Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou  (Přečteno 1554 krát)

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou
« kdy: 01 Února 2009, 13:03:24 »
Dobrý den,

mám pocit, že jsem narazil na skutečnou záhadu: bezprostředně po výměně grafické karty za novější začal v Ubuntu blbnout zvuk, a to navíc velice zvláštním způsobem:

1) Po naběhnutí systému zvuk normálně jde, jak při přehrávání muziky (Rhythmbox), tak v ostatních aplikacích (Pidgin, systémové zvuky apod.), ale jen po určitou dobu. Pokud například nechám Rhythmbox normálně hrát, všechno je v pořádku, ale když ho několikrát minimalizuji a maximalizuji, nastane ticho. Program sám nespadne ani nezatuhne, prostě jen přestane hrát. Pokud ho spustím z konzole, nic se nevypíše. V této situaci někdy pomůže restart ALSA serveru pomocí sudo /etc/init.d/alsa-utils restart, ale někdy ne.

2) Při přehrávání videa jde zvuk vždy, ale pro změnu zase jen přerušovaně a silně praská (zatímco Rhythmbox hraje normálně čistě), a pokud navíc skočím někam doprostřed filmu, přestane být i synchronní s obrazem. Trochu to připomíná přehrávání videa na starém počítači, který nestíhá; to ale jednak není můj případ, jednak by to také vypadalo ještě trochu jinak. V mém případě jde zvuk třeba dvě, tři vteřiny, a pak je ticho klidně i minutu, nebo až do okamžiku, kdy posunu film na jiné místo. Používám VLC, ale stejně se chová i Totem a video v YouTube. Rozdíl je jen v tom, že alespoň obraz ve VLC jede stále správně, zatímco video v YouTube se zasekne celé a zpravidla shodí i celý Firefox.

Stručně řečeno: zvuk nepřestal jít úplně, ale jen částečně, u videa praská a je přerušovaný, v ostatních aplikacích funguje zcela nahodile (alespoň zdánlivě). To je také důvod, proč hledám pomoc na fóru, protože jsem tentokrát opravdu nevěděl, co vygooglit; nemám totiž nejmenší tušení, kam ten problém lokalizovat. Teď co jsem zkoušel:

1) Restart ALSA serveru, který jsem zmínil výše; to nemá žádný vliv.

2) Přepnutí z PulseAudia zpět na ALSU. V System->Preferences->Sessions jsem vypnul spouštění PulseAudio Session Management a v System->Preferences->Sound nastavil všechna zařízení jako ALSA (původně tam byla myslím autodetekce). Rovněž bez výsledku. Také přepnutí výstupu zvuku ve VLC nemá žádný vliv, jde to stále stejně špatně nezávisle na tom, jestli tam nastavím PulseAudio, ALSU, OSS či cokoli jiného.

3) Nabootování s předchozím kernelem (2.6.27.10), jen tak pro jistotu. Žádná změna.

4) Nabootování z live CD Ubuntu a Linux Mint. V obou systémech všechno fungovalo naprosto perfektně, takže předpokládám, že kdybych své stávající Ubuntu přeinstaloval, problém by měl zmizet; do toho se mi ale nechce, takže by mě zajímalo, jestli někdo nepřijde na nějaké elegantnější řešení.

Všechny tyto potíže se skutečně objevily ze dne na den, po výměně grafické karty, což mi skutečně nedává žádný smysl :-) Je fakt, že než jsem novou kartu rozchodil, musel jsem resetovat BIOS, nicméně pokud si dobře pamatuji, všechny parametry jsou v něm teď nastavené stejně jak byly a kromě popsaných potíží se zvukem všechno opravdu funguje jak má. Jo, a mám integrovanou zvukovku AC97.

Uvítám opravdu každý nápad :-) Díky.
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

Jiri Z

  • Host
Re: GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou
« Odpověď #1 kdy: 01 Února 2009, 16:06:58 »
Nenainstaloval jste tzv. nesvobodný ovladač GK? Když to z Live CD chodí tak ...

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou
« Odpověď #2 kdy: 01 Února 2009, 21:55:22 »
Nenainstaloval jste tzv. nesvobodný ovladač GK? Když to z Live CD chodí tak ...

Díky za tip! Ano, používám nesvobodný ovladač, a když jsem ho deaktivoval, všechny zmíněné problémy zmizely. Zkusil jsem místo něj tedy nainstalovat nejnovější ovladač stažený přímo ze stránek Nvidie, protože se jedná o podstatně vyšší verzi než je ta, která je k dispozici v Ubuntu, ale potíže bohužel přetrvávají dál. Alespoň se to tedy trochu vyjasnilo: otázkou teď je, s čím nesvobodný ovladač v systému koliduje a jak ho přimět k práci. Se starou grafickou kartou všechno fungovalo jak mělo, a to jsem měnil jen GeForce FX 5200 na 6200, což není zase takový rozdíl.
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou
« Odpověď #3 kdy: 02 Února 2009, 16:21:53 »
Tak se nakonec ukázalo, že se jedná o hardwarový problém, stejně se to chová i ve Windows. Nová grafická karta sama o sobě funguje perfektně, ale pro mě záhadným způsobem koliduje s integrovanou zvukovkou AC97, která se tímto stala naprosto nepoužitelná.

Zkusím ještě fórum Nvidie, přesto uvítám každý tip, co by se s tím asi tak dalo dělat.
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou
« Odpověď #4 kdy: 03 Února 2009, 15:00:41 »
Po pěti dnech zoufalého experimentování problém stále trvá, nepomohla ani reklamace grafické karty a výměna za jiný kus. Protože se zjevně jedná o hardwarový problém zde je shrnutí:

Po upgradu grafické karty se objevily vážné problémy se zvukem (jedná se o GeForce 6200 a onboardovou zvukovku AC97). Zvuk sice jde, ale je silně zkreslený, přerušovaný, praská v něm a v praxi jej vůbec není možné poslouchat.  Úroveň zkreslení zvuku přitom není konstantní, například při přehrávání videa v okně je podstatně menší, než ve fullscreenu, a je tím větší, čím větší je zatížení grafické karty (tj. při zapnutém Compizu je to horší než bez něj a ve hrách, které využívají 3D akceleraci, je to vůbec nejhorší, to už se z reproduktorů ozývá jen nesouvislý chaos). Pokud kartu vyměním za starou, všechny tyto problémy okamžitě zmizí (zkoušeno několikrát).

Používám nesvobodné ovladače Nvidia. Zkoušel jsem tři různé verze (dvě, které nabízí Ubuntu, a nejnovější přímo ze stránek výrobce), zcela bez výsledku, problém byl u všech stejný. Nepomohla ani reklamace grafické karty a výměna za jiný kus, chová se to stále stejně. Tím se současně vylučuje možnost, že by karta byla vadná (ostatně obraz i 3D akcelerace jdou perfektně!).

Uvítám opravdu každou radu nebo nápad, v čem by mohl být problém. Díky!

edit by kiklhorn: témata jsem vám sloučil, pokud máte pocit že by téma mělo být v jiné kategorii nezakládejte nové téma se stejným problémem, ale požádejte moderátory o přesun. (u každé zprávy mátel možnost kliknout na "nahlásit moderátorovi")
« Poslední změna: 03 Února 2009, 17:44:06 od kiklhorn »
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou
« Odpověď #5 kdy: 03 Února 2009, 17:47:59 »
dejte sem výpis z terminálu
Kód: [Vybrat]
dmesg
Tipuji to na problém s routingem irq, nefunkční ACPI.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou
« Odpověď #6 kdy: 03 Února 2009, 20:17:54 »
dejte sem výpis z terminálu
Kód: [Vybrat]
dmesg
Tipuji to na problém s routingem irq, nefunkční ACPI.

Díky! Přikládám výpis příkazu dmesg, ale nejsem si jist, jestli k něčemu bude, protože tu kartu teď bohužel nemám v počítači. Reklamoval jsem ji totiž podruhé a teď je na cestě k výrobci na otestování.

[attachment deleted by admin]
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou
« Odpověď #7 kdy: 03 Února 2009, 21:40:31 »
teď v tom žádný problém nevidím, ACPI vypadá funkční
zkuste dát výpis znovu až budete mít kartu
a dejte k tomu i výpis
Kód: [Vybrat]
cat /proc/interrupts
po vložení karty můžete i vyzkoušet dvě položky v biosu, první bývá nazvána nějak jako "reset configuration data" - udělejte to jako první -  měla by vynutit znovuošahání hardware (po bootu se vrátí zpět na no)
Pak teprve dejte výpisy
Pokud stále bude problém tak zkuste v biosu přepnout další volbu - bývá nazvána PlugAndPlay Bios (volby yes/no)
a pak udělejte další výpisy (možná se to bude chovat ještě hůř než předtím)

Možná je problém v úplně něčem jiném, ale tipuji to podle posaného chování na sdílení IRQ grafiky se zvukovkou. Něco o tom třeba zde:
http://www.zive.cz/Clanky/Problematika-IRQ---sdileni-konflikty-PCI/Smerovaci-tabulky-PCI-a-ACPI/sc-3-a-1399-ch-16554/default.aspx
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Wolf84

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: GeForce 6200 koliduje se zvukovou kartou
« Odpověď #8 kdy: 03 Února 2009, 22:39:29 »
po vložení karty můžete i vyzkoušet dvě položky v biosu, první bývá nazvána nějak jako "reset configuration data"

Položku tohoto jména v biosu nemám, ale mám tam "Clear NVRAM" a pokud vím, dělá to přesně tohle. To už jsem ovšem zkoušel a bez výsledku.

Pokud stále bude problém tak zkuste v biosu přepnout další volbu - bývá nazvána PlugAndPlay Bios

Tuhle volbu v biosu nemám vůbec. Vím, že by tam být měla, ale není; můj bios je vůbec takový stručný (i když je to normální AMI bios).

Teď s tím tak jako tak nemůžu nic dělat, ale hned jak budu mít kartu k dispozici, pošlu nové výpisy. Ještě jednou díky!
MSI 865PE, Intel Pentium 4 3.5 GHz, 3 GB RAM, NVIDIA GeForce 7600GT
Mandriva 2010, kernel 2.6.31.12, GNOME 2.28.0

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.