Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nevíte jak dostat na disk snapshot???  (Přečteno 4914 krát)

Robert9

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« kdy: 15 Července 2023, 07:13:50 »
Včera jsem si odpálil ( překliknul se a bylo to! )  aplikaci na instalaci nových programů na Ubuntu 22/4 
( To co se jmenovalo nějak jako Centrum softwaru nebo tak nějak?? )
Mám několik nápadů , jak to vyřešit!     1 .  zjistit jak se ten zatracený balík jmenuje a naistalovat ho ručně z terminálu.   
Hledal jsem a nenašel!      :'(

Takže už tím by jste mi hodně pomohli   
a další možností by byla 2.  zkusit uprgrade distribuce.  Taky by bylo dobré vědět , jak PŘESNĚ  se jmenuje....

a kdyby nic z toho-  tak bych musel instalovat znova - ale to bych FAKT nechtěl.... >:(

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #1 kdy: 15 Července 2023, 07:40:55 »
Ahoj a vítej.

1. Používají se 2 takové centra. Jedno je snap-store na snap balíky a druhé to klasičtější je gnome-software. Starší verze se jmenuje, pokud by jsi chtěl tu (prý je lepší) ubuntu-software
- nevím, jak jsi hledal, ale našel jsem to za 4 minuty, tak že jsem projel první 2 linky, co se mi pozdávaly ze 2 jednoduchých dotazů vždy hned na 1. stránce výsledků:
https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+22.4+software+buti&t=ffab&ia=web
https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+22.04+software+center&t=ffab&ia=web
- víc času mi zabralo to sem napsat.

2. Nevím na co tady potřebuješ vědět, jak se přesně jmenuje - kouzlo jo - nalezeno za 30s:
https://duckduckgo.com/?q=upgrade+Ubuntu&t=ffab&ia=web
a hned druhý link
https://ubuntu.com/server/docs/upgrade-introduction
- tady nevím, jestli by to ale nainstalovalo i ten chybějící balík - úplný upgrade asi ano, ale to je zbytečné - viz 1.

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 478
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #2 kdy: 15 Července 2023, 08:47:32 »
...pouzivas MATE???...a z ovladacieho centra nevies otvorit software butik???...ani welcome???...ked nemas MATE,tak moj prispevok je bezpredmetný... :D :D :D
« Poslední změna: 15 Července 2023, 12:47:04 od ikx »

Robert9

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #3 kdy: 15 Července 2023, 12:16:33 »
No hledal jsem docela dlouho ( na tom repozitu)  ale nenašel!  :(
Prostě když nevím co PŘESNĚ hledám, tak to v tom bordelu ( i když abecedně uspořádaném) prostě nenajdu. 
Akorát mně z toho bolej oči!!  :-[

Mám hlad !   ;)


Robert9

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #4 kdy: 16 Července 2023, 12:39:32 »
Takže když jsem se najedl - jel jsem si zařizovat rodinné záležitosti 
Ráno jsem se rozhodl, že ani to nejhorší řešení není tak špatné a CELÝ  ubuntu jsem prostě přeinstaloval! 
( největší oser bylo napřed zálohovat celou widlí particion- image- proč to musí trvat takovou dobu!!     >:(   )
výhodou ovšem je- če mám celý čistý systém.

A jo-  našel jsem tu tip na timeschift-  už ho mám!  8)

Sice jsem se nedokázal s problémem vypořádat přímo-  ale za mne VYŘEŠENO.  Takže tak.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #5 kdy: 16 Července 2023, 13:27:30 »
Timeshift ale nejlépe funguje na BTRFS, kvůli podpoře snapshotů, jestli máš EXT4, tak to používá jen RSYNC, což je mnohem horší řešení.

Jinak za mě je lepší na správu softwaru v *buntu Synaptic, doporučuji zkusit.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 478
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #6 kdy: 16 Července 2023, 14:08:41 »
Citace
Sice jsem se nedokázal s problémem vypořádat přímo
...bo sem pises len somariny...precitaj,ako sa mas spravne opytat...und pááá

Robert9

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #7 kdy: 16 Července 2023, 19:21:30 »

...bo sem pises len somariny...precitaj,ako sa mas spravne opytat...und pááá
[/quote]


Tak jsem se dozvěděl , že se neumím ani zeptat  :o

No to je dobré vědět  :P

Robert9

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #8 kdy: 16 Července 2023, 19:27:14 »
Timeshift ale nejlépe funguje na BTRFS, kvůli podpoře snapshotů, jestli máš EXT4, tak to používá jen RSYNC, což je mnohem horší řešení.

Jinak za mě je lepší na správu softwaru v *buntu Synaptic, doporučuji zkusit.

No na druhý pokus už jsem nic v *buntu nepokazil, takže jsem ani ten Timeshift vlastně nepotřeboval....
Ale určitě vyzkouším.
( trochu mně na tom štve , že odmítá použít jiný oddíly než linuxový.   Já jsem tak trochu doufal, že v případě VELKÝ  nouze bych použil třeba i widle k přenosu a kopii záloh..) 
Ale určitě vyzkouším...    I když je pravda, že chybami se člověk ( nejrychleji ) učí ( i když to bolí- ať už  dělá s počítači nebo bruslí.... :D

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #9 kdy: 16 Července 2023, 20:55:39 »
Mě Time Shift nabízí i NAS, ale používám snapshoty na BTRFS (a to i když si nic nerozbiju, člověk nikdy neví :-) ). Ostatně pořádné zálohování ala Time Machine nebo Acronis bohužel pro Linux asi není, aspoň jsem ho ani s pomocí jiných nenašla... Ale Time Shift funguje vcelku slušně, když ti teda neumře disk...

Robert9

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #10 kdy: 17 Července 2023, 07:01:39 »
Já jako PLNOHODNOTNOU  náhradu používám imige spouštěcího a systémového  disku, kterou můžeš provádět i z instalační flešky.
Velká nevýhoda je ovšem dost velká časová náročnost !  Takže někdy je prostě jednodušší Nová Instalace.  ( Jak kdy a jak kde) 
Mám vyzkoušeno, že když uděláš na Novém hardisku stejnou strukturu particion a obraz disků tam přeneš,  tak se počítač chová jako by se nic nestalo!

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #11 kdy: 17 Července 2023, 13:10:29 »
Ona to ale plnohodnotná náhrada není. Kde máš změny, které provedeš? Automatické zálohování, přírůstky? Po půl roce můžeš celý image zahodit, protože je zastaralý. On i ten Acronis pro Windows není úplně dokonalý, protože zálohuje jednou týdně (tedy ono to jde nastavit, ale Time Machine zálohuje jednou za hodinu, přírůstkově a je to prorostlé do systému, kdo nezná asi nepochopí výhody, kdo zná, ten ví, že nic lepšího momentálně není).

Mimochodem ta stejná struktura znamená, že musíš i přepsat původní UUID nebo upravit image podle nových, to není zrovna vzor jednoduchosti. Tohle za tebe udělá CloneZilla (někde tu je z nedávné doby můj dotaz na toto a opravdu to fungovalo, klonovala jsem Linux ze starého na nový SSD se změnou velikosti, z 275 GB na 1 TB). Ale to není záloha, záloha je, že když si teď shodíš systém, tak budeš mít za půl hodiny obnovenou maximálně hodinu starou verzi nebo když si omylem smažeš soubor, prostě ho z té zálohy vytáhneš, protože se ti to každou hodinu automaticky zálohuje. A to druhé právě celkem slušně splňuje TimeShift na BTRFS, to první ne, protože když nenabootuješ, umře ti disk nebo nemáš TimeShift v grubu, tak ti to moc nepomůže.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #12 kdy: 17 Července 2023, 15:23:50 »
Ještě je alternativní cesta vytvoření instalátoru coby obrazu stávajícího OS se vším všudy a pak vlastně člověk provede novou instalaci do kompletu bez patlačky s UUID - do půl hoďky též hotovo. Např. MX má na to utilitu v základní výbavě. A i na to by se dal napsat skript na přepisovku. Nemyslím si, že bych potřeboval dělat hodinové zálohy a pokud bych dělal nějaké větší psí kusy, tak na to mám jiný OS a ne ten na kterém pracuji na každodenní bázi.

Každopádně pokud udělám image celého disku SbS, tak také nemusím řešit UUID a mám také v dobrém čase obnovený systém. A na to se dá také napsat skript, který by to provedl třeba jednou měsíčně jako přepisovku a zbytek obstará rsync stejně jako v prvním případě.

Nejlepší řešení na uživatelské bázi každopádně vždycky bude RAID1, pokud to výbava dovolí.

Tím ovšem nepopírám to, jak skvěle Time Machine funguje a jaké to může být v některých případech obrovské zjednodušení - jen při správné koncepci a přístupu mi přijde většinově nepotřebný.

Mimochodem, když už jsme u toho BTRFS a APFS (předpokládám, že obojí principiálně vychází ze ZFS), tak mi intuice říká, že to asi bude pěknej záhul pro SSD - byla by zajímavá nějaká studie o dopadu této koncepce FS na amortizaci. A systém kontejnerů a pododdílů mi taky přijde spíše jako bordeltvorný.
A také je na pováženou, že systém B-Tree u těchto FS, je vlastně vyvinut za účelem zrychlení práce s objemnými indexovanými daty, ale v případě těch MacOS, které používají APFS, tak jsou strašně pomalé. Takže kde soudruzi z Apple udělali chybu, je oprávněná otázka.

TimeShift v grubu je dobrý nápad.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1767
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #13 kdy: 17 Července 2023, 17:13:03 »
... Takže kde soudruzi z Apple udělali chybu, je oprávněná otázka.

Třeba tady. To ovšem není chyba, ale feature.

Robert9

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #14 kdy: 17 Července 2023, 17:18:12 »
to Abby
To, že po půl roce můžeš obraz particion zahodit-  to je samozřejmě pravda!   Musíš to dělat tak aspoň po čtvrt roce- nejlépe tak po 2 nebo raději po měsíci! 
Ale výhoda je v tom, že ať už je chyba jakákoli-  obnovíš obraz  a jseš tam , kde jsi ho udělala!   AŤ UŽ JSI DĚLALA COKOLIV !!    Opravdu cokoliv!! ( Kromě mlácení kladivem do disku  ;D ;D
To jsi v p..... ! ) 
Nevýhoda je v tom, že dělat obrazy je děsný opruz,  nuda a časově velmi náročná záležitost a člověku se do takové práce často nechce- - vždyť to co dělá je jen taková drobnost-  a už se mu klíží oči,  chce spát a zítra potřebuje vstát včas , protože...........   :(  :(  :(   A potom veliké drbání hlavy.... :'(

Další velká nevýhoda je , že to leze do diskového prostoru a to docela brutálně!!

to Ventero-  o BTRFS jsem něco málo slyšel  , ale nevím nic o pricipu jeho fungování-   na rozdíl od FAT  nebo EXT ( všech verzí) 
- o APFS jsem neslyšel vůbec! 
A co se týče disků-  většinou mám vytvořené  jako primární oddíly-  pak si je můžu zmenšovat či přesouvat  víceméně bez ohledu na další ( nadřazené ) části. 
Uvnitř oddílů můžu mít adresářů kolik budu chtít  a nemám žádnou potřebu mít nějaké  pododíly. 


Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #15 kdy: 17 Července 2023, 21:52:21 »
No jasný. A právě proto to chce okopírovat Time Machine, protože to udělá za tebe. Vzhledem k tomu, že člověk je ve své podstatě líný a zapomětlivý, nebudeš dělat images pravidelně, ale budeš to odkládat, intervaly prodlužovat a najednou zjistíš, že máš na obnovu dva roky starou image. A já taky, v Linuxu. Jenže když se mi zhroutí, umře nebo jenom vyměním Mac, mám aktuální zálohu, aniž bych cokoliv řešila kromě prvotního nastavení. A přesně tohle chci mít i v Linuxu, protože ten se mi hroutí až nezdravě často a neumím to spravit. Proto mám BTRFS a Time Shift, i když je to jen chabá náhražka. Ale už mockrát mi pomohl a zachránil mě před čistou instalací.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Nevíte jak dostat na disk snapshot???
« Odpověď #16 kdy: 18 Července 2023, 15:13:50 »
... Takže kde soudruzi z Apple udělali chybu, je oprávněná otázka.

Třeba tady. To ovšem není chyba, ale feature.

Tak pro kohokoliv s trochou přehledu a logiky už nemůže být pochyb, že tu několik desítek let probíhá plánovitá záměrná stupidizace, přičemž firmy jako Apple, MS, Google apod. jsou těmi vykonavateli. A to, dle mne zcela vědomými, protože peníze a moc jsou tak lákavé. Jen mě udivuje, kolik celkem i hodně inteligentních lidí, jsou oblblí a věří tomu, že jim to zjednodušuje život, když opak je naprosto zřetelnou pravdou - není tady prakticky nikdo, kdo by měl méně komplikovaný život a nižší stresový faktor, než lidé v 80. letech - na to vše jsou podklady a jsou i známy. Jenže kdo si jednou nechal více či méně dobrovolně do očí nakapat vteřinově lepidlo, tak už je velice těžko otevírá ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.