Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10 [vyřešeno]  (Přečteno 3148 krát)

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10 [vyřešeno]
« kdy: 04 Listopadu 2010, 16:43:19 »
Zdravím,
koupil jsem si procesor AMD Phenom II X6 1090T Six-Core (AM3) BlackBox a nainstaloval jsem 64 bitovou verzi Ubuntu 10.10. Bohužel po chvíli se počítač vždy resetuje a večer se mi stalo i to že mi bios nenašel jedno jádro a choval se pouze jako pětijádrový.
Kontroloval jsem teplotu disků, teplotu na grafice, teplotu na procesoru a vše je OK, takže tím to nebude.

Na tom samém počítači jsem zkoušel i 32 bitová XP která jednou bez problémů trvale. Dokonce jsem zkoušel hrát hry, abych hardware pořádně zatížil. Jely ale stabilně, takže se domnívám že bude něco špatně na straně systému.

Do procesorů jsem ale v Ubuntu ještě nikdy více nevrtal, takže vůbec nemám žádný nápad jak cokoli analyzovat. Sledoval jsem jen frekvenci jader na apletu který je možné přidat na hlavní panel a tam přeskakovaly frekvence 800/1600/2400/3200MHz, což by mělo být OK.
« Poslední změna: 09 Listopadu 2010, 23:30:24 od Ebola »

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10
« Odpověď #1 kdy: 05 Listopadu 2010, 11:23:01 »
Pokud blbnou jádra v BIOSu, tak za to systém opravdu nemůže. Použijte memtest na otestování.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10
« Odpověď #2 kdy: 07 Listopadu 2010, 05:06:31 »
Tak jsem se tím zabýval více...

Měl jsem nainstalované následující verze Ubuntu: 10.04, 10.04-x64, 10.10, 10.10-x64, všechny dělají to samé, po chvíli práce se mi počítač zresetuje a následně se zpravidla v biosu vypne jedno jádro procesoru.
Windows XP - bez jediného problému běžel 2 dny v kuse. Zkoušel jsem vypínat a zapínat různé nastavení procesoru v Biosu, ale nic zatím nedokáže zabránit tomu aby se PC s Ubuntu neresetoval. Vůbec nevím co mám dělat, ani kde by mohla být chyba. Když není na straně systému, tak kde pak?  :-\

Memtest běžel hned první den, napadl mě jako první. Chyb i resetů během testu = 0

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re: Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10
« Odpověď #3 kdy: 07 Listopadu 2010, 08:21:49 »
Zajímávé. Značím si.

Phenom je "zastaralý" a neumí úplně vypnout své jádro za chodu. Jen ho dává do určitého režimu.

To že Windows XP neumí využít efektivně více jadrové procesory a paměť, je známá věc. Tudíž bych odtud nededukoval jestli procesor funguje jak má nebo nemá.

Nevím nakolik se v tom chceš vrtat. Asi bych zkusil něco ne *buntu nebo i pro zajímavost Windows 7. Jsou přece zdarma na měsíc pro účely testů.

Možná bys mohl zkusit vypnout patrně v Power managmentu BIOSu C1E stav. I když s tímto jsem na X4 s Linuxem neměl problémy.

Ještě mě napadá, že by jsi pro úplnou jistotu měl disablovat ErP funkci. Už jsem s ní zažil svý.

BTW: Deska a BIOS opravdu podporuje tvůj procesor?

PS: Ty máš ale hnusnej nick.
« Poslední změna: 07 Listopadu 2010, 08:30:19 od Rovano »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10
« Odpověď #4 kdy: 07 Listopadu 2010, 13:56:21 »
Tak jsem přes noc, resp. od 4 co jsem šel spát nechal zaplé ubuntu jestli to udrží naprázdno nezatížený systém nebo se to opět resetuje. Další nápověda: Udrželo bez problémů.

Už jsem trochu googlil.... Napadla mě souvislost s http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1597296

C1E jsem vypnul už večer, nepomohlo...

Co se kompatibility týče, mám desku ASUS M4A88TD-V, čipset AMD 880G/SB850. Podle stránek AMD by měl být čipset OK, ale konkrétní deska tam zapsaná není. Prodejce ale říkal že kompatibilitu ověřoval a OK...

http://products.amd.com/en-us/RecommendedMBResult.aspx?f1=AMD+Phenom%E2%84%A2+II+X6+Black+&f2=1090T&f3=E0&f4=&f5=&f6=&f7=&f8=125+W

ErP? Celý název je jak, některé zkratky ještě moc neovládám...?  :)

Jinak dnešní pokus, přemýšlel jsem hodně nad tím že se to resetne rychleji podle toho čím více tlačím na pilu. Pomocí grafického udělátka frekvence CPU jsem nastavil všech 6 jader na 800MHz. Zatím jsem nezkoušel HD video, protože tady píšu tuto odpověď a nechce se mi to psát znovu, ale jinak netradičně dlouho drží  :) Pokud by to ustál do večera tak bych řekl že je problém na vyšších frekvencích (proto se možná také přes noc neresetnul když na něm nic nešlapalo). Windows7 nainstaluju podle výsledků stability na 800MHz, nemám ho totiž kam nainstalovat, tak bych musel místo Ubuntu.

Myslíš že ten procesor zná můj nick?  :D

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re: Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10
« Odpověď #5 kdy: 07 Listopadu 2010, 14:47:55 »
Ano zná tvůj nick. Nechce se tedy přehřívat a teplem Tě zničit ;-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re: Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10
« Odpověď #6 kdy: 07 Listopadu 2010, 14:54:19 »
A BIOS máš jakej. Maj to tam samí improve stability a new cpus.
http://support.asus.com/download/download.aspx?modelname=M4A88TD-V%20EVO&SLanguage=cs-cz

Edit: Aha tak to má podporovat od prvního releasu. Ale stejně bych to updatoval, pokud máš nějakou nižší verzi než píšou o té stabilitě a tak.
« Poslední změna: 07 Listopadu 2010, 14:59:07 od Rovano »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10
« Odpověď #7 kdy: 07 Listopadu 2010, 21:02:46 »
Bios je podle všeho aktuální, viz přiložené foto.

Tak dnešní testy dopadly zajímavě, nastavil jsem manuálně takt procesoru na 800MHz a drželo 3 hodiny, pak jsem experimentálně zvýšil na 50% a nyní na 75% (2.4GHz) a zatím to drží. Reset ani jeden. Defaultně byl nastavený mód performance, který by měl nejspíše udržovat maximální možnou frekvenci, ale při tomto nastavení to občas skočilo na 800MHz. (všechno nastavováno přes v ubuntu přes "Sledování změny frekvence CPU 2.30.0")... Žeby jsem se trochu pohnul?! :)

Uvidíme, budu to testovat s touto pevně nadefinovanou frekvencí a pak dám vědět.

[attachment deleted by admin]

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Phenom II X6 1090T a restartování Ubuntu 10.10
« Odpověď #8 kdy: 09 Listopadu 2010, 23:24:25 »
Tak vyřešeno, pravděpodobně to je něco s ACPI.

Možná se to vyřešilo novým kernelem, možná tím že jsem vypnul v biosu několik jader a další věci. Jedu teď na "dualcore" a systém se chová stabilně. Předtím se mi dokonce stalo že mi systém odmítl nastavovat frekvenci jader a všechny je hodil na pevno na 3.62MHz  ??? Jakmile jsem vypnul jádra tak ubuntu začalo řídit takt jak má, předtím přeskakovalo mezi frekvencemi jak šílené.
Teď už si to jen doladit...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.