Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace ubuntu-dotaz  (Přečteno 900 krát)

Lamalemon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Instalace ubuntu-dotaz
« kdy: 20 Ledna 2012, 01:35:56 »
Zdravim předem chci říct že v tomhle systému jsem nováček
Až donedávna jsem byl zarytý příznivec Microsoftu.
OK takže k mým dotazům
1. instaluji Ubuntu přes 5 hodin (jsem u instalace základního systému přesněji 1/3) je to normální?
2. proč ho vlastně instaluju? V čem je lepší než wokna? (žádnej flame nechci jen vaše názory jsem línej číst nějáký "představení)
3. na co bych si měl jako nováček dávat pozor?

Rover623

Re:Instalace ubuntu-dotaz
« Odpověď #1 kdy: 20 Ledna 2012, 04:33:04 »
1)Instalace trvá tak 20 minut, záleží na rychlosti síťového připojení pokud ho máš během instalace dostupné. Pokud to trvá takhle dlouho, tak máš něco blbě. Poškozené ISO, blbě vypálené CD

2) Kromě podpory HW ze strany výrobců je ten systém lepší ve všem. Žádné viry, rychlost, srozumitelnost, většina podporovaného HW funguje stylem "zapoj-funguj"

3) Především na to, že to není Windows. Je celkem vhodné prostudovat si základy na Wiki

strom159

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Instalace ubuntu-dotaz
« Odpověď #2 kdy: 21 Ledna 2012, 22:24:45 »
Mám teď trochu času, ale i tak se rovnou dostanu k 2.

Já požívám linux hlavně, kvůli tomu, že si to můžu instalovat kde chci. :-D
Abych řekl pravdu, tak rychlostně je lepší, hlavně se ti nezpomaluje jako windows, když ho už nějakou dobu máš.
Ale co se týče třeba u ubuntu jak udělali lištu, která se skrývá, tak to mi docela vadí. Ještě jsem se nedostal k tomu si to předělat. (Kdyby měl někdo návrch byl bych rád) Ale i tak bych nedoporučoval nemít poblíž sebe windows. Já mám ještě XP, protože s vistama bylo hodně problému a asi si počkám na 8, než abych si kupoval 7. Už jenom pokud jsi podnikatel, tak jsem si nesehnal programy, které by nahradili programy pro windows. I když musím říct je jich spousta. A když už něco není, existuje program, který ti převede z podpory windows do podpory linux (jmenuje se wine).
S virem jsem se nesetkal a doufám, že taky nesetkám. Nevím jak je to udělané, ale viry asi nejsou.

Ještě 3, asi při instalaci, aby jsi si nepoškodil ostatní OS (pokud nějaké máš), potom už by jsi neměl nic zkazit, pokud nebudeš zasahovat do systému.

jirkanz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Instalace ubuntu-dotaz
« Odpověď #3 kdy: 26 Ledna 2012, 09:28:02 »
Ad 1) Instalace na Core2Duo 3GHz a s internetovým připojením 20Mb/s trvá asi 2 a půl hodiny (instalace z DVD, za předpokladu, že si při instalaci zaškrtnete i aktualizace a instalace ne úplně svobodného software jako flash, mp3 apod.). Měřil jsem to na routeru, stahovalo to rychlostí v průměru 200KB/s a to celkem necelé 2 hodiny (tzn. stáhne si to ještě asi 1,5GB dat). Po restartu a přihlášení jsem ale ještě zadal

apt-get update && apt-get upgrade

a stahoval tím další aktualizace cca půl hodiny. Moc důvěry to ve mně nevzbuzuje, ale zatím jsem na nic podezřelého nenarazil (na druhou stranu, u Windows Vista trvá na tom samém stroji aktualizace celkem 8 hodin :-) ).

Ad 2) Já používám Windows jen jako boot loader na hry. Jak se Microsoft stále více snaží přiblížit Windows i imbecilním uživatelům, přestává být jejich ovládání logické a pokud něco nefunguje samo, skrze ty nelogické nánosy se k příčině problému dostáváte těžko. Takový black box. Navíc jak postupem času instalujete další a další programy, je ten systém rozesranější a rozesranější.
Linux je víc jako pohled na otevřený hodinový strojek. Když víte, jak počítače / software principiálně fungují, lépe se v tom orientujete. Hodně věcí v něm děláte na dost nízké úrovni, žádné klik, klik, na druhou stranu máte mnoho možností. A nestalo se mi, že bych si něco nainstaloval a něco jiného přestalo fungovat. Takže je spolehlivější. Navíc na něm těžko chytnete virus :-)

Štěpi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Instalace ubuntu-dotaz
« Odpověď #4 kdy: 26 Ledna 2012, 21:11:13 »
Odpovědí proč je lepší a v čem je horší už bylo dost a jsou pravdivé. Co se týká instalace: Já jsem měl problém s instalací v jednom okamžiku: Při insalaci mi to nabízelo možnosti: přihlašovat pod heslem nebo automaticky? Já zaškrtl automaticky a dal jsem další... A čekal a čekal a... Nenapadlo mě, že při instalaci přestože nechci pro přihlašování heslo systém obecně hesla chce. Možná to tnebude tvůj případ, ale co kdyby...Jinak na hesla pozor! V tom je linux jiný. Nejspíš bezpečnější, i když mě to trochu obtěžovalo.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.