Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]  (Přečteno 6514 krát)

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Zdravím,

vlastním externí disk, který jsem měl naformátován na ext3. Vše běželo v pohodě, ale bohužel jsem měl puštěn Windows, kde jsem k tomu disku též přistupoval - nikdy nebyl problém, ale nyní se Win postavil na hlavu a nešel za boha vypnout, zkusil jsem snad 100 způsobů... Takže jsem NTB musel vypnout tlačítkem a to zřejmě právě puštěnému ext. disku neudělalo dobře - protože jsem zrovna z něj odinstalovával program, ale to se nemohlo dokončit. Bohužel nyní disk nemohu otevřít ani z Windows ani z Linuxu. Píše mi to toto:

Kód: [Vybrat]
libor@libor-laptop:~$ sudo mount -t ext3 /dev/sdb /mnt/disk
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdb,
       missing codepage or helper program, or other error
       V jistých případech lze najít potřebné informace v systémovém
       protokolu – zkuste například „dmesg | tail“

a příkaz dmesg | tail vypíše toto:

Kód: [Vybrat]
libor@libor-laptop:~$ dmesg|tail
[  189.372000] sd 2:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[  189.372000] sd 2:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 23 00 00 00
[  189.372000] sd 2:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[  189.372000]  sdb: sdb1
[  189.376000] sd 2:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk
[  189.376000] sd 2:0:0:0: Attached scsi generic sg1 type 0
[  190.700000] EXT3-fs error (device sdb1): ext3_check_descriptors: Block bitmap for group 1 not in group (block 0)!
[  190.708000] EXT3-fs: group descriptors corrupted!
[  738.664000] VFS: Can't find ext3 filesystem on dev sdb.
[ 1075.556000] VFS: Can't find ext3 filesystem on dev sdb.

Jde nějak opravit zřejmě poškozený superblok? Četl jsem, že ext3 si dělá jeho zálohy, jenže jak to opravit?

Zkoušel jsem již toto:

e2fsck -b 1 /dev/sdb

ale to jaksi nepomáhá, popř. věděl by někdo, jaké číslo bloku bych měl vyzkoušet? Je vůbec šance?

Vím, že disk mohu přeformátovat, ale to neudělám ani náhodou, protože na disku mám důležitá data. Takže i kdybych měl jít do specializované firmy na obnovu, tak to udělám :-(. Poradíte mi někdo? Ty data tam pořád jsou, jednou se mi na ten disk povedlo se záhadným způsobem dostat, pak to ale nešlo vůbec...

« Poslední změna: 03 Března 2008, 08:11:49 od Petr 'Merlin' Vaněček »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Pavelp

  • Host
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku
« Odpověď #1 kdy: 03 Března 2008, 06:32:47 »
e2fsck -p /dev/sdb

Edit moderátora (Anna Taliánová):
Z Vašeho příspěvku jsem umazala internetový odkaz na komerční firmu zachraňující data. (reklama)
Ale nic Vám nebrání poslat link na Vámi doporučenou firmu Liborsemu v PM (soukromé zprávě).
Děkuji za pochopení.


« Poslední změna: 06 Března 2008, 12:18:00 od Anna Taliánová »

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku
« Odpověď #2 kdy: 03 Března 2008, 06:49:56 »
Díky moc za radu (tento parametr jsem včera ve zmatku nějak přehlédl), nicméně problém jsem zřejmě vyřešil jinou cestou - nainstaloval jsem si svůj oblíbený gparted, který též používá e2fsck, vybral jsem ten disk (samozřejmě byl odmountovaný), byla u něj výstraha a tak jsem zkusil dát "Check and repair", NTB jel skoro celou noc a teď ráno bylo vše hotovo (fs se prý rozšířil až na konec oddílu či něco takového psal). Kupodivu nyní lze disk přimountovat a dostanu se i na soubory. ;D Doufám tedy, že to bude OK a vše raději vypálím ještě na DVD.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku
« Odpověď #3 kdy: 03 Března 2008, 08:11:34 »
Super, konečně šťastný konec ... gparted ... "a weapon of mass destruction" :D
Označuji za vyřešené
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 03 Března 2008, 23:45:50 »
Taky jsem rád, že jsem se tam dostal. Jinak na disku se mi v adresáři lost+found objevilo asi 1,5 GB dat a netuším, kde se vzaly. Přepokládám, že jsou to fragmenty souborů, které se nepodařilo zachránit. Je nějaká možnost, zjistit, co je to za soubory? Vím, že v době, kdy se celý incident stal, tak jsem odinstalovával jednu hru z Windows, která měla víc než 4 GB, pak, když jsem se ještě dostal na disk, tak jsem odmazal zbytek toho adresáře - nemůže to být ono? Krom toho ty první soubory jsou nějaké Cčkové kódy, tak nevím. Obrázky apod. se tváří jako nedotčené, ale rád bych věděl, co se mohlo ztratit. Jinak díky za označení vlákna jako vyřešené - defakto je ;).
« Poslední změna: 04 Března 2008, 08:23:32 od Petr 'Merlin' Vaněček »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 04 Března 2008, 08:30:56 »
A tu Windows hru jste měl instalovanou na ext3 filesystému? To asi ne ... Spíš se jedná o různé části systému, poztrácené soubory atp. Pokud je jich až takhle moc, asi už bych systému nevěřil co se stability týče - bylo by asi vhodné zazálohovat vše potřebné a systém přeinstalovat. Být vámi, tak ještě  ověřím, zda disk není fyzicky poškozen. Ať už mou oblíbenou utilitou HDD Regenerator nebo prostějším (a méně důkladným) způsobem
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=/dev/sdb of=/dev/null
Operace bude pravděpodobně trvat dlouho, ve vedlejším terminálu si pomocí příkazu ps wax zjistěte PID procesu a použijte následující příkaz pro vypsání stavu operace
Kód: [Vybrat]
sudo kill -USR1 PID
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 05 Března 2008, 22:10:52 »
A tu Windows hru jste měl instalovanou na ext3 filesystému?
Přiznám se, že ano. Jistě namítnete, že je to blbost, ale já tak kompenzoval místo na disku. Asi to bylo hloupé. Jak jsem již řekl, jedná se o externí disk, kde nemám OS, ale zálohovaná data a ostatní. Tudíž nyní vše asi vypálím (kéž bych našel program, který mi vše připraví k vypálení, zagooglím) a pak disk zřejmě rozdělím na dva oddíly - jeden s ext3 a jeden asi s NTFS, FAT32 tam opravdu ale opravdu nechci  :P. Ještě nějak uvidím. Mohu se o tom výše zmiňovaném adresáři někde dozvědět více? Např. jak se tam ty data a jakým procesem dostanou?

EDIT: Tak něco jsem si našel - na zálohování zkusím zřejmě program K9copy. O tom adresáři jsem si zas našel, že e2fsck si sem dává soubory, které se pokusil obnovit - no, nic nového, že. Jinak jsem trochu koukal na obsah toho adresáře a zjistil, že v jednom "podadresáři" jsou některé soubory z té hry - zcela evidentní je ten splashscreen, který je vidět. Mě jde hlavně o to, jestli se nepoškodila ostatní data, se kterými se na 99 procent nepracovalo - složky s obrázky apod. Jak jsem řekl, OS tam není. Teď se na to zkusím kouknout ještě přes mc, jestli tam nenajdu další stopy ;).

EDIT2: Další zajímavý poznatek - některé soubory jsou buď ogg vorbis - což v té hře bylo a navíc mají stejné datum - a nebo jsou tam soubory, které se v kódu odkazují na nějaké soubory něco.h a jsou pod GNU, tak to tam asi už patřit nebude, ale žádné náznaky obrázků jsem tam našel a navíc ve většině je hned na začátku jméno té hry. Pořád si myslíte, že disk je poškozen? Nemohlo se jednoduše stát to, že se poslední změny nezazálohovaly do záložního superbloku? Já bych byl nejraději.

Každopádně udělám vámi navrhovaný postup, ať mám jistotu.
« Poslední změna: 05 Března 2008, 22:48:32 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 06 Března 2008, 00:07:44 »
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=/dev/sdb of=/dev/null
Operace bude pravděpodobně trvat dlouho, ve vedlejším terminálu si pomocí příkazu ps wax zjistěte PID procesu a použijte následující příkaz pro vypsání stavu operace
Kód: [Vybrat]
sudo kill -USR1 PID
Nějak nemohu najít to PID, je tam mnoho čísel a nerad bych se spetl. Co ty příkazy vlastně dělají? To "sudo kill -USR1 PID" tedy asi mám použít až po celém procesu? Omlouvám se za začátečnické dotazy (v tomto ohledu jím tedy jsem).

K PID - mohlo by to být toto?
Kód: [Vybrat]
10834 pts/0    D+     0:26 dd if /dev/sdb of /dev/null...takže 10834?
EDIT: Bohužel brácha neprozřetelně restartoval můj NTB a zřejmě tím po několika hodinách (ten příkaz jel přes noc) ukončil ten proces. Mohlo se díky tomu něco stát s diskem?
« Poslední změna: 06 Března 2008, 14:19:27 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 06 Března 2008, 18:40:48 »
Ne, stát by se nemělo nic. Ten příkaz sudo kill -USR1 PID zadejte ve vedlejší konzoli. A ano, byl to on :)

Takže ještě lépe:
Kód: [Vybrat]
ps wax | grep dd
vypíše pouze PID požadovaného procesu.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 06 Března 2008, 23:38:07 »
Takže jsem to udělal (zajímavé, že přes druhý USB port šla ta "akce" mnohem ladněji a rychleji a to mám všude USB2), tím druhým příkazem jsem zjišťoval stav a nakonec ten proces vypsal toto (nechal jsem jen důležité info bez meziinformací, co jsem si nechával vyvolat):

Kód: [Vybrat]
libor@libor-laptop:~$ sudo dd if=/dev/sdb of=/dev/null
781422768+0 records in
781422768+0 records out
400088457216 bytes (400 GB) copied, 14202,3 seconds, 28,2 MB/s

Nějaký šestý smysl mi říká, že to dopadlo dobře. Je to tak? A mohu se tedy zeptat, co ten příkaz konkrétně dělá? Abych věděl pro příště. Z dostupných zdrojů jsem pochopil, že program "dd" překopíruje obsah disku na jiný a v tomto případě obsah kopíroval do "nikam" přičemž dokončená operace se stejným vstupem i výstupem je považována za kladný výsledek. Je to tak nějak? Je to jen můj teoretický laický odhad ;).
« Poslední změna: 06 Března 2008, 23:42:59 od Anna Taliánová »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Pavelp

  • Host
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 07 Března 2008, 07:09:15 »
Clovece proboha podivejte se na zaklady linuxu a nechte toho filosofovani.

/dev/null je cerna dira

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 07 Března 2008, 08:00:27 »
Ale ma pravdu :)

Hlavně by vám to začalo vypisovat chyby typu "unable to read sector xxx" ...
Nicméně jak jsem psal, toto je jen hodně ošizený test disku. Zkusí prostě přečíst stávající data na disku, ale už netestuje, zda když tam data zapíše, disk mu vrátí data identická. 
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavelp

  • Host
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 07 Března 2008, 08:42:27 »
Pracovat na diskove urovni pomoci 6 smyslu - proti gustu zadny disputat, potazmo "kdo chce kam, pomozme mu tam".

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 07 Března 2008, 12:39:37 »
Clovece proboha podivejte se na zaklady linuxu a nechte toho filosofovani.

/dev/null je cerna dira

Ano, základy linuxu jsou velmi široké, snažím se je pochopit, bohužel ani po dvou letech jeho pernamentního využívání opravdu nemohu lusknout prsty a říci, že znám vše, proto má nechválihodná neznalost. Postupně získávám znalosti z internetu, což mi zatím vždy stačilo. Vždy jsem vše vyřešil pomocí selského rozumu a časem získaných znalostí. Čím dál více se mi líbí konzole a používám i příkaz man, takže mě nemusíte kárat, že patřím mezi ty "klikaře", co nejsou ochotni se učit, já jsem zcela normální uživatel linuxu, který se ho snaží pochopit, nemusím být přeci hned geek. Vyslovil jsem zde názor, jak zřejmě funguje ten příkaz - především jsem si chtěl ověřit, jestli jsem nedošel k chybnému závěru. Asi tak.

PS - Linux je postaven na jistých filosofických základech. Vůbec bych tuto zajímavou oblast nezatracoval ;). Kolikrát mi filosofické myšlení pomohlo dostat se ze zapeklité situace, ale to už je diskuze pro jiné fórum ;).

Abych se vrátil zpět k tématu: Data z disku raději vypálím, ale opravdu se zdá, že nic nechybí a asi i kvůli nestabilní komunikaci přes jeden USB port se poškodil superblok při nekorektním vypnutí Windows, přičemž data byla mazána pomocí pluginu pro zápis na ext3. Předpokládám, že v zálohovaném superbloku ještě nemusela být informace o smazání těch dat a když jsem superblok obnovil ze zálohy, tak e2fck myslel, že tam ty soubory ještě mají být a částečně je obnovil. Mohu se mýlit, budu rád, když mě opravíte, od toho je tu toto fórum. Všem vám děkuji za velmi užitečné informace, moc mi pomohly! Mám rád Ubuntu komunitu.
« Poslední změna: 07 Března 2008, 13:50:43 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Pavelp

  • Host
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 07 Března 2008, 14:02:19 »
Čím dál více se mi líbí konzole a používám i příkaz man, takže mě nemusíte kárat, že patřím mezi ty "klikaře", co nejsou ochotni se učit, já jsem zcela normální uživatel linuxu, který se ho snaží pochopit, nemusím být přeci hned geek.

Nikdo Vas nekara, ze nejste guru. A uz vubec ne za klikani, to je naprosto bezne ovladani PC. Ale himl kruci sakra za dva roky byste uz prece jen mohl vedet, co je /dev/null a najit si v manu co dela dd, a co tim Merlin vlastne proved. (nic).

 

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Zřejmě poškozený superblok externího disku [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 08 Března 2008, 12:51:05 »
OK, tento spor si můžeme vyřídit přes PM. Myslím, že můj původní problém byl vyřešen, takže uzamykám toto téma. Díky všem za pomoc.

PS - flame je opravdu na nic.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.