Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Wayland a pohled na něj...  (Přečteno 4522 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1770
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Wayland a pohled na něj...
« kdy: 25 Září 2023, 16:52:45 »
Chtěl jsem si nějak "live" vyzkoušet Wayland a našel jsem mimo jiné toto.

Dobrou chuť.

Doufám, že nikomu nerupne v makovici a nerozhodne se udělat násilný přechod tímto směrem.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #1 kdy: 25 Září 2023, 21:03:30 »
Takze s Waylandem nefunguje skoro nic - hmm - pro normalni lidi by to byl duvod ho opustit. Vyvojare Ubu nechapu - zabalili Unity, protoze nebyl moc popularni, ale vcelku o nic horsi, nez kdeco jineho - ale naprosto zpatlany s nicim nespolupraxujici wayland cpou na brut.

Podle toho, co jsem si precetl, tak Wayland mam tendenci vnimat jako pokus o implementaci shitapplefundament do linuxu a opensource celkove, ale s tim, ze Jabku to funguje protoze ma vse jednotne a svoje. V linuxu je to skutecna demence a cesta do pekel.
Bavime se o tom dokola, ze misto aby ti polodementi doladili ty funkcni a uzitecne veci, tak vymysli inovace pro inovace s vymluvou na pseudobezpecnost.

Skoro mam chut si myslet, ze to delaji placeni agenti a uzitecni pitomci slouzici korporacim jako Google, MS, Apple aby totalne zdiskreditovali opensource a sami pak vic vydelali -
to by aspon davalo nejakou logiku ...
« Poslední změna: 25 Září 2023, 21:06:00 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 234
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #2 kdy: 25 Září 2023, 21:32:55 »
Shodou okolnosti jsem asi pred ctrnacti-dny, netuse o co pujde,
pri pokusech naistalovat 'nejake' Ubuntu na 'Raspberry pi 4',
neumyslne  vyzkousel desktop Wayland.
Filosofii autoru tohoto desktopu jsem nejak nepochopil !

Pokud by nekoho zajimalo, jak mozno nic netuse, se k Waylandu
dopracovat muze cist dale.

Na nekolika pocitacich uzivam Ubuntu-mate, kterou jsem objevil
v jiz roce 2017, pri zprovoznovani Ubuntu na Raspberry,
ktere mi v te dobe pritel venoval.
Na pocatku leta, po zpovozneni Mosquitto na U20-mate na PC,
(umoznujici komunikaci z mobilu s mym domacim 485 systemem pres modul WizFi),
jsem zacal uvazovat o serveru s 'Raspberry pi4'.
Zmineny pritel ma 'Raspberry pi4' od 2019. Protoze je neuziva tak mi
nabidl jeho zapujceni pro vyzkouseni.
Byla v nem jen SD karta a na ni nejaka verze 'Raspbianu' z 2019.
Navody, jak zmenit upravou 'Raspberry eeprom' pro boot z USB,
pro tuto verzi sw jsem na webu nenasel.
Proto jsem preprogramoval SD kartu na PC pres 'Raspberry Pi Imager' na aktualni
'Raspberry Pi OS (64-bit) Debian Bullseye'. V ni jsem po instalaci a spusteni v Raspberry
jsem nasel v jeho 'Pi Imageru' instalaci 'Ubuntu' bootovatelneho z USB.
Po natazeni do USB-SSD se nejak automaticky upravila eeprom pro boot z USB
(to si jiz presne nepamatuji).
Po vyneni SD karty nabehla instalace vybraneho 'Ubuntu'.
V nabidce 'Pi Imageru' se neuvadi o jakou  distribuci se jedna.
Az pri reseni problemu s prizpuzobenim desktopu mym potrebam jsem zjistil
ze se jedna o Wayland. Pro mne nepouzitelne !

Dohledat aktualni verze mate pro Raspberry pres google nebylo az tak jednoduche. 
Nasledne jsem zjistil, ze existuji pouze verze U22 a U21 -mate bootovaletne z USB ! 
V U21-mate jiz nejde spoustu veci doinstalovavat.
U22-mate ma Mosquitto v2.011, kterou se mi zatim nepodarilo sputit
(pro velmi odlisnou tvorbu kofigurace od v1.6, kterou uziavam na PC v U20-mate).
Jak by se dalo do U22-mate instalovat Mosquitto v1.6 se mi zjistit nepodarilo.

Nektere vlastnosti desktopu U22-mate na  Raspberry jsou jine, nez znam z PC s U20.
Spise mi nevyhovuji. Chromium se obcas zblazni.
Rychlost  reakci systemu nic moc,  i kdyz mam SSD pres USB3.

V ramci reseni vyse uvedenho  se mi objevil problem.
- Po uzivani Etcher v U20-mate na PC, pri programovani obrazu pro raspberry,
se mi pri pokusu otevirani ulozenych '.html' spousti Etcher.
Netusim jak to opravit, zatim jsem to opravil zalohou systemu z timeshift.
V preferovanych aplikacich to videt nebylo.
Poradi nekdo ?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1770
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #3 kdy: 25 Září 2023, 22:00:03 »
Ventero: taky mě občas napadají podobné teorie, ovšem v dnešní době za ně vyfasuješ stádní obvinění z tzv. šíření dezinformací, tzv. předsudečné nenávisti či podobně megaúchylné pojmenování. Jo, dobře to mají obšlápnutý...

Nicméně si myslím, že dominantní důvod se skrývá ve zhovadilém frikulínství vývojářských "mlaďochů" bez špetky úcty k čemukoliv existujícímu, ověřenému a funkčnímu a ke zkušenostem starších. Asi nejlépe to vystihuje citát z uvedeného zdroje:

Citace
Wayland seems to be made by people who do not care for existing software. They assume everyone is happy to either rewrite everything or to just use Gnome on Linux (rather than, say, twm with ROX Filer on NetBSD).
« Poslední změna: 25 Září 2023, 22:03:32 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #4 kdy: 26 Září 2023, 11:20:53 »
Chtěl jsem si nějak "live" vyzkoušet Wayland a našel jsem mimo jiné toto.

Dobrou chuť.

Doufám, že nikomu nerupne v makovici a nerozhodne se udělat násilný přechod tímto směrem.
https://pointieststick.com/2023/09/17/so-lets-talk-about-this-wayland-thing/
https://wiki.debian.org/Wayland
https://wiki.archlinux.org/title/wayland
Na tej Arch wiki je i utilitka, co ti obarví jinak okna běžící přes XWayland.
A dnes na root.cz  :D https://www.root.cz/clanky/xfce-s-prechodem-na-wayland-nespecha-ubuntu-23-10-vyslo-v-beta-verzi/nazory/1127358/

Sleduju pár projektů v grafickém stacku a naopak na přechod se velmi těším. Je to přesně naopak. Konečně mi něco v X, co se chová podivně, neshodí něco jiného. Také se v některých případech snížila odezva a zvýšil výkon. Oni ti vývojáří X, co dělají na Waylandu, nebo Valve vývojáři a další, nejsou úplní blbci.
A X11 tu budeš mít ještě dlouho k dispozici.

Jestli chceš živě Wayland, tak přece je session na Ubuntu. Jen si musíš ohlídat, zda ta aplikace nejede přes XWayland. :) A OBS tam prý taky funguje. Přece Pipewire je fajn.
Na U23.10 je i Firefox přes Wayland nebo si pusť poslední Fedoru co vyjde nebo teď vyšla na podzim.

GNOME podporuje Wayland několik roků.
KDE oficiálně 2024/02 s QT6.
XFCE je na cestě, kdy není znám datum ukončení přechodu.

Aby jsme se nedivili, kdyby se vylouplo MATE na Miru. :D Fakt jsem četl něco od jednoho vývojáře MATE, co si s tím hrál.
« Poslední změna: 26 Září 2023, 13:02:53 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #5 kdy: 26 Září 2023, 12:23:28 »
Tak nikdo nerika, ze to nemuze byt jednou dobre. Problem je v tom, ze se to nekam cpe do zavedenych dister a funguje to tak napul a rozsekava to i jine veci.

Pokud budou vydavat spec. experimentalni distra pro dobrovolne testery a tam to poradne ladit tak OK - diverzifikace je skoro vzdy dobra cesta. Hybridizace vsak skoro nikdy ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #6 kdy: 26 Září 2023, 13:00:52 »
To už je daň za decentrilizovaný vývoj. Tady není žádný CEO, co by práskl bičem a bylo vše, jak se naplánovalo ve firmě.

Doplnil jsem tam ještě link na root.cz diskuzi, co mě dnes trkla a hodí se sem.

Je to citace:
Bugsa

Zajímavé počtení. Mě, jako bězného uživatele Linuxu, Wayland na Gnome vůbec v ničem neomezuje. Všechno mi v něm funguje (nebo v XWayland? jak to mám poznat?) a oproti X.ORG nemám ve hrách tearing a input lag.


A je tam i to, co sem dával Jirka. Jestli on není ten uživatel Xhv11. Takže mu to tam oplatím.
« Poslední změna: 26 Září 2023, 13:04:55 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #7 kdy: 26 Září 2023, 13:15:34 »
Tearing je everygreen, ale zase je tu ta otazka, proc tam proste tu VS za ty roky nedoladili? Nemaji cas, protoze se musi za kazdou cenu vymyslet neco noveho a preskocit driv, nez se poradne dokonci jedno?
Kde sice jednu vec vyresi a dalsich 5 sprasi?

To je to gro te kritiky ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #8 kdy: 26 Září 2023, 13:27:13 »
Tearing je everygreen, ale zase je tu ta otazka, proc tam proste tu VS za ty roky nedoladili? Nemaji cas, protoze se musi za kazdou cenu vymyslet neco noveho a preskocit driv, nez se poradne dokonci jedno?
Kde sice jednu vec vyresi a dalsich 5 sprasi?

To je to gro te kritiky ..
Já po pravdě přesně teď nevím, zda v tom co jsem tu dával bylo, nebo to bylo už jinde, kde se psalo o důvodech, proč je lepší X zahodit a jít dál. Technologické limity návrhu softwaru.
četl jsem toho totiž hodně.
VS myslíš co? Vsync pod X11? No na ten zrovna Canonical udělal patch (2022?) a používá tripple buffering, když to je vhodné. Samozřejmě ho poskytl upstreamu. Jen je to fakt složitá problematika, díky té roztříštěnosti a množství hardwaru a softwaru v tom světě Linuxovém.
Nějakým updatem to přiteklo i do U22.04. Ale zaznamenal jsem i uživatele, který by to měl mít aktivní, ale neměl. Nevím proč.

https://www.phoronix.com/news/GNOME-Triple-Buffering-23.04

Jedná se o 4 roky starý článek, ale něco stále platí.
https://www.root.cz/clanky/firefox-na-waylandu-proc-ho-chtit-a-jake-ma-vyhody/

Nějaké další srovnání, leč anglicky. Ale Firefox 118 umí překládat bez doplňků!
https://www.slant.co/versus/8634/8635/~wayland_vs_x-org
https://www.cbtnuggets.com/blog/technology/networking/why-use-wayland-versus-x11
https://www.reddit.com/r/linux_gaming/comments/10yfvx7/the_differences_between_xorg_and_wayland/
« Poslední změna: 26 Září 2023, 13:36:44 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #9 kdy: 26 Září 2023, 13:44:21 »
Citace
- Po uzivani Etcher v U20-mate na PC, pri programovani obrazu pro raspberry,
se mi pri pokusu otevirani ulozenych '.html' spousti Etcher.
Netusim jak to opravit, zatim jsem to opravil zalohou systemu z timeshift.
V preferovanych aplikacich to videt nebylo.
Měl jsem stejný problém. Náprava byla kliknout pravým na soubor (*.html) a vybrat "Otevřít s...", zde vybrat třeba Firefox a zvolit "nastavit jako výchozí". To fungovalo, ALE jen do dalšího spuštění Etcher, který si to zase přepsal na sebe. Nakonec jediná pomoc byla - už nevím kdo a kde mi to poradil - odinstalovat Etcher a místo něj používat "etcher.appimage". Tato verze to nedělá a mám pokoj.
Mimochodem, Etcher si nepřivlastní jen html dokumenty, ale v podstatě skoro všechny soubory. Nevím, proč to zvěrstvo vývojáři udělali, asi si myslí, že každý soubor, který chci otevřít, chci automaticky přenést na flashku. :( Možná to jde někde zakázat, ale nehledal jsem to.
« Poslední změna: 26 Září 2023, 13:54:50 od radin »
Nobody is perfect!

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1770
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #10 kdy: 26 Září 2023, 14:04:55 »
Sleduju pár projektů v grafickém stacku a naopak na přechod se velmi těším. Je to přesně naopak. Konečně mi něco v X, co se chová podivně, neshodí něco jiného.

To se mi nikdy nestalo. Mám ovšem KDE a Plasmu, tak je otázka, zda jádro pudla není třeba i v Gnome (to jsem jen krátce kdysi zkoušel a od té doby mě pouze odpuzuje - a to jeho vývoj sleduju)...

A X11 tu budeš mít ještě dlouho k dispozici.

To pevně doufám, ovšem co to je "dlouho" v pojetí dnešní zhovadilé zběsilosti zcela bezdůvodného úprku kamsi?

Jestli chceš živě Wayland, tak přece je session na Ubuntu. Jen si musíš ohlídat, zda ta aplikace nejede přes XWayland.

Jo díky, nevěděl jsem. XWayland je zřejmě nějaký mezixicht mezi X11 a Waylandem; doufám, že to není další opruz.

A OBS tam prý taky funguje.

To mě vážně nebere...

Přece Pipewire je fajn.

Asi padesátýčtvrtý audioserver, podporovaný pouze některými aplikacemi a vbrzku nahrazený padesátýmpátým? Pro Boha PROČ???

Na U23.10 je i Firefox přes Wayland nebo si pusť poslední Fedoru co vyjde nebo teď vyšla na podzim.

Jo, zkusím.

Když jsme u toho FF: momentálně mě maximálně nasrala verze pro Android, která neumožňuje export sbírek do jiného founu a k jeho raw datům se bez rootu nedostanu. Dále neumožňuje ani otevření lokálně uloženého html souboru - to fakt nevymyslíš... Uložení dat z founu u Velkého Bratra ať mi tu nikdo ani nezmiňuje, to pro mě vůbec neexistuje (on si všechno nejspíš stejně ukládá, ale alespoň nekolaboruju  a nestrkám hlavu do oprátky vědomě a dobrovolně, příp. že bych tomu ještě tleskal).

 No a tak pokračuje dnešní světová demence...

Abys (i ostatní) rozuměl: mám léta vyladěný systém na PC, kde mi funguje prakticky úplně všechno, od "starých" aplikací po ty současné, a to nejen nativní linuxové, ale i z widlí (přes Wine, POL atd.). Takže jsem fakt alergický na jakékoliv snahy o rozvrtání statu quo.

Frikulínštiny mě přestaly zajímat někdy s nástupem megašmíráckých asociálních sítí, opravdu se nepotřebuju nikomu vnucovat pomocí TyTrubky ani ničeho podobného atd.
« Poslední změna: 26 Září 2023, 14:27:08 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1770
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #11 kdy: 26 Září 2023, 14:37:34 »
Ad Balena Etcher: nové, tedy léty neověřené a obvykle i nikoliv open-source aplikace používám s velkou opatrností. *.appimage je jedna z možností...

Popsané násilné "přestavění" sytému dělá spousta dalšího sw, za všechny můžu z poslední doby jmenovat třeba SoftMaker Office (jeden čas jsem ho zkoušel jako alternativu k OOo/LO a v důsledku popisované drzosti šel tam, kam patří).

Podle mě vývojáři si čím dál víc myslí, že se budou pasovat na úroveň Pánaboha a rozhodovat o našich životech. Proto jsem si vybral open-source, bohužel se tato zhoubná nemoc začíná projevovat i v něm.

Ale to je prostě celkový obraz společnosti; řadě členů stáda vyhovuje, když jsou ovládáni, nemusí tzv. nic řešit a můžou být "přece jako všichni".

Lidstvo se nepoučí nikdy.
« Poslední změna: 26 Září 2023, 14:39:44 od JirkaZ »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #12 kdy: 26 Září 2023, 19:38:10 »
Tak nikdo nerika, ze to nemuze byt jednou dobre. Problem je v tom, ze se to nekam cpe do zavedenych dister a funguje to tak napul a rozsekava to i jine veci.

Pokud budou vydavat spec. experimentalni distra pro dobrovolne testery a tam to poradne ladit tak OK - diverzifikace je skoro vzdy dobra cesta. Hybridizace vsak skoro nikdy ..

Tohle je obecný problém opensource. Vývojářů je málo a ještě jdou proti sobě, když se někomu něco nelíbí, tak místo aby se domluvili, tak se odtrhne a udělá fork, který pak nemá sílu vyvíjet a ten časem umře. A bohužel, i když něco vytvoří komerční firma (RedHat, Novel, Canonical...), tak kvůli filozofii opensource jim to může kdokoliv "ukrást" a udělat podle sebe, místo aby přispěl do existujícího projektu. A to je podle mě největší nevýhoda opensource.

Jinak jsem tuhle zkoušela Fedoru a on ten Wayland není úplně špatný, běžní uživatelé si ani nevšimnou, že nejedou na X. A s Nvidií to fungovalo mnohem lépe než X. Akorát mi nešlo udělat jediný screenshot, zřejmě kvůli sandboxu, ale nijak jsem to neřešila, oni to dotáhnou vývojáři.

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #13 kdy: 27 Září 2023, 16:14:13 »
<Jinak jsem tuhle zkoušela Fedoru a on ten Wayland není úplně špatný, běžní uživatelé si ani nevšimnou, že nejedou na X. A s Nvidií to fungovalo mnohem lépe než X >

To mě docela pobavilo ;D Nevím tedy jak Fedora s Gnome, které nechci ani zkoušet, ale KDE na Archu je skoro nepoužitelné. Pro zajímavost zkus používat desktop bez Xwaylandu. Na ten zážitek a na to množství funkčních aplikaci asi hodně dlouho nezapomeneš !

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #14 kdy: 28 Září 2023, 10:04:32 »
Sleduju pár projektů v grafickém stacku a naopak na přechod se velmi těším. Je to přesně naopak. Konečně mi něco v X, co se chová podivně, neshodí něco jiného.

To se mi nikdy nestalo. Mám ovšem KDE a Plasmu, tak je otázka, zda jádro pudla není třeba i v Gnome (to jsem jen krátce kdysi zkoušel a od té doby mě pouze odpuzuje - a to jeho vývoj sleduju)...

A X11 tu budeš mít ještě dlouho k dispozici.

To pevně doufám, ovšem co to je "dlouho" v pojetí dnešní zhovadilé zběsilosti zcela bezdůvodného úprku kamsi?

Jestli chceš živě Wayland, tak přece je session na Ubuntu. Jen si musíš ohlídat, zda ta aplikace nejede přes XWayland.

Jo díky, nevěděl jsem. XWayland je zřejmě nějaký mezixicht mezi X11 a Waylandem; doufám, že to není další opruz.

A OBS tam prý taky funguje.

To mě vážně nebere...

Přece Pipewire je fajn.

Asi padesátýčtvrtý audioserver, podporovaný pouze některými aplikacemi a vbrzku nahrazený padesátýmpátým? Pro Boha PROČ???

Na U23.10 je i Firefox přes Wayland nebo si pusť poslední Fedoru co vyjde nebo teď vyšla na podzim.

Jo, zkusím.

Když jsme u toho FF: momentálně mě maximálně nasrala verze pro Android, která neumožňuje export sbírek do jiného founu a k jeho raw datům se bez rootu nedostanu. Dále neumožňuje ani otevření lokálně uloženého html souboru - to fakt nevymyslíš... Uložení dat z founu u Velkého Bratra ať mi tu nikdo ani nezmiňuje, to pro mě vůbec neexistuje (on si všechno nejspíš stejně ukládá, ale alespoň nekolaboruju  a nestrkám hlavu do oprátky vědomě a dobrovolně, příp. že bych tomu ještě tleskal).

 No a tak pokračuje dnešní světová demence...

Abys (i ostatní) rozuměl: mám léta vyladěný systém na PC, kde mi funguje prakticky úplně všechno, od "starých" aplikací po ty současné, a to nejen nativní linuxové, ale i z widlí (přes Wine, POL atd.). Takže jsem fakt alergický na jakékoliv snahy o rozvrtání statu quo.

Frikulínštiny mě přestaly zajímat někdy s nástupem megašmíráckých asociálních sítí, opravdu se nepotřebuju nikomu vnucovat pomocí TyTrubky ani ničeho podobného atd.
Ano, Plasma uměla/umí uložit stav DE.

OBS zmiňuji, protože byl v tom odkaze, že údajně nefunguje. Nefungoval, už funguje.

Pipewire přišel, protože přece jenom ten stav audiostacku na Linuxu nebyl nic moc. A Pulseaudio nebylo tak dobré, jak se patří na audio server.
Ale díky němu se i video server na Linuxu posunul k lepšímu. A za mě na tom dělají frajeři. Protože ten vývoj jen letí a funguje to. A nebyly tam porodní bolesti dlouhé jako z Pulseaudio.

V FF na Androidu se nijak nevyznám.

Chápu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #15 kdy: 28 Září 2023, 10:18:48 »
<Jinak jsem tuhle zkoušela Fedoru a on ten Wayland není úplně špatný, běžní uživatelé si ani nevšimnou, že nejedou na X. A s Nvidií to fungovalo mnohem lépe než X >

To mě docela pobavilo ;D Nevím tedy jak Fedora s Gnome, které nechci ani zkoušet, ale KDE na Archu je skoro nepoužitelné. Pro zajímavost zkus používat desktop bez Xwaylandu. Na ten zážitek a na to množství funkčních aplikaci asi hodně dlouho nezapomeneš !
Sám jsem zvědavý kolik aplikací mimo KDE bude fungovat s Waylandem na KDE až vydají v zimě novou verzi.
Zatím se můžeme kochat o stavu KDE zde:
https://community.kde.org/Plasma/Wayland_Showstoppers
https://phabricator.kde.org/project/view/99/
https://phabricator.kde.org/project/view/98/

A jako Abby mám docela pozitivní zkušenosti. Wayland jsem si zkoušel s Nvidií v polovině roku 2022 a byl spokojen. Také jsem si na tom zahrál oblíbenou náročnou hru ve Wine. Jen to Gnome mi nesedí, tak to nemám.
« Poslední změna: 28 Září 2023, 10:23:18 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #16 kdy: 28 Září 2023, 10:37:29 »
S Pipeware nemam osobni zkusenost, ale sledoval jsem tu ta 2 vlakna, ktera se kolek toho tocila a mam tendenci to vnimat spise tak, ze to neni nahrada PA, ale Alsa. Nebo se mylim?

A funguje Pipeware i bez Wayland na cistem X, tj. treba ve verzi Ubu 18.04 apod nebo je s WL spjaty nedilne?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #17 kdy: 28 Září 2023, 14:01:52 »
S Pipeware nemam osobni zkusenost, ale sledoval jsem tu ta 2 vlakna, ktera se kolek toho tocila a mam tendenci to vnimat spise tak, ze to neni nahrada PA, ale Alsa. Nebo se mylim?

A funguje Pipeware i bez Wayland na cistem X, tj. treba ve verzi Ubu 18.04 apod nebo je s WL spjaty nedilne?
Je to spíš náhrada PA a dalších. Alsa je stejně jako Pipewire nízkoúrovnový kus softwaru. Malou část Alsa Pipewire používá.Zatímco PA bylo ve vyšších vrstvách a kvůli tomu mohlo docházet k latencím a větší zátěži CPU, tak s Pipewire je/bude situace lepší(až na vyjímky/bugy), ale oproti Alse umí daleko více. Původně byl myslím vyvíjený jako video server a až posléze se rozhodlo, že bude i audio serverem.
Je vyvíjený primárně pro Wayland, ale nevím o závislosti čistě na Waylandu. Funguje bez Waylandu i X11. Jen jeden jeho daemon, Wireplumber, vyžaduje D-BUS. Wireplumber nemusíš mít instalován.
Vidím to jako konec chaosu na Linuxu při práci s videem a audiem.
Občas se můžou vyskytnout problémy(ale určitě jich nebude tolik jako s PA), ale i mnoho profíků si jej chválí a už jej bez problémů používá.
Vem si, že už tu je jako výchozí od Ubuntu 22.10? A funguje. Kolik verzí jsme měli problémy s PA. Já tedy asi 2 roky minimálně.
Přesto není jako výchozí pro U22.04. No V 24.04LTS bude nejspíš jak Wayland, tak Pipewire. Přesto by neměl být problém si nahodit PA a X11 jen přepneš na login obrazovce.
Změna zvuk. serveru globálně mezi Alsa (aby ti hrálo jen 1 zařízení do jednoho výstupu, ta doba mi fakt nechybí), PA a Pipewire je vcelku jednoduchá.

https://gitlab.freedesktop.org/pipewire/pipewire/-/wikis/FAQ#does-pipewire-replace-alsa
« Poslední změna: 28 Září 2023, 14:15:12 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #18 kdy: 28 Září 2023, 15:30:42 »
No, mel jsem pocit, ze PA je nadstavba pro Alsu a zustava dal jako setup rozhrani i pro Pipewire. V Alse bylo naprd neco nastavovat a prepinat - v PA jsem nemel potize. Jen jsem tu zaznamenal, ze tam (u nejakych? u vsech? zvukovek) nejel vicekanalovy zvuk a proto se resil PW. Latence, pokud vim, je uroven jadra a resi se specialni verzi kernelu ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #19 kdy: 29 Září 2023, 12:33:23 »
No, mel jsem pocit, ze PA je nadstavba pro Alsu a zustava dal jako setup rozhrani i pro Pipewire. V Alse bylo naprd neco nastavovat a prepinat - v PA jsem nemel potize. Jen jsem tu zaznamenal, ze tam (u nejakych? u vsech? zvukovek) nejel vicekanalovy zvuk a proto se resil PW. Latence, pokud vim, je uroven jadra a resi se specialni verzi kernelu ..
PA sice mnohé řešil a přidal další vrstvy nad Alsu, ale zpoždění se negeneruje jen v jádru, ale i ve vrstvách nad ním i pod ním. Zpoždění se vytváří z principu fungování už na hardwaru a pokračuje přeneseně do softwarových vrstev, kde se dále skládá.
PA je náročnější na CPU a má větší latence. S PW to je/bude lepší.
PW má nějakého daemona, co umí přenést konfiguraci z PA na protokol Pipewire. Ale není k běhu PW nutný. Přesně jsem to nezkoumal.

To co myslíš low latency kernel, to je něco za něco. Ono také někdy nízká latence je za cenu CPU času. Celé je to slušná problematika kdy se co hodí a nehodí používat.
Ale i na generic jádra(nemyslím jen Ubuntu) se už aplikuje čím dál více skvělých patchů, které dělají své i na běžném desktopu.
« Poslední změna: 29 Září 2023, 12:40:29 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 640
Re:Wayland a pohled na něj...
« Odpověď #20 kdy: 13 Listopadu 2023, 17:49:10 »
Když ono porovnávat X s Waylandem je jako porovnávat trabanta s novým autem. To si pak člověk postěžuje, že mu odchází trabantí žárovky (6V), že to nechce ani ten trabantí benzín atd. Ten odkaz na github od @JirkaZ je fakt jen kydání hloupostí. Ani jsem to popravdě řečeno celé podrobně nepřečetl protože už někde v první čtvrtině jsem toho měl dost. Fakt ten autor píše blbosti. Pořídíš si auto a jseš nasranej, že to nemá na čtyřce volnoběžku. A ještě navíc nemůžeš řadit pod volantem. Asi takhle nějak si tam autor stěžuje.
Pipewire funguje super i na čistém X. Momentálně mám (zatím) jen Xfce4 a pipewire běží jako víno (samozřejmě Arch).
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.