Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?  (Přečteno 9448 krát)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« kdy: 26 Září 2007, 01:31:35 »
K velkému písmenu na začátku Ubuntu - je to asi správně, ne? (název distra) Na druhou stranu často je vídáno s malým (a nejen v logu :) )No a navíc mi Ubuntu samo sebe podtrhává ať už s u či U :( Nemohl by být standartně slovník obohacen o pár výrazů (linux, ubuntu, gimp, openoffice, ...)?

No a pak k problému tykání či vykání - nedávno jsem od kamaráda schytal, jak je hrozný, že si tady vykáme - že jsme přece komunita. Jediný, co jsem mu na to zvládnul odpovědět, že se přece neznáme... Jak vidíte problém tykání/vykání vy (/vidíš ty)? Následně mě napadl ještě jeden argument - že pro nově příchozí je fórum spíš něco jako technická podpora než komunita (takže členové nechť si tykají, návštěvníkům vykat :D ) Čím to je, že vykáme?
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #1 kdy: 26 Září 2007, 07:09:43 »
Podle mého názoru je úplně fuk, jestli někdo vyká, nebo ne... (teda, nevím jak starším lidem tady z fóra :) ) ... já třeba jednu větu tykám, druhou vykám... Prostě co mi přijde pod prsty, to napíšu a moc to neřeším... Zatím mě za to ještě nikdo nezabil, tak uvidíme ;)
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

rejca

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 78
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #2 kdy: 26 Září 2007, 07:38:31 »
Na internetu se pohybuji od roku 1995 - nějak se samo vyvinulo, že tykám, kde můžu - vykám jen tehdy, když si od někoho chci úmyslně podržet odstup (kritická reakce atd.)

Internet je hold takový anonymně tykací :).

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #3 kdy: 26 Září 2007, 08:00:32 »
Ja kazdemu tykam a som rad, ked aj mne sa tyka. Na tom neni nic urazajuce - clovek moze byt neslusny aj ked vyka (viz PT - ten kazdemu vykal a pri tom urazal, nasieral spustu ludi...). Okrem toho mi tykanie pripada take akesi ludskejsie. Taktiez Ty k...t, znie urcite lepsie ako Vy k...t :)
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

charon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #4 kdy: 26 Září 2007, 10:47:25 »
Prikláňam sa k tykaniu.Ľudia s rovnakými záujmami je jedno akými by si mali tykať.Na veku nezáleží.Poznám to zo športových,vodáckych aj z turistických akcií a nikto sa nad tým ani nepozastavil.Je to také ,povedal by som,družnejšie.Čo sa týka urážok tak súhlasím s hasem.
Laptop:  HP510   Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Laptop:  Asus EeePC  Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Desktop: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx  LTS

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #5 kdy: 26 Září 2007, 10:51:35 »
Když jsem sem před časem přišel, nevěděl jsem, s kým mám tu čest a tak jsem všem začal vykat „by default“ – už jen proto, že kdybych tu třeba odpovídal šedesátiletému pánovi na jeho první nesmělý dotaz „no hele, to si musíš poštelovat tak a tak“, mohlo by se jej to třeba dotknout, co já vím. Lidi jsou různí. Někdy vykání bohužel může působit nadřazeně („Pane XXX, vy se asi domníváte, že...“), ale to doufám snad není můj případ.

Tykám těm, kteří si o to vysloveně řeknou (třeba v patičce), nebo mi rovnou tykají (což mi rozhodně nijak nevadí). (Kde mi to vadí, je třeba v potravinách u Vietnamců, kde jim lidi schválně s chutí tykají. No hlavně že jim je věčně otevřená večerka dobrá. Si snad myslí, že to prodávající nepozná? Buranství, fuj.)

Vůbec mi přijde, že nám čeština s tím vykáním a tykáním pěkně komplikuje život, zvláště když se obě formy dají lehce zneužít k urážce.

Asi se na to vybodnu a naučím se tu tykat všem. :)

Pavelp

  • Host
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #6 kdy: 26 Září 2007, 11:13:55 »
Prosim nebudte jako EU, t.j. nesnazte se na vsechno udelta predpis. Pro mne zamne, kdyz mi nekdo bude onikat, je mi to shuma fuk. Sam pouzivam vykani, pisu tak vsude a vsem bez vyjimky. Je to moje uchylka a je mi jedno, jestli je na druhem konci dratu "pubescent" nebo starec nad hrobem.
A od doby, co tu neni PT, pisu si uz s klidnym svedomim i bezdia jako za davnych dob ...

A pro toho kamarada, co kritizoval nase vykani je jeste jedna alternativa, vysvetlit mu, ze jsou tu drni, ktere k tykani nikdo nedonuti.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #7 kdy: 26 Září 2007, 12:50:56 »
Citace: Pavelp
Prosim nebudte jako EU, t.j. nesnazte se na vsechno udelta predpis. Pro mne zamne, kdyz mi nekdo bude onikat, je mi to shuma fuk. Sam pouzivam vykani, pisu tak vsude a vsem bez vyjimky. Je to moje uchylka a je mi jedno, jestli je na druhem konci dratu "pubescent" nebo starec nad hrobem.
A od doby, co tu neni PT, pisu si uz s klidnym svedomim i bezdia jako za davnych dob ...

A pro toho kamarada, co kritizoval nase vykani je jeste jedna alternativa, vysvetlit mu, ze jsou tu drni, ktere k tykani
 nikdo nedonuti.
:D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

anicka

  • Host
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #8 kdy: 26 Září 2007, 13:53:03 »
Nejsem teda češtinář, ale myslím si, že když jde o název aplikace nebo distribuce, měl by být s velkým písmem (Linux, Ubuntu, Gimp, atd.). Něco jiného jsou grafické návrhy plakátů nebo oficiální reklamní materiály (tam se na velká písmena tak dbát nemusí - typografické konvence). A v terminálu při zadávání příkazů rovněž ne :-) ... což platí i o přídavných jménech (linuxový, ubuntový, gimpí, atd.).

Vykat nebo tykat? Takhle: pokud jde o mne, tak všem vykám protože je to slušné, mimo případy kdy konkrétní uživatelé výslovně preferují tykání anebo si s nimi již tykám. A doufám, že to někdo nevnímá jako nějakou pýchu nebo namyšlenost. Proti tykání samozřejmě nic nemám.

Pro ty, kdo si rádi tykají, by bylo snadné napsat si do podpisu: --- prosím tykat --- (nebo něco podobného) bylo by pak snazší hned vědět co preferují :-) ...  někteří uživatelé fóra už tak učinili :-D ...
« Poslední změna: 15 Října 2007, 14:04:07 od Anna Taliánová »

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #9 kdy: 26 Září 2007, 14:00:00 »
Viz Pavelp

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #10 kdy: 26 Září 2007, 14:23:30 »
Já "by default" tykám, neboť mám za to - stejně jako charon - že lidé stejného zájmu si obvykle tykají (rybáři, vodáci, cyklisti, studenti VŠ, vojáci ZVS :) ) i když se moc neznají.

Osobně vykám na netu pouze výjmečně - buď v reakci na vykání, nebo k vyjádření dosti značného odstupu, až ironie :) Jestli mi někdo tyká nebo vyká neřeším.

Velká a malá písmena v internetové komunikaci také až tak neřeším, ale přikláněl bych se k malému l v linux a velkému U v Ubuntu :). Linux už je v podstatě obecný pojem, zahrnující stovky distribucí (já vím, oficiálně je to jen jádro, ale o jazyku rozhoduje spíš obecné povědomí jeho uživatelů, a ti to vidí spíše takto). Ubuntu je přece jenom jedna konkrétní distribuce, která se tak jmenuje :)

Nemusím ale termín "linuxy" (např. "tak mám na počítači ty linuxy, ňáký buntu"), který se občas objevuje, naštěstí spíše mimo toto fórum. Ale to už je trochu OT.

Pavel Půlpán

Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #11 kdy: 26 Září 2007, 14:45:34 »
Posledni dobou vykam akorat RH. :D Asi mam k nemu desnej respekt! :D

Nemo7

  • Host
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #12 kdy: 26 Září 2007, 15:23:32 »
Začínám vždycky radši s vykáním, připadá mi to také na začátek slušnější. Proti tykání celkem nic nemám, jenom bych si tykal nerad  s člověkem podobného ražení jako už tolikrát zde zmiňovaný RH. :-)

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #13 kdy: 26 Září 2007, 16:26:38 »
Já osobně automaticky vykám, jsem na to zvyklý i v běžném životě, takže mi to nepřijde nic proti ničemu.(Inu my konzervativní slušňáci ;) )  Ale pokud druhá strana navrhne tykání, nemám nic proti tomu.

Mám pocit, že jsme v tomto ohledu poměrně unikátní fórum na českém internetu a nepovažuji to za nic, za co bychom se měli stydět.
Navíc, tykání zde není považováno za prohřešek a každý o komunikaci s ostatními rozhoduje sám. Takže každému podle jeho gusta :)
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #14 kdy: 26 Září 2007, 17:57:38 »
Ja obcas tykam, obcas vykam, spis se snazim vykat. Kdyz tak premyslim proc... Podle me to neni ani tak o tom zname/nezname se nebo neosobni/osobni pristup (mluvim ted za sebe tady na foru, jinak souhlasim se snad vsemi nazory, co tu dnes padly). V neinternetovem zivote kuprikladu taky tykam lidem, ktere neznam, nebo naopak vykam lidem, ktere znam velmi dobre. Spis mi prijde, ze tim vyjadrim respekt/uctu k cloveku, se kterym komunikuju, at je to kdokoli.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #15 kdy: 26 Září 2007, 18:57:56 »
ja taky tykam ale prosim jinak mne nevykejte :D
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Martin - ViPEr*CZ*

Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #16 kdy: 26 Září 2007, 20:22:47 »
Taktéž Vykám pokud dotyčného vůbec neznám.... a u velkým ... Ubuntu je velký projekt ne :D
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #17 kdy: 26 Září 2007, 20:48:25 »
Ja bych se priklanel spise k tomu tykani precejenom je mi teprve 14 let a kdyz mi nekdo vyka tak se citim tak divne (starsi) :-D
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Re: Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #18 kdy: 29 Září 2007, 22:06:33 »
No, teď, když se díky přechodu na nové fórum najednou všichni známe plnými jmény, si snad můžem tykat všichni, co ty na to, ty stará vojno?!  ;D

Honza N. (aka dratenik)

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Re: Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #19 kdy: 29 Září 2007, 23:18:13 »
Kubýk je tu dycinky pro vás ;)
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #20 kdy: 01 Října 2007, 20:09:02 »
Takže budu spokojeně dál vykat, prostě mi to přijde normální 8) A k reakcím "nebuďte jako EU" - to taky nechci! Zajímal mě názor, a průzkum mínění je zavádění pravidel na hony vzdálený...
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Re: Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #21 kdy: 01 Října 2007, 22:16:52 »
A co onikat? :D
これはなんですか。 Ubuntu です。

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Re: Ubuntu/ubuntu? Tykat nebo vykat?
« Odpověď #22 kdy: 01 Října 2007, 22:48:04 »
Kubýk je tu dycinky pro vás ;)
... to asi pro dámy 8)... a Kubík pro nás ostatní ;D


.. tykat (34)... nebo si budeme říkat pane inženýre PhD, paní magistro...  ;D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.