Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY  (Přečteno 3144 krát)

kimi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 238
Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY
« kdy: 15 Října 2011, 09:11:58 »
Ahoj, kde se v nové verzi nastavují systémová písma, chci si Ubuntu vizuálně poladit, ale tohle jsem jaksi nenašel .-) díkec a druhá otázka!? Jak se zase zbavím UNITY - přepnutím sezení do klasického GNOME to nefunguje, nebo dělám něco blbe :-)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY
« Odpověď #1 kdy: 15 Října 2011, 09:27:26 »
Nainstaluj si gnome-tweak-tool přes Centrum softwaru. Lze pak měnit písma i vzhled - okna, téma, ikony. Vzhledy se dávají pomocí gksudo nautilus do složky /usr/share/themes a ikony+kurzory do /usr/share/icons.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1077
    • Lords Of Tech
Re:Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY
« Odpověď #2 kdy: 15 Října 2011, 10:06:14 »
Nikdy nepochopím ľudí, ktorí si nainštalujú novú verziu a ani sa nepozrú, čo je v nej nové. V Oneiricu sa už Gnome 2 nedá zapnúť, pretože Gnome 2 už vývojári opustili a je mrtvý. Máš na výber medzi Unity, Gnome Shellom, alebo keď už nechceš nový Gnom3, tak XFCE, LXDE, KDE,....
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

kimi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 238
Re:Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY
« Odpověď #3 kdy: 16 Října 2011, 00:19:56 »
Nikdy nepochopím ľudí, ktorí si nainštalujú novú verziu a ani sa nepozrú, čo je v nej nové. V Oneiricu sa už Gnome 2 nedá zapnúť, pretože Gnome 2 už vývojári opustili a je mrtvý. Máš na výber medzi Unity, Gnome Shellom, alebo keď už nechceš nový Gnom3, tak XFCE, LXDE, KDE,....

Neměj starost, podíval jsem se dobře, jen jsem víc "user" než že bych se v tom vrtal jako ty. Nelíbí se mi tvůj přístup k řešení problémů, stejně tak se mi nelíbí prostředí UNITY a mám na to jako uživatel právo, proto jsem si zvolil unix a ne Wokna nebo Apple, tak mě laskavě neosočuj co dělám, nebo bych dělat měl. Slušně jsem se zeptal na nastavení uživatelského prostředí které mi vyhovuje a čekám pomoc, nikoli nadřazené poučování a komentář, který je ve výsledku urážlivý než nápomocný.... ty mě chápat nemusíš, ale stále věřím, že tu jsou stovky lidi, kteří mi dokáží pomoci lépe než ty... viz první reakce, děkuji za ně...!

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1077
    • Lords Of Tech
Re:Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY
« Odpověď #4 kdy: 16 Října 2011, 02:45:20 »
Myslím, že som nebol nejak prehnane útočný, ak áno, tak sa ospravedlňujem. Uživateľ má právo... áno, má právo na voľbu a tú som ti dal. Navyše si asi trošku mýliš pojem uživateľ a platiaci zákazník. Neviem čo sa ti nepáči na mojom spôsobe riešenia problémov. Vývojári prostredia Gnome skrátka vydali novú verziu a ak sa nejaká ho tretia strana nechopí, Gnome 2 proste umre. Myslím, že som ti dal rozumné alternatívy. Ak sa ti nepáči Unity, tak si máš ako uživateľ právo vybrať iný shell alebo prostredie. Dokonca som ti dal i veľký počet alternatívnych DE, takže ani v tom nevidím svoje pochybenie. Možno som ti mohol poradiť reinštaláciu staršej verzie, alebo iné distro, avšak práve to mne nepripadá ako riešenie tvojho problému s Ubuntu...

Moje "poučovanie" možno znelo povýšenecky, ale to nevyplýva z toho, že by som bol možno skúsenejší, alebo vzdelanejší v tejto problematike, ale skrátka, že si vždy najskôr prečítam etiketu toho, čo si vyberám :) Človek s alergiou na podzemnicu olejnú si samozrejme nekúpi burákové maslo a tým by sa, IMHO, mali ľudia riadiť nielen v potravinách.

Čo sa týka prvej rady tak tá odpovedala na prvú otázku. Tým to bolo pre mňa hotové, pretože tá odpoveď bola dokonale presná a výstižná - takže ja som sa zameral na tú druhú.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY
« Odpověď #5 kdy: 19 Října 2011, 22:32:46 »
Nikdy nepochopím ľudí, ktorí si nainštalujú novú verziu a ani sa nepozrú, čo je v nej nové. V Oneiricu sa už Gnome 2 nedá zapnúť, pretože Gnome 2 už vývojári opustili a je mrtvý. Máš na výber medzi Unity, Gnome Shellom, alebo keď už nechceš nový Gnom3, tak XFCE, LXDE, KDE,....
Tak tohle je docela drsně řečeno, ale v podstatě je to částečně i pravda. Nicméně druhá otázka se s největší pravděpodobností týkala takzvaného Gnome 3 Fallback mode (vzhledem ke kontextu (přepnutím sezení do klasického GNOME)), který nemá s mrtvolou jménem GNOME 2 nic společného, tedy až na vizuální podobu.

Postup je jednoduchý:

1) Přes Centrum software pro Ubuntu doinstalovat balík GNOME Shell
2) Odhlásit se
3) Při přihlašování rozkliknout položku volby (zubaté kolečko za jménem) a vybrat GNOME Classic
A to je vše.

PS: Unity mi také nepřirostlo k srdci a bylo první věcí ve verzi 11.10 (ale i ve verzi 11.04), která šla k ledu. Gnome Shell je přeci jenom o něco stravitelnější. Vizuálně se mi docela líbí, jenomže produktivita práce u mě v Shellu prudce klesla. Nemůžu si zvyknout na absenci spodního panelu a absenci minimalizace. Řešení virtuálních ploch je pro mě také nepoužitelné. Počínaje pevně daným umístěním, přes z toho plynoucí nelogičnosti, např. že přesunete okno na plochu vpravo, ale ve skutečnosti se přesouvá na plochu dolu až po fakt, že náhledy oken na jednotlivých plochách jsou standardně schované, z čehož vzniká chaos a heldání na které ploše co je. Doposud jsem to řešil rozšířením Shellu jménem Bottom Panel GNOME Shell extension - super. Bohužel po upgrade na GNOME 3.2 toto rozšíření přestalo fungovat (autor prý pracuje na nové verzi, tak už aby to bylo). Zatím tedy používám upravené Gnome 3 Fallback mode alias GNOME Classic, což je momentálně z mého pohledu nejpoužitelnější alternativa.

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1215
Re:Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY
« Odpověď #6 kdy: 20 Října 2011, 21:09:26 »
spodní panel dořešíš přidáním rozšíření do svého domovského adresáře do struktury uvedené na webu (popř. v readme)
http://intgat.tigress.co.uk/rmy/extensions/index.html

mělo by se jednat o rozšíření Bottom panel v balíku, který stáhneš (musíš stáhnout verzi pro Gnome 3.2)
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY
« Odpověď #7 kdy: 21 Října 2011, 12:07:25 »
spodní panel dořešíš přidáním rozšíření do svého domovského adresáře do struktury uvedené na webu (popř. v readme)
http://intgat.tigress.co.uk/rmy/extensions/index.html

mělo by se jednat o rozšíření Bottom panel v balíku, který stáhneš (musíš stáhnout verzi pro Gnome 3.2)

Pravdu díš,
   verze ze 17.10.2011 už podporuje GNOME 3.2. Vadí mi však, že se na tomto spodním panelu nezobrazují náhledy otevřených oken - což je mrzuté a neproduktivní.

Lemmak

  • Host
Re:Zmenšení písmen systému a vypnutí UNITY
« Odpověď #8 kdy: 27 Října 2011, 00:14:10 »
Michal je asi typ cloveka hodne kecu okolo :D. Takovych je hodne, aspon vidime, kam se ten svet riti :D.

Jinak dekuji za odpovedi na ty prvni dve otazky, ktere zde polozil kolega, protoze resim uplne stejny problem, takovych lidi si vazim. Diky moc.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.