Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Upgrade staršího PC  (Přečteno 20242 krát)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #50 kdy: 03 Října 2011, 09:50:05 »
Nové CPU(Sandy Bridge dvoujádro)+2GB RAM DDR3+DESKA=2.6k Kč. Jde ubrat na CPU a přidat 2GB RAM.
Paměti DDR2 jdou sehnat za 100Kč 1GB modul. To jediné někdy má smysl shánět.

Zbytek vražených peněz je neadvekátní a nerentabilní.
Do SB sa jej neoplatí ísť a to už len kvôli cene. Kúpi si lacné Llano + 4 GiB RAM (aj s doskou) za cca 120€. Možno viac. Ale najlacnejšie i3 sú okolo 100€.

Pravdu máš, nejlevnější čtyřjádrový Llano (4 fyzická jádra) vychází na CZC o litr levněji(1526Kč), než i3 (sandy bridge, 2 jádra s HT) 2630Kč..Ta i3 má akorát vyšší frekvenci, takže teoreticky pro neparalelní výpočet by mohla být lepší...ale, kdoví:) Každopádně, pokud neshoří třeba deska, tak nemá cenu na přehrávání videa, hudby a filmů ten hw měnit...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #51 kdy: 03 Října 2011, 17:35:58 »
Nové CPU(Sandy Bridge dvoujádro)+2GB RAM DDR3+DESKA=2.6k Kč. Jde ubrat na CPU a přidat 2GB RAM.
Paměti DDR2 jdou sehnat za 100Kč 1GB modul. To jediné někdy má smysl shánět.

Zbytek vražených peněz je neadvekátní a nerentabilní.
Do SB sa jej neoplatí ísť a to už len kvôli cene. Kúpi si lacné Llano + 4 GiB RAM (aj s doskou) za cca 120€. Možno viac. Ale najlacnejšie i3 sú okolo 100€.
Sanry Bridge poskytuje i nižší řady než Core i3 ;-)
Byl to jen příklad za kolik se dá sestavit nové jádro počítače.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #52 kdy: 03 Října 2011, 17:46:04 »
Nové CPU(Sandy Bridge dvoujádro)+2GB RAM DDR3+DESKA=2.6k Kč. Jde ubrat na CPU a přidat 2GB RAM.
Paměti DDR2 jdou sehnat za 100Kč 1GB modul. To jediné někdy má smysl shánět.

Zbytek vražených peněz je neadvekátní a nerentabilní.
Do SB sa jej neoplatí ísť a to už len kvôli cene. Kúpi si lacné Llano + 4 GiB RAM (aj s doskou) za cca 120€. Možno viac. Ale najlacnejšie i3 sú okolo 100€.
Sanry Bridge poskytuje i nižší řady než Core i3 ;-)
Byl to jen příklad za kolik se dá sestavit nové jádro počítače.
Viem, že má aj celerony a pentiá. Akurát už aj i3 je lowend  ;)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #53 kdy: 03 Října 2011, 17:56:09 »
No a pořád je to dvoujádro s hyper threadingem..
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #54 kdy: 03 Října 2011, 18:09:02 »
A v Llano je integrovaná grafika, ktorá ma o dosť vyšší výkon ako to čo je v i3.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #55 kdy: 03 Října 2011, 19:44:47 »
A v Llano je integrovaná grafika, ktorá ma o dosť vyšší výkon ako to čo je v i3.
Ano? A ten výkon nesnižují náhodou ovladače? ;-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #56 kdy: 03 Října 2011, 19:49:33 »
Citace
(2) zkusil bych se opatrně pokoukat, zda to nezpožďuje razantněji něco jiného, třeba starý disk, málo místa na něm, chybně rozmístěné party apod.;

tak ten disk se systém je jistě výrobně starší, rychlost nevím (jaký je příkaz do terminálu?  ::) ), ten velký 1.5tb je určen pro data, vím že jsem z tehdejšího výběru volila pomalejší....jelikož mi to jako k úložišti dat bylo doporučeno  :-[. Zda ovšem není rychlejší než ten starší nevím, ale vyloučit to nemůžu  :D Ovšem na tom starším, se systémem je rozhodně místa víc než dost...spíš moc :-) ale už mě s tím nebavilo hýbat jen tak pro nic za nic, tak jsem to nechala.

Pokud se zdá kompík na dnešní dobu dostačující, tak jistě ráda zůstanu u současné sestavy. Mám tu ještě do duálu tu druhou partu Geil - dohromady 1gb... vím, že existuje rychlost ram samotné...takže jsme ze strachu ze zpomlení tyto dvě tam nedávala... Dokázal by mi někdo říct, zda by připojení ještě těchto dvou (správné připojení.. :P ) mělo lepší efekt? Co bych měla opsat?  ::)

ještě bych dodala, že mi to pravděpodobně na těch 2gb ani nejede..protože nějaké minimum mám rezerovované pro virtualbox.. psalo se tam, že prý to rezervované množství ubuntu nebude používat.... virtualbox se mi zatím rušit nechce...mám to kvůli jednomu programu, co mi doposavad neběžel na ubuntu.

radši bych šetřila na zimáky  ;D takže jsem pro každou radu co mi nepoleze do peněženky  ;D

Každopádně i tak děkuji za vypsaná doporučení... sice vůbec nevím která bije, ale google mi to jistě přeloží do blondýnštiny  ;D

pst

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #57 kdy: 03 Října 2011, 20:29:43 »
tak ten disk se systém je jistě výrobně starší, rychlost nevím (jaký je příkaz do terminálu?  ::) ), ten velký 1.5tb je určen pro data, vím že jsem z tehdejšího výběru volila pomalejší....

Nerad bych rušil kruhy pánů odborníků, ale přesto bych sledoval tu jednodušší a zcela jistě levnější cestu.

Pořád si myslím (a nejsem zřejmě sám, viz třeba příspěvek hned pod mým předchozím), že rekonstrukce v řádu tisíců je pro vás zbytečná. Pokud zjistíte, že paměti nepomohou úplně, pak bádejme dále, bude-li nad čím. Bylo by nejjednodušší disky přeházet, systém přenést na ten rychlejší disk (nebojte se, zde na fóru jsem o tom psal a mělo by z toho být jasné, že je to v podstatě legrace).

Novější disky jsou od konstrukce a připojení rychlejší. Zkuste hádat, kam systém přistupuje při běžné práci (o které od začátku mluvíte) a dostatku paměti častěji, do své oblasti či k uživatelským datům? Nejjednodušší pro vás možná bude z menu Aplikace -> Systémové nástroje -> Sysinfo -> Storage -> vypíše to pod sebe ty dva disky (třeba "Model SAMSUNG HD154UI" nebo "Model BD-RE BH08LS20"). Když se obrátíte na strýčka Googla, rád vám řekne (přes stránku výrobce) něco o přístupových dobách. A to, že je na disku dost volného místa, není samo o sobě zárukou efektivní a svižné práce.

Nenechte se odradit odborností debat, v podstatě asi jinak už mluvit neumíme, ptejte se třeba pořád dokola, až se nakonec někdo splete a řekne vám to tak, jak by to řekla jeho babička.

Pst

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #58 kdy: 03 Října 2011, 22:47:52 »
Diskový nástroj.. test čtení.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #59 kdy: 04 Října 2011, 19:12:42 »
S diskama už jsem si párkrát hrála  ;D povedlo se mi po koupi nového disku "přemostit" původní home na nový home...což byl ten nový disk...
udělala jsem ten test čtení  8)
http://i588.photobucket.com/albums/ss322/dredata_zizalka/forum/Snmekobrazovky-Pevndisk15TBATASAMSUNGHD154UITestvkonu.png
http://i588.photobucket.com/albums/ss322/dredata_zizalka/forum/Snmekobrazovky-Pevndisk160GBATAWDCWD1600AAJS-00PSA0Testvkonu.png

ten 1.5TB je můj současný home, ten 160GB je systém + nepoužívaný win... ale kvůli strachu ze ztráty zavaděče jsem ho tam nechala, navíc mi nezabírá tolik místa, utáhla jsem mu opasek.

I pro mě je čitelné, že ten 1.5TB (home) je rychlejší  ::) to je tedy pěkná blamáž... mě to přijde jako velký rozdíl... realita je jaká? na druhou stranu data se tahají z toho rychlejšího...tak nevím co si přesně myslet :-)

Mimochodem, co ta moje druhá parta RAMek? pomohlo by to něčemu?
Citace
ám tu ještě do duálu tu druhou partu Geil - dohromady 1gb... vím, že existuje rychlost ram samotné...takže jsme ze strachu ze zpomlení tyto dvě tam nedávala... Dokázal by mi někdo říct, zda by připojení ještě těchto dvou (správné připojení.. :P ) mělo lepší efekt? Co bych měla opsat?

moc díky za péči o moje vzdělání a pc  :)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #60 kdy: 17 Října 2011, 17:08:56 »
jsem tu zůstala trochu sama  ::)

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #61 kdy: 17 Října 2011, 19:52:55 »
tie ramky by urcite stalo vyskusat ci budu vobec pracovat, vyssia kapacita ti tu zdvihne vykon citelne viac ako vyssie frekvencie/casovanie..pri tej vyske investici by sa este mozno o-platilo vymenit cpu za intel dc e3500/e5700..

neviem ci si to uz pisala a nakopilo sa tu uz dost odpovedi tak sry ak to budes pisat znovu, len by bolo dobre vediet este v com pocitujes ze ta to tvoje zelezo brzdi, pri akych ulohach/programoch/..?
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #62 kdy: 17 Října 2011, 20:06:00 »
Nové Llano sa dá za pekné peniažky (pod 300€ s DPH) poskladať a to ešte aj s kvalitnými komponentamy. Samozrejme záleží na CPU ale ja som si skúšobne(pohádzal do košíku) vyskladal a makolko neplatím DPH by ma s A8-3850 vyšlo za cca 280€. Čo je pekná suma za nový počítač, ktorý ma neporovnatelný výkon/spotreba v porovnaní so staršími. O cene nehovoriac.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #63 kdy: 17 Října 2011, 20:57:22 »
v podstatě jsem skončila zatím u toho, zda není jádro pudla už v discích...což je můj příspěvek před tím posledním  ;D

co mě pálí jsou filmy, v určitých intervalech se lehounce koušou...ale když koukám na nějaký delší film a občas to přeskočí tak je to docela otravný. Pak třeba takovej amarok  jako takovej, ten než se spustí... na můj vkus docela dlouho..

jiank ty filmy jsou na disku... na tom větším - rychlejším... ale systém je na tom menším, pomalejším...

objevilo se tu dost názorů, že současný stav není nijak strašný... a to se mi líbí   ;D

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #64 kdy: 17 Října 2011, 21:26:24 »
tak to sekanie filmov by vyriesil vykonnejsi procesor alebo grafika, len pri grafike asi treba este nieco nastavovat a tie ovladace su ake su, amd nikdy neboli nic moc a nvidia mam taky pocit ze ide tiez dost dole vodou, pri slobodnych zase neviem aka je podpora pre kodovanie videa pomocou gpu..
takze skor by som siel do toho silnejsieho procesora, ten sa skor vyuzije aj pri inych cinnostiach

pri amaroku tiez zalezi ako mas nastavenu databazu a aku velku kolekciu to nacitava pri spustani, mozno by pomohlo vymazat ju a nechat naindexovat nanovo..popripade iny prehravac, taky rhythmbox sa mi spusti v priebehu 3 sekund na nie o vela vykonnejsej zostave a 13000 trackov v kolekcii..
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #65 kdy: 17 Října 2011, 23:03:05 »
HD3400 není na filmy dost "HD"? ;D
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #66 kdy: 18 Října 2011, 07:57:23 »
HD3400 není na filmy dost "HD"? ;D
mala by byt, mne islo vsetko pekne aj na hd3200 :) ajked neviem do akej miery sa podielala na spracovani videa aj grafika :) len sa mozno trosku treba pohrat s nastaveniami v prehravaci a pri tom smere ktorym sa ubera vyvoj ovladacov by som sa necudoval keby ani to nepomohlo..mozno by bolo spravit daky test na slobodnych/neslobodnych ovladacoch grafiky :p
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #67 kdy: 18 Října 2011, 09:21:23 »
Nejsem si jistý, ale zdá se mi že něco takovýho prováděl phoronix...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #68 kdy: 18 Října 2011, 20:00:08 »
Nejsem si jistý, ale zdá se mi že něco takovýho prováděl phoronix...
Tam sa furt robia takéto testy :D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #69 kdy: 09 Června 2012, 06:36:45 »
Zdravím všechny  :)

jsem zase tam kde jsem byla :-) žádnou změnu jsem nakonec neudělala. V současné době se mi ale stává, že se mi zadrhává internet. PC začne šrotit a internet buď zešedne a nebo prostě nereaguje. A pak se rozjede jako by nic, ale je vidět, že se přitom donačetla stránka.

Mám připojení 6mb a ram stále stejnou (2mb). Nic se v podstatě nezměnilo.
V práci se mi IT snažil vysvětlit (k jinému, ale řekněme podobnému problému....), že to může být procesorem. Že současný procesor nezvládá nejnovější používanou..... a teď co to bylo. Asi Javu?  Každopádně něco co frčí uvnitř internetu.

Máte o tom někdo znalost?

Pokud by to tak bylo, tak bude asi opravdu nutné nové železo :-( a s tím budu opět na novo potřebovat poradit  ;D

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #70 kdy: 09 Června 2012, 08:57:15 »
No spíš bych to viděl na malou velikost paměti RAM:
PC při načítání stránky alokuje větší množství paměti, než je v RAM k dispozici, takže systém ten zbytek alokuje ve SWAPu. Bohužel je disk extrémně pomalejší než RAM, takže dojde k popisovanému stavu.

Pokud se tak stalo náhle, kdy předchozí stav byl relativně ok, podíval bych se, kolik paměti si prohlížeč vezme, případně co za programy je spuštěné navíc. Možná by pomohlo zakázat některé z pluginů (pokud se jedná o FF)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #71 kdy: 10 Června 2012, 07:51:47 »
No tak ramku mám současně opravdu 2mb, ale mám k tomu do páru další 2mb. maximálně vezme deska 4mb, což vyvozuje otázku - proč to tam nemám? Protože ty ramky mají příliš mnoho čehosi (čipů?) a to je zase na desku moc.
Kupovat novou ramku do starého pc se mi nechce....

ale asi máš pravdu, protože mi zatuhává celý pc, ne jen internet. To je pech.

Pak se tedy můžu opět vrátit k řešení nového PC, ale po komponentech, protože mám dost věcí, které chci zachovat (bednu, disky, popř. grafiku). Jenže tohle už je pro mě vyšší dívčí. Od terminilogie po praxi.

Každopádně do FF se ještě podívám na ty pluginy...ale vedu jednoduchý život, nic extra by tam být nemělo  ;D

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #72 kdy: 10 Června 2012, 08:18:06 »
To máš jako opravdu 2MB RAM??? Nejsou to náhodou 2GB?
Proč se ptám - mně přijde 2MB málo i na terminál bez prostředí :D - 2MB mají dnešní kalkulačky(i více)
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #73 kdy: 10 Června 2012, 08:55:40 »
joooo soráč  ;D 2gb  ;D to je tak, když lezu z pelechu rovnou k pc... vyjela jsem si data z terminálu a tam to bylo v mb  ::) z toho se mi pomotaly prsty  ;)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Upgrade staršího PC
« Odpověď #74 kdy: 10 Června 2012, 13:08:58 »
Proč se ptám - mně přijde 2MB málo i na terminál bez prostředí :D - 2MB mají dnešní kalkulačky(i více)
Můj druhý počítač (ZX81) měl 4KB RAM. Šťastnější měli přídavný modul 16KB a nejšťastnější 64KB. Potom ale byla cena cca polovina škodovky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.