Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Debian  (Přečteno 3026 krát)

anicka

  • Host
Debian
« kdy: 22 Července 2010, 23:49:51 »
Zdravím,

tak jsem nakonec Ubuntu 10.04 LTS "nevydejchala" a přešla na Debian: Od Ubuntu k Debianu

Samozřejmě nebýt distribuce Ubuntu, neznala bych Linux vůbec. Za to moc děkuji, stejně tak děkuji za všechno, co jsem se zatím v Linuxu naučila.

Čistě z časových důvodů na fórum chodím teď dost málo, ale nevzdávám se naděje, že se to třeba časem zlepší..? :-)

Chcete-li, můžete přidat do tohoto tématu Vaše zkušenosti nebo hodnocení dnes již klasické linuxové distribuce Debian. Díky!

Anička T.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Debian
« Odpověď #1 kdy: 23 Července 2010, 00:28:32 »
Zdravím taktéž.

Především děkuji Microsoftu za Visty, jinak bych u Linuxu asi nikdy na desktopu nezakotvil.

Na desktopech a net/noteboocích - 4x Kubuntu, 2x Ubuntu, 1x Xubuntu
Na domácím HTPC/Server hybridu 1x Gentoo
Na serverech 3x Ubuntu 8.04, 2x Lenny, 2x Sqeeze, 2x Opensolaris, 1x Centos, 1x dědeček s OpenBSD 3.5
Na virtuálech doslova vše možné.

10.04 LTS jsem nevydejchal na serverech (takže nyní sahám již rovnou po Debianu), mám pocit že vývojáři to ani nezkusili nainstalovat. Nicméně kvalitních serverových distribucí je dost a pokud se Ubuntu bude soustředit na vyladění desktopu tak je to jen dobře.

Grafika Ubuntu 10.04 mi celkem vyhovuje - MAC téma jsem používal už na 8.04 takže mi to ani nepřišlo divné - jde o zvyk.
A pokud se info ze stavového řádku časem přesune na místo uvolněné přesunem ovládacích prvků tak budu jen rád - při dnešních nesmyslně placatých displejích je každý řádek navíc výhra.

Pokud vadí grafika na 10.04 - co zkusit Lubuntu?
« Poslední změna: 23 Července 2010, 00:30:44 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Debian
« Odpověď #2 kdy: 23 Července 2010, 00:58:54 »
Ja Ubuntu (10.04) opustil kvuli jeho problemum s mou grafikou nvidia 9600GT a Plymouthu, ktery je tak dobre zabudovany do systemu, ze nejde prakticky ani odstranit... prave ten mi casto zpusoboval problemy nejen s touto grafikou.

Kompletne jsem presel na Debian squeeze (tj. testing), kde zadne problemy s mou grafikou nebyly, i kdyz driver byl stejne verze, jako na ubuntu 10.04 (??).
Debian stable bych nevydychal, potrebuji aplikace minimalne tak nove, jako je ma ubuntu :)
Navic mi na Debianu vyhovuje moznost aktualizovat aplikaci na novejsi verzi ze standardniho repozitare, na tohle se v ubuntu ceka pul roku.
« Poslední změna: 23 Července 2010, 08:56:19 od Anna Taliánová »
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

pajkl

  • Host
Re: Debian
« Odpověď #3 kdy: 23 Července 2010, 09:38:38 »
Ahoj.

Ja som začal s ubuntu 6.10 a skoro hneď som mal na pc len linux. Ubuntu som používal až do verzie 9.04 potom som začal skúšať nové veci, ale nie preto, že by mi ubuntu nefungovalo, proste som bol len zvedavý. Tak som nakoniec prešiel aj ja od ubuntu k debian stable s ktorým som maximálne spokojný. Ja nepotrebujem mať najnovšie programy, proste mi stačí ak všetko funguje ako má a to mi debian poskytuje. Aby som pravdu povedal, polročné vydávanie ubuntu mi nevyhovuje, zdá sa mi to príliš rýchle. Ale ubuntu samozrejme stále sledujem, inštalujem si ho do virtualboxu a stále ho mám na notebooku.

Pekný deň.
« Poslední změna: 24 Července 2010, 23:25:11 od Anna Taliánová »

Rover623

Re: Debian
« Odpověď #4 kdy: 23 Července 2010, 12:24:44 »
Debian je moc taková skládačka,občas mi víc vyhovuje použít Ubuntu a vyhodit z něj to co nepotřebuji,případně opravit pár věcí které nejdou,než stavět debian až k použitelnému systému,ale je fakt,že čekat půl roku na aktualizace něčeho na novější verzi jak to má Ubuntu je někdy docela na...

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Debian
« Odpověď #5 kdy: 23 Července 2010, 12:50:59 »
Ja momentalne prechazim z debianu (testing) na kubuntu, tak uvidime :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Debian
« Odpověď #6 kdy: 23 Července 2010, 14:21:32 »
A já už na to prdím... :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Debian
« Odpověď #7 kdy: 23 Července 2010, 15:29:46 »
A já už na to prdím... :)
Já na to neprdím, momentálně nejvíc používám openSUSE 11.3., zkouším, zda nezačne chybovat, zatím mi mojí blbostí zachybovalo jednou, to je dost dobré. :)

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: Debian
« Odpověď #8 kdy: 23 Července 2010, 16:41:28 »
Tak tvoje důvody přechodu moc nechápu Aničko. Považuju se za cestovatele distribucemi ale vždy se vracím k Ubuntu. Po vydání poslední Mandrivy jsem ji hned vyzkoušel s KDE. Nadšený jsem moc nebyl, hlavně mi dost vadily repozitáře většinou zastaralého sw.
Tento týden byl ve znamení OS. Jestli mohu soudit vzhledově je fakt nejhezčí a Yast je taky fakt dobrý. Teprve po vydání byly otevřeny repozitáře Nvidie, tak jsem musel Nvidia driver instalovat ručně. Množství sw i repozitáře jsou taky perfektní, ale jako vždy mám smůlu a hned jsem narazil při instalaci programů/výhradně z repozitářů/ na problémy se závislostmi >:( Fakt jako bych to přivolával - Mandriva a před ní Fedora to samé. Neříkám, že je to neřešitelné, ale u DEB repozitářů jsem se s tím NIKDY nesetkal. No následovaly asi dva pády aplikací v OS a vrátil jsem se k Ubuntu. Stejně je to nejlepší distro a jde si při instalaci z Alternate CD vybrat opravdu jen co potřebuješ a tak se vyhnout věcem, které prostě nechci v Ubuntu mít.
Vždy jsem šilhal po KDE, ale po chvíli práce si člověk uvědomí že tu spoustu klikátek vůbec nepotřebuje. Opravdu ke Gnome se po chvíli vracím moc rád.
Takže:
- Mandriva celkem rychlé distro vypadající oproti OS velice konzervativně.
- OS je podle mě nejpropracovanější a nejhezčí distro s KDE. Gnome se mi zdá podprůměrné.
- Kubuntu je alespoň pro mě jako BFU naprosto nepoužitelné. Problémy i s některým běžným nastavením.
- Fedora se mi líbila, ale je to dost odlišné po všech stránkách oproti výše zmíněným distribucím.
Tak ještě abych vyzkoušel Debian ;D Chtěl bych ho zkusit s Gnome, ale nemá tak pěkné forum jako je tady a tak bych asi musel dlouho hledat jak doinstalovat Nvidii a 3D efekty. Navíc na Debian asi neexistuje geniální UbuntuTweak ;D
« Poslední změna: 24 Července 2010, 23:29:46 od Anna Taliánová »

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Debian
« Odpověď #9 kdy: 23 Července 2010, 17:01:11 »
Tento tyden jsem zkusil nainstalit testing Debian x64 a kupodivu to funguje. Zkousel jsem to uz driv s Lennym, ale zasekl jsem se na cerne obrazovce, patrne se mu nezdala moje nvidia. Ted to ale funguje a vypada to slusne. Grafiku jsem musel slozite instalovat rucne, coz byl nezvyk po Ubuntu i Sab, kde se loadujou pro jistotu drivery na snad vsechny existujici karty, aby to fungovalo kazdemu. Chvili to trvalo, ale dostal jsem system do plne funkcniho stavu. Jedinej problem je ten, ze mi hrajou jak repraky v laptopu, tak i externi. Pouziva totiz pouze Alsu, ne pulseaudio, ale zvuk funguje... :)
Mohla by sem nejaka dobra duse hodit svuj sources list pro Squeeze, prosim. Ta anglicka wiki je sice poucna, ale nic preciznejsiho jsem zatim nenasel. Mam tam nejaky repa pro Lenny a Sid a treba gb repo vubec nejede. Diky moc..

pivik

  • Host
Re: Debian
« Odpověď #10 kdy: 23 Července 2010, 17:14:16 »
Jo Debian je Debian, ale na to si každej musí přijít sám... ;)

Enigma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 137
Re: Debian
« Odpověď #11 kdy: 23 Července 2010, 17:58:29 »
Používám Debian testing a také musím říct, že fungují mé stroje s tím lépe než s *Ubuntu.
Přecejen jsem se na *Ubuntu něco i tak naučil.

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Debian
« Odpověď #12 kdy: 24 Července 2010, 12:47:34 »
Debian je Debian... na to jsem přišel a proto u něj nejsem :D :D :D :D </rejp>
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

pivik

  • Host
Re: Debian
« Odpověď #13 kdy: 24 Července 2010, 13:54:43 »
stet: no s mandrivou jsi to moc teda nepořešil... ;D

Brano

  • Host
Re: Debian
« Odpověď #14 kdy: 24 Července 2010, 18:15:35 »
Tak ako to čítam tak mi nedalo aj môj názor napísať.

Debian, ok to je Debian to všetci vieme, rýchle svižné ale .... nie pre BFU, veľa vecí tam treba štelovať, nastavovať proste ako skladačka, samozrejme pre skúsenejších je to ok.

Mandriva total prepadák a majú tam ešte VELA toho čo dohánať.

Kubuntu, no tak na tento systém som aj skoro prešiel ako ostal by som u toho, ale to neustále klikanie je asi na mňa moc, ja tie jednoduché veci čo v GNOME nastavím za 5s, v KDE sa musím preklikávať a to mňa nebaví. A po ďalšie pri otvorení viac okien pri práci to bolo HNUSNÉ pomalé nedá sa v tom pracovať.

Suse, nemám žiadne skúsenosti a ani nechcem, čo som videl u kamoša moc ma nenadchla.

Ubuntu, u toho asi zostanem i keď mi vadí to neustále upgrade 6 mesačný je to ok. Prečo mi vadí 6 mesačný upgrade? Vývojári sa nesústredia na stávajúce problémy a riešia iné veci. Spravil by som Ubuntu (žiadne čísla nič proste Ubuntu) no a postupne by som opravoval všetky bugy a chyby a vydával len upgrady na dane problémové bugy. Témy a iné srandičky by som dodával ako upgrade themes a podobne no a už len by si dotyčný vybral nastavení vzhľadu akú chce tému. Proste Ubuntu je pre BFU naj OS user friendly.

PS: Anna Taliánová tie chyby čo popisujete v Ubuntu tak s nimi som sa ešte nestrtol (vypalování v Braseru i Gnome Bakeru, problémy se zvukem po uspání notebooku apod.), a aj keď ste mali s tým problémy, tak tieto chyby sa dajú odstrániť ;)
Vzhľad v novom ubuntu 10.04 ste si mohli kľudne zmeniť na staré na aké ste boli zvyknutá. Sociálne siete a tie srandičky sa dajú odstrániť. A Výchozie aplikáce sa dajú doinštalovať na tie aké ste zvyknutá. ;-) zhrniem málo dostatočný dôvod zmeniť systém v tom bude niečo ine prečo ste prešli na iný system ;) samozrejme Vaše rozhodnutie, ktoré rešpektujem v podstate je to Váš PC, ale dôvody ktoré popisujete, sú matúce pre BU.
« Poslední změna: 24 Července 2010, 23:35:39 od Anna Taliánová »

pivik

  • Host
Re: Debian
« Odpověď #15 kdy: 24 Července 2010, 18:44:51 »
Brano

Přijde ti normální postup co popisuješ, tzn. nainstalovat systém a pak odstraňovat nepotřebný aplikace? Mě to přijde tak trochu proti srsti. Normální mi přijde použít instalaci minimálního systému a aplikace postupně přidávat. Protože je Ubuntu po klasické instalaci naprosto přeplácaný kravinama, tak už jen tím spoustu lidí odradí, a že jich pár ze svého okolí znám...
« Poslední změna: 24 Července 2010, 23:36:20 od Anna Taliánová »

Brano

  • Host
Re: Debian
« Odpověď #16 kdy: 24 Července 2010, 18:59:04 »
Brano

Přijde ti normální postup co popisuješ, tzn. nainstalovat systém a pak odstraňovat nepotřebný aplikace? Mě to přijde tak trochu proti srsti. Normální mi přijde použít instalaci minimálního systému a aplikace postupně přidávat. Protože je Ubuntu po klasické instalaci naprosto přeplácaný kravinama, tak už jen tím spoustu lidí odradí, a že jich pár ze svého okolí znám...

No radšej odstránim 2, 3, 4, aplikácie a nahradím ich tími na ktoré som zvyknutý, ako prechádzať kôli tomu na iný systém ;)

EDIT: To píšem ale iba ako k téme Anni Taliánovej, že kvôli tomu prešla na Debian v podstate mi je to jedno :) ale nesúhlasím s tím, že kvôli banálnym veciam niekto prejde k Debiane; chcelo by to iný dôvod viac vierohodný tým chcem povedať, že tento dôvod je blábol (môj názor) a užívateľov to trochu mätie potom, tak to dávam na pravú mieru aby ich to neplietlo, a že nieje dôvod hneď odchádzať od OS Ubuntu a prechádzať na iný. A stále budem stáť za týmto že Ubuntu je NAJ user friendly OS. Samozrejme tím neodsudzujem tie ostatné. Ale niesú vhodné pre začiatočníkov a bežných užívateľov.
« Poslední změna: 24 Července 2010, 23:39:01 od Anna Taliánová »

pivik

  • Host
Re: Debian
« Odpověď #17 kdy: 24 Července 2010, 19:16:08 »
Brano

Pozor, není potřeba přecházet na jiný systém! I Ubuntu má možnost instalovat z alternateCD pouze základní systém a k tomu si doinstalovat co je libo. Návod tady na to někde je..

Brano

  • Host
Re: Debian
« Odpověď #18 kdy: 24 Července 2010, 19:21:04 »
Brano

Pozor, není potřeba přecházet na jiný systém! I Ubuntu má možnost instalovat z alternateCD pouze základní systém a k tomu si doinstalovat co je libo. Návod tady na to někde je..

Jasne o tom viem, ja som ako popisoval ako keď si niekto nainštaluje ubuntu bežným spôsobom a zistí že mu tam vadia nejaké softy tak nebudem kvôli tomu písať že ma ubuntu sklamalo a prechádzam na iný systém :D

pivik

  • Host
Re: Debian
« Odpověď #19 kdy: 24 Července 2010, 19:24:45 »
Jde ale o to, že 99% lidí o jiném způsobu instalace nemá ani šajnu a nebo na něj nemá základní znalosti.. Nicméně já na Debian onehdá přešel hlavně kvůli přeplácanosti a kvůli na můj názor vysoké spotřebě RAM.

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Debian
« Odpověď #20 kdy: 24 Července 2010, 19:50:53 »
JJ jak bylo uvedeno výše lze provést minimální instalaci z alternate CD, případně z minimal CD http://www.root.cz/clanky/sestavte-si-ubuntu-po-svem-s-minimal-cd/ nebo jsem vyzkoušel serverovou verzi a potřebné doinstalovat k obrazu svému :)
« Poslední změna: 24 Července 2010, 23:40:20 od Anna Taliánová »

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Debian
« Odpověď #21 kdy: 24 Července 2010, 20:04:07 »
Ještě za zmínku stojí tahle stránka : http://en.communtu.org/home/home

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.