Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu Software-Ubuntu 20.04  (Přečteno 1134 krát)

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« kdy: 29 Dubna 2020, 08:43:32 »
V nainštalovanom Ubuntu 20.04 keď spustím Ubuntu sotfware,tak vidím len prvé dva riadky
Výber tvorcov a nedávne vydania.
ďalej sa mi zobrazuje aj položka Katerórie-Hry,Financie,Produktivita,Pomôcky atď.
problém je ten,že keď otvorím hociktorú položku v kategórii..napr. Hry, Secutity,Music and audio proste hociktorú nič sa mi tam nezobrazí.
v položke Kategórie keď otvorím hocičo,tak mi neponúka žiadnu možnosť na výber.aj Photo a video všetko je prázdne.nie je tam žiaden softwér

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1079
    • Lords Of Tech
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #1 kdy: 29 Dubna 2020, 09:10:50 »
Ahoj, ak si to spustil hned po instalaci, chvilku vydrz, kym sa ti postahuje zoznam balikov v repozitaroch a nainstaluje core snap balicek. Obzvlast teraz, ked je plno novych instalacii tak to chvilu trva - predvcerom mi stahovalo skype a chromium zo snapu skoro hodinu.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #2 kdy: 29 Dubna 2020, 12:30:26 »
dobre ďakujem za info,aj mne nechcelo chromium nainštalovať ale potom mi už šiel

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1079
    • Lords Of Tech
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #3 kdy: 29 Dubna 2020, 12:41:02 »
Ide o to, ze aj ked nainstalujes chromium cez apt, tak aj tak je to len instalacny skript ktory potom nainstaluje snap verziu Chromium. Preto, aby snap balicky neboli obrovske, tak sa iste zdielane kniznice balia do balickov ako je core, core16, apod. Tieto sa preto nainstaluju s prvou aplikaciou, ktora ich pouziva a nasledne kazda dalsia nainstalovana aplikacia ich zdiela.


Ciastocne off-topic, ale chcem zamedzit neopodstatnenemu hate-u na snap - Rozpraval som sa o tom s viacerymi zamestnancami Canonicalu a ti mi vysvetlili preco sa Chromium uz v Ubuntu distribuuje ciste ako snap. Je to z dvoch hlavnych dovodov:
  • Zabalit Chromium nie je vobec trivialna zalezitost, hlavne kvoli mnozstvu dependencii a rychlosti jeho vyvoja. Canonical ho musi balit pre 20.04, 19.10, 18.04, 16.04, 14.04 a 12.04 (posledne kvoli enterprise zakaznikom s extra predlzenou podporou)
  • Kedze je to komplikovany a velmi pouzivany balicek, je to idealny test pre snap a umoznuje im to vyrazne urychlit zlepsovanie snapov ako takych.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #4 kdy: 29 Dubna 2020, 12:52:44 »
zaujímavé ;),inak ako som tu a píšem, pozerám net,tak mi už pomaly nabieha Ubuntu software.asi 2 veci sa rozbiehali pomalšie.už to ide.nedávno som nevedel ani čo to linux je...a teraz som už skúsil rôzne distribúcie a Ubuntu je pre mňa naj.radšej ho používam ako Win.
mám sa čo učiť,ale viem to nainštalovať,deliť disky,cez terminál doinštalovať soft.
win má konkurenciu.
ubuntu je naj.už ho dávam do druhého staršieho stolového PC.Ubuntu 20.04
Ubuntu software už pôjde.ďakujem za radu

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4941
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #5 kdy: 29 Dubna 2020, 14:15:38 »
Ide o to, ze aj ked nainstalujes chromium cez apt, tak aj tak je to len instalacny skript ktory potom nainstaluje snap verziu Chromium. Preto, aby snap balicky neboli obrovske, tak sa iste zdielane kniznice balia do balickov ako je core, core16, apod. Tieto sa preto nainstaluju s prvou aplikaciou, ktora ich pouziva a nasledne kazda dalsia nainstalovana aplikacia ich zdiela.


Ciastocne off-topic, ale chcem zamedzit neopodstatnenemu hate-u na snap - Rozpraval som sa o tom s viacerymi zamestnancami Canonicalu a ti mi vysvetlili preco sa Chromium uz v Ubuntu distribuuje ciste ako snap. Je to z dvoch hlavnych dovodov:
  • Zabalit Chromium nie je vobec trivialna zalezitost, hlavne kvoli mnozstvu dependencii a rychlosti jeho vyvoja. Canonical ho musi balit pre 20.04, 19.10, 18.04, 16.04, 14.04 a 12.04 (posledne kvoli enterprise zakaznikom s extra predlzenou podporou)
  • Kedze je to komplikovany a velmi pouzivany balicek, je to idealny test pre snap a umoznuje im to vyrazne urychlit zlepsovanie snapov ako takych.

A kolik takovýto snap má?  2GB určitě, a to ještě nepočítám ty core snapy...... Klasické chromium má desetinu.... :-\

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #6 kdy: 29 Dubna 2020, 14:34:11 »
Nejde o žádný hate - jde o to, že snap je další pitomá koncepce coby pitomé řešení nedotažené závislostní koncepce - jakési vytloukání klínu ještě větším klínem.
Nevím, proč to nešlo od začátku udělat tak, že aplikace by byla distribuována se vším všudy (podobně jako snap či možná spíše appimage), co potřebuje, ale s tím, že se nainstalují jen chybějící věci a samotný instalační balík se může smazat - tím by to bylo univerzální, ale nezabíralo to zbytečně mnoho místa a nebyla by tak složitá offilne instalace.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1079
    • Lords Of Tech
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #7 kdy: 30 Dubna 2020, 08:45:26 »
A kolik takovýto snap má?  2GB určitě, a to ještě nepočítám ty core snapy...... Klasické chromium má desetinu.... :-\

Chromium snap ma 155 MB, deb bez dependencii ma 47.9 MB. Nechce sa mi ratat kolko ma so vsetkymi svojimi dependenciami, ale napr. v pripade LibreOffice je snap mensi ako deb s dependenciami, kedze snap je komprimovany squashfs.



https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #8 kdy: 30 Dubna 2020, 09:06:38 »
Takze vlastne snap se pripojuje a funguje podobne jako virtualni mechanika? To nejspis brzdi beh te aplikace. Ty cisla jsou prekvapiva - clovek je prave u snapu a apod., jak podotykal Juwa, zvykly na obrovske baliky. Kazdopadne se to do resit primou koncepci. Spousta aplikaci to tak ma - jeste by to chtelo domyslet otazku te navicnosti, kterou jsem zminil, aby ty baliky nebyly tak velke ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1079
    • Lords Of Tech
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #9 kdy: 30 Dubna 2020, 10:16:03 »
Snap sa stale vyvija. Ak si clovek necha trochu otvorenu mysel a nehejti automaticky vsetko nove s cim pride Canonical, tak uvidi obrovske pokroky za kratku dobu. Hlavne ak s tym pracujes, tak zistis, ze vyvojari snapu davaju dost na feedback od pouzivatelov.

Nedavno som zasnapoval jeden svoj maly skriptik na prehadzovanie medzi audio output sink-ami v pulseaudiu a myslel som si, ze na komunikaciu so systemovym pulseaudiom budem potrebovat zastarane pulseaudio interface. Tento interface patri k tym, na ktore musi mat appka v snap store specialne povolenie. Pri debate som zistil, ze sa to co chcem da docielit aj pomocou miernejsieho interfaceu audio-playback .

Ked som poznamenal, ze audio-playback nie je dobry nazov pre interface, ktory sluzi nielen na playback, ale aj na kontrolu nad pulseaudiom, spustila sa konstruktivna debata, ktora vyustila v sucasne riesenie, ci sa obnovi pulseaudio interface, vytvori novy interface cisto len pre pactl, atd.

Toto vyvolal post cloveka, ktory so snapom pracoval jeden den a bol to jeho prvy post na forum.snapcraft.io.

Moja rada je, ze netreba snap hned zavrhovat - ak mate na srdci nejaky vycitky, alebo chcete navrhnut zlepsenie, tak Canonical je velmi otvoreny feedbacku. Vdaka takemuto feedbacku sa teraz Snap Store spusta rychlejsie ako Gnome Software, podpora tem sa zlepsuje, velkost snapov sa zmensuje, atd.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #10 kdy: 30 Dubna 2020, 10:51:45 »
No jde hlavně o to, že se přestalo myslet ekonomicky - vývojáři si rychle zvykli na vysoký výkon a velké kapacity pamětí a tak už neumí hospodařit s kódem a efektivita aplikací je již po desetiletí tragedie - a teď se nebavím jen o Linuxu - to je napříč celým spektrem všech programovacích jazyků a platforem. Měl jsem o tom na podzim  2018 diskuzi se starou programátorkou.
A tak jsme za 20 let došli k tomu, že aplikace jsou 2x větší, než by musely, a na 10x výkonnějších strojích běhají často pomaleji, než jejich dřívější verze na tehdejších plečkách.
A to je globální problém ve všech odvětvích - dnešní generace 40cátníků již není povětšinou schopna myslet systémově, dostatečně koncepčně a už vůbec ne hospodárně a čím mladší tím hůře.
A v IT to jde vidět stejně, jako všude jinde. A zase se tu jen odráží to, jak zkolabovalo školství potažmo celý vzdělávací systém. No, co čekat, když většinou vyučují lidé, kterým tyto základní stavební kameny též chybí.
Ale třeba z toho bude dobrý projekt - jen je člověk skeptický, protože za poslední desetiletí všude vidí jen zhoršování - nic se nedotáhne do konce a už se vymýšlejí a šijí horkou jehlou nové věci. Takové Ubuntu 14.04 bylo už celkem doladěné a téměř vše tam jen s menšími potížemi fungovalo - další verze čímdálhůř, smysluplné věci mizejí a již nejsou ani možné a nepotřebné zhovadilosti komplikující práci přibývají.
No to sem se tedy pěkně offtopic vyblil ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1079
    • Lords Of Tech
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #11 kdy: 30 Dubna 2020, 10:56:41 »
V pohode, ja som rad za konstruktivnu debatu. Myslim si vsak, ze prave snap je taky zablesk konstruktivneho a ekonomickeho myslenia - mozno nebolo/nie je rovnako rychle pri spusteni ak aplikacia nainstalovana z .deb balicka, avsak nielenze velmi ulahcuje a spriamociaruje balickovanie, ale aj nuti autora rozmyslat nad tym, k comu jeho aplikacia naozaj potrebuje pristupovat. Navyse snap vseobecne zjednodusuje udrzbu balikov napriec verziami, takze mu nehrozi osud inych projektov (Unity, Ubuntu Touch), na ktore uz skratka Canonicalu nezostali sily.

Osobne som Unity mal velmi rad, ale po viacerych debatach uz zacinam chapat, preco to zarazili. Stale mi vsak chyba HUD :)
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #12 kdy: 30 Dubna 2020, 11:21:20 »
Myslíš jako promítání na sklo? :)

Spíš cítím takovou frustraci, že s pokrokem a vývojem by měly být věci lepší a opak je pravdou - musíme si neustále zvykat na horší a hůře funkční ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #13 kdy: 30 Dubna 2020, 12:41:17 »
Tady je docela dobrý článek, který shrnuje podstatu a k němu dobrá diskuze, kde jsou zmíněny i nevýhody:
https://www.root.cz/clanky/nove-formaty-balicku-snap-a-flatpak-co-je-spojuje-a-cim-se-lisi/
Nakonec jde o to, aby výhody převážily nad neváhodami a těch bylo minimum. A to je obrázek, který už léta nevidáme.
Každopádně zde ocituji Juwu z jiného vlákna, pro příklad, jak mohou být rozdíly ve velikosti propastné:
Citace
Odstrašující příklad je např. právě GIMP (schválně se podívej kolik ti zabírá...).
Jako příklad uvádím VLC:
Klasická instalace (.deb) zabere 35MB
Instalace snap zabere 500MB
A pokud tam ponecháš ještě dvě starší verze k tomu, máš hned 1,5 GB zabraných. A to se jedná pouze o jedinou aplikaci.
Toto se samozřejmě týká i těch "podpůrných" balíků..
« Poslední změna: 30 Dubna 2020, 12:45:03 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1079
    • Lords Of Tech
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #14 kdy: 30 Dubna 2020, 12:48:41 »
Az na to, ze ide o clanok z roku 2016, kedy este nebola dorobena funkcionalita core balickov a zdielania kniznic tej istej verzie. S tou logikou mozes hovorit, ake je Ubuntu 20.04 na *censored*, lebo Gnome Shell pred 4 rokmi bol neodladeny nepodarok.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #15 kdy: 30 Dubna 2020, 12:56:36 »
No jasně - nejspíš se to dolaďuje, ale podstata - o které ten článek je - se nezměnila. použitý citovaný příklad je cca 1 rok starý, tedy dle mě celkem aktuální.
Jak jsem psal - uvidíme, zda v praxi bude lepší oproti staré platformě a o kolik ....
Zatím to však žádné velké padedé není ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1079
    • Lords Of Tech
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #16 kdy: 30 Dubna 2020, 13:26:36 »
Instalacia VLC snapu zabera 291MB, plus je aktualna vzdy, ked contributor pushne commit na origin master svojho git repozitara.

Nezda sa mi tiez, zeby velkosti balickov bol hlavny problem distribucie softveru. Aj SSD su v dnesnej dobe tak velke, ze par desiatok MB prilis nezavazi. Co vsak zavazi je fakt, ze mozem priatelke na 16.04 nainstalovat bez problemov rovnaku verziu VLC ako na mojom 20.04. Alebo naopak, ze mozem nejaky legacy program zabalit a distribuovat aj na novych systemoch bez bolehlavu kolizie verzie kniznic. Ci fakt, ze jeden balicek sa da nainstalovat nielen na vsetkych verziach *buntu, ale aj na Arche, Minte a inych distrach, kde je snap.

Oproti tomu je o cosi (aj to len v niektorych pripadoch - vlc je dost zly case) vacsie velkosti instalacok male negativum, nie?

Velmi dobry talk o snapoch mal Wimpy na minulorocnom Ubucone v Sintre -  
Dolezita je cast o adopcii novych verzii, od 32. minuty, ale odporucam pozriet si cely talk.
« Poslední změna: 30 Dubna 2020, 13:33:50 od Michal "Tylnesh" Kohútek »
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Ubuntu Software-Ubuntu 20.04
« Odpověď #17 kdy: 01 Května 2020, 07:08:49 »
keď sme začali spomínať aj VLC,tak mi niekedy prebehne na ňom na 1-2 sekundy obraz tak do biela.predtým bol do zelena.všimol som si,že lepšie je film najprv zastaviť a až potom vypnúť prehrávač,lebo ho už nevypnem,nedá sa ukončiť až keď vypínam PC.a včera mi namrzol úplne.inak dal som k nemu MPV prehrávač takisto super,len ma trochu mrzí,že nejde mi naplno VLC.ale robilo mi to aj na Ubuntu 18 a aj keď som skúšal mint a pod. aj tam to isté

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.