Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dualboot Ubuntu Mageia  (Přečteno 1558 krát)

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Dualboot Ubuntu Mageia
« kdy: 12 Srpna 2020, 17:24:03 »
Pěkný slunečný večer. Mám na notebooku Windows a Ubuntu samozřejmě dualboot. Windows vůbec nepoužívám tedy chci ho odstranit a nahradit Mageia kterou mám na pc. Jsou nějaké rady či obtíže kterým se vyvarovat? Nikdy jsem neměla 2x linux na disku vždy s Windows proto se raději optám. Děkuji za případnou odpověď.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #1 kdy: 12 Srpna 2020, 20:00:53 »
Hm..
Ta odpověď by byla příliš komplexní (uefi vs. legacy).  Jednoduše řečeno, pokud odstraníš oddíl(y) s Windows, s největší pravděpodobností už (ubuntu) nenabootuješ.
Nicméně řešení není příliš obtížné, stačí potom obnovit zavaděč (grub).
Uděláš to buďto z nabootovaného live (chroot > reinstall grubu) nebo pokud se na to "necítíš", můžeš použít automatickou opravu bootování pomocí boot-repair-disk  (vytvoř si bootflešku)  Je to na dvě kliknutí... ;)
« Poslední změna: 12 Srpna 2020, 20:56:22 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #2 kdy: 12 Srpna 2020, 20:06:10 »
Záleží, jestli jedeš v EFI nebo legacy a v prvním případě i co je to za stroj.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #3 kdy: 12 Srpna 2020, 21:02:57 »
Děkuji za odpovědi, je to tento typ HP 15-r051eu, Legacy jestli jsem dobře pochopila. Zálohu mám udělanou kdyby náhodou.  S  bootfleškou si snad poradím  ;)

https://www.gigacomputer.cz/zbozi/733994-hp-15-r051eu.html 
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #4 kdy: 12 Srpna 2020, 21:42:42 »
Pak je to jednodussi - proste zahaj instalaci druheho linuxu, v instlatoru zrus oddily Win a vytvor v tom miste oddily pro novy druhy linux, dle libosti ci doporuceni, budes-li potrebovat. Pokud nepouzivas hybernaci, tak muzes swapoddil sdilet. Pak jen dokoncis instalaci a bude ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #5 kdy: 12 Srpna 2020, 21:51:43 »
Pak je to jednodussi - proste zahaj instalaci druheho linuxu, v instlatoru zrus oddily Win a vytvor v tom miste oddily pro novy druhy linux, dle libosti ci doporuceni, budes-li potrebovat. Pokud nepouzivas hybernaci, tak muzes swapoddil sdilet. Pak jen dokoncis instalaci a bude ...

Děkuji pěkně. Dám vědět jak vše dopadlo.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #6 kdy: 12 Srpna 2020, 22:18:39 »
No, v každém případě platí, že my jsme to taky kdysi zkoušeli takto "naslepo"....
A po těchto "pokusech" kdy jsme si "zničili" svoje systémy jsme se je pak zase naučili "opravit".
Takže když jsme to zvládli my, zvládneš to určitě taky -  chce to pouze logicky přemýšlet.
A nejvíc se člověk naučí, pokud musí sám opravit to, co předtím pokazil... To platí o jakémkoli oboru lidské činnosti... (no, kromě snad toho lékařství).....
« Poslední změna: 12 Srpna 2020, 22:33:40 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #7 kdy: 12 Srpna 2020, 23:03:18 »
... jeste doplnim, ze to chce v zakladu pozorne cist, co je v polozkach a hlasenich aplikaci a nebat se pripadne neco vyhledat na netu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #8 kdy: 13 Srpna 2020, 11:41:02 »
Pěkný slunečný den. Ano postupně jsem při instalaci četla v menu nabídky, jen jsem musela místo grub2 využít rEFInd. Vše jde jak má, tedy zatím. Děkuji ještě jednou za pomoc a cenné rady :)
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #9 kdy: 13 Srpna 2020, 12:57:35 »
No, v každém případě platí, že my jsme to taky kdysi zkoušeli takto "naslepo"....
A po těchto "pokusech" kdy jsme si "zničili" svoje systémy jsme se je pak zase naučili "opravit".
Takže když jsme to zvládli my, zvládneš to určitě taky -  chce to pouze logicky přemýšlet.
A nejvíc se člověk naučí, pokud musí sám opravit to, co předtím pokazil... To platí o jakémkoli oboru lidské činnosti... (no, kromě snad toho lékařství).....

V tomhle s tebou plně souhlasím. Akorát já jsem se naučila opravovat formou zálohy :) Přijde mi to snazší obnovit zálohu když se mi něco rozbije než se to pokoušet spravit s nejistým výsledkem.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Dualboot Ubuntu Mageia
« Odpověď #10 kdy: 13 Srpna 2020, 16:52:06 »
Pěkný slunečný den. Ano postupně jsem při instalaci četla v menu nabídky, jen jsem musela místo grub2 využít rEFInd. Vše jde jak má, tedy zatím. Děkuji ještě jednou za pomoc a cenné rady :)
Pak to máš spíše v EFI - i tak by to mělo jít bez rEFInd - jen je to poněkud kostrbatější.
Zase na druhou stranu je prima naučit se a pochopit principy - pak s nimi člověk umí pracovat bez pomůcek.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.