Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Může být Live DVD fragmentované?  (Přečteno 1321 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Může být Live DVD fragmentované?
« kdy: 08 Dubna 2019, 15:34:20 »
Stáhl jsem si U18.04.02 Live iso. Nahrál na easy2boot flešku a zkusil bootnou. Nejde to, soubor iso je buď nekompletní, nebo fragmentovaný.
Tak jsem ten soubory vypálil na DVD a bootnul z DVD. Běží, ale pomalu, spustil jsem instalaci, který běžela místo obvylé cca 1/2 hodiny cca 6 hodin(!). nakonec dopadla dobře, ale

může být DVD vypálené ze souboru iso fragmentované?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Může být Live DVD fragmentované?
« Odpověď #1 kdy: 08 Dubna 2019, 17:37:38 »
Spis vadne medium a nebo slaby laser ve vypalce ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Může být Live DVD fragmentované?
« Odpověď #2 kdy: 08 Dubna 2019, 18:35:18 »
Stáhl jsem si U18.04.02 Live iso. Nahrál na easy2boot flešku a zkusil bootnou. Nejde to, soubor iso je buď nekompletní, nebo fragmentovaný.
Tak jsem ten soubory vypálil na DVD a bootnul z DVD. Běží, ale pomalu, spustil jsem instalaci, který běžela místo obvylé cca 1/2 hodiny cca 6 hodin(!). nakonec dopadla dobře, ale

může být DVD vypálené ze souboru iso fragmentované?

Na webu easy2boot se dočteš, že .iso by mělo být contiguous (defragmentované).
Pokud není, nemusí nabootovat.
K ověření zda .iso bootuje existuje (aplikace) multiboot + qemu
Ušetříš si tak zbytečné vypalování DVD/výrobu bootflešek pokud už samotné iso nebootuje.
Navíc hlavní výhoda je, že ověření .iso/bootflešky probíhá bez nutnosti bootování, tj. přímo ve stávajícím systému
v okně qemu (= emulátor).
« Poslední změna: 08 Dubna 2019, 20:05:39 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Může být Live DVD fragmentované?
« Odpověď #3 kdy: 08 Dubna 2019, 20:12:56 »
díky, jak defragmentovat iso, které chci použít pro easy2boot, stažené pomocí chromia?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Může být Live DVD fragmentované?
« Odpověď #4 kdy: 08 Dubna 2019, 20:47:26 »
díky, jak defragmentovat iso, které chci použít pro easy2boot, stažené pomocí chromia?

1.) Ale to už jsem psal. :-\
"Na webu easy2boot se dočteš..."

2.) Nicméně to tím být nemusí, proto jsem postnul jak .iso vyzkoušet. Už jsi ho vyzkoušel??  Teprve pokud neprojde kontrolou, můžeš se snažit o jeho defragmentaci - dříve to nemá smysl...
« Poslední změna: 08 Dubna 2019, 20:56:50 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Může být Live DVD fragmentované?
« Odpověď #5 kdy: 08 Dubna 2019, 20:47:51 »
Mam za to, ze i kdyby iso bylo fragmentovane, tak pri vypalovani by to melo byt jedno - zapis by mel probihat kontinualne a fragmentace se ztrati - algoritmus sleduje bity a fragmentace je jen, ze soubor je fyzicky na vice mistech.

Mam vyzkouseno, ze defragmentaci souboru jednoduse provedu tak, ze soubor zkopiruji na jiny disk ci oddil, kde vim, ze je dostatek kontinualniho mista a pak uz je ta kopie celistva. A stejne tak by to melo fungovat i s palenim. Proto se priklanim k vadnemu mediu ci laseru.

Zkousel jsem ve Win SW decontig~neco, ale vzdy mi odmitnul akci sjednoceni provest. Bud tam byly zmatene popisky nebo jsem to nepochopil. Takze jsem prisel na metodu vyse ...

Stejne tak jako iso, musi byt v pripade pouziti standartnich souboru na flesce celistvy i ten soubor, kde je ta baze livesystemu. Ted si nevzpomenu, jakou ma koncovku, ale je to ten nejvetsi soubor.
« Poslední změna: 08 Dubna 2019, 20:54:18 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Může být Live DVD fragmentované?
« Odpověď #6 kdy: 08 Dubna 2019, 20:55:48 »
Mam za to, ze i kdyby iso bylo fragmentovane, tak pri vypalovani by to melo byt jedno - zapis by mel probihat kontinualne a fragmentace se ztrati - algoritmus sleduje bity a fragmentace je jen, ze soubor je fyzicky na vice mistech.

Mam vyzkouseno, ze defragmentaci souboru jednoduse provedu tak, ze soubor zkopiruji na jiny disk ci oddil, kde vim, ze je dostatek kontinualniho mista a pak uz je ta kopie celistva. A stejne tak by to melo fungovat i s palenim. Proto se priklanim k vadnemu mediu ci laseru.

Zkousel jsem i SW decontig~neco, ale vzdy mi odmitnul akci sjednoceni provest. Bud tam byly zmatene popisky nebo jsem to nepochopil. Takze jsem prisel na metodu vyse ...

To je rozumná řeč, je vidět že o tom cosi víš... ;)   A já bych spíše viděl problém v tom vypalování - přitom každý lepší vypalovací nástroj umožňuje tzv. "kontrolu po vypálení"  (= porovnání co se skutečně vypálilo s originálními daty).  Neprovést tuto kontrolu při vypalování OS kde záleží na každém byte je zvěrstvo...  ::)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Může být Live DVD fragmentované?
« Odpověď #7 kdy: 09 Dubna 2019, 10:32:17 »
Kontrolu provádím md5sum.

původní stažený ISO, nebootuje z flešky
z něj vypálené DVD, bootuje, ale stráááášně pomalu se čte
z původního ISO udělaný ZIP a zase zpět (md5sum kupodivu souhlasí), bootuje pěkně z flešky

Díky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.