Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HP Scan  (Přečteno 24092 krát)

filber

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
HP Scan
« kdy: 07 Prosince 2018, 13:57:13 »
Dobrý den,
Mám problém. Notebook mi nechce najit scaner od HP, tiskárnu všechno našlo ale scanner co je v tiskárně nenajde, a počítač mi vypisuje. Scanner nelze vyhledat.
Mám ubuntu nově, dříve jsem měl Linux mint a tam jsem s tím problémy neměl ale tady jo.

Můj notebook je HP.
Tiskárna+scanner= HP Deskjet 5575
Systém Ubuntu 18.04.1 LTS

Nějaká rada?
Nebo ještě potřebujete více info pro určení chyb?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:HP Scan
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2018, 14:04:48 »
Ano rada zní: Linuxové distribuce mají tu výhodu, že je lze ještě před instalací vyzkoušet v live režimu.
Takže pokud už něco nefunguje tam, nemá smysl instalovat. 
Vytvoř si multiboot flešku, nahaž na ni cca 10 různých dister a postupně je zkoušej. A které se osvědčí/vše bude fungovat to pak nainstaluj.
-----------------------------------------------------------------------------
Nebo můžeš ve stávající instalaci vyzkoušet jiný kernel (různé kernely obsahují jiné drivery). Třeba budeš mít štěstí...
« Poslední změna: 07 Prosince 2018, 14:07:15 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP Scan
« Odpověď #2 kdy: 07 Prosince 2018, 18:20:54 »
Zkusil bych nainstalovat hplip, pokud tomu tak už není. Obvykle bývá ve standardních repozitářích.

Mělo by jít o verzi >= 3.15.11 (viz https://sourceforge.net/p/hplip/news/ - ta začala podporovat 5575), ale to vzhledem k datu téměř jistě bude.
« Poslední změna: 07 Prosince 2018, 18:22:59 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP Scan
« Odpověď #3 kdy: 07 Prosince 2018, 18:30:39 »
Ano rada zní: Linuxové distribuce mají tu výhodu, že je lze ještě před instalací vyzkoušet v live režimu.
Takže pokud už něco nefunguje tam, nemá smysl instalovat. 
Vytvoř si multiboot flešku, nahaž na ni cca 10 různých dister a postupně je zkoušej. A které se osvědčí/vše bude fungovat to pak nainstaluj.

S tím nesouhlasím. Problém je totiž v tom, že v live distribuci je často vše osekáno (kvůli velikosti, různým licenčním šaškárnám atd.) a často to bývá tak, že pokud HW vyžaduje speciální driver, tak v live fungovat nemusí a v ostré instalaci už ano.

Live verze je vynikající na obecné "osahání si" systému, ale není identická s finálně instalovanou. Takže na zkoušku doporučuji vyhradit si samostatnou partition (raději dvě, na / a /home) na stávajícím HDD a zkoušet tam systém po normální instalaci. Případně zcela samostatný disk, není třeba kdovíjak velký a i menší SSD jsou dnes za rozumné peníze...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:HP Scan
« Odpověď #4 kdy: 07 Prosince 2018, 22:40:10 »
Ano rada zní: Linuxové distribuce mají tu výhodu, že je lze ještě před instalací vyzkoušet v live režimu.
Takže pokud už něco nefunguje tam, nemá smysl instalovat. 
Vytvoř si multiboot flešku, nahaž na ni cca 10 různých dister a postupně je zkoušej. A které se osvědčí/vše bude fungovat to pak nainstaluj.

S tím nesouhlasím. Problém je totiž v tom, že v live distribuci je často vše osekáno (kvůli velikosti, různým licenčním šaškárnám atd.) a často to bývá tak, že pokud HW vyžaduje speciální driver, tak v live fungovat nemusí a v ostré instalaci už ano.

Live verze je vynikající na obecné "osahání si" systému, ale není identická s finálně instalovanou. Takže na zkoušku doporučuji vyhradit si samostatnou partition (raději dvě, na / a /home) na stávajícím HDD a zkoušet tam systém po normální instalaci. Případně zcela samostatný disk, není třeba kdovíjak velký a i menší SSD jsou dnes za rozumné peníze...

Velmi obecně -  to co tvrdíš je pravda, ale tohle není zrovna vodítko pro neúspěšné "instalátory"... že ano....

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:HP Scan
« Odpověď #5 kdy: 08 Prosince 2018, 18:15:16 »
https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/gethplip

Taky mám HP multifunkci. Pokaždé si na tomto linku stahuji ovladače HPlip, protože jsou o dvě verze (až dvacet verzí) novější než v repozitářích.

Situace je jasná. Každý měsíc z továrny vyjede nový model a třikrát měsíčně vyjde nějaký nový linux. Ovladače se non-stop mění - v řádu dní vycházejí nové verze, zatímco správce repa dané distribuce si na ně vzpomene jen s příchodem nové verze distribuce. Takže ubuntu má jednou za dva roky, a sice v dubnu, aktuální ovladače. Huráááá

R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:HP Scan
« Odpověď #6 kdy: 08 Prosince 2018, 18:43:46 »
Po instalacii hplip nezabudajte spustit aj hp-plugin.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP Scan
« Odpověď #7 kdy: 08 Prosince 2018, 20:24:25 »
Po instalacii hplip nezabudajte spustit aj hp-plugin.

Toto konkrétní zařízení by plugin nemělo potřebovat (dle seznamu podporovaných typů)...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:HP Scan
« Odpověď #8 kdy: 15 Prosince 2018, 22:15:24 »
Z praxe nejen Linux, ale i Windows (správa ve firmě na asi 100 kompech) s multi.
1. Multifunkční zařízení i velmi drahá (nad 50 tisíc) i značkoví výrobci s novou verzi o.s. téměř nepodporují (zkušenost s Canon, OKI, ...). Zpravidla již vydají drivery bez multifunkčních parádíček.
2. Pokud se kupuje samostatně (skener, tiskárna, ...):
2a. - stačí update driveru a OK
2b. - v případě závady, aspoň něco je funkční
2c. - v případě technologické pokroku, levnější technologie, obnoví se jen část

3. Velmi často výrobci s novým o.s. podporují již jen 'nečeské' prostředí. Což u 'userů' je VELKÝ problém.
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.