Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: /home a / viacero dist. [vyřešeno]  (Přečteno 1857 krát)

Priwi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
/home a / viacero dist. [vyřešeno]
« kdy: 12 Srpna 2014, 08:48:19 »
Zdravim rozmyslam o niecom takomto>
sda1 - /,  ------ Ubuntu
sda2 - /home,
sda3 - /, ------- kali
sda4 - swap

uvazujem ci sd2 /home budem moct pou6iva5 pre oby dva systemy
Dakujem za radu
« Poslední změna: 13 Srpna 2014, 13:27:41 od František Zatloukal »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:/home a / viacero dist.
« Odpověď #1 kdy: 12 Srpna 2014, 08:51:32 »
Jasne ze muzes, akorat nedoporucuju sdilet jeden $HOME...nastaveni ruznych verzi programu (typicky dconf) se pak muzou nepekne mlatit...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Priwi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:/home a / viacero dist.
« Odpověď #2 kdy: 12 Srpna 2014, 08:54:31 »
to znamena ze by to malo vyzerat takto
sda1 - /,  ------ Ubuntu
sda2 - /home, ----- ubuntu
sda3 - /home  ----- kali
sda4 - /, ------- kali
sda5 - swap

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:/home a / viacero dist.
« Odpověď #3 kdy: 12 Srpna 2014, 08:57:22 »
Pár informácií je aj tu
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:/home a / viacero dist.
« Odpověď #4 kdy: 12 Srpna 2014, 08:58:10 »
to znamena ze by to malo vyzerat takto
sda1 - /,  ------ Ubuntu
sda2 - /home, ----- ubuntu
sda3 - /home  ----- kali
sda4 - /, ------- kali
sda5 - swap

Ne. To znamena, ze v jednom /home mas mit dva domovske adresare (pro Ubuntu a Kali zvlast) - tj v Ubuntu jineho uzivatele nez v Kali.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Priwi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:/home a / viacero dist.
« Odpověď #5 kdy: 12 Srpna 2014, 09:15:20 »
Dakujem uz som to pochopil vecer sa budem zabavat :D
vela uspechov

Priwi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:/home a / viacero dist.
« Odpověď #6 kdy: 13 Srpna 2014, 12:12:24 »
Dǎkujem všetkím zúčastnením krásne fo tunguje :D
/Ubuntu
/Kali
/BT
a widle :(

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:/home a / viacero dist.
« Odpověď #7 kdy: 13 Srpna 2014, 12:28:49 »
Citace
Dǎkujem všetkím zúčastnením
Super. Choď pls na prvý príspevok a doplň [Vyriešené]
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:/home a / viacero dist. [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 15 Srpna 2014, 19:22:33 »
Sice vyřešeno, ale přesto doplním pro případné zájemce:
Není důležité jméno uživatele, ale UID, tj. jeho číselné označení. Pokud mám např. 3 oddíly, na jednom mám třeba Ubuntu 12.04 s uživatelem Petr, na druhém /Home/Petr a na třetí si doinstaluji Kubuntu 14.04 s uživatelem Honza a jako Home použiji také ten druhý oddíl, dostanu se z obou do STEJNÉHO adresáře, tj. vlastně do /Home/Petr, přestože v Kubuntu se bude jmenovat /Home/Honza. Problém je v tom, že první uživatel, vytvořený v obou instalacích má vždy UID 1000. Takže dojde přesně k tomu, co nechcete - přepisování konfiguračních souborů podle toho, z kterého systému se přihlásíte. Jiná situace bude, pokud nainstalujete místo Kubuntu Debian - ten vytvoří prvního uživatele s UID 500, takže v /Home budou skutečně oddělené adresáře pro Petr i Honza, ale viditelný bude vždy jen jeden, druhý je označen pouze UID, protože systém druhého uživatele nezná (pokud nevytvoříte nového s příslušným UID).
Spolehlivějším řešením je ponechat /Home v obou instalacích a na původním 2. oddílu vytvořit např. /Data, do něj přesunout všechny adresáře, které chci mít společné (třeba Dokumenty, Filmy, Obrázky....) a v domovských /Home tyto adresáře nahradit symbolickými linky, odkazujícími na adresáře v /Data. Pokud pak mají oba systémy stejně číslované UID, není ani třeba řešit oprávnění, mají oba přístup ke stejným datům, ale konfiguráky si ukládají každý do svého Home.
Nobody is perfect!

Standa99

  • Host
Re:/home a / viacero dist.
« Odpověď #9 kdy: 15 Srpna 2014, 20:04:09 »
Kali je v základu Ubuntu a poslední Backtracky, které jsou už za zenitem (snad) taky, takže kdyby sis pohrál s jedním distrem (např. s Kali) a to vyšperkoval, tak nemusíš dělat takové kejkle.

Dǎkujem všetkím zúčastnením krásne fo tunguje :D
/Ubuntu
/Kali
/BT
a widle :(

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:/home a / viacero dist. [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 15 Srpna 2014, 20:43:14 »
Sice vyřešeno, ale přesto doplním pro případné zájemce:
Není důležité jméno uživatele, ale UID, tj. jeho číselné označení. Pokud mám např. 3 oddíly, na jednom mám třeba Ubuntu 12.04 s uživatelem Petr, na druhém /Home/Petr a na třetí si doinstaluji Kubuntu 14.04 s uživatelem Honza a jako Home použiji také ten druhý oddíl, dostanu se z obou do STEJNÉHO adresáře, tj. vlastně do /Home/Petr, přestože v Kubuntu se bude jmenovat /Home/Honza. Problém je v tom, že první uživatel, vytvořený v obou instalacích má vždy UID 1000. Takže dojde přesně k tomu, co nechcete - přepisování konfiguračních souborů podle toho, z kterého systému se přihlásíte.

Ale prdlajz. UID a GID jsou identifikatory pro rizeni opravneni, nikoli pro pridelovani $HOME ! Tedy kazdy bude mit svuj /home/username ikdyz maji stejny UID (i GID) a *nebudou si nic prepisovat.

Spolehlivějším řešením je ponechat /Home v obou instalacích a na původním 2. oddílu vytvořit např. /Data, do něj přesunout všechny adresáře, které chci mít společné (třeba Dokumenty, Filmy, Obrázky....) a v domovských /Home tyto adresáře nahradit symbolickými linky, odkazujícími na adresáře v /Data. Pokud pak mají oba systémy stejně číslované UID, není ani třeba řešit oprávnění, mají oba přístup ke stejným datům, ale konfiguráky si ukládají každý do svého Home.

A proc nevytvoris /home/data na sdilenem /home oddilu? Diyk tomu pri preinstalaci neprijdes o uzivatelske nastaveni. Opet, UID ani GID s tim nesouvisi.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:/home a / viacero dist. [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 16 Srpna 2014, 09:26:54 »
Dobře. Pak mi ale vysvětli, proč mi to dělalo přesně to, co jsem popisoval. Instaloval jsem Ubuntu 13.10, Mint 17 a Mint-Kubuntu 16 na dva disky se společným /Home na oddílu druhého disku. Nejsem na linux odborník, ale cca 10 roků už ho používám. Uživatel byl pokaždé jiný - rozlišen posledním znakem... Při bootování pokaždé do jiného distra se mi všechno rozdr...

Edit:
Takže, jak jsem napsal - nejsem odborník, ale jsem .... (doplňte si sami). Včera jsem instaloval další distro a ejhle, málem se mi stalo to samé. Příčina: při zadávání uživatele pro zjednodušení dávám na rozlišení na konec číslo. A v tom to bylo. Ve spěchu jsem si neuvědomil, že při instalaci se nezapne NumLock automaticky, takže číslo se nekonalo a uživatel byl pokaždé stejný  :-\. Psal jsem to popaměti, tak jsem si nevšiml....
Takže "odvolávám, co jsem odvolal" a sypu si popel na hlavu. Můj předchozí příspěvek berte ne jako hloupost, ale totální deb....
« Poslední změna: 22 Srpna 2014, 09:23:34 od radin »
Nobody is perfect!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.