Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: problem s ATI/AMD  (Přečteno 1178 krát)

jakewh

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 59
problem s ATI/AMD
« kdy: 24 Ledna 2014, 12:27:01 »
Zdraví. Mám prosbu. Naistaloval jsem s Ubuntu 13.10 64 bit a pak ovladač na grafiku a to byla asi hloupost. Po restartu naběhne obrazovka na přihlášení ale v v divném roztáhlém rozlišení. Po přihlášení vidím jen tapetu a nic. Zkoušel jsem spustit v nouzovém grafickém režimu a pos..l jsem to asi ještě víc. Teď už se ukáže jen konzole :(

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:problem s ATI/AMD
« Odpověď #1 kdy: 24 Ledna 2014, 12:44:23 »
A co tak napsat jaký ovladač a na jakou grafiku jsi instaloval? Pak je pomoc jednoduchá > spustit Ubuntu > po startu stisknout shift, aby se zobrazila nabídka GRUBu, vybrat > Další možnosti Ubuntu > tam vybrat > Recovery mode > vybrat režim ROOT a tam zadat příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove *** místo hvězdiček název balíku a pak jen
Kód: [Vybrat]
sudo reboot a je to. Pak ti pojede Ubuntu se svobodným ovladačem, který je v jádru.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jakewh

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 59
Re:problem s ATI/AMD
« Odpověď #2 kdy: 24 Ledna 2014, 12:52:33 »
To už si právě nepamatuju. Dá se to nějak zjistit?
A asi bude potřeba doinstalovat zpětně ten původní ne?

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re:problem s ATI/AMD
« Odpověď #3 kdy: 28 Ledna 2014, 13:32:47 »
Postup "odinstalace" je popsán tady - doporučuje se reinstall původního svobodného ovladače, viz Wiki: Grafické karty ATI - Odebrání ovladače.

Funkčnost ovladače na AMD karty závisí hodně od stáří karty, resp. od konkrétního modelu. Já jsem o víkendu testoval výkon HD7850 na galium (radeon) a 3 verzích fglrx, přičemž na galiu prakticky nejelo 3D, s jednou verzí fglrx vůbec nenajely xka a dvě šly v pohodě, byť s různým 3D výkonem.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.