Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat  (Přečteno 9776 krát)

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #25 kdy: 06 Ledna 2014, 20:13:51 »
Provedl jsem ten příkaz v terminálu. Na obrazovku nevypsal nic, ale soubor připojuji, není nijak velký. Netuším ale,  za jak dlouhé období je - někdy ve druhé polovině minulého týdne jsem určitě naposledy přeinstaloval OS.

[příloha smazaná administrátorem]

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #26 kdy: 12 Ledna 2014, 16:52:26 »
Aktuální stav: od poslední zprávy jsem nechal počítač stále běžet, co to šlo. Také jsem zakázal veškeré aktualizace kromě bezpečnostních. I přesto jsem asi tak 4x restartoval, z toho 1x černá obrazovka a 3x se ovladač zavedl správně. Po jednom bezproblémovém startu mi OS zahlásil chybu Xorg, kterou jsem nasnímal přes PrintScreen jako obrázek do souboru (přikládám). Poznáte někdo, co se v OS děje?



[příloha smazaná administrátorem]

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #27 kdy: 12 Ledna 2014, 16:53:47 »
 A ještě zbývající obrázky.

[příloha smazaná administrátorem]

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #28 kdy: 27 Ledna 2014, 20:52:51 »
Bohužel, grafická akcelerace mi opět nefunguje.  :(

Posledních 10 dní jsem nechal počítač běžet trvale bez vypnutí dokud to šlo a dokud mi grafická akcelerace pracovala. Včera byl ale výpadek dodávky el. proudu, nucený restart, a poté už mi ovladač opět nefunguje.

Dnes jsem zkusil znova postup, který mi pomohl posledně, tedy:
  • povolit nevydané aktualizace (jádro 3.11.0-15)
    aktualizovat OS
    nainstalovat ovladač nvidia verze 331.20
ale výsledek je pořád stejný, ovladač nejede. Zkusil jsem k jádru 3.11.0-15 postupně doinstalovat všechny 4 verze nabídnuté v "Nastavení systému / Dodatečné ovladače ...", ale ani jedna kombinace nefunguje.

Jednou mi OS zahlásil chybu při instalaci ovladače, tak jsem sejmul obrazovku a přikládám ji jako obrázek.

Jinak už nevím, jak problém řešit.


[příloha smazaná administrátorem]

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #29 kdy: 27 Ledna 2014, 21:21:44 »
Bohužel, grafická akcelerace mi opět nefunguje.  :(

Posledních 10 dní jsem nechal počítač běžet trvale bez vypnutí dokud to šlo a dokud mi grafická akcelerace pracovala. Včera byl ale výpadek dodávky el. proudu, nucený restart, a poté už mi ovladač opět nefunguje.

Dnes jsem zkusil znova postup, který mi pomohl posledně, tedy:
  • povolit nevydané aktualizace (jádro 3.11.0-15)
    aktualizovat OS
    nainstalovat ovladač nvidia verze 331.20
ale výsledek je pořád stejný, ovladač nejede. Zkusil jsem k jádru 3.11.0-15 postupně doinstalovat všechny 4 verze nabídnuté v "Nastavení systému / Dodatečné ovladače ...", ale ani jedna kombinace nefunguje.

Jednou mi OS zahlásil chybu při instalaci ovladače, tak jsem sejmul obrazovku a přikládám ji jako obrázek.

Jinak už nevím, jak problém řešit.
Nevytvoří se ti prostě samotná knihovna pro dané jádro. K tomu potřebuje nvidia zdrojáky kernelu, což jsou tuším linux-image-daná_verze a linux-headers-daná_verze. Takže asi bych to zkusil z konzole, ne ze synaptiku, ten se hůř protokoluje:

Vše provádět postupně, řádek po řádku. Vždx po provedení získáš v konzoli nějaký log, zvlášť po těch posledních dvou to bude zajímavé.

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove nvidia-*
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get autoremove && sudo apt-get autoclean && sudo apt-get clean
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install build-essential linux-headers-`uname -r`
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install nvidia-319

Mimochodem, píšeš o verzi nvidie 331.20, v tom co jsi poslal ale selhala instalace 319.32.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #30 kdy: 28 Ledna 2014, 20:43:19 »
S těmi verzemi ovladače to bylo tak, že jsem nejprve zkusil verzi 331.20, která před několika týdny problém vyřešila, ale tentokrát ne, takže jsem postupně zkoušel další verze. No a chybové hlášení se mi objevilo pouze u verze 319.32, zatímco u všech ostatních verzí se sice žádné chybové hlášení neobjevilo ani při instalaci ani po ní, ale chyba nastala.

Provedl jsem postupně výše uvedené příkazy a podstatné části výpisů v terminálu jsem zkopíroval do přiloženého souboru. Vynechal jsem jenom takové ty samozřejmé řádky typu "Stahuji balík XY ..."".

Po provedení posledního příkazu jsem restartoval počítač, ale chyba s černou obrazovkou nastala opět. Zkusil jsem pak ještě postupně nainstalovat všechny 4 dodatečné ovladače nabídnuté ve standardním menu, ale výsledkem byla opět černá obrazovka.

Mám pořád dojem, že jde o nějakou chybu konfigurace SW balíků, ale nemůžu přijít na to, co s čím má správně pracovat ...

[příloha smazaná administrátorem]

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #31 kdy: 29 Ledna 2014, 11:34:30 »
Nečetl jsem to celé.
Doinstalujte "nvidia-settings-319", "nvidia-update-319". Píšu to z paměti, nemusí být název přesný.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Rover623

Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #32 kdy: 29 Ledna 2014, 12:18:30 »
Problém je, že nVidia 319 už není, ten balík zmutoval do verze 331.20 ačkoli v repozitáři zůstal a hlásí se jako 319, když se ověří verze je to 331.20.

Momentálně je v těch kartách příšerný zmatek, protože někdo zapomněl ty staré balíky odstraňovat (takže se tam pořád vyskytuje třeba 310-experimental).

S jádrem 3.8 a 3.11 jsou na 12.04 hrozné problémy, pokud se to zkombinuje s nesvobodným ovladačem.

Základní postup je, nejdřív se v recovery zbavit všeho od nVidia. Tedy
Kód: [Vybrat]
apt-get remove --purge nvidia-*
apt-get autoremove
rm /etc/X11/xorg.conf
apt-get install nvidia-common
pak nainstalovat jádro 3.5 a spustit systém s ním. Nakonec přes dodatečné ovladače nainstalovat hned první ovladač v nabídce (trochu podivně bude mít v kolonce licence napsáno svobodná)

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #33 kdy: 30 Ledna 2014, 14:42:34 »
Tak ovladač nVidia opět pracuje!

Postupně jsem prováděl příkazy, jak uvádí výše Rover623, pak v každé iteraci ze Synapticu odinstalovával jádra 3.11, 3.8 a nakonec i 3.5, doinstalovával postupně všechny 4 ovladače ze standardní nabídky Dodatečné ovladače, ale po restartu chyba nastala vždy znovu. Teprve až když jsem zkusil kombinaci jádra 3.2.0-58 a ovladače 331.20 [Doporučeno], tak se ovladač zavedl správně a akcelerace funguje.

Mimochodem, v nabídce ovladačů jsou v mém případě všechny 4 varianty označeny jako "Licence: Uzavřená", žádné označení svobodné licence jsem v nabídce neviděl. Nabídnuté varianty jsou "304" / "304-updates" / "331 [Doporučeno]" / "331-updates".

Mockrát díky! Teď už jen doufám, že mi tuhle fungující konfiguraci zase nějaká aktualizace nerozhodí ...

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #34 kdy: 30 Ledna 2014, 15:15:09 »
Já nevím, nechápu to. Podle mě se ti ten modul pro 3.11 jádro normálně vytvořil, podle toho co jsem se díval. Mimochodem díky dkms by se ti měli vždy vytvořit ovladače pro všechny jádra, které máš nainstalované. Je zvláštní, že se to chytlo jen s 3.2 . Já mám na jednom PC 12.04.3 a na druhém 12.04.4 a podobný problémy nemám. Hlavně že to teda valí.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #35 kdy: 02 Února 2014, 12:02:46 »
Bohužel mechanismu instalace a překladu ovladačů grafiky až tak nerozumím, i když je to zdaleka nejčastější a nejzávažnější problém, se kterým jsem se za několik let používání Linuxu na domácím počítači setkal.

Ale je to celé divné:
Považoval jsem balíčkovací systém pocházející z Debianu za bezpečný (že řeší závislosti mezi balíky SW). Takže nejdřív jsem nechápal, že vůbec mohl nastat nesoulad mezi verzemi balíků při dílčí aktualizaci OS.
Potom mě překvapilo, že když jsem problém poprvé vyřešil, že se cca po týdnu celý problém zopakoval.
A nakonec bych přísahal, že konfiguraci jádra 3.2..0-58 a ovladače 331.20 jsem už jednou zkoušel (cca před 2 týdny), ale tenkrát neúspěšně.

Teď už radši počítač vůbec nevypínám, čekám na 14.04 LTS a doufám, že to snad vyřeší ...

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #36 kdy: 15 Února 2014, 16:56:38 »
Po celé uplynulé 2 týdny mi akcelerace spolehlivě běžela ve všech programech (filmy apod), při re/startu se ovladač vždy zavedl správně, chyba nenastala ani jednou (z několika desítek restartů). Jen jedna hra (Civilizace 4 pod wine) občas havarovala s černou obrazovkou s náhodnými barevnými obrazci, což jsem přičítal regresi mezi vývojovými verzemi wine.

Asi tak v polovině týdne byly vydány  nějaké aktualizace, mezi nimi nabídnuta i aktualizace jádra z verze 3.2.0-58 na verzi 3.2.0-59. Povýšil jsem v naději, že jde o tutéž řadu jádra, která by měla být bez vlivu bez vlivu na ovladač grafické karty, a až dodnes také vše spolehlivě fungovalo jako předtím.

Dnes (cca po 4 dnech spolehlivého provozu) se mi ovladač grafické karty opět "rozpadl" (a to z ničeho nic, při prohlížení webu, asi tak 10 otevřených panelů ve Firefoxu, jinak žádné graficky náročné programy v té chvíli neběžely, jen prohlížeč souborů a bittorrent). Od té dnešní havárie, pokud mám ovladač nainstalovaný, počítač mi od té chvíle nenastartuje. Stav bez akcelerace obnovím pouze přepnutím na starší jádro 3.2.0-29. v recovery módu a následným odinstalováním nvidia-*. 

Zkoušel jsem odinstalovat verzi jádra 3.2.0-59 ze Synapticu, ale ani verze 3.2.0-58, která předtím spolehlivě s ovladačem pracovala, od havárie nefunguje. Navíc se mi verze jádra 3.2.0-59 stále jaksi záhadně doinstalovává, a nevím jak to zakázat.

Prosím o radu.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #37 kdy: 15 Února 2014, 17:22:52 »
podle mě na takto rozvrtaný systém je nejlepší čístá instalace (zformátování disků)
důležité je napřed aktualizovat jádro na maximum restartovat a teprve potom instalovat nějaký ovladač

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #38 kdy: 18 Února 2014, 17:03:46 »
Jak píšu výše, přeinstalace byla to první, co jsem zkusil. OS má vlastní oddíl na disku, který při přeinstalaci vždy formátuji. Data (vč. ./home) jsou na jiném oddíle a discích, takže je nechávám beze změny. Bohužel přeinstalace, která mi dosud podobný problém vždy vyřešila, tentokrát selhává, problém se vrátí i po přeinstalaci.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #39 kdy: 18 Února 2014, 17:59:08 »
nemám to teď čas číst celé takže pokud si to tak dělal tak mě omluv
odeber všechny pozůstatky ovladačů a
přidej si repozitář
Kód: [Vybrat]
ppa:ubuntu-x-swat/x-updatesa nainstaluj
Kód: [Vybrat]
nvidia-331 tento balík mi na 13.04 na NTB N56JR (GTX760M+bumblebee) jede bezvadně

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #40 kdy: 18 Února 2014, 18:10:45 »
Příležitostně můžeš provést

Kód: [Vybrat]
sudo dkms status
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #41 kdy: 18 Února 2014, 18:38:20 »
Mezitím jsem se zkusil vrátit k verzi jádra 3.2.0-58, která mi fungovala v posledních dvou týdnech. Postupně jsem ji zkusil se všemi verzemi ovladače nvidia nabídnuté ve standardní nabídce (tedy 304 / 304 updates / 331 / 331 updates), ale ani jedna kombinace nepracuje, všechny skončí havárií při restartu. Pak jsem si všimnul, že při každém pokusu o instalaci ovladače nvidia mi OS automaticky také povýší jádro na verzi 3.2.0-59, což nechci. J

ak se můžu vrátit ke starším verzím a zákázat ty novější?

Navíc, při kontrole verzí souborů jádra ze Synapticu (soubory linux-headers, linux-image atd.) jsem zjistil, že některé mají verzi 3.2.0-59.70 a jiné verzi 3.2.0-59.90 ...

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #42 kdy: 19 Února 2014, 15:23:27 »
Zkusil jsem přejít na jádro 3.5.0-46 (quantal), ale ani jeden ovladač ze standardní nabídky dodatečných ovladačů s ním nefunguje, všechny 4 skončí s tou samou chybou.

@sabraq: Příkaz dkms status po chybě zavedení ovladače nejdřív vypíše hromadu textů ve smyslu "řádek XY je read-only", a poté několik chybových hlášení:

Kód: [Vybrat]
dkms.conf: Error! No 'DEST_MODULE_LOCATION" directive specified.
dkms.conf: Error! No 'PACKAGE_NAME' directive specified.
dkms.conf: Error! No PACKAGE_VERSION' directive specified.
Error! Bad conf file.
does not represent a valid dkms.conf file

Evidentně konfigurační soubor dkms není v pořádku, ale proč?

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #43 kdy: 20 Února 2014, 01:39:11 »
Hm, nevím, s tímhle jsem se nesetkal. Co jsem tak prolítl, nejčastěji se tenhle problém s dkms vyskytuje v souvislosti s virtualboxem. Takto to vypadá u mě, akorát nevím, kde jsem nabral jádro 3.2:

Kód: [Vybrat]
$ sudo dkms status
nvidia-331, 331.20, 3.2.0-59-generic, x86_64: installed
nvidia-331, 331.20, 3.8.0-35-generic, x86_64: installed
nvidia-331, 331.20, 3.8.0-36-generic, x86_64: installed

Takhle ten modul zkusíš vytvořit ručně:

Kód: [Vybrat]
sudo dkms build nvidia-331/331.20 --all

Ještě jsem vyhrabal tohle, pro podrobnější informace:

Kód: [Vybrat]
ls -R /var/lib/dkms
Zde jsem něco našel, doporučuji pročíst: http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=66973

Ale taky doporučuju pročítat logy! U mě byl jednou problém se jménem modulu, nvidia vs. nvidia-xxx a nvidia-xxx-experimental, nainstalovaná verze byla třeba 319-experimental, ale systém si vesela použil třeba 295.xx, což byla v repozitářích current. Při odinstalování starších verzí ovladačů se totiž nemazali nvidia.ko soubory, proč, to nevím. Možná proto, že jsem několikrát ten ovladač instaloval ručně...

Není ještě možný, že ta gtx280 je prostě v háji?
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #44 kdy: 20 Února 2014, 23:35:59 »
Včera jsem zkoušel jádro řady 3.8, dnes jsem na verzi 3.11.0-17, ale ani jedno v kombinaci s nabídnutými ovladači nefunguje.

Příkaz

Kód: [Vybrat]
sudo dkms status

momentálně nehlásí chybu, ale vypisuje

Kód: [Vybrat]
nvidia-331-updates, 331.20, 3.11.0-17-generic, x86_64: installed

Koukal jsem do logů /var/log/jockey (viz. příloha), kde jsou záznamy dnešních testů, ale nic jsem z nich nevyčetl.

Taky jsem si všimnul, že mi OS při restartu semtam vypisuje chybová hlášení

Kód: [Vybrat]
i2c i2c-3: sendbytes: NAK bailout

nebo také

Kód: [Vybrat]
Error: could not write bytes: Broken pipe
hledal jsem na ubuntuforums.com, ale ani jedno mi nedává smysl.

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #45 kdy: 20 Února 2014, 23:36:36 »
Ještě příloha.

[příloha smazaná administrátorem]

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #46 kdy: 21 Února 2014, 00:11:35 »
Taky mě napadlo, že by mohlo jít o HW problém, ale nějak se mi to nezdá. Jednak proto, že v posledním měsíci mi akcelerace několikrát běžela, třeba i 2 týdny v kuse, i s programy zatěžujícími grafiku (třeba i moderní hry) a bez problémů. Jednak proto, že v listopadu jsem měl počítač v servisu, protože se grafická karta přehřívala, testovali veškerý HW horem dolem, vyčistili vodní chlazení, a od té doby už se nepřehřívá.

Rover623

Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #47 kdy: 21 Února 2014, 11:39:30 »
V tom logu se to několikrát odvolává na ovladač Ati (fglrx), není povolena některá jeho část. Trochu se v tom už ztrácím, máte přidaný repozitář
Kód: [Vybrat]
ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #48 kdy: 21 Února 2014, 12:36:00 »
Hmm, a taky se to tam odvolává na všechny možný verze nvidia...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #49 kdy: 22 Února 2014, 20:15:57 »
@Rover623: Ne, ten repozitář jsem přidaný neměl, slyším o něm poprvé, k čemu je?

Přidal jsem tedy repozitář, aktualizoval OS, celkem 44 aktualizací, včetně novějších verzí jádra. Poté jsem zkusil postupně doinstalovat ovladače 331.20 a 331.20 updates, ale výsledek je pořád stejný - po restartu skončí OS s obrazovkou s náhodnými barevnými obrazci. Nedostanu se ani k login screen.

@sabraq: Více verzí ovladače nVidia je tam proto, že jsem postupně k jádru 3.11.0-17 zkoušel doinstalovat každou verzi ovladače ze standardní nabídky, tedy: 304 / 304 updates / 331 / 331 updates.

[příloha smazaná administrátorem]

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.