Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s RAM [vyřešeno]  (Přečteno 1985 krát)

IceMan.Ubuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Problém s RAM [vyřešeno]
« kdy: 14 Ledna 2019, 07:54:01 »
Zdravím všechny.

Tak jsem zhruba před 2 měsíci nainstaloval Ubuntu 18.04 LTS a teprve teď jsem si všiml v Nastavení - Podrobnosti - O systému a ve Sledování systému, že mi to ukazuje jen 8GB RAM, přitom ve svém PC mám fyzicky 16GB RAM (2x8GB). V BIOSu mi to ukazuje správně 16GB RAM. Rád bych věděl, v čem je problém a jak to případně napravit, protože přijít jen tak o polovinu kapacity RAM je dost vopruz.

Vše mám plně aktualizované. Při poslední aktualizaci zhruba před týdnem se mi instalovalo cosi s názvem initramfs, tak jestli tam nebude zakopaný pes.

Od února až do května 2018 mi jen tak z ničeho nic přestal fungovat zvuk v U16.04LTS a U18.04LTS, takže jsem musel přejít na U14.04LTS a teprve před cca 2 měsíci jsem nainstaloval znovu U18.04LTS a zvuk už šlapal v pohodě. Na zdejším foru mi to bylo zdůvodněno tak, že zřejmě byl v ovladači zvuku pro moji zvukovou kartu nějaký BUG a ten byl později odhalen a odstraněn.

Tak jestli nebude teď zase nějaký BUG v rozpoznávání kapacity RAM. V předchozích verzích Ubuntu problém s rozpoznáním RAM nebyl, ukazovalo mi to správně 16GB, až teď v U18.04LTS mi to ukazuje jen 8GB RAM.

Nevím, prosím poraďte. Děkuji.
« Poslední změna: 02 Února 2019, 16:32:51 od Petr Merlin Vaněček »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Problém s RAM
« Odpověď #1 kdy: 14 Ledna 2019, 08:05:08 »
Relevatní informace o tom, kolik paměti je v systému a jak je využívaná najdeš při zadání příkazu
Kód: [Vybrat]
cat /proc/meminfo
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

IceMan.Ubuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
(Problém s RAM) - (VYŘEŠEN)
« Odpověď #2 kdy: 02 Února 2019, 09:01:04 »
Zhruba týden před tím, než jsem zde vytvořil toto téma (Problém s RAM), jsem zjistil, že mi z PC za běhu jde zápach jako když se pálí železo. Dost mě to vyděsilo, tak jsem otevřel bednu a zjistil, že PC je uvnitř totálně zanešené prachem. Nic podobného jsem nikdy před tím neviděl.

- Zápach šel ze ZDROJE.

- PC jsem důkladně vyčistil od prachu rohovým štětcem, prachovkou a vysavačem
- zavřel jsem bednu a spustil PC.
- zápach z PC již nešel, takže se zřejmě někde jen pálil prach
- po pár dnech jsem si všiml, že mi OS ukazuje jen 8GB RAM místo 16GB, které mám fyzicky v PC.
- napadlo mě, že jsem při tom čištění PC od prachu mohl nějak hnout s jedním modulem RAM a proto ho to nenajde, tak jsem znovu otevřel bednu a:

- zjistil jsem, že oba moduly RAM jsou usazené ve slotu tak, jak mají být
- oba moduly jsem tedy vyndal ze slotu, důkladně jsem profoukl a očistil moduly i sloty od prachu a moduly znovu zasunul do slotů.
- zavřel jsem bednu a spustil PC a ejhle, OS ukazuje správně, že v PC je 16GB RAM

- takže problém s RAM vyřešen
« Poslední změna: 02 Února 2019, 09:10:44 od IceMan.Ubuntu »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.