Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dualboot na dvoch HDD  (Přečteno 1125 krát)

Gabo17

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Dualboot na dvoch HDD
« kdy: 26 Srpna 2011, 18:57:09 »
Nazdarte.

Mám nainštalovaný Ubuntu 10.10 na mojom 500GB HDD (dev/sda). Rozdelenie disku je nasledovné: 60GB ext4 (/), 434GB ext4 (/home/) 6.1GB (swap). Teraz som zohnal nový HDD 160GB(/dev/sdb), na ktorý by som chcel nainštalovať Windows XP, nechcem však v žiadnom prípade preinštalovávať Ubuntu na druhom HDD. Nejaké rady? Čo by sa stalo, ak by som odpojil disk, na ktorom je Ubuntu, nainštaloval by som Windows na druhý disk a potom by som proste pripojil naspäť disk s Ubuntu? Chcel by som to totiž mať spravené tak, že disk s Ubuntu bude pripojený vždy a disk s Windowsom bude niekedy pripojený, niekedy nie.

Ďakujem vopred za rady.


EDIT: ešte možno by som doplnil, ako si myslím že by to mohlo fungovať - keď teda nainštalujem Windows pokiaľ bude disk s Linuxom odpojený a pripojím disk s Linuxom, tak bude možné nabootovať iba do Linuxu (vezme sa asi GRUB, nie MBR). Potom by som jednoducho v linuxe prepísal GRUB, kde by som doplnil riadky pre bootovaciu možnosť Windowsu. Ale ako by sa to potom správalo, ak by som odpojil disk s Windowsom?
« Poslední změna: 26 Srpna 2011, 19:06:15 od Gabo17 »

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Dualboot na dvoch HDD
« Odpověď #1 kdy: 26 Srpna 2011, 20:02:45 »
Tak já mám druhý disk s Windows v sata výměnným v sata šuplíku pc. Při bootování do Ubuntu se Grubu nelíbí když je disk s Win připojen. Jelikož používám AHCI mod není problém tento disk bezpečně připojit po spuštění Ubuntu. Mám základní desku ASUS a když chci nabootovat do Windows stisknu po startu biosu klávesu F8 a tam si mohu vybrat jestli chci bootovat z fdd/usb/hdd1/hdd2 :) Po startu win je vidět jenom systémová ntfs část druhého disku s win systémem a druhou polovinu mám formátovanou na ext pro zálohu dat z Ubuntu.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Dualboot na dvoch HDD
« Odpověď #2 kdy: 26 Srpna 2011, 20:28:45 »
Odpoj disk s linuxem a nainstaluj widle. Pak připoj oba disky, v BIOSu vyber že chceš nabootovat linux a dej "sudo update-grub" - tím grub zjistí že na druhém disku jsou widle a přidá si je do bootovací nabídky.

Volba nabootovat widle tam bude pořád, ale logicky když nebude win disk připojený tak nebude fungovat.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.