Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: učet root a sudo [vyřešeno]  (Přečteno 2867 krát)

kacerek99

  • Host
učet root a sudo [vyřešeno]
« kdy: 25 Března 2012, 18:14:47 »
Zdravim mam 11.10 Oneiric ocelton ještě nedávno když jsem povolil roota tak sem nemohl nic dělat přes sudo  teď už jo ale zase mi nejde zakázat root pomocí
Kód: [Vybrat]
sudo passwd -i root ale musím použít
Kód: [Vybrat]
sudo passwd -i 1 root a k tomu jsem použil 
Kód: [Vybrat]
sudo passwd -d root
mate to tak všichni ?? omlouvam se ale testoval jsem PP takze nejsem uplne v prehledu ( instalace je cista jelikoz jsem mnel nejake koplikace) Dekuji

Edit: podotykam ze mne system necha klidne se změnit ze spravce na normalniho usera a pak vyžaduje heslo roota (cili jsem rootu musel nastavit heslo zadat ho zmenit se ve spravce a pak zakazat heslo roota prikazy vyse uvedenymi)
« Poslední změna: 30 Března 2012, 13:01:12 od Pavel Káčerek »

kacerek99

  • Host
Re:učet root a sudo
« Odpověď #1 kdy: 26 Března 2012, 19:53:57 »
nikdo neporadí?  :-\

prosím poradte už bych to chtěl mít vyřešený pořád si s tím lámu hlavu
« Poslední změna: 27 Března 2012, 10:55:20 od Pavel Káčerek »

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:učet root a sudo
« Odpověď #2 kdy: 26 Března 2012, 20:08:49 »
Kód: [Vybrat]
sudo passwd -dl root
nefunguje? (delete - lock)

kacerek99

  • Host
Re:učet root a sudo
« Odpověď #3 kdy: 27 Března 2012, 10:51:13 »
Kód: [Vybrat]
sudo passwd -dl root
nefunguje? (delete - lock)
funguje na roota se nejde přihlásit (toho sem docílil taky) (jinak jsem si spletl i s l ten prikaz co mi nefungoval tak tam mnel bejt parametr -l) jenže mně trapí to že za 1.když je root zapnutý tak můžu dělat normálně věci přes sudo (to předtím nešlo) a za 2. když roota uzamknu tak stejně se mužu přeměnit ze spravce na normalniho usera a nic mi v tom nezabrani...

podotykam ze ucty mam dva sebe jako spravce a testovací jako normalního usera

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:učet root a sudo
« Odpověď #4 kdy: 27 Března 2012, 11:20:37 »
1.když je root zapnutý tak můžu dělat normálně věci přes sudo (to předtím nešlo) a za 2. když roota uzamknu tak stejně se mužu přeměnit ze spravce na normalniho usera a nic mi v tom nezabrani...
...
Sorry, ale nechápu, v čem je popisované chování nestandardní nebo problémové, můžeš to nějak blíže popsat nebo dodat výpisy?

kacerek99

  • Host
Re:učet root a sudo
« Odpověď #5 kdy: 27 Března 2012, 11:24:25 »
1.když je root zapnutý tak můžu dělat normálně věci přes sudo (to předtím nešlo) a za 2. když roota uzamknu tak stejně se mužu přeměnit ze spravce na normalniho usera a nic mi v tom nezabrani...
...
Sorry, ale nechápu, v čem je popisované chování nestandardní nebo problémové, můžeš to nějak blíže popsat nebo dodat výpisy?
nene to si špatně rozumíme.. ja asi 2 tydny testoval PP beta1 ale uz mne to omrzelo a rekl sem si ze raci nebudu stracet nervi tak jsem se vratil zpět k OO 11.10 a našel jsem toto tak se ptam jestli je to normalni ci ne jelikoz pred prechodem to tak este nebylo ....

corax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:učet root a sudo
« Odpověď #6 kdy: 27 Března 2012, 21:47:29 »
No a nestačilo by pak jen odstranit tvého uživatele , který používá sudo ze skupiny admin (ze skupiny uživatelů oprávněných používat sudo)

kacerek99

  • Host
Re:učet root a sudo
« Odpověď #7 kdy: 27 Března 2012, 21:58:41 »
uzivatel ktereho mam na testovani nema pravo uživat sudo sem pouze ja a testovaci uzivatel
edit: zitravskusim test ucet odstranit poslu vysledek
« Poslední změna: 27 Března 2012, 22:02:20 od Pavel Káčerek »

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:učet root a sudo
« Odpověď #8 kdy: 27 Března 2012, 23:13:32 »
uzivatel ktereho mam na testovani nema pravo uživat sudo sem pouze ja a testovaci uzivatel
edit: zitravskusim test ucet odstranit poslu vysledek
Ale vždyť jsi v prvním příspěvku psal, že jsi povolil účet roota a potom jsi nemohl, asi v tom správcovském účtu, používat sudo. Tak jsi roota zase zakázal a - tady už tápu jako ostatní, co se vlastně děje.

Corax asi myslel smazat ten správcovský účet (tedy nejdřív asi vytvořit jiný správcovský účet Z, přepnout se do něj, zazálohovat si data a smazat původní účet Y včetně složky v home a potom si případně můžeš vytvořit nový správcovský účet pod původním jménem Y), testovací účet, který nemá právo použít sudo, do toho nemotat.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

corax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:učet root a sudo
« Odpověď #9 kdy: 28 Března 2012, 01:06:37 »
No, tak teď tomu už vůbec nerozumím  :o .
Obecně bych myslel , že příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo passwd -d rootnení zdraví a neudělá , co jste od něj čekal. Nikdy jsem nezkoušel a asi ani nebudu . Podle mě root tam bude vždy , dokud  to bude linux.
V normální situaci je v Ubuntu účet root po instalaci systému vytvořený, ale nemá heslo, takže se na něj nejde přihlásit. Při instalaci je vytvořen uživatel , ve vašem případě asi pavel, který je členem skupiny admin a pomocí sudo se může přepnout na roota.
Pokud roota aktivujete:
Kód: [Vybrat]
sudo passwd rootTedy nastavíte rootovi heslo, bude možné se do systému přihlásit pod uživatelem root . Uživatel pavel, ale stále má právo přepínat se pomocí sudo na roota. Chcete-li uživatele pavel připravit o možnost používat sudo , odeberte ho ze skupiny admin
Kód: [Vybrat]
sudo deluser pavel admin (tady si nejsem moc jistý, nedíval jsem se do man stránky).

V každém případě používat  root bez hesla a  účet oprávněného uživatele používat sudo je vřele doporučovaná možnost ....

kacerek99

  • Host
Re:učet root a sudo
« Odpověď #10 kdy: 28 Března 2012, 11:47:32 »
tak se to pokusim řict eště jednou a lepe

Na me staré instalaci ubuntu: 1.když sem povolil roota tak sem nemohl provádět příkazy přes sudo (na mem spravcoskem učtu) jelikož mi to napsalo že moje heslo je neplatne... (heslo jsem mněl samozřejmně správně)
2.(když byl root zakazan) tak když sem svuj jediný spravcovský učet chtěl zmněnit na normalní system mi v tom zabranil..


Teď po čisté reinstalaci systemu: 1. když povolim roota mužu provádět i nadale přikazy přes sudo (na mem spravcovskem učtu)
2.(když je root zakazan) tak když jsem svuj jediny spravcovsky učet chtěl změnit na normalni system mně nevaruje a nezabrani mě vtom.

je to čistě ze zajmu jestli je to normalni na stare instalaci nebo na nove jetsli tam na nove nemam neco zvoraneho
doufam že sem to napsal dobře :-)

kacerek99

  • Host
Re:učet root a sudo
« Odpověď #11 kdy: 29 Března 2012, 12:41:24 »
co myslíte? :(

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:učet root a sudo
« Odpověď #12 kdy: 29 Března 2012, 20:09:17 »
Současný stav je v pořádku, nechápu, proč by mělo povolení účtu roota zabránit používání sudo. Nechci rýpat, ale nespletl jsi hesla? (Myslím tím, že pro sudo si zadával heslo roota místo hesla uživatele? Taky jsem to zažil...)
Nobody is perfect!

kacerek99

  • Host
Re:učet root a sudo
« Odpověď #13 kdy: 29 Března 2012, 20:14:00 »
Současný stav je v pořádku, nechápu, proč by mělo povolení účtu roota zabránit používání sudo. Nechci rýpat, ale nespletl jsi hesla? (Myslím tím, že pro sudo si zadával heslo roota místo hesla uživatele? Taky jsem to zažil...)
dekuji za informaci ano taky se mi stalo ze jsem zadaval spatna hesla ale timhle jsem si naprosto jisty este sem to dlouho resil asi sem tam neco prevoral... takze ted je vse v poradku to jsem rad.. dekuji moc a diskuzi muzete asi uzavrit...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.