Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]  (Přečteno 6859 krát)

Svubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Obracím se na Vás s žádostí o pomoc. Většinu odpovědí na své otázky jsem nalezl zde na fóru, bohužel jsem však nenalezl to co mě tíží dnes.

Ubuntu mám cca 2 měsíce (jsem začátečník - dříve 8.04 - 32bit nyní 9.04 - 64bit). Mám NB Acer Aspire 5220.
Dnes jsem spustil nástroj "Údržba systému" - domníval jsem se, že mi to smaže někde stažené a již nainstalovaní deb balíčky (tedy instalace) došlo ovšem k odinstalování.
Výsledkem toho je "rozhození systému" - modem od T-Mobile jsem musel "nainstalovat znovu", WEB Cam mi již opět nejde atd.

Nelze nějak udělat výpis toho co jsem smazal, abych si to nainstalovat zpět?
Popř. spustit automatickou obnovu nebo něco takového?

Děkuji
« Poslední změna: 09 Května 2009, 12:38:24 od Vojtěch Trefný »

soudruh

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 458
  • Na Linuxu se stále učím...
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2009, 11:29:35 »
Mělo by se to dát najít v /var/log/apt
Xubuntu 12.10@fermium; Ubuntu 12.04@mandelevium; Android 2.3.3@nobellum; Ubuntu 9.04@lawrencium; FreeNAS@rutherfordium; Xubuntu 12.04@dubnium

Svubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2009, 11:36:32 »
Mělo by se to dát najít v /var/log/apt

Zeptám se hloupě , nějak jsem pomocí prohlížeče souborů vstoupil do zmíněného adresáře.
Je tam soubor o velikosti 318,8KB avšak při otevření mi hlásí, že nemám dostatečná práva pro prohlížení.
Mohu se ještě hloupě zeptat jak mám tento soubor pomocí prohlížeče souborů spustit jako root?

MartenP

  • Host
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 09 Května 2009, 11:37:12 »
Mohu se jen zeptat, co je to nástroj Údržba systému? Nikdy jsem o něj neslyšel.

Pro případ zájmu jsem napsal pár podprůměrných článků o úklidu v Ubuntu. Mohly by přijít vhod.
http://martenuv.blog.cz/rubrika/udrzba-optimalizace

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 09 Května 2009, 11:40:37 »
Mohu se jen zeptat, co je to nástroj Údržba systému? Nikdy jsem o něj neslyšel.

Computer Janitor anebo Cruft Remover aneb System Cleaner -- největší debilita, kterou Canonical kdy nacpal do základní instalace Ubuntu... Věc, která má "ulehčit" vyčištění systému čistí až moc -- kdo se nepodívá co mu chystá, tomu vyčistí všechny balíky, co si ručně nainstaloval (tedy jinak než ze zdrojů) a další milé věci.

soudruh

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 458
  • Na Linuxu se stále učím...
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 09 Května 2009, 11:41:50 »
Mohu se jen zeptat, co je to nástroj Údržba systému? Nikdy jsem o něj neslyšel.
Je to nástroj v Ubuntu 9.04 který odinstaluje balíky která se
1) nainstalovali z .deb ("chyba")
2) už nejsou v repozitáři ("chyba")
3) nejsou požadovány (byli instalovány jako závislost)
Xubuntu 12.10@fermium; Ubuntu 12.04@mandelevium; Android 2.3.3@nobellum; Ubuntu 9.04@lawrencium; FreeNAS@rutherfordium; Xubuntu 12.04@dubnium

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 09 Května 2009, 11:42:09 »
Mělo by se to dát najít v /var/log/apt

Zeptám se hloupě , nějak jsem pomocí prohlížeče souborů vstoupil do zmíněného adresáře.
Je tam soubor o velikosti 318,8KB avšak při otevření mi hlásí, že nemám dostatečná práva pro prohlížení.
Mohu se ještě hloupě zeptat jak mám tento soubor pomocí prohlížeče souborů spustit jako root?
Musíte spustit správce souborů jako root. Nebo ten soubor otevřít jako root nějakým editorem (gedit, kate, mousepad...).
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Svubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 09 Května 2009, 12:16:40 »
Mělo by se to dát najít v /var/log/apt

Zeptám se hloupě , nějak jsem pomocí prohlížeče souborů vstoupil do zmíněného adresáře.
Je tam soubor o velikosti 318,8KB avšak při otevření mi hlásí, že nemám dostatečná práva pro prohlížení.
Mohu se ještě hloupě zeptat jak mám tento soubor pomocí prohlížeče souborů spustit jako root?
Musíte spustit správce souborů jako root. Nebo ten soubor otevřít jako root nějakým editorem (gedit, kate, mousepad...).

A jak spustím správce souborů jako root? Jsem doopravdy začátečník, takže prosím o postup. Děkuji

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 09 Května 2009, 12:17:49 »
sudo nautilus
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

soudruh

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 458
  • Na Linuxu se stále učím...
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 09 Května 2009, 12:20:29 »
Mělo by se to dát najít v /var/log/apt

Zeptám se hloupě , nějak jsem pomocí prohlížeče souborů vstoupil do zmíněného adresáře.
Je tam soubor o velikosti 318,8KB avšak při otevření mi hlásí, že nemám dostatečná práva pro prohlížení.
Mohu se ještě hloupě zeptat jak mám tento soubor pomocí prohlížeče souborů spustit jako root?
Musíte spustit správce souborů jako root. Nebo ten soubor otevřít jako root nějakým editorem (gedit, kate, mousepad...).

A jak spustím správce souborů jako root? Jsem doopravdy začátečník, takže prosím o postup. Děkuji
sudo cat /var/log/apt si ten soubor vypíše
Xubuntu 12.10@fermium; Ubuntu 12.04@mandelevium; Android 2.3.3@nobellum; Ubuntu 9.04@lawrencium; FreeNAS@rutherfordium; Xubuntu 12.04@dubnium

Svubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 09 Května 2009, 12:36:53 »
Takže se mi podařilo. WEB Cam mi již funguje s případnými dalšími dotazy se na Vás obratím. Mnohokrát děkuji za návod kde to hledat a za ten příkaz sudo nautilus, který si zapíši.

Děkuju...

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 09 Května 2009, 12:41:34 »
Nemáte zač, rádo se stalo. Hodně štěstí a spokojenosti s Linuxem. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

pivik

  • Host
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 10 Května 2009, 18:12:00 »
zapiš si raději příkaz gksudo nautilus

Grafické programy by se měly spouštět pomocí gksudo!!

Svubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 10 Května 2009, 19:56:26 »
zapiš si raději příkaz gksudo nautilus

Grafické programy by se měly spouštět pomocí gksudo!!

A mohu vědět proč? Takže např. hry se mi sekají, protože jedou přes sudo a ne přes gksudo?
Děkuji za odpověď..

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 10 Května 2009, 20:08:28 »
Jsou pro to systémové důvody, ale proboha proč spouštíte hry s právy administrátora?!?

pivik

  • Host
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 10 Května 2009, 20:09:51 »
Svubi: Prostě proto, že gksudo se používá u spouštění grafických aplikací. Může dojít k tomu, že nebude možno se příště přihlásit do systému.

Svubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 10 Května 2009, 21:04:56 »
Svubi: Prostě proto, že gksudo se používá u spouštění grafických aplikací. Může dojít k tomu, že nebude možno se příště přihlásit do systému.

Mnohokrát děkuji za odůvodnění..

Svubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 10 Května 2009, 21:08:55 »
Jsou pro to systémové důvody, ale proboha proč spouštíte hry s právy administrátora?!?

Já je tak nepouštím...Jen jsem se zeptal. Zmátlmě ten příspěvek "Grafické programy se spouštějí přes..."
Na mě jako na absolutního laika to zapůsobilo tak, že vše co má společné s větším vytížením grafiky se pouští přes toto...
Nyní mi je to již jasné..

norrsken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného
« Odpověď #18 kdy: 08 Listopadu 2010, 22:05:03 »
Mohu se jen zeptat, co je to nástroj Údržba systému? Nikdy jsem o něj neslyšel.
-- největší debilita, kterou Canonical kdy nacpal do základní instalace Ubuntu... Věc, která má "ulehčit" vyčištění systému čistí až moc --

Právě jsem díky spuštění "Údržby systému" systém zlikvidoval - nejenže se odinstalovaly ručně instalované balíky, ale nejde mi síť, nefunguje internet... Takže ztracené balíky nemám jak doinstalovat. Debilita na kvadrát!!

pivik

  • Host
Re: 9.04 Údržba systému = ztráta všeho vytvořeného [vyřešeno]
« Odpověď #19 kdy: 09 Listopadu 2010, 19:18:53 »
Mě se na čištění systému velmi osvědčil BleachBit. Zatím se mi nikdy nestalo, že by odstranil něco, co jsem nechtěl a přesto dokáže uvolnit na déle nainstalovaném systému dost místa.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.