Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zhoršený obraz videa při upgrade na 9.10  (Přečteno 858 krát)

vladary

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Zhoršený obraz videa při upgrade na 9.10
« kdy: 21 Září 2010, 17:13:54 »
Zdravím   :)

po nedávném upgrade z Ubuntu 9.04 na verzi 9.10 mi začal 'zlobit' obraz u videa. Konkrétně se to projevuje tak, že při přehrávání uloženého videa se při rychlém pohybu obraz jakoby seká, trhá v několika horizontálních tenkých linkách, vypadá to prostě, jako by grafická karta "nestíhala". Podobný problém asi řeší (-l) uživatel Freshlemon v tomto tématu :  http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,46236.msg337596/topicseen.html#msg337596  s tím rozdílem, že má grafickou kartu od NVidie, kdežto já mám ATI Radeon HD 3670 se stejnou velikostí 512 MB VRAM.
Je zajímavé, že mi to dělá při přehrávání různých formátů, nejen u HD videa.

V pro mě donedávna defaultním VLC přehrávači nefunguje zapamatování si nastavení pro "Vyrovnávací paměť" v Nástroje -> Preferences -> (Jednoduché nastavení) -> Vstup & kodeky, kde jsem měl kvůli plynulému přehrávání HD videí v "9.04 JJ" nastaveno "Nejvyšší odezva". Teď mi VLC změnu nastavení ignoruje a je tam vždy nastaveno pouze "Vlastní"
V důsledku upgrade mám novější verzi VLC - 1.0.2 Goldeneye místo původní ?0.9xx?.

Problém mi nepomohlo vyřešit ani stažení nesvobodného ovladače od ATI.


Netušíte někdo, co s tím??   :-\

V krajním případě bych šel do downgrade zpátky na 9.04, příp. upgrade na 10.04 - i když problémy po předchozím upgradu mě spíše odrazují...
Ubuntu 9.04 J.J. -> 9.10 Karmic Koala 64-bit
Dell Studio XPS 1640 :  Intel Core 2 Duo P 8600 2,4 Ghz, RAM 4 GB DDR3, HDD 320 GB/7200 ot., graf. ATI Radeon HD 3670  512 MB VRAM, mech. LG  HL-DT-ST DVD±RW GA 10N, Wifi Intel 5100,... + ext. HDD 1 TB WD My Book Home přes eSata

ondraL

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: Zhoršený obraz videa při upgrade na 9.10
« Odpověď #1 kdy: 21 Září 2010, 23:04:53 »
Já měl v podstatě stejný problém, jako je v tématu z toho odkazu, ale mě zas podobné vodorovné sekané linky vznikaly, pokud jsem zapnul efekty compizu, při prohlížení webových stránek.. U videa ne. Pokud byly vypnuté bylo vše OK, ale bez efektů se mi to prostě tolik nelíbilo, tak sem se v tom trochu hrabal. Když sem nainstaloval nesvobodné ovladače přes
Systém > Správa > Ovladače hardwaru
problém se nevyřešil. Poté jsem ale vyzkoušel ruční instalaci ovladačů (nevím teda jak se liší od té automatické ;D), nicméně efekty fungují a vykreslování stránek taky. Pokud si tedy použil automatickou instalaci, pak by možná pomohlo zkusit tu ruční. Já mám sice nvidii, ale třeba to u ATI pomůže taky..
http://wiki.ubuntu.cz/Grafick%C3%A9%20karty%20ATI

Jo a jsou tam také nějaké další rady na řešení problémů po instalaci. Třeba také tenhle příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo aticonfig --overlay-type=Xvkterý aktivuje akceleraci videa, tak mě eště napadlo jestli to nebude tím. To bych zkusil ještě než se případně pustíš do celkové reinstalace ovladačů ;)

ondraL

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: Zhoršený obraz videa při upgrade na 9.10
« Odpověď #2 kdy: 21 Září 2010, 23:07:09 »
Jo eště otázka:
vypnutí efektů compizu teda pomůže nebo ne..? Pokud ano, pak by to ta ruční instalace mohla vyřešit..

vladary

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Zhoršený obraz videa při upgrade na 9.10
« Odpověď #3 kdy: 23 Září 2010, 06:00:20 »
Díky za odezvu,

po aplikaci tebou uvedeného doporučení nastalo částečné vylepšení   8)
Konkrétně jsem postupoval následovně v souladu s radami v odkazu :

Nejprve mi to po naťukání
Kód: [Vybrat]
sudo aticonfig --overlay-type=Xvsice zahlásilo
Kód: [Vybrat]
No layout section was found in the file: '/etc/X11/xorg.conf'.
Please run 'aticonfig --initial' first or modify your configurationfile manually and run aticonfig again.
aticonfig: parsing the command-line failed.
Tak jsem /xorg.conf upravil ručně
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/X11/xorg.confdle doporučení ve tvém odkazu... :

Podpora xv akcelerovaného videa
Aby bylo možné používat akcelerované video přes xv, je na novějších kartách založených na čipech R500 a R600 (tedy řada X1xxx a řady HDxxxx) potřeba zapnout v souboru xorg.conf podporu !TexturedVideo. Toto docílíte úpravou sekce "device" do stavu

Section "Device"
        Driver    "fglrx"
        Option    "VideoOverlay"    "on"
        Option    "OpenGLOverlay"   "off"
        ...
EndSection

...přidáním dvou červeně zvýrazněných řádků v Section "Device", uložil, zinicializoval jsem nové nastavení
Kód: [Vybrat]
sudo aticonfig --initial -fa původní /xorg.conf :
Kód: [Vybrat]
...
Section "Monitor"
    Identifier    "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier    "Default Screen"
    Monitor        "Configured Monitor"
    Device        "Configured Video Device"
    DefaultDepth    24
EndSection

Section "Module"
    Load    "glx"
EndSection

Section "Device"
    Identifier    "Configured Video Device"
    Driver    "fglrx"
EndSection
vypadá po přepsání takhle:
Kód: [Vybrat]
...
Section "ServerLayout"
    Identifier     "aticonfig Layout"
    Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
    Load  "glx"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
    Option        "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
    Option        "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
    Option        "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
    Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
    Driver      "fglrx"
    BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
    Device     "aticonfig-Device[0]-0"
    Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
    DefaultDepth     24
    SubSection "Display"
        Viewport   0 0
        Depth     24
    EndSubSection
EndSection

Abych nenapínal, tak :

1) Podstatně se mi zrychlilo načítání obrazu, obraz skvěle akceleruje i při 'skákání' v HD filmech, zmizelo "kostičkování", než se obraz poskládal do plynulého obrazu  ;D

2) Vodorovné linky jsou stále přítomny, zvláště při rychlejším pohybu (ve filmech)   :(
Ve VLC playeru stále nereflektuje na "Uložit" při nastavení "Nejvyšší odezva" vyrovnávací paměti. Také mi ani VLC ani MPlayer nereagují na v nich nastavený zákaz šetřiče obrazovky během přehrávání a po nastaveném čase mi šetřič "naběhne".

Jo a Compiz = efekty vzhledu mám vypnuté...


Možná to "linkování" bude verzí ovladače, předchozí svobodný ovladač v "9.04 JJ" mi před upgradem systému v žádném přehrávači nelinkoval...
...i když na druhou stranu možná zase nebyl schopen akcelerace videa.
Tož nevím  :-\


Ještě jsem narazil na anglicky psanou stránku komunity Ubuntu k "Open source ATI driverum", s popisy podrobnějšího nastavení /xorg.conf a nějakými odkazy, viz :
https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver
...ale s mojí mizivou znalostí angličtiny (řeším online-překladačem) a především dané problematiky nastavování grafických karet mi to moc neříká  ???


Každopádně díky moc za tvoji podporu  ;D ;D ;D
...snad se ještě nějaké řešení objeví. Na video se celkem koukat dá, i když to "linkování" a nabíhání spořiče trochu ruší, ale je skvělý, že "kostičkování" úplně zmizelo  :) :D ;D
« Poslední změna: 23 Září 2010, 07:31:20 od vladary »
Ubuntu 9.04 J.J. -> 9.10 Karmic Koala 64-bit
Dell Studio XPS 1640 :  Intel Core 2 Duo P 8600 2,4 Ghz, RAM 4 GB DDR3, HDD 320 GB/7200 ot., graf. ATI Radeon HD 3670  512 MB VRAM, mech. LG  HL-DT-ST DVD±RW GA 10N, Wifi Intel 5100,... + ext. HDD 1 TB WD My Book Home přes eSata

ondraL

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: Zhoršený obraz videa při upgrade na 9.10
« Odpověď #4 kdy: 23 Září 2010, 16:40:39 »
Tak super, že to funguje. Abych pravdu řekl taky sem si nebyl jistý jesli to pude. Byl to jen takový pokus:) Ty linky ale asi nejspíš nebudou nastavením.. Řekl bych, že to je prostě vada toho ovladače při zrovna tomhle spojení s kartou a linuxama..

Jinak spořič mě taky otravuje, tak když koukám na něco delšího, dám si tu práci a v
Systém > Předvolby > Šetřič obrazovky
zruším automatické spouštění;) Ale to asi nejspíš víš, že to de..;D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.