Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [HOWTO] FSC Amilo Pro V2055 - jak na instalaci Linuxu (grafika, wifi, zvuk atd.)  (Přečteno 8391 krát)

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Tento návod je určen pro Ubuntu 8.04 s jádrem 2.6.24-16-generic!
 V Ubuntu 8.10 teprve hledám možnosti rozchození grafické karty, rozhodně to sem připíši. Jinak wifi již funguje korektně i s dodávaným ovladačem, to jistě potěší.

UPDATE (ke grafické kartě): Na 3D ovladači se již pracuje, zatím je k dispozici pouze beta 2D ovladače, brzy by měly přijít i verze s přidanou 3D podporou.
U ovladače bylo připsáno toto:  The initial beta only includes 2D and display functions while later versions will add support for 3D and Compiz desktop effect. To proceed, you will need.

Pokud nepozorujete problém s OpenChrome ovladačem v Ubuntu 8.10, zatím nedoporučuji instalaci ovladačů VIA, nepřinese totiž žádnou změnu, avšak nezkoušel jsem. OpenChrome je při vyhnutí se 3D stabilní dobře.

Jelikož vlastním tento notebook (Fujitsu Siemens Amilo Pro V2055), rád bych se s vámi nyní podělil o své zkušenosti při instalaci Ubuntu 8.04. Zároveň zde mohou najít informace i ostatní uživatelé s podobným hw. Tento návod bych rád postupně vylepšil do dokonalosti. S tímto návodem rozběhnete vše pro běžný provoz, bohužel je však problém s 3D akcelerací, která pracuje jen se starším jádrem. Tímto vás prosím - kdo ví, jak ovladač dostat i na novější jádro, nebo má tušení, může to sem napsat. Návod se pokusím rozčlenit, aby se v něm dalo vyznat.

Poinstalační příprava (Wifi a grafika Unichrome Pro)
Instalace probíhá prakticky bez problémů, jen naběhne větší rozlišení, než je monitor, tudíž instalační okno musíme posunout.

1. Když poprvé spustíme nainstalované Ubuntu, systém bohužel standardně nerozpozná naši grafiku, tudíž je nutno potvrdit hlášení, že systém jede v tzv. low graphic módu. V dialogovém okně tedy zatrhněte Always run in low graphic mode a stiskněte Continue.
2. Systém pak pro laika vytuhne, nicméně funguje zkratka ctrl+alt+delete (použijte ji), která zajistí korektní restart počítače. Jen podotýkám, že se lze dostat do konzole pomocí ctrl+alt+F1.
3. Ubuntu po tomto restartu již normálně naběhne a my se můžeme kochat "krásným" nízkým rozlišením ve VESA módu, pro naši práci však zatím dostačujícím.
4. Jelikož pro instalaci balíků a práci s notebookem skoro všichni potřebujeme internet, jistě ho budete chtít zprovoznit také. Uživatelé, co normálně používají ethernetový kabel a wifi ne, nemusí s internetem nic dělat, prostě funguje. Pokud máte wifi, jsou 2 možnosti, jak jí rozchodit - stáhnout si potřebné balíčky včetně firmware na jiném počítači a třeba je pomocí usb flash paměti nahrát na notebook anebo se připojit u někoho přímo na ethernetový kabel. Druhá cesta je snazší a tou jsem se také vydal já.
5. Když už jsme se připojili pomocí ethernetového kabelu, jděte do menu System > Správa > Správce balíků Synaptic, zadejte vaše heslo administrátora, které jste si zvolili při instalaci a ve vyskočivším okně informujícím o práci v tomto programu klepněte na Close.
6. Dále se podíváme do následujícího menu: Settings > Repositories, tam naleznete záložku Third-Party software. Zatrhněte zde obě možnosti. Poté klikněte na Close. Vyskočí na vás ještě informativní okno, že byste měli aktualizovat zdroje, aby se vám toto okno již nezobrazovalo, je nutné před zavřením ještě zatrhnout Never show this message again. Poté stačí zdroje aktualizovat klepnutím na Reload. Než se vše stáhne, chvíli to trvá.
7. Po aktualizaci zdrojů nainstalujte balík bcm43xxfwcutter a ve 2 následujících oknech klepněte na Apply.
8. Až se zobrazí další okno, zaškrtněte možnost Stáhnout a rozbalit firmware. a potvrďte. Já poté restartoval počítač, nevím, jestli je to nutné.
9. Po restartu se opět přihlašte a jděte do menu System >Volby > Hardware Drivers, zadejte vaše administrátorské heslo. V následujícím okně zaškrtněte možnost Enabled u ovladače wifi karty (Broadcom B43 wireless driver) - mezitím vyskočí i upozornění na nový ovladač v liště, to ignorujeme.
10. Klepněte na Enable (je nutno být pořád připojen pomocí eth kabelu!!) a klepněte na Close (2x?).
11. Po chvíli se v liště (malé počítače vpravo) objeví v menu i naše wifi síť, klepněte na ni a pokud nemáte žádné složitější nastavení, hravě se připojíte (pokud máte problémy, tak jsem to tu někde řešil na fóru, nemám to teď čas hledat).

Instalace oficiálního grafického ovladače Unichrome od společnosti Via
Dříve jsem používal opensource ovladač OpenChrome, ale ten je v Ubuntu 8.04 velmi nestabilní, o 3D s ním nelze uvažovat, v předchozích verzích Ubuntu nebyl problém, holt to máme těžké. Ubuntu 8.10 již OpenChrome obsahuje standardně, ovladač funguje stabilně, avšak 3D je bohužel opět nepoužitelné (nedoporučuji zkoušet, dokud nevyjdou oficiální ovladače).

1. Z této adresy (http://linux.via.com.tw/support/downloadFiles.action) si stáhněte ovladač přímo od výrobce - mě fungovala kombinace OS: Ubuntu 8.04 a Platform: CX700M/VX700. NUTNO zvolit soubor se štítkem Beta - se stable ovladačem 3D bohužel nefunguje, testováno na nejstarším jádru HH i na nejnovějším (opět v HH). Po stažení ho někam rozbalte.
2. Pomocí konzole se dostaňte do rozbaleného adresáře a zadejte
Kód: [Vybrat]
sudo ./vinstall, dejte enter, zadejte heslo a zas enter. (mimochodem, v adresáři je přiložen soubor s nápovědou a dalšími informacemi, najdete tam všechny potřebné úpravy ještě detailněji než zde).
3. Aby nám fungoval i Compiz či lépe efekty prostředí (do této doby asi utopie), opět v konzoli zadejte
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /usr/bin/compiz. V otevřeném souboru vhledejte WHITELIST a na konec řádky před " přidejte via (podrobněji v přiloženém návodu), poté soubor uložte, gedit (text. editor) samozřejmě vypněte.
4. Nyní v konzoli zadejte
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf. Otevře se konfigurační soubor, kde najděte Section "Screen", zde u "Modes" přepište číselné hodnoty na 1280x800 a na dalším řádku na 1280 800 (dodržte syntaxi!) a opět uložte a zavřete gedit.

Čeština
Jistě nechcete mít poločeský systém, takže si nyní se na to vrhneme...

Jděte do menu System > Správa > Jazyková podpora, zatrhněte Support u češtiny a potvrďte stisknutím tlačítka OK, přičemž ještě zadáte heslo administrátora. Pak následuje restart.. Systém by pak měl být česky.

Zvuk i z externích reproduktorů
Systém máme již v použitelném stavu, ale pořád ještě něco chybí, a to jsou nehrající připojené reproduktory, ty interní fungují.

1. Nejprve poklepejte na ikonku zvuku v liště vpravo nahoře.
2. Poté jděte do menu Upravit > Nastavení a zde zaškrtněte Surround a případně Duplicate Front (pokud není zaškrtnut) a klepněte na tlačítko Zavřít
3. V panelu Přepínače zaškrtněte Duplicate Front a v panelu Přehrávání povolte kanál Surround - tímto posuvníkem pak měníte hlasitost na externích reproduktorech.

Video
S ovladačem Unichrome video funguje, ale pozor - jen při vypnutých efektech prostředí. Nicméně se mi podařilo spustit video i s nimi, ale jen když jsem pohnul oknem a nebylo to 100procentní. Samozřejmě potřebujete kodeky, ale to už je jiná problematika.

Doufám, že někomu tento návod také pomůže. Pište mi své názory a připomínky. Na wiki to asi není, ale na fórum se to hodí, ne?

UPOZORNĚNÍ: Po aktualizaci z internetu může 3D přestat fungovat, proto bootujte z jádra 2.6.24-16-generic, s jiným jádry 3D zřejmě s originálním ovladačem zatím nefungují (je to také beta). Kdyby někdo věděl, jak to řešit, ozvěte se mi prosím. Pokud i se starým jádrem nepojedou efekty prostředí (vláčná okna atd.), zkontrolujte soubor /usr/bin/compiz, jestli je upraven podle tohoto návodu, pokud ne, opět to opravte.

EDIT: Dnes (12.1.09) jsem našel info o tom, že věci se pohnuly a patche od Via by se měly objevit v další verzi jádra, takže se, doufám, máme na co těšit (zdroj: https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/novinky-pro-majitele-grafickych-karet-via ). Jinak jsem taky dnes zkoušel nainstalovat ovladač od Via, ale rozlišení je takové rozplizlé, dokážu ho udělat i ostré, ale pak se obraz zmenší a musím po obrazovce skrolovat, to je nanic, takže fakt nevím, co s tím... :-D
« Poslední změna: 12 Ledna 2009, 14:15:31 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

EarlGrey

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Pouzil jsem postup na Hardym i pro Amilo Pro v2035 a FUNGUJE! Pul roku divne roztazeneho monitoru je za mnou! Diky moc.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Aktuální informace pro Ubuntu 8.10 (ovladače grafiky): Napsal jsem přímo výrobci karet a dostal jsem tuto odpověď:

Hello Libor:
    Thank you very much for your support. Unfortunately, the behavior of Ubuntu 8.10 beta and Ubuntu 8.10 official release is different. We still need time to complete the driver development. I don't have the schedule yet because of the big change in 8.04 and 8.10, the driver for UniChrome Pro II and Chrome 9 need to be developed. We will put it on our web once it's ready.

Thanks and Best Regards
Bruce C. Chang


Takže doufám, že brzy se dočkáme... Teď, když už je 2D ovladač opensource, tak myslím, že se situace brzy výrazně zlepší. ;)

EDIT: Již jsou na světě beta ovladače, ale pouze s 2D podporou, na 3D se pracuje, tudíž doporučuji používat zatím dodávaný ovladač Openchrome, který s 2D pracuje korektně, o 3D se raději nepokoušejte, něco chvíli i funguje, ale dost často to zamrzne.
« Poslední změna: 04 Listopadu 2008, 22:50:01 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Jelikož jsem si nedávno rozhodil počítač, musel jsem instalovat znovu ovladač od Via, přikládám tedy svůj funkční postup. Udělal jsem to takto:

1) Stáhl jsem ovladač z této adresy http://linux.via.com.tw/support/beginDownload.action?eleid=221&fid=482 (http://linux.via.com.tw/support/beginDownload.action - je zde ještě 2D ovladač, který jsem nainstaloval předtím)

2) Rozbalil jsem ho do domovské složky (lze i na plochu)

3) přes terminál jsem se dostal do adresáře s ovladačem (příkazem cd /home/NICK/5.74.33.85a-44597/ kde NICK je vaše přihlašovací jméno)

4) v terminálu jsem dále zadal sudo ./vinstall

5) POZOR - po dokončení instalace jsem zadal (opět v terminálu) sudo gedit /etc/X11/xorg.conf (lze to i přes gksudo přes ALT+F2, v textovém režimu - když není grafika - lze dát sudo nano soubor) a celý obsah jsem přepsal tímto (xorg.conf, nic jiného):

Kód: [Vybrat]
# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "via"
        Option "HWCursor" "TRUE"
Option "SWCursor" "TRUE"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

Poznámka: snad vám to půjde, kdyby ne, pište. Upozorňuju, že s tímto xorg.conf nejede 3D, můžete si zkusit pohrát se sekcí "Device", kde můžete dávat různé volby, za jakékoliv info budu rád. Tento postup je ověřený na FSC Amilo Pro V2055 na Ubuntu 8.10 s nejnovějším jádrem.

EDIT: takže jsem si ověřil, že 3D jede s prvním jádrem, co bylo v této verzi, takže žádná novinka. Upozorňuji, že je velmi nestabilní a nedoporučuji používat. I Compiz jsem tam rozjel, ale měnily se občas písmenky, blikal kurzor a podobné zhovadilosti. Napsal jsem to autorovi.
« Poslední změna: 19 Ledna 2009, 20:30:38 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: [HOWTO] FSC Amilo Pro V2055 - jak na instalaci Linuxu (grafika, wifi, zvuk a
« Odpověď #4 kdy: 09 Listopadu 2009, 19:51:02 »
Tak Via opět nezklamala a vydala nové ovladače, jenže pro Ubuntu 9.04, právě, když vyšla verze Karmic Koala (9.10). No nenakrklo by vás to? :D
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
No, tak jsem se rozhodl, že si na notebook čistě nainstaluji novou verzi Ubuntu. Instalace proběhla v pořádku, až na to, že bylo špatné rozlišení.

Přenesl jsem tedy můj původní xorg.conf a již to šlape správně, zde je kód:

Kód: [Vybrat]
Section "Screen"
Identifier "Configured Screen Device"
Device "Configured Video Device"
SubSection "Display"
Virtual 1280 800
EndSubSection
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "openchrome"
EndSection

Jinak nadále je nutno stahovat ovladač pro wifi (ale je to víceméně automatické, stačí se někam napíchnout na LANku). Také jsem přešel na ext4 a zatím pohoda, dokonce se mi pc zdá rychlejší. No tak uvidíme.

Jo a na 3D opět můžeme zapomenout. :-/
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
No, docela mě překvapil výsledek glxgears - stabilní hodnoty přes 4000, to by už utáhlo i Compiz, ale fígle s whitelistem v novém Ubuntu nefungují. Také jsem zkoušel googleearth, při určitých velikostech okna zle vcelku rychle otáčet zeměkoulí, což v minulé verzi způsobovalo pád systému.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.