Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu, GNU/Linux a školství  (Přečteno 29390 krát)

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Ubuntu, GNU/Linux a školství
« kdy: 08 Února 2009, 14:08:38 »
Zdravím, chci se zeptat, jak je zamýšlen projekt Ubuntu, GNU/Linux a školství? Čekal jsem, že se objeví nějaké informace na stránkách sdružení, ale stále je zde jen
Citace
Projekt se nyní nachází ve stádiu ujasňování cílů a prostředků, jak jich dosáhnout, mapování trhu, sbírání informací a podnětů.
Včera jsem se ale ve článku http://www.root.cz/clanky/vojtech-trefny-chteli-jsme-to-nandat-microsoftu/ (pravda ne příliš aktuálním) dočetl, že problém je v tom, že se zatím nenašla žádná škola.
Já již Ubuntu používám 4. rokem a můj otec je ředitelem základní školy v Otrokovicích (okres Zlín). Myslím, že bych se s ním nějak mohl domluvit a Ubuntu na počítače alespoň v jedné z počítačových učeben nainstalovat a později žáky trochu navnadit jeho užíváním. Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně nechystá reinstalace Windows XP na stanicích, zřejmě by zatím jedinou možností bylo wubi. To ale snad není problém, ne?
Prosím o sdělení, jestli mám vůbec učinit pokus o nějakou domluvu, případně jak je projekt zamýšlen - jaké mají být výsledky a postupy, ať můžu nějak konkrétněji uvést osoby, kterých by se to případně týkalo, do děje.
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

Vixi.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #1 kdy: 13 Dubna 2010, 16:06:24 »
myslim ze by to nebyl spatnej napad a taky si myslim ze timto spusobem by se mohlo pozdeji rosirit i do jiich skol operacni system ubuntu ale podle mne by se mohlo udelat neco jako vyukove ubuntu zamerene na zaky dkolstvi a seniory ktery to s pc zrova 3krat neumneji

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #2 kdy: 13 Dubna 2010, 17:06:48 »
myslim ze by to nebyl spatnej napad a taky si myslim ze timto spusobem by se mohlo pozdeji rosirit i do jiich skol operacni system ubuntu ale podle mne by se mohlo udelat neco jako vyukove ubuntu zamerene na zaky dkolstvi a seniory ktery to s pc zrova 3krat neumneji
Koukám že ty jsi taky ještě školák :)

K tomu vyzkoušení ve škole, určitě to můžeš zkusit a wubi bych asi nepoužíval, dualboot a rozdělené oddíly fungují bezvadně, a je to mnohem méně nebezpečnější a chybovatější než wubi :) V případě že by ubuntu muselo pryč, je s tím sice víc práce než s wubi ale podle mne to za to stojí.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

mido0258

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #3 kdy: 16 Května 2010, 19:45:47 »
souhlasim nam nez se to ve skole nacte
ubuntu 10.4 az na to ze mi nejde 3d je to dobrý... vlastně víc než to

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #4 kdy: 13 Června 2010, 11:49:46 »
Právě dodělávám jednu učebnu s Xubuntu 10.04 na SOŠ a SOU v Jindřichově Hradci. :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #5 kdy: 13 Června 2010, 13:25:53 »
Tak my jsme lobbovali za Ubuntu na nové PC do laborek - úspešně!

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #6 kdy: 15 Června 2010, 16:19:45 »
Tak my jsme lobbovali za Ubuntu na nové PC do laborek - úspešně!

Tak to gratuluju... U nás ve škole musíme (krom XPéček) používat Internet Explorer, protože by si někdo mohl stěžovat "na změny".  Náš admin si asi nevšiml, že samotná instalace programu nenutí k používání...:-)
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #7 kdy: 17 Června 2010, 17:02:49 »
U nas v skole mame jeden pocitac kde je Ubuntu 9.10 a myslim si ze kazdy kto si tam sadnul si hned zvyknul.Jeden spoluziak sice doma pouziva stale len Windows v skole by cloveka aj zabyl ked si sadne za pocitac kde sedava on-pocitac s Ubuntu.Ale nechapem preco nedali ubuntu na viac pocitacov.|Mame 2 ucebne a v nich dokopy asi 35-40 pocitacov.
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #8 kdy: 22 Června 2010, 16:06:54 »
Takže migrace jedné učebny je hotová, na další se vrhnu v září. Koho to zajímá, může si přečíst článek který jsem o tom napsal: http://skola.sos-jh.cz/default.aspx?id=368&ido=258&sh=-1671101480

Rád se kdyžtak podělím o zkušenosti :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #9 kdy: 22 Června 2010, 16:19:15 »
Já mám hned několik dotazů. :-)
První se týká přihlašování. Přes co jsi řešil přihlašování? Já právě přemýšlím, jak to u taťky udělat.  Přihlašování jen na local je asi hloupé řešení, ale jinak vím jen o Kerberosu, jako možnosti přihlašování na všech počítačích. Nebo je nějaké odlehčenější řešení? A co připojování /home oddílů, to máte přes NFS? A je možné nějak zprovoznit NFS démona i na Windows Serveru? Nebo se celkově neobejdu bez nějakého linuxového serveru?
Druhý dotaz je ohledně VirtualBoxu. Jak se dá nastavit připojení svazků z linuxu ve windows? Já bych si potřeboval ve Windows běžícími ve VirtualBoxu někdy sáhnout na data z linuxu a už se docela dlouho trápím nad tím, jak na to. No a ještě drobnost, jak se dá udělat ten spouštěč nějakého stroje na ploše?

Předem moc díky za informace.
Vraťa
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #10 kdy: 22 Června 2010, 23:39:45 »
Na všech stanicích (i na původních s winXP) je vytvořený něměnný uživatel pod kterým se studenti přihlašují a pouze si namapují svoje disky s daty.
Přihlašování je tedy jenom mountovaní SMB disků (soukromý uživatelský [tedy něco jako /home], sdílený a se školními materiály) z Win2003. Jak na uživatelské rozhraní (v GDM) jsem nastudoval v knize ,,Linux - začíname programovat". Můžu ti přes PM poslat zdroják v C, máš li zájem.
Připojování složek z ,,opravdového" do virtuálního systému poskytují "Přídavky pro hosta" (VBoxGuestAdditions.iso), která se musí nainstalovat do virtuálního systému. Nejprve ve virtuálu nastavíš místa která chceš sdílet (horní nabídka->Zařízení->Sdílené složky) Mountování opravdových adresářů pak vypadá takto:
Kód: [Vybrat]
#linux:
mount -t vboxsf [-o OPTIONS] sharename mountpoint
#windows
net use <pismenko>: \\vboxsvr\sdilenaslozka
, je to i v nápovědě Guest Additions->Folder sharing

Vytvoření spouštěcí ikonky se dělá pomocí
Kód: [Vybrat]
VBoxManage startvm <nazevvirtualnihostroje>viz "VBoxManage --help"

Doufám že jsem ti pomohl ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #11 kdy: 22 Června 2010, 23:57:16 »
Ty bláho co to je za učebnu na té jedné fotce? Zarazila mě ta zeď :) Jinak škoda, že nebyl stojánek pro foťák.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #12 kdy: 23 Června 2010, 00:10:15 »
Je to bývalá aula, proto ta ,,nenormální" ozdobná zeď.
Stojánek se skládal ze dvou opěradel židlí, takže jakoby nebyl. Spíš mě mrzí šum, ani tahle zrcadlovka nedokáže v kobce žádný zázrak. 8)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #13 kdy: 23 Června 2010, 08:56:50 »
Díky moc, teď už bych to nějak mohl zvládnout. Knížku Linux - začínáme programovat mám doma, tak bych to z ní snad i mohl vykoumat, ale spíš bych to udělal v Pythonu a PyGTK. :-) Každopádně díky za tip. A samozřejmě taky díky za tipy k VB, mně se totiž vážně nepodařilo nikde najít nějaký smysluplný návod, jak ty sdílené adresáře pak na Windows zprovoznit.
Jinak přeji příjemnou zábavu při další administraci. ;-)
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #14 kdy: 23 Června 2010, 09:04:19 »
Když ji máš doma tak poradím ještě něco, je to upravený zdoják z kapitoly ,,Zadání uživatelského jména a hesla" na straně 718-720. Ikdyž to chceš dělat v něčem jiném tak pro inspiraci :)
No zábava to bude, už vygooglili jednu magickou zkratku...
« Poslední změna: 23 Června 2010, 09:09:49 od sachy »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #15 kdy: 23 Června 2010, 14:43:23 »
Když ji máš doma tak poradím ještě něco, je to upravený zdoják z kapitoly ,,Zadání uživatelského jména a hesla" na straně 718-720. Ikdyž to chceš dělat v něčem jiném tak pro inspiraci :)
No zábava to bude, už vygooglili jednu magickou zkratku...
;D
Jakýmu jsi to svěřil filesystému?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #16 kdy: 23 Června 2010, 16:39:51 »
Když ji máš doma tak poradím ještě něco, je to upravený zdoják z kapitoly ,,Zadání uživatelského jména a hesla" na straně 718-720. Ikdyž to chceš dělat v něčem jiném tak pro inspiraci :)
No zábava to bude, už vygooglili jednu magickou zkratku...
;D
Jakýmu jsi to svěřil filesystému?
Ext4 pro / i pro /home. Mám zálohovanou vzorovou bitovou kopii disku, takže případná oprava snad bez problému.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.