Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ATI Radeon x1600pro (problém s videom) (vyriešené)  (Přečteno 2254 krát)

Wraythe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
ATI Radeon x1600pro (problém s videom) (vyriešené)
« kdy: 03 Ledna 2009, 00:38:04 »
Zdravím. V prvom rade sa ospravedlňujem ak tu podobná téma už existuje.
Našiel som viaceré problémy s kartou ATI x1600pro, no žiaden sa nezhodoval s mojim.

Ako som spomínal vlastním grafickú kartu ATI Radeon x1600pro (agp).
Pred zhruba pol rokom mi dorazilo inštalačné CD Ubuntu (8.04). Inštalácia systému prebehla v poriadku, rovnako ako aj inštalácia ovládačov na ATI.
3D plocha fungovala bezchybne.. problém však nastal pri prehrávaní videa. Skúšal som rôzne prehrávače no obraz sa neustále zadrhával. Viacero ľudí na fórach mi povedalo, že to je spôsobené nedostatočnou podporou linuxu voči ATI a mám skúsiť počkať na ďalšiu verziu Ubunty. Všimol som si, že sa objavila ďalšia verzia 8.10 a preto som zvedavý, či tam je už podpora mojej grafickej karty doriešená..?

Ďakujem za odpoveď.
Rád by som konečne prešiel na linux.  :)
« Poslední změna: 07 Ledna 2009, 16:23:29 od Wraythe »

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #1 kdy: 03 Ledna 2009, 10:08:01 »
Takže hezky popořádku:
1) Pokud máš jakékoli problémy s videem na gr. kartách ATI, zkus vypnout compiz (efekty plochy) - mnohdy to pomůže.
2) Zkontroluj nastavení přehrávačů - některá nastavení (v mplayeru např. x11, zkus přepnout na xv nebo gl) nevyužívají akceleraci videa přes gr. kartu a všechno potom táhne procesor (zkontroluj využití procesoru při přehrávání - pokud vyletí nahoru ke 100%, mohlo bu to být ono)
3) Použij nejnovější ovladače (v repozitářích Hardy Heron je verze 8-3, v repozitářích Intrepidu je 8-10 nebo 8-11, na stránkách ATi je již 8-12), návod na instalaci je na wiki.
4) Přechodem na Intrepid Ibex určitě nic nezkazíš.
5) Prohledej fórum ohledně tvojí karty, pár lidí s X1600 jsem tu viděl. Co si pamatuju, býval problém s AGP verzemi některých karet ATI, ale nejsem si jistý, jestli se to je právě u téhle.
6) Napiš, jak to dopadlo
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Wraythe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #2 kdy: 03 Ledna 2009, 18:48:18 »
Zdravím.. takže som nainštaloval novú verziu Ubuntu. Riadil som sa návodom, ktorý som našiel na tomto fóre.
Po nainštalovaní sa mi stiahlo celkom 208 aktualizácii a potom som nainštaloval najnovšie neslobodné ovládače ako ste mi poradili.
K prehraniu som skúsil prehrávač Totem. Stiahol som najnovšie kodeky a video neseká. :)

Objavil sa však iný problém. Video neustále bliká. Je to veľmi rušivé.
Deje sa to aj v zmenšenom prehrávaní aj vo full screen móde.
Cez monitor systému som sledoval vyťaženie CPU a pri prehrávaní vyskočil najviac na 50 percent.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #3 kdy: 03 Ledna 2009, 18:51:42 »
Zdravím.. takže som nainštaloval novú verziu Ubuntu. Riadil som sa návodom, ktorý som našiel na tomto fóre.
Po nainštalovaní sa mi stiahlo celkom 208 aktualizácii a potom som nainštaloval najnovšie neslobodné ovládače ako ste mi poradili.
K prehraniu som skúsil prehrávač Totem. Stiahol som najnovšie kodeky a video neseká. :)

Objavil sa však iný problém. Video neustále bliká. Je to veľmi rušivé.
Deje sa to aj v zmenšenom prehrávaní aj vo full screen móde.
Cez monitor systému som sledoval vyťaženie CPU a pri prehrávaní vyskočil najviac na 50 percent.
Asi máš aktivovatný compiz, takže buď vypnout compiz na přehrávání a nebo si nastav video na jiný výstup. Nevím jestli v Totemovi to půjde, ale např. ve vlc nebo mplayer stačí přehodit video na výstup X11 nebo OpenGL.
Tohle je problém ATI driverů.

Wraythe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #4 kdy: 03 Ledna 2009, 19:00:58 »
Compiz som ešte nesťahoval ani nenastavoval, takže by ani nemal v systéme byť.. alebo je priamo integrovaný do systému?
Veľmi sa do toho nevyznám. Skúsim stiahnuť iný prehrávač.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #5 kdy: 03 Ledna 2009, 19:05:17 »
Compiz som ešte nesťahoval ani nenastavoval, takže by ani nemal v systéme byť.. alebo je priamo integrovaný do systému?
Veľmi sa do toho nevyznám. Skúsim stiahnuť iný prehrávač.
Určitě doporučuji VLC. Stahovat, doufám, že nemyslíš stahovat :D
Najdi si vlc v Synapticu - Systém - Správa - Správce balíků Synaptic  (to je určený k instalaci software).
http://wiki.ubuntu.cz/Synaptic
Compiz může být aktivovaný - jen nastavovátko asi nebude v základu.
Vypnout můžeš v Systém - Volby - Vzhled - záložka Efekty vzhledu -> žádné
http://wiki.ubuntu.cz/Compiz%20Fusion

Pokud je to tvoje první zkušenost s Linuxem doporučuji si projít Wiki.  ;)
http://wiki.ubuntu.cz/

Wraythe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #6 kdy: 03 Ledna 2009, 19:12:38 »
Tým sťahovaním som myslel samozrejme Synaptic.

Vypol som všetky vizuálne efekty a video už môžem prehrávať. Totem mi to prehráva bezchybne. Mplayer taktiež.
Dosť ma to ale sklamalo.. chcel som využívať aj vizuálne možnosti linuxu. ???
Toto teda znamená, že akcelerovanú plochu nemôžem využiť?

Wiki.Ubuntu postupne prezerám ako mi dovoľuje čas rovnako aj príspevky na fóre, ale je obrovské množstvo vecí ktoré sa musím ešte o linuxe naučiť.
Veľa vecí mi aj tak stále nie je jasných, preto takéto pre vás možno hlúpe otázky a problémy. :)
« Poslední změna: 03 Ledna 2009, 19:15:17 od Wraythe »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #7 kdy: 03 Ledna 2009, 19:18:38 »
Toto teda znamená, že akcelerovanú plochu nemôžem využiť?
Ne můžeš, jen si přehoď např. u mplayeru ten výstup. Pak to půjde. Holt s tímhle musíš jít na ATI. I proto jsem po vánocích přesedlal na Nvidii.

Ještě je tady na foru zmínka o možnosti upravy xorgu - který by to měl taky vyřešit. Nikdy jsem to ale neprováděl, tak nepovím. Zkus to či ono.

Wraythe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #8 kdy: 03 Ledna 2009, 19:32:31 »
Pripadám si ako v začarovanom kruhu..
Pri vypnutých vizuálnych efektoch ide všetko tak ako má.
Pri zapnutých vizuálnych efektoch nastávajú problémy:

Totem - Bliká.
Mplayer - Bez rozdielu či zmením nastavenia na openGL, alebo X11 obraz stále bliká.
VLCplayer - Pri nastavení na openGL bliká. Pri X11 mi obraz seká. Čím je obraz väčší tým je sekanie horšie.

O tom xorgu som tiež niečo našiel, ale bál som sa do toho pustiť no asi nebudem mať na výber.  ???

(edit) Pustil som sa do xorgu, ale zasekol som sa pri editácii jedného súboru v zložke etc/default.
Nedokážem ho uložiť pretože vraj nemám dostatočné práva. Ako to je možné?
« Poslední změna: 03 Ledna 2009, 20:02:32 od Wraythe »

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #9 kdy: 03 Ledna 2009, 20:23:31 »
S tím blikáním videa je to starý známý problém. Jedinou možností je vypnutí efektů prostředí (=compiz), nebo použít přehrávání přes x11 (pokud ti mplayer přes x11 bliká, tak to jseš první - spíš to nějak divně nastavuješ). Pokud VLC přes x11 "škube", je to tím, že při téhle volbě vše táhne procesor (kdysi mi nestačil na plynulý fullscreen ani Athlon XP 2500+).

Jinak na fóru jsem nedávno viděl návod, který pomoci velice jednoduché editace xorg.conf blikání (údajně - nezkoušel jsem) odstraňuje. Alternativou je nainstalovat si fusion-icon, pomocí jíž lze compiz vypnout/zapnout dvěma kliknitími myši v panelu (video beztak asi sleduješ ve fullscreenu, takže tě efekty plochy nemusí zajímat)

Soubory v jiném adresáři než /home/... musíš editovat jako superuživatel. Nejlepší je otevřít terminál a napsat
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /cesta/název.souboru
P.S: Stejně jako video blikají hry využívající 3D akceleraci. Zde je jedinou možností vypnutí compizu.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Wraythe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #10 kdy: 04 Ledna 2009, 03:35:32 »
Ďakujem, Fusion-Icon mi veľmi pomohol.
Ako začiatočník asi nič lepšie nezmôžem ale tento program je veľmi jednoduchý a pohodlný.  :)

Stilgar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
    • Order of the Stick
Re: ATI Radeon x1600pro (problém s videom)
« Odpověď #11 kdy: 05 Ledna 2009, 19:42:13 »
jakožto ne-úplně začátečník se stejnou grafikou dlouhodobě řešící stejný problém říkám: fusion icon je v tuto chvíli asi jediný řešení

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.