Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Disky, novy instal, novy poriadok  (Přečteno 2084 krát)

existpierre

  • Host
Disky, novy instal, novy poriadok
« kdy: 26 Listopadu 2007, 02:34:02 »
Cafte

Mam jeden ATA(linux) disk a jeden SATA(win) disk. moj plan je takyto:
spravit zalohu cez tar (co uz mam) (ATA)
vymazat oddiel so starymi XPckami(SATA) a nan nainstalovat ubuntu
pustit LiveCD ubuntu a celu zalohu nakopirovat na novy oddiel(SATA)
datovy SATA druhy oddiel zalohovat a oddiel prehodit z ntfs na ext3
na ATA nainstalovat windows(pre obcasne hranie)
obnovit grub

Moze nastat problem pri obnove systemu? myslim to, ze ked prehodim ubuntu z ATA disku na SATA disk.  a este ake komplikacie by z toho mohli vzniknut?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #1 kdy: 26 Listopadu 2007, 06:57:48 »
Budes musiet znovu nainstalovat grub a zrejme nebudu sediet odkazy na particie v /etc/fstab.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

existpierre

  • Host
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #2 kdy: 26 Listopadu 2007, 09:39:38 »
Budes musiet znovu nainstalovat grub a zrejme nebudu sediet odkazy na particie v /etc/fstab.

s grubom pocitam, napisal som ho aj do planu,...nevies ako odstranim ten nedostatok? lebo potrebujem UUID a neviem ako mountnut s UUID. Vdaka UUID mozem bootovat OS ako aj z ATA tak aj zo SATA sucasne.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #3 kdy: 26 Listopadu 2007, 11:14:05 »
Opravte mě někdo jestli to není pravda, řešil jsem kdysi podobný problém a myslím, že jsem se někde dočetl, že místo UUID stačí zapsat název partition /sda/hda/ - to co je napsáno u UUID

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #4 kdy: 26 Listopadu 2007, 11:49:17 »
Ano staci to prepisat ovsem existpierre pisal ze potrebuje UUID.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #5 kdy: 26 Listopadu 2007, 12:23:52 »
To ano, nestačí však pouze vědět název partition a zapsat ho místo UUID do fstab (grubu), nebo ne? (Tedy nemusí vědět UUID)

existpierre

  • Host
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #6 kdy: 26 Listopadu 2007, 13:08:23 »
Pomohlo by, keby som v liveCD , po obnoveni systemu na SATA disku prepisal fstab tak , ze by som zistil UUID toho noveho oddielu(vlastnosti->volume->UUID) a len to povodne UUID cislo prepisal ?

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #7 kdy: 26 Listopadu 2007, 13:11:47 »
To by mělo jít, ale osobně jsem tohle přímo nezkoušel - tak teoretizuju.

existpierre

  • Host
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #8 kdy: 27 Listopadu 2007, 00:03:55 »
takze som to skusil, no nemozem nabootovat zo SATA disku, zabudol som odzalohovat ten novy fstab a grub a obnovil som tam ten povodny, cize chce bootovat z hda6, pricom ma bootovat z sda1... este by sa to dalo zachranit, ale neviem ako ziskam UUID swapoveho oddielu. Neviete ako ?

nastastie, ked v BIOSe nastavim bootovanie z ATA disku, tam grub je a ficim dalej  ::),  problem je ale so spominanym SATA, novy linux nenabootuje ???

Hlaska pri boote:

Kód: [Vybrat]
Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key
« Poslední změna: 27 Listopadu 2007, 00:18:30 od existpierre »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #9 kdy: 27 Listopadu 2007, 06:54:42 »
system-predvolby-informacie o hardveri tam si najdi tvoj disk v nom particiu v pravo prepni kartu na pokrocile a uplne na spodu je volume.uuid
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

existpierre

  • Host
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #10 kdy: 27 Listopadu 2007, 10:05:29 »
system-predvolby-informacie o hardveri tam si najdi tvoj disk v nom particiu v pravo prepni kartu na pokrocile a uplne na spodu je volume.uuid

vdaka, no vyskytla sa nova situacia. V BIOSe som mal nastavene bootovanie zo SATA disku, no pri instalacii si aj tak novy OS doplnil do ATA disku. Ja mam ATA disk odnimatelny, cize keby som ho zobral prec, system nenabootuje a mi nahlasi tu chybu.

Ako by som mohol ten GRUB preniest na ten SATA disk?

existpierre

  • Host
Re: Disky, novy instal, novy poriadok
« Odpověď #11 kdy: 27 Listopadu 2007, 11:53:20 »
Tak: podarilo sa to:

Odpojil som ATA disk
nanovo som nainstaloval ubuntu
z noveho ubuntu som zalohoval /boot a /etc/fstab
spravil som obnovu na SATA disk
vratil som spat /boot  a /etc/fstab
spustil som linux..uz to ficalo, no pustilo mi checkdisk pocas startovania, zlyhalo, no dalsi boot uz prebehol v poriadku.

Len mam dalsie otazky :

pocas instalacie som si vytvoril 150GiB ext3 oddiel, no nevidim ho tu,...tak som ho naformatoval. Teraz ho uz vidim, ale nemozem nan zapisovat.

Dalsia otazka, jak mozem premenovat ten disk, pretoze mat tam disk-1, disk a disk-3, na nieco ine?

EDIT:

po instalacii aktualizacii sa pri startovani zastavilo a vypisalo hlasku:

Kód: [Vybrat]
"apt-get nie je momentalne nainstalovany, nainstalujete ho prikazom apt-get install apt"
tak to ma dorazilo,...teraz je grub nastaveny na SATA disk a nemozem sa dostat na grub co je na ATA
« Poslední změna: 27 Listopadu 2007, 13:35:14 od existpierre »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.