Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie  (Přečteno 8802 krát)

Morbidity

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Dobrý den,
mám novou baterii do notebooku Ace Extensa 5620 a z nějakého důvodu se mi neukazuje hlášení o vypnutí počítače, ale 10min před úplým vybití se notebook natvrdo vypne. Doufám že ji nebudu podruhé odesílat na reklamaci.  >:( Používám Ubuntu 12.04.

Předěm díky za radu co s tím.

Rover623

Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #1 kdy: 23 Května 2012, 21:02:43 »
Mrkni do správce napájení, co má systém udělat když je baterka vybitá

Morbidity

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #2 kdy: 23 Května 2012, 21:09:31 »
Mám ho nastavený viz příloha. Já se obávám že je to špatně vyřízená reklamace, ale radši bych byl, aby jsem měl jen něco špatně nastaveného. Nastavení "Když je napájení kriticky nízký" nejde přepnout na "Uspat na disk"

[příloha smazaná administrátorem]

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #3 kdy: 23 Května 2012, 21:36:40 »
U ubuntu 12.04 se ta moznost uspani na disk musi aktivovat. Myslel jsem ze je to bug ale je to pry vlastnost. Nekde zde na foru je odkaz na reseni. Zitra ti to najdu. Ted pisu totiz z telefonu. Ale abych se priznal nechapu proc to takhle nastavili (nutnost aktivace). Dle mne je to spise bug.
Edit: tak je to zde: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=62892.msg447593#msg447593
« Poslední změna: 23 Května 2012, 21:38:26 od Dandim »
OS: Fedora 25

Rover623

Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #4 kdy: 23 Května 2012, 22:11:09 »
Hibernace od 12.04 je k dispozici pouze na certifikovaném HW, vývojáři argumentují tím, že to dost často nefungovalo a systém se probudil do stavu jako při běžném zapnutí. Jak je popsáno v postu výše, lze to zapnout.

Bohužel se obávám, že pokud baterie ukazuje ještě 10 minut a poté to bez varování chcípne, je buď chyba v baterii nebo notebook špatně vypočítává stav baterie. Něco podobného mi kdysi dělala baterie (neoriginál) na Toshibě, po úplném nabití občas notebook tvrdil, že do vybití zbývá jen 5 minut a vypnul se, tehdy jsem myslel, že je to chyba OS. Bylo docela překvapení když jsem jednou nahlédl do BIOSu a tam byl stav baterie stejný jako v systému (baterie 98%-5 minut do vybití)

Morbidity

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #5 kdy: 28 Května 2012, 12:17:08 »
Takže pánové děkuji. Problém je vyřešený a i uspání na disk funguje perfektně. Stačilo pouze povolit uspávání a hotovo. Díky 8)

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #6 kdy: 28 Května 2012, 13:16:23 »
mozna by stacilo tu baterku zkalibrovat .. melo by to jit v biosu a nebo (pokud se nemylim) z userpace pomoci prislusne aplikace
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Morbidity

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #7 kdy: 14 Června 2012, 01:23:56 »
Opět po nějaké době zdravím. Vše bylo nějakou dobu v pořádku, ale před týdnem z ničeho nic notebook nový akumulátor nevidí. Tedy v horní liště je objevuje nápis "(není k dispozici)" a pokud jí notebook vidí, tak má kapacitu těsně nad nulou. Do BIOSu jsem koukal, ale žádnou kalibraci baterie tam nenacházím. Tedy se obracím pro radu někoho znalého. Dříve jsem to nikdy nedělal. (tu kalibraci :) )

Morbidity

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #8 kdy: 19 Června 2012, 14:15:58 »
Takže jak jsem zjistil, tak v BIOSu opravdu možnost kalibrece nemám a na CD s ovladači pro windows také ne. Na webu, ani v centru sofware žádný program na kalibraci stále nenacházím a jdu jim tedy baterii podruhé reklamovat.

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #9 kdy: 06 Září 2012, 09:26:13 »
Pánové, už hledám hodně dlouho řešení svého problému.
Mám ntb Philips freevent X5SCZ (tedy to je na něm napsané, nicméně správně se má jmenovat Averatec 2200), který je hodně zajímavý.
Provozoval jsem na něm léta XP a dobře, nicméně Ubuntu je Ubuntu, takže nyní mám verzi 12.04 v posledné aktualizaci.
Vyměnil jsem baterii za novou 7200mAh a tak ntb vydrží i 6,5hod.
Ale problém který mám je, že měřič napájení ukazuje chvílemi nesmysly, nejlépe ukáže že baterie má 1% (a následně se ntb vypne) = po opětovném zapnutí tam je co má být např. 90%, než se baterie vybije na 10% tak toto se děje náhodně kdykoliv. Je to velmi nepříjemné.
Někdy se ukáže že to má 3% a po třeba minutě se objeví správná hodnota.
BIOS je správný nový. Zkoušel jsem veškeré návody a nastavení, co jsem našel na webu a nic nepomohlo.
Jo ještě jedna maličkost, díky tomu co to je za HW musí být v grup zadaná hodnota "reserve=0xFFB00000,0x100000 jinak se vůbec nenastartuje Ubuntu.
Nejsem tak dobrý hw (živím se opravami MS produktů :-D )  takže netuším co to dělá.

Poradí mi někdo ? když tak prosím i emailem.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

beer

  • Host
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #10 kdy: 06 Září 2012, 09:39:02 »
mozna by stacilo tu baterku zkalibrovat .. melo by to jit v biosu a nebo (pokud se nemylim) z userpace pomoci prislusne aplikace

Tato možnost v biosu uvedeného notebooku není. Mám přesně ten samý. Zatím jsem neměl v ruce notebook, kde bych si podobné feature všiml.

UbuntuManiakCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
  • Ubuntu ? tak to znám :D
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #11 kdy: 11 Září 2012, 19:58:00 »
Jak ta máš napsané na obrázku vypnout tak to změn na USPAT na DISK

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #12 kdy: 14 Listopadu 2012, 16:32:30 »
Jak ta máš napsané na obrázku vypnout tak to změn na USPAT na DISK

To můj problém nevyřeší. Když to uspí na disk pak to uspí a již se to nevzbudí, musí se resetovat systém.

Lze nějak vypnou vůbec to vypínání ?? - dát nějak volbu nědělat NIC ??
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

beer

  • Host
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #13 kdy: 14 Listopadu 2012, 16:46:32 »
Citace: pocitacovazachranka link=topic=63168.msg466877
Lze nějak vypnou vůbec to vypínání ?? - dát nějak volbu nědělat NIC ??
Dneska zrovna jsem to tady někde viděl, nějaký návod přes gconf editor.

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Tvrdé vypínání notebooku bez varování o velmi nízkém stavu baterie
« Odpověď #14 kdy: 14 Listopadu 2012, 16:48:03 »
Citace: pocitacovazachranka link=topic=63168.msg466877#msg466877
Lze nějak vypnou vůbec to vypínání ?? - dát nějak volbu nědělat NIC ??
[/quote
Dneska zrovna jsem to tady někde viděl, nějaký návod přes gconf editor.

jo to bylo mě poraděno, ale nefunguje to.
Navíc to sakra nemůžu najít, po aktualizaci gconf-editor funguje trochu jinak....

--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.