Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s kernelem? [vyřešeno]  (Přečteno 687 krát)

beer

  • Host
Problém s kernelem? [vyřešeno]
« kdy: 02 Května 2011, 10:22:12 »
V polovině pokusu spustit notebook to skončí tímto výpisem. Nějaká chyba v kernelu? Po restartu vždy ok. Dle synapticu se jedná o verzi 2.6.32-5-686.



Poradí někdo? Setkal jsem se s tím na 2 různých noteboocích Acer Extensa, jeden s grafikou od intelu, druhý má grafiku od ati, a pak stejný problém je po aktualizaci na jednom starém desktopu athlon a agp grafikou od ati a svobodnými ovladači.
Na všech těchto strojích je Linux Mint Debian Edition, takže vlastně debian testing.
Neví někdo, co ten výpis znamená a proč se objevuje, případně jak se ho zbavit? Je to nějaký bug? Mám zkusit nějakou novější verzi jádra?
« Poslední změna: 07 Května 2011, 11:14:18 od Jiří Meitner »

djlj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Italo.cz
Re: Problém s kernelem?
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2011, 12:00:51 »
A proč si místo testovací verze nenainstaluješ stabilní?

beer

  • Host
Re: Problém s kernelem?
« Odpověď #2 kdy: 02 Května 2011, 12:53:52 »
1. kvůli aktuálnosti, debian stable není moc vhodný na desktop, pokud chceš mít aktuální verze programů. I ubuntu vychází proto z debianu testing, ale stabilizační proces si ubuntu zajiš'tuje samo.
2. Chci rolling update distro, což debian testing a LMDE je. Důvodem je špatné řešení aktualizace distribuce v ubuntu, ve většině případů nefunguje korektně. U ubuntu jsem byl od verze 9.04 do verze 10.10. Povýšení systému vždy selhalo a musel jsem reinstalovat systém. Sice by nějaký způsob možná byl, pokud bych se zeptal, ale toto bylo jednodušší.
3. Vzhledem k tomu, že i ubuntu vychází z debianu testing, možná někdo zde bude umět poradit, protože základ je vlastně stejný a je možné, že se s tím setkal i nějaký ubunťák. Debian má nevýhodu, že má menší komunitu a tam jsem odpověď zatím nedostal.

djlj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Italo.cz
Re: Problém s kernelem?
« Odpověď #3 kdy: 02 Května 2011, 12:59:29 »
No z té chyby těžko něco soudit, prozkoušej jiná jádra ;).

beer

  • Host
Re: Problém s kernelem?
« Odpověď #4 kdy: 02 Května 2011, 13:05:11 »
Jen jestli to není od nějakého fsck nebo něčeho takového...

beer

  • Host
Re: Problém s kernelem? Edit: Kernel je panic
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2011, 01:05:17 »
Tak dnes už nenabootoval, při jednom restartu jsem tam zahlídl, že je kernel panic, tak to bude asi zlé.

Dostanu se do záchranného režimu, ale tam mi nefunguje síť, network manager nejde spustit, tak nevím, jak stáhnu jiné jádro...
Jak by postupoval někdo, kdo by věděl co s tím :-)?

alkoholik

  • Host
Re: Problém s kernelem?
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2011, 08:31:38 »
Nabootuj live.cd jakýkoliv, chrootni se do svýho systému a už si s nim můžeš dělat co chceš.
http://debian.nfo.sk/Wiki/Chroot

beer

  • Host
Re: Problém s kernelem?
« Odpověď #7 kdy: 04 Května 2011, 02:43:30 »
Díky za tip. Tentokrát jsem se bez chrootnutí obešel, ale určiě bych ho chtěl umět používat. Musím však říci, že chrootu ne zcela rozumím.
Když se chrootnu, tak stáhnu nové jádro přes terminál? A přes terminál ho nainstaluju, nebo třeba i přes synaptic? Jak se ve chrootnutém umístění instaluje jádro?
Informace, že po chrootu si s tím mohu dělalat co chci je určitě fajn, ale pokud něco dělám poprvé, tak potřebuji vědět jak.

Ten návod na slovenské wiki je fajn, ale bylo by dobré ho trošku rozepsat, je tam popsán chroot, ale samotný chroot je jen kus cesty, zbytek cesty chybí.
Analogie: pokud chceš vařit guláš a nikdy si ho nevařil, potřebuješ recept. Toto je návod, jak se dostat ke sporáku a jak ho zapnout ;D.
Vzhledem k tomu, že ten, kdo zná recept na guláš a umí ho vařit nepotřebuje návod na to, jak se dostat ke sporáku, protože to určitě ví, tak  komu vlastně ten návod byl určen?

Nebylo by eventuálně jednodušší nakopírovat funkční jádro přímo z live cd? Nebo to se nedá?
Když mi funguje bootování do recovery, bylo by možná snažší řešit normálně přes recovery a ne přes chroot, akorát jsem nepřišel na to, jak v tom recovery zapnu net, abych mohl používat synaptic.

Nicméně dobrá zpráva je, že můj kernel už není panic, podařilo se mi dnes téměř standardně nabootovat. Při bootování jsem to nezapojil do zdroje a měl jsem štěstí, že se to bez proudu chytlo.
Je možné, že bez připojení k elektrické síti se eventuálně nějaká kontrola přeskočí (fsck?), aby se šetřila baterka.
Po nabootování jsem nainstaloval novější jádro a teď se zdá, že vše je funkční.


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.