Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: externí harddisk  (Přečteno 4593 krát)

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
externí harddisk
« kdy: 14 Dubna 2015, 08:42:36 »
Protože interní harddisk mám přeplněn, a na jinou cestu si v tomto okamžiku netroufám, uvažuji o pořízení externího. Kdysi jsem měl 160 GB (a ten fungoval bez problémů), ale při stěhování zmizel a dosud jsem ho nenašel, asi se s ním budu muset rozloučit. V současné době uvažuji o rozpětí od 0,5 do1 TB, cenově asi mezi 1300 - 1900. Napájení bych asi raději ze samostatného zdroje abych interní zdroj v počítači zbytečně nepřetěžoval, proto se kloním k 3,5". Připojení uvažuji USB 3.0, více méně proto, abych mohl počítat s jeho provozem i za pár let s novým počítačem. Já jej budu sice provozovat výhradně pod Ubuntu Linuxem, ale čas od času jsem nucen ho u přátel připojit i na jiné OS. Zatím jedíný e-shop který ve výběru disku podle parametrů nabízí Linux je tsbohemia (z toho na co jsem zatím narazil), ale ten je má až od 2 TB, a tedy nad 2 tis.Kč. Nejraději bych si později identický disk pořídil ještě jeden ale jako interní - předpokládám, že by přesuny mezi nimi měly být tím pádem bezproblémové. Jaké jsou Vaše zkušenosti, co používáte, co poradíte? Možná na to jdu úplně špatně, snad se ani neumím dobře zeptat?
Ještě poznámka někde jsem četl o problémech s českou diakritikou v názvech souborů, ale nepochopil jsem jak se tomu vyhnout (volbou harddisku?), protože například u fotografií jsou názvy bez háčků a čárek hrozný paskvil.
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:externí harddisk
« Odpověď #1 kdy: 14 Dubna 2015, 09:22:16 »
Prosím tazatele o vysvětlení v čem se liší disky "pro Linux" a ty ostatní. Děkuji.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:externí harddisk
« Odpověď #2 kdy: 14 Dubna 2015, 10:04:58 »
Vsechny HDD pod ubuntu (a libovolnym linuxem) budou fungovat.

Jen je potreba ho pri prvnim pripojeni *v ubuntu* naformatovat na NTFS (aby ho umely cist i widle). Bordel v diakritice delaji widle, ktere (nekdy) pouzivaji 1B kodovani (takove to cp_1250) misto UTF8, pripadne delaji jeste nejaky jiny bordel.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

skrob

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 260
Re:externí harddisk
« Odpověď #3 kdy: 14 Dubna 2015, 13:31:54 »
Hlavně nekupuj exterňák komplet. Pořiď si interní hdd nejlépe WD Black, nebo Blue a externí rámeček.
https://www.tsbohemia.cz/wd-blue-1tb-wd10jpvx-_d171130.html
https://www.tsbohemia.cz/raidsonic-icy-box-ib-231stu3-g_d188524.html
DELL Latitude D830 - Intel® Core™2 Duo CPU T9500 @ 2.60GHz × 2 
GK Intel® 965GM - RAM 4 Gb DDR2 - SSD 120 GB Patriot Blast - Ubuntu 14.04 LTS 64 bit

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:externí harddisk
« Odpověď #4 kdy: 14 Dubna 2015, 13:44:14 »
Citace
Ještě poznámka někde jsem četl o problémech s českou diakritikou v názvech souborů
Tohle je celé špatně, já se držím těchto pravidel
Citace
1) Nepoužívat v názvech žádné speciální znaky/diakritiku.

Tj. žádné "$", "&", "/", "!" nebo "š", "č", "ě" apod.

2) Mezery nahrazovat podtržítkem ("_").

Tj. "muj_soubor.doc" místo "muj soubor.doc".

3) Dodržovat délku názvu kratší než 15/25/35 znaků (různé zdroje uvádí různé délky).

4) Pracovat citlivě s velkými písmeny nebo se na ně úplně vykašlat.

V tomto případě se argumentuje, že různé OS (Windows, Mac OS, *nix) jsou různě "case sensitive".

Edit:

5) V případě číslování se doporučuje používat dvou a více místný systém a umisťovat jej na začátek souborů/složek.

Např. "01_soubor.mp3", "15_soubor.mp3" pro počet < 100; "001_soubor.mp3", "015_soubor.mp3" pro počet menší < 1000 atp. Argumentace je opět logická - různé systémy a různí správci souborů používají různé metody řazení souborů a složek, takže se vám pod sebou např. můžou zobrazit soubory "1_soubor.mp3", "10_soubor.mp3", "100_soubor.mp3".

6) V případě umístění data do názvu se doporučuje tvar "YYYYMMDD", ideálně na začátek souboru/složky (kvůli řazení - viz výše).

Např. "20100208_nazev.txt". Osobně mi tenhle anglofonní systém taky není dvakrát po chuti, ale měli byste mít takhle spolehlivě zajištěno správné řazení napříč platformami. Taky myslím, že formátem "YYYY-MM-DD" (např. "2010-02-08_soubor.txt") nic nezkazíte.
K té poznámce od skrob moc nerozumím, proč něco řešit paskvilem, když můžes mít externí disk out-of-box  ???

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Re:externí harddisk
« Odpověď #5 kdy: 14 Dubna 2015, 18:33:09 »
Díky! Postupně využiji co možná úplně všechny Vaše rady, ale u fotografií by mi háčky a čárky v popisu chyběly.
Představoval jsem si to u fotek tak, že se mi (popisek fotografie) který zatím vkládám do názvu souboru bude přepínatelně zobrazovat přímo v poli fotografie na obrazovce. Faktem je, že diakritiku přímo v názvu souboru nepotřebuji, ale rád bych u mnoha fotografií použil něco jako dvojúrovňový štítek. V první úrovni by byl jen ten nejstručnější popis, například "Horní Lhota - kostel - 14.století", ty by se zobrazovaly na požádání současně s fotografií. Štítek druhé úrovně by ale už fotografii při zobrazení výrazně zakrýval, a obsahoval by daleko více informací. Například: "Horní Lhota, okres Chrudim - kostel sv.Víta - hlavní oltář - Autor Jiří Chrudimský - okolo roku 1730". Při běžné prohlídce by bylo možno volit mezi zobrazováním celé série fotografií bez štítku, nebo se štítkem. Štítek druhé úrovně by bylo možné vyvolat pouze jednotlivě, při potřebě získat více informací o zachyceném objektu. Štítky druhé úrovně by bylo opatřeno cca 10 procent snímků. Představuji si program, který by obhospodařoval celou dvojici, či trojici souborů: fotografii, stručný popis a detailní popis. Podstatná část názvů všech těchto souborů by byla identická - ta by je spojovala, a s tím by program pracoval. Zbývající část by rozlišovala jak se souborem naložit, zda jej zobrazit současně s fotografií automaticky - 1 řádka na spodním okraji - (volitelná 1.úroveň), neb pouze jednotlivě na vyžádání přes většinu plochy současně zobrazené fotografie (2.úroveň). Jen nevím jak to zařídit. Pokud o něčem víte budu za radu či tip vděčný.
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:externí harddisk
« Odpověď #6 kdy: 14 Dubna 2015, 19:24:40 »
Citace
K té poznámce od skrob moc nerozumím, proč něco řešit paskvilem, když můžes mít externí disk out-of-box

No vidíš, a já té poznámce naopak rozumím, taky též využívám toto řešení....už jen minimálně proto, že rámeček je univerzální a můžeš v něm použít jakýkoli disk příslušného rozhraní. Tzn. jednoduchá zaměnitelnost....Chci používat disk A, hodím do rámečku disk A....chci disk B, hodím tam disk B....využiji to, co mám doma, tzn. do PC si koupím nový disk o větší kapacitě, starý hodím do rámečku. Pro přenosy, zálohy naprosto dostačující řešení za solidní peníz. Navíc rámeček lze využít i pro zapůjčení rodině či přátelům např. při poruše HW PC....(osobně už jsem za ty roky takhle uživatelům zachránil spoustu důležitých dokumentů, na kterých potřebovali pracovat a nemohli, protože nějaký kus HW klekl).
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:externí harddisk
« Odpověď #7 kdy: 14 Dubna 2015, 23:29:08 »
Citace
K té poznámce od skrob moc nerozumím, proč něco řešit paskvilem, když můžes mít externí disk out-of-box

No vidíš, a já té poznámce naopak rozumím, taky též využívám toto řešení....už jen minimálně proto, že rámeček je univerzální a můžeš v něm použít jakýkoli disk příslušného rozhraní. Tzn. jednoduchá zaměnitelnost....Chci používat disk A, hodím do rámečku disk A....chci disk B, hodím tam disk B....využiji to, co mám doma, tzn. do PC si koupím nový disk o větší kapacitě, starý hodím do rámečku. Pro přenosy, zálohy naprosto dostačující řešení za solidní peníz. Navíc rámeček lze využít i pro zapůjčení rodině či přátelům např. při poruše HW PC....(osobně už jsem za ty roky takhle uživatelům zachránil spoustu důležitých dokumentů, na kterých potřebovali pracovat a nemohli, protože nějaký kus HW klekl).
Stejně nechápu, proč? Je to paskvil, je to drahý, je to složitější. Beru to pokud mám disk navíc a netuším jak ho využít, ale kupovat interní disk a rámeček? Stejně ten disk nikdy kuchat nebude a pokud ho zaplní, tak si koupí další externí disk. Jen blázen by měl hromadu interních disků a ty točil v jednom rámečku.

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:externí harddisk
« Odpověď #8 kdy: 15 Dubna 2015, 00:20:57 »
Citace
Jen blázen by měl hromadu interních disků a ty točil v jednom rámečku.

No tak jsem asi blázen :D Ne tak disků mám doma víc, to je pravda, ale používám jeden....až odejde, hodím do rámečku další a jede se dál....Ale máš pravdu, že kupuje-li nový disk, je asi pro něj lepší koupit externí. Ona vždy je otázka, k čemu daný HDD využívá...či na zálohu, důležitá data, či jen nějaké filmy či pohádky pro děti....
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

skrob

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 260
Re:externí harddisk
« Odpověď #9 kdy: 15 Dubna 2015, 07:09:51 »
Je to věc technická. Při selhání se do toho zataveného do umělé krabice nedostaneš, což znamená, že data jsou dost složitě dostupná a hlavně jde taky o teploty. On ten hliníkový obal solidně odvádí teplo, zatímco v té umělině ho celkem rychle upečeš.
DELL Latitude D830 - Intel® Core™2 Duo CPU T9500 @ 2.60GHz × 2 
GK Intel® 965GM - RAM 4 Gb DDR2 - SSD 120 GB Patriot Blast - Ubuntu 14.04 LTS 64 bit

jmp

  • Host
Re:externí harddisk
« Odpověď #10 kdy: 15 Dubna 2015, 07:27:52 »
[ot]
ono se to dost odvíjí od konkrétního provedení
pokud je case hliníkovej, ale není tam přímej kontakt s diskem v rozumném rozsahu (pokud vůbec je), tak to teplo stejně nebude dobře odvádět
pokud je dobře promyšlenej a provedenej plastovej case, tak to může větrat např. pomocí komínového efektu ;-)

zrovna nedávno jsem kupoval WD Elements, ten je plastovej a zatím to vypadá, že odvětrává dobře
sice nevypadá moc bytelně, takže na nějaké běžné přenášení to není, ale na odzálohování a uložení do šuplíku/trezoru to zdá se bude to pravé...
[/ot]

skrob

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 260
Re:externí harddisk
« Odpověď #11 kdy: 15 Dubna 2015, 13:12:36 »
Jen dodám, hlavně ne A-Data, pokud se půjde do plastu.
DELL Latitude D830 - Intel® Core™2 Duo CPU T9500 @ 2.60GHz × 2 
GK Intel® 965GM - RAM 4 Gb DDR2 - SSD 120 GB Patriot Blast - Ubuntu 14.04 LTS 64 bit

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:externí harddisk
« Odpověď #12 kdy: 15 Dubna 2015, 17:39:16 »
Té poznámce od Skrob, kupovat disk a box samostatně plně rozumím, mám rád když vím co je uvnitř. Koupím si komplet externí disk a on vevnitř bude WD Green disk, když chci a potřebuji něco kvalitnějšího, třeba WD Blue nebo WD Black. Také si cením snadnějšího přístupu do boxu. Přeci jen se mi do ruky čas od času dostane samostatný disk, a je jednodušší ho dát do boxu než rozebírat PC. Ale asi bych preferoval formát 3.5" tam se dá dát jak 3.5" disk tak 2.5" disk (provizorně).
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:externí harddisk
« Odpověď #13 kdy: 15 Dubna 2015, 18:24:12 »
Té poznámce od Skrob, kupovat disk a box samostatně plně rozumím, mám rád když vím co je uvnitř. Koupím si komplet externí disk a on vevnitř bude WD Green disk, když chci a potřebuji něco kvalitnějšího, třeba WD Blue nebo WD Black. Také si cením snadnějšího přístupu do boxu. Přeci jen se mi do ruky čas od času dostane samostatný disk, a je jednodušší ho dát do boxu než rozebírat PC. Ale asi bych preferoval formát 3.5" tam se dá dát jak 3.5" disk tak 2.5" disk (provizorně).
netusil jsem, ze mam u disku koukat i na barvu :D
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

jmp

  • Host
Re:externí harddisk
« Odpověď #14 kdy: 15 Dubna 2015, 18:40:28 »
no jasně - pro GOTH jedině WD Black  ;D
(s krásnou zárukou 5let, dobrým výkonem a nechutnou spotřebou)

skrob

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 260
Re:externí harddisk
« Odpověď #15 kdy: 15 Dubna 2015, 19:42:46 »
Green je *censored*, ale barva klubu, nějak nemám na výběr:-)
DELL Latitude D830 - Intel® Core™2 Duo CPU T9500 @ 2.60GHz × 2 
GK Intel® 965GM - RAM 4 Gb DDR2 - SSD 120 GB Patriot Blast - Ubuntu 14.04 LTS 64 bit

skrob

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 260
Re:externí harddisk
« Odpověď #16 kdy: 15 Dubna 2015, 19:45:02 »
Sorry za censored
DELL Latitude D830 - Intel® Core™2 Duo CPU T9500 @ 2.60GHz × 2 
GK Intel® 965GM - RAM 4 Gb DDR2 - SSD 120 GB Patriot Blast - Ubuntu 14.04 LTS 64 bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:externí harddisk
« Odpověď #17 kdy: 15 Dubna 2015, 20:01:36 »
Trošku bych víc bych se přikláněl k rámečku.
Citace
Ale asi bych preferoval formát 3.5" tam se dá dát jak 3.5" disk tak 2.5" disk (provizorně).
Zde je třeba zvážit, jestli to chci na doma či na přenášení. 3,5" potřebují ještě dodatečný zdroj.

Zajímavá a celkem podložená informace pluje světem hardwaru, a to že prémiový WD Black je marketingový fígl. Obsahuje naprosto totožný HW coby modrák a je jen na něj uvalena vyšší cena s delší zárukou.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:externí harddisk
« Odpověď #18 kdy: 15 Dubna 2015, 20:35:58 »
vyšší cena s delší zárukou.

Proste platis za delsi zaruku, bezna praxe ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:externí harddisk
« Odpověď #19 kdy: 16 Dubna 2015, 04:36:42 »
... a on vevnitř bude WD Green disk, když chci a potřebuji něco kvalitnějšího, třeba WD Blue nebo WD Black. ...
netusil jsem, ze mam u disku koukat i na barvu :D
mrkni sem https://www.alza.cz/jak-si-spravne-vybrat-disk-wd-art8074.htm
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.