Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: apt-get vs. aptitude  (Přečteno 3162 krát)

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
apt-get vs. aptitude
« kdy: 10 Října 2007, 15:50:45 »
Máte někdo přehled v rozdílech apt-get a aptitude? Co používáte raději? Četl jsem, že aptitude má o něco lépe vyřešeno hlídání závislostí, ale nevím, co je na tom pravdy.
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

Pavel Půlpán

Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #1 kdy: 10 Října 2007, 16:41:42 »
Pouzivam oboje... apt-get kdyz potrebuju neco rychle nainstalit (aptitude to samo umi taky, ale rychlejc se mi to pise). Aptitude kdyz resim zavislosti... :)

nettezzaumana

  • Host
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #2 kdy: 10 Října 2007, 17:00:45 »
apt-get i aptitude jsou pouze a jen frontendy k nastroji 'dpkg' ..
osobne pouzivam apt-get
co se tyce zavislosti, tak ty jsou popsany v metadatech konkretniho .deb a nijak nesouvisi s pouzitym nastrojem

Pavel Půlpán

Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #3 kdy: 10 Října 2007, 17:01:42 »
Myslel jsem prostredi aptitude, kde je k dispozici databaze baliku... ;)

nettezzaumana

  • Host
« Poslední změna: 10 Října 2007, 17:14:53 od nettezzaumana »

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #5 kdy: 10 Října 2007, 17:20:16 »
jestli se nepletu, tak napriklad aptitude automaticky instaluje i doporucene baliky, coz apt-get nedela.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Pavel Půlpán

Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #6 kdy: 10 Října 2007, 17:45:13 »
Nevim jak v Ubuntu, ale v Debianu urcite ne... :)

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #7 kdy: 10 Října 2007, 18:08:03 »
Při instalaci je to fuk, ale Aptitude lépe řeší odinstalování aplikací, kdy odstraňuje i další nepotřebné balíky kolem.
« Poslední změna: 12 Října 2007, 00:29:06 od Anna Taliánová »
Kubuntu forever :-)

nettezzaumana

  • Host
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #8 kdy: 10 Října 2007, 18:42:57 »
Citace: corvin78
Při instalaci je to fuk, ale Aptitude lépe řeší odinstalování aplikací, kdy odstraňuje i další nepotřebné balíky kolem.
neznalost:
$ apt-get autoremove <jmeno_baliku>
« Poslední změna: 12 Října 2007, 00:29:20 od Anna Taliánová »

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #9 kdy: 11 Října 2007, 08:43:02 »
Není tam taky trochu rozdíl v interaktivitě? Já tedy používám aptitude, někdy Synaptic, ale aptitude alespoň vždycky, když se „řeší“ nějaká ta závislost, v terminálu vypíše něco jako skóre požadované operace (když se balíky kopou dohromady nebo když odebráním jednoho poškodím jiný). U apt-get nevím jak to je tedy, ehm.
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #10 kdy: 11 Října 2007, 16:33:44 »
teď nedávno sem něco apt-get removnul a pak sem si jednou všim, že mi apt říká, že mam pár balíčků co jsou nepotřebný a přímo psal ať zadám "apt-get autoremove" a že se toho zbaví.
Takže je možné, že apt to nechává na uživateli kdy se zbraví nepotřebných baliků. Ale asi si to hlídá..

Aptitude má jinak ještě nějaké textové rozhraní s popisem atd.. apt je čistě řádkovej

nettezzaumana

  • Host
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #11 kdy: 11 Října 2007, 16:37:51 »
4czario >>
ne -- mluvite o apt-get jako o nejakem tvorovi co ma svoji vuli a rozum. apt-get je pouze program, ktery zna volby, popsane v jeho manualove strance. co ma delat mu rikate vy!
date-li:
apt-get remove balik # odstrani balik
apt-get autoremove # odstrani balik a jeho nepotrebne zavislosti

-- je to jen na vas.
« Poslední změna: 12 Října 2007, 00:30:03 od Anna Taliánová »

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #12 kdy: 11 Října 2007, 16:43:35 »
jinak google povídal že:
http://cs.wikibooks.org/wiki/Apt
http://wiki.ubuntu.cz/Pokro%C4%8Dil%C3%A1_spr%C3%A1va_softwaru

http://www.psychocats.net/ubuntu/aptitude
Important Update
Apparently the new version of apt-get in Edgy Eft (Ubuntu 6.10) has a function that allows you to remove unused dependencies when removing an application:
sudo apt-get autoremove applicationname

So the points outlined on this page about using aptitude over apt-get are largely irrelevant if you're using Edgy Eft (6.10), Feisty Fawn (7.04), or any future version of Ubuntu.

>>>> V podstatě jde oto, že onen první odkaz popisuje rozdíl v závislostech mezi apt a aptitude. A viz tento text říká, že od verze 6.10 řeší apt-get závislosti stejně dobře jako aptitude.
Tudíž nyní je rozdíl jen v tom, že aptitude je v podstatě jakousi nadstavbou, která má navíc i textověgrafický režim v příkazové řádce.



4nettezzaumana>
a když dáme apt-get autoremove bez ničeho, tak smaže přebytečný balíky.. sám mi to nabízel, jestli chci, že to můžu napsat.. :-)
« Poslední změna: 11 Října 2007, 16:53:02 od Czario »

nettezzaumana

  • Host
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #13 kdy: 11 Října 2007, 16:49:29 »
Citace: czario
4nettezzaumana>
a když dáme apt-get autoremove bez ničeho, tak smaže přebytečný balíky.. sám mi to nabízel, jestli chci, že to můžu napsat.. :-)
ano.. smaze potom nepotrebne zavislosti

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #14 kdy: 11 Října 2007, 18:40:15 »
Malinko jsem to právě testnul. Chtěl jsem vyzkoušet Kile nebo Texmaker, tak jsem to nejprve zkusil přes aptitude v konzoli. Aptitude mi zahlásilo, že bude třeba odinstalovat kde co, prakticky celou mojí dosavadní LaTeXovskou a TeXovskou výbavu, skóre bylo -607. Takže jsem se na to vybodnul a zkusil to samé přes Synaptic. A ejhle, bez problému - pouze si doinstaloval dvě knihovny a běhá to v pohodě i s CSLaTeXem.

MMffff., to jsou ale věci :)
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

waldo.pepper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #15 kdy: 11 Října 2007, 21:17:26 »
Nazdárek, ve starém fóru už podobný dotaz padl. Zkus porovnat výstupy od "sudo aptitude install -f" a "sudo apt-get install -f".
Ovlivněn diskusí mi přijde použití "aptitude" jako preciznější postup. Ale  nettezzaumana asi nebude souhlasit  ;D
Najvjac peňazí sa utratí pri placení

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: apt-get vs. aptitude
« Odpověď #16 kdy: 12 Října 2007, 08:51:17 »
No zajímavé je, že v podstatě ta instalace Texmakeru v sobě nic moc z latexu snad neobsahuje - normálně jsem ho přes Synaptic nainstalil a hned v klidu nakonfiguroval tak, aby volal stávající programy. Vsadil bych se, že kdybych aptitude dovolil odinstalit všechno, co žádalo, koledoval bych si o průšvih. Bylo tedy info o závislostech zavádějící?

Neřeším tuhle otázku jako závažnou, spíš jsem chtěl vědět, na co je a není spoleh (no ale jak vidím  ;D , začnu mít nejistá kolena napořád).
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.