Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: všeobecné dotazy  (Přečteno 885 krát)

Dudlyk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
všeobecné dotazy
« kdy: 15 Října 2008, 21:43:48 »
Dobrý den,
Linux používám už přes rok,ale a měl bych pár dotazů,možná se za některé budu stydět,ale opravdu je nevím :-( .

1.
Jakto že v Synapticu nejsou aktuální verze programů? třeba pidgin mám verzi 2.4.1 a na oficiálních stránkách už je verze 2.5.1
nebo třeba mnou hodně používaný gnome-commander mám verzi 1.2.5 a na internetu už je 1.2.7.
já právě myslel že v updatech budou aktualizace všech programů co mám v PC. není to tak?
a jestli to tak není, tak jak nainstalovat třeba novou verzi programu když není v instalačním balíčku ale je ve formátu tar.bz2 ?

2.
Né moc duležitý dotaz. když něco předem připravuji v poznámkovém bloku (gedit) a pak to jako soubor.txt pošlu třeba mailem někomu na
win***s tak to má rozhozený, nebo-li je linux používá jinačí typ řádkování. dá se to nastavit aby to mělo stejný formát jak ve win***s?
jestli ne, nic se neděje.

3.
Chtěl bych doporučit nějaký dobrý prográmek který by mne upozornoval na ukoly který jsem si do něj nastavil. v práci používám kalendář v MS office outlook,ale doma bych chtěl na linuxech používat něco linuxového :) doporučte prosím.

další dotazy mne momentálně nenapadají, děkuji za odpovědi.
Notebook Lenovo X201, Core i5, 6GB RAM,
www.fopanet.cz

Gonio-

  • Host
Re: všeobecné dotazy
« Odpověď #1 kdy: 15 Října 2008, 21:58:14 »
Zdravím
1) v Synapticu nejsou aktuální verze programů (tedy z velké většiny) pro to, že je tam nikdo všechny nestihne přidat a taky je to kvůli stabilitě (nové verze - nové chyby), pokud chceš aktuálnější verze svých oblíbených aplikací, tak skus www.getdeb.net a nebo na stránkách těch programů hledej .deb balíky. Kompilaci obecně nedoporučuju :)
Nebo si můžeš přidat nějaké experimentální repozitáře s aktuálnějším sw. Stejně je ale myslím lepší řešení portál getdeb.net
3)na tohle bude myslím stačit program Evolution (defaultně v Ubuntu), jinak na jednoduchý kalendář je plno programů.

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: všeobecné dotazy
« Odpověď #2 kdy: 15 Října 2008, 22:05:51 »
2) Jj, problém řádkování je vtipnej [Unixy používaj jeden znak, macy druhej a windows pak jejich kombinaci (jeden z důkazů, že Windows jsou jen okopírované odjinud ;D)] Nicméně myslím, že k jeho vyřešení stačí už použít nějaký pokročilejší editor - třeba Bluefish ;) (nikdy jsem to cíleně nezkoušel, ale nikdy jsem s tím neměl problém)
Možná by se dokonce dalo se jenom pohrabat v nastavení geditu ;)
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.