Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7[vyřešeno]  (Přečteno 1781 krát)

gb

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7[vyřešeno]
« kdy: 17 Března 2013, 19:37:53 »
Dobrý den,
prošel jsem zdejší příspěvky k tomuto tématu, a i některé v AJ, ale moc moudrý z toho nejsem.
Zkusil jsem popsaný postup z nautilu dát nad adresářem sdílení souboru. To si vyžádalo nějakou instalaci asi Samby. Po té jsem zkoušel sdílet adresáře.
Jediný úspěch byl sdílený adresář z home/já/obrázky a to jen s zaškrtnutým účet hosta. Pokud jsem to nezaškrtnul tak to nešlo. Zeptalo se to jméno a heslo, ale po zadání to napsalo chybnou autentizaci.
Stejně tak se mi nedaří nasdílet adresář z mountovaného oddílu. Nastavím to,afe v w7 se to neobjeví.
Stejně tak je zajímavé, že pokud se pokusím připojit k těm adresářům z nautilu přes síť --> procházet  --> mojePc --> adr, tak se též zeptá na jméno a heslo, ale nelze autentizovat.
Našel jsem několik návodů. Jedny tvrdí, že stačí dát to sdílení, na vyžádání nainstalovat balíky a po restartu vše frčí. Jiný návody pracují s konfigem samby přidávají uživatele atd. Chtěl by co nejjednodušší cestou to rozchodit.
Dále jsem nikde nenašel tu konfiguraci těch mých nasdílených adresářů. Po restartu totiž v tom okně pro sdílení nic není, jako by to nebylo nasdílený. A tak to nemůžu ani zrušit.  Přijde mi to jako by to fungovalo tak na půl.
Děkuji za jakékoli pošťouchnutí jak dále.
Děkuji GB.
« Poslední změna: 19 Března 2013, 08:17:29 od gb »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6034
Re:Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7
« Odpověď #1 kdy: 17 Března 2013, 19:54:21 »
Na Windows se musíte přihlašovat existujícím účtem ve Windows. Jaké práva tam vyžadujete? Pro všechny nebo jednoho uživatele?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7
« Odpověď #2 kdy: 17 Března 2013, 20:12:34 »
Do terminálu...
Kód: [Vybrat]
sudo smbpasswd -a TveUzivatelskeJmenoVubuntutřikrát za sebou stejné tvé uživatelské heslo...

Ještě restartovat sambu nebo celý počítač.
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/samba restart
pak už ti bude fungovat přihlašování jménem a heslem do sdílených složek. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7
« Odpověď #3 kdy: 17 Března 2013, 20:20:23 »
mne pomohlo totohttp://wiki.ubuntu.cz/samba
Funguje mi na ubuntu; kubuntu; winxp; win7 samozrejme meno/heslo
V domácej sieti za routerom neviem či je potrebné heslo, to určite doplní niekto skúsenejší (nejak sambashares z vonkajších pc nieje vidieť)
Ak chceš bez hesla daj povoliť prístup každému a ak chceš trochu bezpečia tak nechaj zložky neviditeľné, ten kto nevie ako sa volajú sa k nim nedostane  ??? (možno? tiež niekto doplní)

Do terminálu...
Ještě restartovat sambu nebo celý počítač...
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/samba restart

 mne funguje len
Kód: [Vybrat]
sudo service smbd restart && sudo service nmbd restart
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/samba restart
[sudo] password for me:
sudo: /etc/init.d/samba: command not found

ešte som mal skúsenosť, že je potrebné pri zmene smb.conf zastaviť  smbd aj nmbd a po zmene zas naštartovať
edit: tiež mi nautilus neukazuje šípky zdieľania ← na zdieľanej zložke(dal som ich zdieľať cez system-config-samba)
« Poslední změna: 17 Března 2013, 20:50:58 od Dano V »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

gb

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
Re:Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7
« Odpověď #4 kdy: 18 Března 2013, 07:51:04 »
Na Windows se musíte přihlašovat existujícím účtem ve Windows. Jaké práva tam vyžadujete? Pro všechny nebo jednoho uživatele?
Nevím jestli si rozumíme. Chci sdílet adresáře z Liunuxu v sití a číst je z W7. To co popisujete mi připaddá jako sdílení adresářů z W7. Nicméně když už o tom hovoříme. Mám tam taky poměrně pěkný zákys.
Situace:
Mám na W7 nasdílený adresář.
V Ubuntu rozjedu procházet síť.
Objeví se mi 3 ikony. PC Ubuntu, PC W7 a workgroup.
Když kliknu na PC s W7 tak se dostanu i dod sdíleného adr.
Pokud kliknu na workgroup a pak na PC W7-->chce jméno a heslo. Zkusím existující(můj účet na W7), ale neprojde to. :-/
Prozatím neřeším bo ta první možnost nějak funguje, nicméně kdyby to někdo vysvětlil, nezlobil bych se. ;)

gb

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
Re:Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7
« Odpověď #5 kdy: 18 Března 2013, 08:04:32 »
Do terminálu...
Kód: [Vybrat]
sudo smbpasswd -a TveUzivatelskeJmenoVubuntutřikrát za sebou stejné tvé uživatelské heslo...

Ještě restartovat sambu nebo celý počítač.
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/samba restart
pak už ti bude fungovat přihlašování jménem a heslem do sdílených složek. ;)
Dobrá, smířím se s tím, že ten řekněme intuitivní postup, jen z nautilu nestačí. Pak ještě pár dotazů.
1) nevíte kde je zapsáno, to sdílení těch složek co jsem naklikal přes nautilus. Chtěl bych je zrušit, bo to byly jen pokusy
tak už jsem to našel je to v /var/lib/samba/usershares, -->další dotaz mohu to odtamtud bez obav smazat, pokud to sdílení adresáře chci zrušit,

tak to vypadá ,že to půjde, navíc existuje net usershare delete :-) bod 1 můžeme vypustit, nechám jen pro další hledače

2) proč mi nešlo sdílet ten adresář mimo home. Konrétně šlo o /mnt/linux-data(mountovaný ve fstab při startu)/video. Práva jsem dal tomu poslednímu(video) všechny a jsem vlastníkem.

3) ještě jeden dotaz, při konfiguraci domácího routeru jsem zadal do políčka název domény něco ve smyslu NaseSitDom. Muze to způsobovat obecně problémy se sítí a mám tam nastavit ono profláknuté WORKGROUP, nebo je to jen kosmetická záležitost?
« Poslední změna: 18 Března 2013, 09:09:01 od gb »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6034
Re:Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7
« Odpověď #6 kdy: 18 Března 2013, 08:42:45 »
Na Windows se musíte přihlašovat existujícím účtem ve Windows. Jaké práva tam vyžadujete? Pro všechny nebo jednoho uživatele?
Nevím jestli si rozumíme. Chci sdílet adresáře z Liunuxu v sití a číst je z W7. To co popisujete mi připaddá jako sdílení adresářů z W7. Nicméně když už o tom hovoříme. Mám tam taky poměrně pěkný zákys.
Situace:
Mám na W7 nasdílený adresář.
V Ubuntu rozjedu procházet síť.
Objeví se mi 3 ikony. PC Ubuntu, PC W7 a workgroup.
Když kliknu na PC s W7 tak se dostanu i dod sdíleného adr.
Pokud kliknu na workgroup a pak na PC W7-->chce jméno a heslo. Zkusím existující(můj účet na W7), ale neprojde to. :-/
Prozatím neřeším bo ta první možnost nějak funguje, nicméně kdyby to někdo vysvětlil, nezlobil bych se. ;)
Tak to potom jo. No tak si v Ovládacích panelech mrkni na Sítě atd... nevím jak se to přesně jmenuje... tam je vše a ještě víc se sdílením roztahané do mnoha oken-mor.

Nebo prostě jen klikni na tu složku pravým-vlastnosti a tam by to mělo být vidět, že ji sdílíš.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7
« Odpověď #7 kdy: 18 Března 2013, 13:51:14 »
2) proč mi nešlo sdílet ten adresář mimo home. Konrétně šlo o /mnt/linux-data(mountovaný ve fstab při startu)/video. Práva jsem dal tomu poslednímu(video) všechny a jsem vlastníkem.

Musíš také povolit celou cestu od kořene... Je sice hezké že mi dáš klíče od auta ale k čemu mi to je když se nedostanu do garáže. ;)
Pokud holduješ grafickému nastavování práv tak jednoduše příkazem...
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

gb

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
Re:Sdílení souborůs Ubutnu 12.04 a W7
« Odpověď #8 kdy: 19 Března 2013, 08:17:02 »
Nuže chtěl bych poděkovat všem zúčastněným. Pro úplnost uvedu rozhřešení.
  • zásadní problém 1 bylo nepřidání uživatele do samby tedy
Kód: [Vybrat]
sudo smbpasswd -a TveUzivatelskeJmenoVubuntu
  • další můj problém byl divný adresář, jmenoval se iva_video, ale musel být nějaký poškozený, či co. Pokud jsem ho dal nasdílet tak to v /var/lib/samba/usershares vytvořilo soubor, který sice měl délku 156 ale v editoru vi byl prázdný. Stejně tak na příkaz net usershare delete to psalo něco ve smyslu, že ten soubor neexistuje. Hlásilo to chybu i při příkazu net usershare list Stejně tak příkaz vi iva_video otevřel nový soubor. Otevřít se ho podařilo jen příkazem vi i*. Tak jsem se postupně prohrabal až k původnímu adresáři, který jsem chtěl sdílet. Zjistil jsem že se na přkazy např. cd iva_video taky tváří jako by neexistoval. Tak jsem ho zkusil přejmenovat na ivideo a voila, vše začalo fungovat.
  • Citace
    Musíš také povolit celou cestu od kořene... Je sice hezké že mi dáš klíče od auta ale k čemu mi to je když se nedostanu do garáže. ;)
    co se týká práv po celé cestě, tak musím říct, že to mě hodně překvapilo, principiálně mi přijde uhozený abych kvůli právům pro zápis v 5 úrovni musel nastavit práva pro zápis od 5 úrovně až k rootu. Popravdě řečeno, to ještě zkusím protestovat. Analogicky k poradě bych to řekl asi takhle. Podle by mělo stačit nechat volný průjezd, není třeba umožňovat řidiči manipulovat s bránou od pozemku popř garáží. Tedy si myslím by mělo stačit nechat nadřazené adresáře nastaveny na čtení pro ostatní
No a protože jsem cestou narazil na své i jiné dotazy i odpovědi, tak je zde uvedu:
Každý adresář, který uživatel v nautilu označí jako sdílený se objeví v podobě souboru stejného jména v adresáři var/lib/samba/usershares. Má práva uživatele, který ho "vytvořil" a je tedy předpoklad jeho možné editace.
Obecně pro práci s těmito soubory slouží sada příkazů.
net usershare add
net usershare delete
net usershare info
net usershare list

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.