Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu Software Center Store.  (Přečteno 1155 krát)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Ubuntu Software Center Store.
« kdy: 21 Března 2011, 15:49:04 »
Jen jsem se chtěl zeptat jestli nákupy budou vázány na hardware nebo to bude třeba jak u společnosti Apple kde mám já s rodinou a nej kamarády jeden společný účet takže pokud si koupím aplikaci já tak ostatní jí mají už zadarmo a navždy.
Rád bych podpořil koupí nějaké té aplikace přes Ubuntu Software Center Store vývojáře, ale osobně s rodinou používáme 7 počítačů a abych musel platit na každý zvlášť by se mi nelíbilo.  :-\
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Software Center Store.
« Odpověď #1 kdy: 21 Března 2011, 17:01:10 »
To záleží na licenci daného programu. Například u Fluenda je to jen pro jeden počítač a dá se předpokládat, že to tak bude u většiny aplikací.

(Tohle jsou placené aplikace a tam si kupuješ prostě jen licenci k používání a ta bývá v drtivé většině případů omezena jen na jeden stroj.)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Ubuntu Software Center Store.
« Odpověď #2 kdy: 21 Března 2011, 17:21:45 »
A jak poznají že jsem si jen nepřeinstaloval nebo nekoupil nový počítač?
Přeci aplikaci platím jen jednou ne?
Co se stane pokud na jiném počítači zvolím v Centru softwaru pro ubuntu možnost SouborPřeinstalovat dříve zakoupené... a vyplním stejnou emailovou adresu a heslo jako při původní koupi softwaru?
Nemůže to někdo zkusit kdo už nakupoval?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Software Center Store.
« Odpověď #3 kdy: 21 Března 2011, 20:00:53 »
Tady nejde o to, jestli to jde nebo nejde, ale o to, co je legální a co ne. Je třeba si řádně prostudovat licenční ujednání a tam se dočteš, jestli je možné danou kopii programu využít na více počítačích. Obvykle to tak není, a třeba u Fluenda (v USC jsou tam od nich nějaké kodeky a přehrávač) to tak není a licence platí jen pro jeden počítač.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Software Center Store.
« Odpověď #4 kdy: 21 Března 2011, 20:12:57 »
Další příklad - World of Goo - hra, která je také v repozitářích a její EULA:

Citace
2D BOY hereby grants to you a non-exclusive license to use a single copy of the object code version of the Game for your personal, non-commercial home entertainment use on one personal computer or other compatible electronic device

Kedrigern

Re: Ubuntu Software Center Store.
« Odpověď #5 kdy: 21 Března 2011, 20:39:55 »
Možná by neuškodil nějaký třeba i trochu rozsáhlejší článek o komerčních službách Ubuntu a jejich propojení. Musím přiznat, že jsem tam zatím zatím nic nekupoval, neb věci, co mě tam zaujaly jsem už koupil předem (a dokonce 2x), či mě odradily (Ubuntu One). Tuto pobídku myslím jako všeobecnou výzvu - kdyby se do toho někomu chtělo, tak by to Ubuntu mohlo pomoci.

Zrovna u toho Worlds of Goo je to divné, neb Humble Bundle India Games se snažily takovéto omezení nedávat. Je to jiná licence, či jsem jí tenkrát o HBIG přehlédl?

RRadek: IMHO stejně povětšinou po koupi dostaneš deb balík, který můžeš překopírovat i na jiný PC (otázka jsou architektury). A považuji za vhodnější koupit program a nainstalovat si ho na 2-3 PC (proti licenci), než si ho nekoupit vůbec. Mimojiné pokud to děláš nekomerčně, tak to téměř nikdo nemůže řešit. Ale to je čistě můj názor, asi kontroverzní. Nerad bych tu na to vyvolal flame.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Software Center Store.
« Odpověď #6 kdy: 21 Března 2011, 21:01:44 »
Možná by neuškodil nějaký třeba i trochu rozsáhlejší článek o komerčních službách Ubuntu a jejich propojení. Musím přiznat, že jsem tam zatím zatím nic nekupoval, neb věci, co mě tam zaujaly jsem už koupil předem (a dokonce 2x), či mě odradily (Ubuntu One). Tuto pobídku myslím jako všeobecnou výzvu - kdyby se do toho někomu chtělo, tak by to Ubuntu mohlo pomoci.

Něco jsem psal k nakupování v Centru -- http://wiki.ubuntu.cz/Centrum%20softwaru%20pro%20Ubuntu/Placen%C3%BD%20software - ale je to jen pár řádek a screenshoty...

Zrovna u toho Worlds of Goo je to divné, neb Humble Bundle India Games se snažily takovéto omezení nedávat. Je to jiná licence, či jsem jí tenkrát o HBIG přehlédl?

Já jsem v Humble 2 nakupoval a teď jsem si WoG znovu stáhnul, protože jsem ho nainstalovaný neměl, takže licence je přímo z instalačního balíku staženého přes Humble.

-----------------

Jinak k licencím: Nemusí se nám to líbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Jednou ta licence je a prostě se musí dodržovat. Co si bude dělat kdokoli doma, to je celkem jeho problém, ale tady na fóru už o nějakém porušování licence nechci slyšet (číst) ani slovo. Jasné?
« Poslední změna: 21 Března 2011, 21:04:08 od Vojtěch Trefný »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Ubuntu Software Center Store.
« Odpověď #7 kdy: 22 Března 2011, 10:03:49 »
Prostě se mi líbí myšlenka Store obchodu kde mám zaregistrovanou kreditku a nakupuji a o všechno se stará jedna služba a ne abych poskytoval kreditku kde komu na potkání. Pokud to bude funkční tak věřím že to přiláká velké firmy k vývoji aplikací i pro nás.
Doufám že Ubuntu Store bude mít alespoň stejné podmínky jako připravovaný Windows Store. Cituji....
Citace
Nejzajímavější na obchodu je však provázanost s ID uživatele. Mělo by to být podobné jako v App Storu Applu, kde je jednou zaplacená aplikace zkrátka vaše. Když reinstalujete počítač nebo si koupíte nový, nebo aplikaci na čas odinstalujete, tak pokud už bude jednou zaplacena, vždy si její nejnovější verzi můžete zdarma stáhnout z Windows Store a znovu instalovat.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Software Center Store.
« Odpověď #8 kdy: 22 Března 2011, 10:22:57 »
On Canonical v podstatě nijak neřeší nějaké podmínky. Ty jsou na straně výrobce daného softwaru, ten má nějakou licenci a ta platí. To Canonical/Ubuntu neřeší. U USC jde jen o to, že to nakoupíš snadno a na jednom místě. Asi to do budoucna bude chtít řešit, ale teď je to prostě jen "přeprodávací" obchod...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.