk problem s mount po xte
« Odpověď #17 kdy: 23 Května 2008, 11:23:13 »
ad.1) spravny driver, ktery hledate pro ntfs, se nejmenuje ntfs ale AFAIK 'ntfs-3g' .. zkus to s nim

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte
« Odpověď #18 kdy: 23 Května 2008, 21:10:46 »
ad.1) spravny driver, ktery hledate pro ntfs, se nejmenuje ntfs ale AFAIK 'ntfs-3g' .. zkus to s nim
Clovece, ono to snad funguje, muj fstab..
Kód: [Vybrat]
# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda1 :
UUID=60a55f9d-56ca-48e4-b80e-bda6e8ff6a07 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/sda2 :
UUID=e12e5f4e-ea67-4ba5-af5a-15d22ab2a6ab /home ext3 defaults 0 2
# Entry for sda5
UUID=ef24399c-3684-4f11-8e3a-cad3d4704fdb /media/sda5 ext3 defaults 0 0
# Entry for sda6
UUID=4dece7c7-3b9f-4135-b770-58f8753f60fa /media/sda6 ext3 defaults 0 0
# Entry for /dev/sda4 :
UUID=77d5bd91-60cf-4ad9-9060-c148891b4299 none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec 0 0
# Entry for sdb1
/dev/sdb1 /media/disk1 ntfs-3g rw,auto,user,nls=utf8,uid=pepe999,umask=077 0 0
# Entry for sdb2
/dev/sdb2 /media/disk2 ntfs-3g rw,auto,user,nls=utf8,uid=pepe999,umask=077 0 0
Jestli to po dalsim restartu pobezi jak ma, tak to oznacim za vyresene(snad definitivne)..  :D
Diky za spolupraci, mozna by to bylo dobre doplnit na wiki... :)

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte
« Odpověď #19 kdy: 25 Května 2008, 13:15:11 »
Vypadalo to ok, az do dneska...
Kód: [Vybrat]
pepe999@pepe999-laptop:~$ sudo mount -a
[sudo] password for pepe999:
Error reading bootsector: Input/output error
Failed to mount '/dev/sdb1': Input/output error
NTFS is either inconsistent, or you have hardware faults, or you have a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows TWICE. The usage of the /f parameter is very
important! If you have SoftRAID/FakeRAID then first you must activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for the details.
Error reading bootsector: Input/output error
Failed to mount '/dev/sdb2': Input/output error
NTFS is either inconsistent, or you have hardware faults, or you have a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows TWICE. The usage of the /f parameter is very
important! If you have SoftRAID/FakeRAID then first you must activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for the details.
Raid zadnej nemam a NTFS poskozene neni. Kdyz disk vypnu a zapnu, tak se mi v /media/disk obsah disku objevi, cili se mountne, ale na plose nic. Vzdycky kdyz je pekne, tak se disk namountuje, ale dnes, kdy je pod mrakem a je silnej vetr nic.. ;D ;D

nettezzaumana

  • Host
Re: USB Harddisk problem s mount po xte
« Odpověď #20 kdy: 25 Května 2008, 13:55:18 »
tohle spis uz bohuzel vypada na problem s diskem jako kusem zeleze. zkus ten disk (nejlepe v jeho prirozenem prostredi) fsck.nout a uvidis ..

ad.2) na Usb disk rozhodne nelze doporucit ntfs .. po zalohovani dat ho lze zformatovat do fat32 pomoci :: mkfs.msdos -F 32 /dev/sxyz // nutno predtim odmountovat

zdravi ntz

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte
« Odpověď #21 kdy: 25 Května 2008, 14:03:19 »
tohle spis uz bohuzel vypada na problem s diskem jako kusem zeleze. zkus ten disk (nejlepe v jeho prirozenem prostredi) fsck.nout a uvidis ..

ad.2) na Usb disk rozhodne nelze doporucit ntfs .. po zalohovani dat ho lze zformatovat do fat32 pomoci :: mkfs.msdos -F 32 /dev/sxyz // nutno predtim odmountovat

zdravi ntz
Problem je, ze na tom disku je uz 300GB dat, vcetne zaloh. NTFS jsem tam proto, ze bych ho chtel posleze opet prodat(i s datama) a koupit vetsi, cili aby ten nekdo nemel problem s ext3 na widlich. Ono je mozne, ze se ten disk chova jako RAID, protoze se zapina a vypina se systemem, cili jako dalsi hdd v pc. Bohuzel co se tyce RAIDu jsem naprostej lamer, takze nemam poneti co mam vubec delat. Starej usb disk mel manualni vypinac a vypinal se rucne, tento se vypina se systemem a je trvale v elektrice..

nettezzaumana

  • Host
Re: USB Harddisk problem s mount po xte
« Odpověď #22 kdy: 25 Května 2008, 15:03:39 »
ad.3) konvence je davat na USB disk fat32. nemusis se bat, ze by to potom nekdo neprecetl .. o ext3 jsem na USB disku nemluvil

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: USB Harddisk problem s mount po xte
« Odpověď #23 kdy: 25 Května 2008, 15:18:54 »
ad.3) konvence je davat na USB disk fat32. nemusis se bat, ze by to potom nekdo neprecetl .. o ext3 jsem na USB disku nemluvil
Jasne, v poradku. Nekdo tady ale drive psal, ze davat na velke disky FAT32 neni moc dobre. Osobne si myslim, ze je to jedno, ale kdyz se mi nacital adresar se 130GB filmu na FAT32 disku(starej), tak to chvili trvalo a samotnej disk rachotil jak osobni vlak.. ;D
Holt uz se stalo a momentalne nemam zadnou moznost zalohovat 300GB dat, tak musim trpet tento problem. Kupovat novej disk se mi nechce, tak to zkousim nejak resit. Kdyz jsem ho vypnul a zapnul, tak jakoze zase funguje, cili to neni zas tak dulezitej problem, jak jsem uz psal.. :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.