Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dotaz na možnost instalace Win 7 k Ubuntu 9.10 [vyřešeno]  (Přečteno 2614 krát)

Cipisk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Dotaz na možnost instalace Win 7 k Ubuntu 9.10 [vyřešeno]
« kdy: 02 Prosince 2009, 11:51:10 »
Zdravím ctěné fórum,

Vím, že pokud jsem instaloval jakékoliv Ubuntu či jinou distribuci k Windows, vždy je velmi šetrně odšouplo kousek bokem, nijak jim neublížilo a umožnilo mi používat jak jeden, tak druhý systém. Teď se ovšem dostávám do nestandartní situace - k nainstalovanému Ubuntu budu přistrkovat Win 7.
Nemáte někdo zkušenosti s tím, jak se zachovají Win 7, když je budu přiinstalovávat do PC k Ubuntu 9.10? Vytvoří si vlastní zavaděč nebo pošlapou a zničí vše, co v PC najdou? :-D
Zdeněk
« Poslední změna: 09 Prosince 2009, 10:21:32 od EuGenio »
Ubuntu 14.04, Athlon64 X2 4200+, 2x PA DDR2 1024MB, ATI Radeon HD 2600Pro

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Dotaz na možnost instalace Win 7 k Ubuntu 9.10
« Odpověď #1 kdy: 02 Prosince 2009, 12:04:13 »
Napřed musíš vytvořit pro Win7 místo (volnou partition) - pokud ho máš, můžeš se pustit do instalace.

Při instalaci Windows samozřejmě přepíší zavaděč (grub) svým vlastním. Pak buď můžeš grub obnovit (doporučený postup - na wiki je návod) a nebo zkusit spouštět ubuntu pomocí windowsího zavaděče (nevím, zda-li je schopný nadatekovat ubuntu sám, ale přidat se pomocí utilitek dá). Mělo by to údajně jít, mě se to nepodařilo.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Dotaz na možnost instalace Win 7 k Ubuntu 9.10
« Odpověď #2 kdy: 02 Prosince 2009, 12:34:17 »
Napřed musíš vytvořit pro Win7 místo (volnou partition) - pokud ho máš, můžeš se pustit do instalace.

Při instalaci Windows samozřejmě přepíší zavaděč (grub) svým vlastním. Pak buď můžeš grub obnovit (doporučený postup - na wiki je návod) a nebo zkusit spouštět ubuntu pomocí windowsího zavaděče (nevím, zda-li je schopný nadatekovat ubuntu sám, ale přidat se pomocí utilitek dá). Mělo by to údajně jít, mě se to nepodařilo.
Kde si to vycetl, ze by to mel najit windowsackej zavadec? To slysim poprvne...Ja to mam taky tak, jak si popsal - mel jsem dualbot XP/ubuntu - tak jsem jednoduse nainstaloval 7edmicku do XPoddilu a taky jsem pak byl nucenej obnovit grub Ubuntu pomoci liveCD - windowsacky zavadec zadny jiny OS nedetekoval a nabihal primo windows.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Cipisk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re: Dotaz na možnost instalace Win 7 k Ubuntu 9.10
« Odpověď #3 kdy: 02 Prosince 2009, 12:35:54 »
Děkuji, nečekal jsem tak rychlou odpověď :-) Pokud budou nějaké komplikace, napíšu o tom pak příspěvek, ať si mně podobní vědí rady bez ptaní.
Ubuntu 14.04, Athlon64 X2 4200+, 2x PA DDR2 1024MB, ATI Radeon HD 2600Pro

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Dotaz na možnost instalace Win 7 k Ubuntu 9.10
« Odpověď #4 kdy: 02 Prosince 2009, 13:39:41 »
Napřed musíš vytvořit pro Win7 místo (volnou partition) - pokud ho máš, můžeš se pustit do instalace.

Při instalaci Windows samozřejmě přepíší zavaděč (grub) svým vlastním. Pak buď můžeš grub obnovit (doporučený postup - na wiki je návod) a nebo zkusit spouštět ubuntu pomocí windowsího zavaděče (nevím, zda-li je schopný nadatekovat ubuntu sám, ale přidat se pomocí utilitek dá). Mělo by to údajně jít, mě se to nepodařilo.
Kde si to vycetl, ze by to mel najit windowsackej zavadec? To slysim poprvne...Ja to mam taky tak, jak si popsal - mel jsem dualbot XP/ubuntu - tak jsem jednoduse nainstaloval 7edmicku do XPoddilu a taky jsem pak byl nucenej obnovit grub Ubuntu pomoci liveCD - windowsacky zavadec zadny jiny OS nedetekoval a nabihal primo windows.
Sorry, špatně jsem to zformuloval - nemyslel jsem, že windows7 při instalaci zavaděče "nadetekují" mezi volby OS i Ubuntu - z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že ne. Pomocí různých utilitek však lze do windowsího zavaděče přidat možnost nabootovat linux - někde jsem se dočetl, že to funguje, ale mě se to rozchodit nepodařilo.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Dotaz na možnost instalace Win 7 k Ubuntu 9.10
« Odpověď #5 kdy: 02 Prosince 2009, 13:53:21 »
Děkuji, nečekal jsem tak rychlou odpověď :-) Pokud budou nějaké komplikace, napíšu o tom pak příspěvek, ať si mně podobní vědí rady bez ptaní.

mužu z vlastní zkušenosti potvrdit že to jde. ale nevím jak je to s win7 ale myslím že obdobně. Všechny win jsou stejné s ruznými oblečky.
Fire's in my soul, steel is on my side

Cipisk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re: Dotaz na možnost instalace Win 7 k Ubuntu 9.10
« Odpověď #6 kdy: 08 Prosince 2009, 22:25:11 »
Tak, dneska jsem se dostal k instalaci toho zázraku - pochopitelně, že W7 žádný jiný systém v PC nedetekoval a zvalchoval vše tak, aby se mohl na disku rozvalit sám. Velice mi pomohl návod k obnově GRUBu z Wiki - link je http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2#Obnoven.2BAO0_GRUB2_pomoc.2BAO0_LiveCD. Jen je potřeba opravdu pozorně číst - ta písmenka jsou nějaká mrňavá a napoprvé jsem to zvoral :)
Takže téma je patrně vyřešeno :)
Ubuntu 14.04, Athlon64 X2 4200+, 2x PA DDR2 1024MB, ATI Radeon HD 2600Pro

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.