Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux a domácí automatizace / zalevání kytek linuxem (report v 1. příspěvku)  (Přečteno 16442 krát)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Tak jak jsem slíbil tak sem dávám první část dokumentace. Hledal sem zatím především low-cost řešení. Různých USB nebo i síťových relékaret je plný internet, bohužel ceny sou poplatné zameření (průmyslové řízení, laboratorní technika) a dát za takovou hračku 50€ a více prostě nemůžu a nechci. Možností by bylo vytvoření vlastní karty - návodů jsem našel hafo a linky sou uvedené v diskuzi, ale opět - musíte si nechat udělat plošný spoj, obvykle oboustranný tedy dražší a součástky taky nejsou zadarmo. Obvykle pak je ještě zapotřebí naprogramovat nebo nechat si naprogramovat nějaký jednočip - takže další peníze.
Nakones jsem se inspiroval tady Ve zkratce :
Printserver se dá oblbnout aby si myslel, že je připojená tiskárna a přepnul se na posílání dat. Pak se mu posílají data na RAW port (9100 v tomto případě) a to tak že se pošle číslo odpovídající binárně tomu, které relé se má zapnout a které vypnout čteno zprava do leva.
R8 R7 ... R2 R1 -> pokud tedy chceme otevřít/sepnout reléčka 1 2 a 6 pošleme číslo 00100011 -> což v desítkové soustavě odpovídá číslu 19.  Printserver pak přepne datové výstupy 1,2 a 6 na svém LPT portu z Low na High - tedy pošle na ně 5V a to pak převezme paralelní relé karta.
Pro úplnost :
Pin2=1
Pin3=2
Pin4=4
Pin5=8
Pin6=16
Pin7=32
Pin8=64
Pin9=128
Jinak zapojení LPT najdete na internetu mraky.

Doma se mi válel úplně stejný model, jako ten v tom návodu, (dar od jednoho moc moc hodného přítele - DÍKY  ;) ) jinak ale seženete tyhle printservery za hubičku.  Relé kartu sem si koupil jako hotovou stavebnici ve výprodeji - kus za 9€ a protože v jedné sadě chybělo 8 odporů, což jsem reklamoval - dostal jsem s omluvou ještě jednu navrch zdarma. Samozřejmě dalo by se udělat i zapojení na univerzálním plošném spoji -> ty datové piny 3-9 se musí se propojí přez Darlingtonovo pole (integrovaná součástka kde je několik tranzistorů v Darlingtonově zapojení) a to pak spíná ty relé. Dobře je to nakreslený tady
Ale když seženete levnou stavebnici máte míň práce, dneska se vyprodvávají za pár babek.

No a poslední krok bylo vytvoření zapojení podle toho návodu na který jsem odkazoval hned ze začátku. Na piny 10 13 a 15 se musí poslat 5V+ a pin 1 se musí zapojit přez logický invertor na pin 11. Takže když printserver na pinu 1 dá LOW (logicou nulu) značí tím tiskárně že posílá tisková data a tiskárna pak pošle HIGH na pin 11 což je  pin BUSY - tedy tisknu/příjmám data. Ve výsledku tohle krásně udělá náš invertor. Tady je zapojení a výsledek je v galerii na konci příspěvku. Mě se to celé podařilo vměstnat do D-SUB 25 konektoru, navíc sem využil toho že ta karta má jumper, po jehož sepnutí pošle +5V napětí na jeden z LPT pinů . Odtud jsem bral napětí pro piny 10 13 15 a napájení invertoru. Má to ovšem drobnou nevýhodu : vždycky když připojím kartu, pošle se těch 5v na příslušné datové porty a printserver si chvíli s kartou "povídá". Asi 20 sekund střídavě zapíná a vypíný všechny relé - dá se to ale přežít. Po těch 15-20s je vše pěkně připravené.

díky uživatelům stana1234 a Sixkillers se mi podařilo nejdřív dát do kupy prográmek v  C# a posléze vytvořit i vlastní dílko v JAVE. Více tady Hodím sem pak binárky a zdrojáky, momentálně pracuju na nějakém jednoduchém GUI.

Zatím mi to krásně běhá v lokální síti, přez internet - i přez otevřený port 9100 - jsem to zaím nedostal. Stejně ale nebudu riskovat otevřený port na zařízení které nebude chráněné heslem - řízení té karty přež internet nechám na routeru. Buď přez SSH nebo to zkusím implementovat do webové stránky.

A tady jsu fotky toho kabelu co jsem vyráběl :

« Poslední změna: 07 Října 2010, 18:00:45 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #1 kdy: 28 Dubna 2010, 14:21:01 »
Neporadím, ale zeptám se... Jsi pojištěn, protože až to vyplavíš...  ;D Každopádně jsem zvědav, jak se to tu dořeší  :)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #2 kdy: 28 Dubna 2010, 14:36:59 »
Hezké.
USB zálivka tu - pokud se nepletu - ještě nebyla. Značkuji si, sám jsem zvědav, jak se to vyvine. :-)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #3 kdy: 28 Dubna 2010, 14:39:28 »
To je velice ... pritomna pripominka - takze vyresit jeste ochranu proti preteceni.
Ale mam dalsi napad - usb klavesnice - ma 3 LEDky, takze kdyby se dalo prez HID zapinat Numlock, Scrollock ...
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #4 kdy: 28 Dubna 2010, 14:44:01 »
Jestli máš starou klávesnici, můžeš místo LEDek zapojit pumpičky a ovládat je pomocí fce ioctl(fd,KDSETLED,0x07) , viz http://www.w00w00.org/files/articles/conioctls.txt
Když nebude stačit proud tak spoj ty tri LEDky seriove do jednoho obvodu, ale to uz si nejak poradis :)

Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #5 kdy: 28 Dubna 2010, 14:56:42 »
Ovládat něco přes USB port je docela oříšek, potřebuješ ještě další integrovaný obvod který ti pak na dva drátky hodí nějakej signál.
Nejsnažší je ovládat zařízení přes COM/LPT porty, ty lze ovládat poměrně jednodušše a seženeš návody.
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #6 kdy: 28 Dubna 2010, 14:58:11 »
Tak klavesnice je jedno reseni, ale premyslim o tom to udelat vic komplxeni. Nasel jsem tento vyrobek : http://www.velleman.eu/distributor/products/view/?id=377966 - takze hledat USB relais board/card a zjistit kompatibilitu pro linux.
Uz to vidim : pred odchodem z prace zapnu mycku, zaleju kytky a pustim pracku  ;D

EDIT:

A tady je jestre dalsi zajimavy odkaz http://www.true-random.com/homepage/projects/8fa/ Problem je ze ten router ma jen USB a ne seriovy port.

Cim vice o tom ale premyslim, tim vic moznosti me napada - treba spinani zasuvek pomoci takoveto karty  - neco podobneho ma tata u pocitace, je to hotovy vyrobek, ale jsou jen Win-ovladace a jeste pekelne nestabilni. Ale vec je to dobra - udela si klavesovou zkratku - zapne si skener, tiskarnu ...
« Poslední změna: 28 Dubna 2010, 15:17:55 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #7 kdy: 28 Dubna 2010, 16:32:34 »
osobne bych to resil skrze tu klavesnici. nemusi byt ani nejaka stara, pri trose zrucnosti se to da zakomponovat do normalni ( teda ne-notebookove ) . treba na scroll lock nebo na nepouzivane multimedialni klavesy.
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #8 kdy: 28 Dubna 2010, 16:38:43 »
Hmm. A nebo ovládat nějaký spínač tak, že do něj drkneš šuplíkem od CD/DVD mechaniky. To by taky šlo, ne? Navíc ten šuplík můžeš vymontovat, dát ho na okno a natáhnout k němu dráty pod kobercem :-)
Jinak se sériovým a paralelním portem jsem kdysi dost dělal, možná bych ještě někde něco našel. Ale to byl ještě DOS...

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #9 kdy: 28 Dubna 2010, 16:41:20 »
Nojo ale pak je tu problem s tim, ze jak klavesnici tak mechaniku musi podporovat router a ten linux na nem. Pripadne do toho nahravat moduly a ovladace a upravovat je ....

Ja jsem nasel asi "idealni" reseni : http://www.ulrichradig.de/home/index.php/avr/usb-relaiskarte
Cenove je to docela OK, je k tomu kompletni dokumentace a i zdrojovy kody a ten AVR chip emuluje seriovy port RS 232 jestli jsem to dobre pochopil. Tim se resi i to jak to integrovat do toho mini-linuxu na routeru a celkova kompatibilita vubec. Jedinou potiz vidim v tom ze ten ATmega8-16AU se musi naprogramovat, takze na to si musim nekoho sehnat.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #10 kdy: 28 Dubna 2010, 16:57:43 »
Chtěl jsem Vám navrhnout něco podobného, sežeňte si převodník USB-RS232, s tím se dá pracovat poměrně jdenoduše a pak zkuste aplikovat něco např z http://hw.cz/rs-232, USB rozhraní je naprd a pro bastlíře nepoužitelné, tedy bez nutnosti programovat uP. Před zpuštěním zálivky doporučuji otestovat na spínání LEDek. Jinak držím palce bastlířům.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

crowack

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
  • Poor willage boy
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #11 kdy: 28 Dubna 2010, 17:11:45 »
http://www.root.cz/clanky/elektronika-pro-linux-aneb-admin-s-pajeckou-v-ruce/
hezký článeček na podobné téma, hodně štěstí...
jinak jenom tak pro zajímavost, u nás v Olomouci na laboratoři optiky jedou kompletně na debianu a všechny čidla a zařízení pro měření jsou připojována přes RS232 :)
OpenSUSE13.1 KDE ... Join the dark side, we have kookies :)

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #12 kdy: 28 Dubna 2010, 17:44:14 »
Nojo ale pak je tu problem s tim, ze jak klavesnici tak mechaniku musi podporovat router a ten linux na nem. Pripadne do toho nahravat moduly a ovladace a upravovat je ....

Ohledně CD mechaniky bych řekl, že není, co řešit: ještě jsem neviděl, že by linux neuměl otevřít a zavřít "ten držák na kafe, co se tak často ulomí" :-)

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #13 kdy: 28 Dubna 2010, 20:41:55 »
Zalévání kytek s Linuxem? Proč?

Stejně potřebujete minimálně dvě věci:
1) snímání vlhkosti, v hlíně dvě elektrody, AD převodník, když bude sucho tak pošle mail :)
2) spínání a vypínání čerpadla třeba něco přivázaného na scrollock, elektronika klávesnice bývá dostatěčně malá.
obojí zvládne většina jednočipů.

Nebo analogová cesta, počítač nahradit klopným obvodem s nějakou hysterezí, možná by stačil jeden NE555, na co vymýšlet kolo, hoďte do googlu automatická zalévání schéma zapojení 555
, mohlo by něco vypadnout.  Před dvaceti lety ze mne máti šílela když na ní mrkaly z květináčů červené ledky že kytky mají žízeň...


A protože jak čtu tak programování jednočipů není pro vás, takže doporučím analogovou cestu.

A pokud si chcete hrát tak se určitě mrkněte na Arduino je modulární a 100% opensource vč. HW a i pod Linuxem se s ním dá dělat určitě.
resp. pro váš účel bude spíše vhodný jeho klon Boarduino, usb verze, ten je za cca 25$ a nechá se použít přímo v nepájivém kontaktním poli takže si k tomu můžete připojit periferní součástky i bez pájení. A programování se nebojte, assembler to také není.
Ne že bych měl teď čas na hraní, ale chystám se ho objednat, takže pokud by bylo víc zájemců o to levně ovládat nějaké periferie/snímat hodnoty pod Linuxem tak by se dalo objednat hromadně aby se ušetřilo na poštovném. (Ale zase většinou doplácím na poště DPH...)
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #14 kdy: 28 Dubna 2010, 20:47:21 »
Další Arduino fanda.
Odkud budeš Martine objednávat?
Delší dobu nad tím přemýšlím ^^

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #15 kdy: 28 Dubna 2010, 20:52:33 »
Další Arduino fanda.
Odkud budeš Martine objednávat?
Delší dobu nad tím přemýšlím ^^
doporučuju http://www.hwkitchen.com/ , s arduino.cz nemám moc dobré zkušenosti :<
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #16 kdy: 28 Dubna 2010, 20:55:37 »
z adafruit.com, zkušenosti žádné, poštovné 10-30$
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #17 kdy: 29 Dubna 2010, 09:32:56 »
Diky vsem za prispevky

Pujdu do te usb-relaiskarty, plosnak si nechym vyleptat a vyvrtat, prijde me to na min nez si ho objednavat (i kdyz by byl asi kvalitnejsi), soucastky by mely byt pod 20€, musim pak jen najit nekoho kdo mi naprogramuje tan AVR svab. Assembler je k tomu pripojeny,musim jen najit nekoho s programovavckou - asi se poptam u nas na katedre digitalni techniky - ty budou koukat hehe.

Otazka proc je zajimava.
1. protoze GADGET a ja jsem desny hracicka
2. rozohdne neminim se delat s nejaky senzorem vlhkosti, pritelkyne proste ty kytky taky zaleje kdyz si vzpomene a neresi jestli sou suche nebo vlhke - sec bouhzel kytky to prezivaji (a zabiraji tak misto pro jine uzitecnejsi obejkty)  ;D
3. z tech karet si udelam USB ovladanou zasuvku - je totiz velka sance ze mi bude chodit pod linuxem, je k tomu zdrojovy kod a emulace serioveho portu - proste si s tim chci trochu vyhrat.


Takze znacim zatim jako zamcene - kdyby mel nekdo zajem muzu mu sehnat soucastky a nechat udelat o jeden plosnak vic.

Mejte se - K
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Pavel Půlpán

Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #18 kdy: 29 Dubna 2010, 09:47:51 »
... (NE - nemam to na konopi indicke/sete, ale na nejaky nejedly a nekouritelny plevel co pestuje moje pritelkyne - takzavne pokojova okrasna kvetina) ...

Hehe, ani nevím, kdy jsem se naposledy takhle zasmál... ani nevíš, jak ti rozumím, milión tisíc dva kytek všude po baráku. :D

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #19 kdy: 29 Dubna 2010, 09:55:25 »
Hmm. A nebo ovládat nějaký spínač tak, že do něj drkneš šuplíkem od CD/DVD mechaniky.

Při troše zručnosti může šuplík "přesměrovávat" hadičku s vodou mezi umyvadlem a květináčem...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #20 kdy: 29 Dubna 2010, 10:00:00 »
Hmm. A nebo ovládat nějaký spínač tak, že do něj drkneš šuplíkem od CD/DVD mechaniky.

Při troše zručnosti může šuplík "přesměrovávat" hadičku s vodou mezi umyvadlem a květináčem...

Anebo pomocí páky utahovat/povolovat kohoutek.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #21 kdy: 29 Dubna 2010, 10:04:48 »
... (NE - nemam to na konopi indicke/sete, ale na nejaky nejedly a nekouritelny plevel co pestuje moje pritelkyne - takzavne pokojova okrasna kvetina) ...

Hehe, ani nevím, kdy jsem se naposledy takhle zasmál... ani nevíš, jak ti rozumím, milión tisíc dva kytek všude po baráku. :D

Ja takhle delim kvetiny :
1. jedle
2. kouritelne
3. plevel
 ;)
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #22 kdy: 29 Dubna 2010, 10:08:59 »
Kytky se dají dát na plovák do vany, aby se dnem dotýkaly hladiny. Potom vydrží neskutečně dlouho. Potom už jen sehnat pár starých zářivek a předem se vykoupat.
:-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #23 kdy: 29 Dubna 2010, 10:50:16 »
No odchylujem se od tematu. koukal jsem se te programovacka na paralelni/seriovy port se da sehnat uz hotov a sletovana kolem 200,-kc. Ale ja jsem to nikdy nedelal a vicemene moc nevim jak moc slozite to je.
Tady je programovacka a tady je hotova deska
Takze jestli to chapu tak se proste propoji programovacka uz s hotovou sletovanou kartou a pak se ten chip naprogramuje ? Nasel jsem ze prograovacka je vhodna pro napeti xxx-yy, co se tim mysli ?
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: zalevani kytek linuxem
« Odpověď #24 kdy: 14 Května 2010, 15:23:30 »
Zdravim dneska jsem hledal neco uplne jineho a nahodou jsem prisel na velmi slibne reseni : http://www.instructables.com/id/How-to-make-a-Linux-powered-garden-sprinkler-syste/

Jestli to dobre chapu tak paralelni port ma na pinech 2-9 5V ktere se daji zapnout/vypnout ?

Ovladani pomoci http://bigasterisk.com/projects/parallel

Fungovalo by to i prez USB-LPT prevodnik ? Ten sice asi nebude stat petnik, ale ve srovnani s naklady na zhotoveni plosnaku, nakupu soucastek a programovani me to vyjde na podobnou castku ale s vyrazne vyssi casovou narocnosti.
Ma nekdo zkusenosti s USB/LPT adaptery na Linuxu, hlavne jaka je podpora ? Nejde o tisk, ale o to jestli se daji ovladat stejne snadno ?
Pokud to dobre chapu tak se mi nabizi velmi jednoduche reseni jak si vytorit jednoduse ovladani 8i rele a jeste to nepotrebuje externi napajeni.
« Poslední změna: 14 Května 2010, 15:40:07 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.