Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jsem nováček-pomůžete? Mám Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515  (Přečteno 2977 krát)

lister

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Ahoj všem, mám tento notebook: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47758 . Potřeboval bych poradit s pár věcmi. Zatím jsem si naistaloval verzi Ubuntu, která se instalovala přímo z Woken, takže možná spousta problémů bude kvůli tomu...

1) Po skočení do Ubuntu mi spadl jas na minimum a nejde zvíšit pomocí klávesnice (fn+...). Nikde jsem nastavení jasu nenašel...

2) Celkově by mě zajímalo, jak naistalovat ovladače na HW z DVD, které jsem dostal k notebooku- třeba právě na tu grafiku. Exe soubor s ovladačem se mi nepodařilo přímo otevřít...

3) Dále bych potřeboval poradit, jak to v budoucnu nejlépe udělat, když budu chtít mít vedle sebe Wokna a Ubuntu- vím, že musím udělat 2 oddíly atd... Spíš bych ocenil vaše zkušenosti, jaký program je třeba dobrý na bootování- na výběr OS, atd...

Díky moc a sorry, že se ptám z Vašeho pohledu na banality.

nettezzaumana

  • Host
Re: Jsem nováček-pomůžete? Mám Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515
« Odpověď #1 kdy: 15 Července 2008, 22:00:58 »
1) musis si najit applet, ktery si pridas nekam na listu .. tzn. klikni na ni pravym mysitkem a idealne mezi applety bude jeden, ktere se bude jmenovat LCD brightness nebo tak nejak .. Je mozne, ze bude treba doinstalovat .. Potom si pust spravce balicku a dle vyhledavani se ho pomoci klicovych slov pokus najit ..

2) Ovladace z DVD nebudes potrebovat, neb jsou pro windows, ne Linux .. Linux si typicky nainstaluje vse potrebne sam .. otevri si terminal (konzole) a dej sem vypis z prikazu :: lspci

3) Budes mit rozdeleny disk na vic casti a v jedne budou win a ve druhe Linux ..

ad.1) nedekuj, minimialne me je cti, ze potkavam dalsiho odvazlivce .. hlavne se nenech odradit na zacatku a znechutit, protoze to asi zkraje bude trocha skrabat, ale ver mi :: vyplati se to ;)

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Jsem nováček-pomůžete? Mám Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515
« Odpověď #2 kdy: 15 Července 2008, 22:03:21 »
1) Po skočení do Ubuntu mi spadl jas na minimum a nejde zvíšit pomocí klávesnice (fn+...). Nikde jsem nastavení jasu nenašel...
po skonceni ubuntu myslis zase zpet ve windows?
Citace
2) Celkově by mě zajímalo, jak naistalovat ovladače na HW z DVD, které jsem dostal k notebooku- třeba právě na tu grafiku. Exe soubor s ovladačem se mi nepodařilo přímo otevřít...
exe soubory z windows se na linuxu nespousti (stejne jako si ve win nepustis binarky z linuxu). Ted nemluvim o spousteni win aplikaci v linuxu prostrednictvim wine.. Ovladace bud budou soucasti linuxoveho jadra a nebo je bude nutne explicitne nainstalovat (mozna to udela spravce nesvobodnych ovladacu v ubuntu sam)

Citace
3) Dále bych potřeboval poradit, jak to v budoucnu nejlépe udělat, když budu chtít mít vedle sebe Wokna a Ubuntu- vím, že musím udělat 2 oddíly atd... Spíš bych ocenil vaše zkušenosti, jaký program je třeba dobrý na bootování- na výběr OS, atd...
Win oddil zmensis tak, abys mel volne misto pro linux. tam vytvoris dva ci vice oddilu (mohou byt v rozsirenem oddilu, nemusi byt primarni), urcite jeden pro swap (odkladaci prostor) a jeden pro korenovy oddil.. dale se jeste delava samostatny oddil pro /home (domovske adresare uzivatelu - doporuceno) a pro /boot (oddil ze ktereho se zavadi system, tj. linuxove jadro - neni nezbytne).
Jako zavadec je vhodne vybrat grub, ostatne pokud nevic, o co jde, je vhodne zvolit defaultni nastaveni.

Ostatne bych doporucil projit si pruvodce instalaci zde na wiki.

Ej, byl jsem pomaly. :-)
« Poslední změna: 15 Července 2008, 22:06:02 od kkaarreell »

lister

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Jsem nováček-pomůžete? Mám Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515
« Odpověď #3 kdy: 15 Července 2008, 22:41:38 »
Jas už vyřešen- fungovala 1. rada.

kkaarreell: 1) Myslel jsem tím po nabootování Ubuntu... (skočení do Ubuntu- ne skončení...)

Díky všem za rady, zítra se do toho pustím naplno...

Ještě jen: Takže všichni mi doporučujete udělat časem samost. oddíly a mít zvlášť instalaci Woken a zvlášt Linuxu, nebo je to v podstatě jedno a mohu zůstat u stávajícího stavu: tedy že jsem použil nejjednodušší instalaci rovnou z Win. a mám oba systémy v jednom oddílu??? V čem by byl problém to takto nechat?

Díky, brou

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Jsem nováček-pomůžete? Mám Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515
« Odpověď #4 kdy: 22 Července 2008, 16:36:28 »
Problém s Wubi (tedy instalace z win) je že nefunguje pár věcí. Např. když Ti spadnout windows, odejde i linux. Dále nejde uspávání/hybernace a myslím, že ani akcelerace videa. Prostě samostatný oddíl je čistčí řešení.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.