Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Virtualizace a filesystem pro server  (Přečteno 1683 krát)

CIF

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Virtualizace a filesystem pro server
« kdy: 30 Prosince 2012, 21:50:28 »
Ahoj,
chystám se rozchodit několik Ubuntu serverů na jedné fyzické mašině. Stále uvažuji, jestli se o to pokusit přes nějaký hypervisor (Xen Server, VMware ESXi apod.), nebo jestli instalnout jeden Ubuntu server přímo na fyzický stroj, pod kterým by virtuálky chodily např. pod Virtualboxem.
Takže pokud má někdo nějaké doporučení, budu jen rád.
Hlavně jsem se ale chtěl zeptat, jak pořešit data. Aktuálně mám data uložená na HDD na ext3 FS. Pro jeden Ubuntu server to bylo vpoho, ale pro více virtualek moc nevím, co s tím. Vzhledem k tomu, že mám asi 2,5 TB dat, je pro mně docela problém to nějak konvertovat (na jiný FS nebo do virtual HDD), ale kdyby to mělo nějaké výrazné výhody, zvládl bych to.
Potřebuji, aby všechna tato data byla zároveň využitelná ze všech virtuálek, povětšinou asi v read-only módu.

Snažil jsem se ohledně obojího hledat na webu, ale našel jsem dost rozporuplné názory, takže pokud má někdo i vlastní nebo "zapůjčené" zkušenosti, budu jen rád, ale rozhodně přijmu i návrhy bez zkušeností :-)

Díky moc za všechny návrhy

marshall1727

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re:Virtualizace a filesystem pro server
« Odpověď #1 kdy: 01 Ledna 2013, 20:06:34 »
Není to dávno, co jsem se bavil s jedním takovým co pár desítek virtuálů provozuje a říkal, že mu nejméně opruzující na správu přišel Xen, ale on to má nasazené na Centosu.
--
koupil jsem si nový server a ladím ho. proto to zde spamuju. (2xXeon5110; IntelServerBoard S5000PSL; 2x2x1GbECC;4xRaptor150G)

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Virtualizace a filesystem pro server
« Odpověď #2 kdy: 02 Ledna 2013, 11:48:49 »
Není to dávno, co jsem se bavil s jedním takovým co pár desítek virtuálů provozuje a říkal, že mu nejméně opruzující na správu přišel Xen, ale on to má nasazené na Centosu.
JFYI:

na centos/rhel neni xen ale kvm jako hlavni (a jedina podporovana) virtualizacni platforma ..

jinak ja za sebe bych ten xen taky doporucil, pokud chces virtualizovat linux na linuxu ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

marshall1727

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re:Virtualizace a filesystem pro server
« Odpověď #3 kdy: 02 Ledna 2013, 11:58:30 »
aha, to jsem nevěděl. tak hluboce jsme do toho nezabředli.
--
koupil jsem si nový server a ladím ho. proto to zde spamuju. (2xXeon5110; IntelServerBoard S5000PSL; 2x2x1GbECC;4xRaptor150G)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.